Çaykur’a ‘Didi’ cezası

themis1990

canım oğlum mertim
Kayıtlı Üye
19 Haziran 2012
30.182
38.369
33
563d178318c7734f50f486b1.jpg

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Didi reklamlarında ayran için kötüleyici ve saldırgan ifadeler kullandığı gerekçesiyle Çaykur’a ceza verdi.

Sanatçı Ceza’nın oynadığı Soğuk Çay Didi reklamlarının durdurulmasına ve Çaykur’a 220 bin lira ceza verilmesine karar verildi. Çaykur’un tüketiciye soğuk çayı tanıtmak için televizyonlara verdiği Didi reklamları başını yaktı. Bakanlık, reklam filmindeki Ceza’nın seslendirdiği şarkıda Türk mutfağına ait yemeklerin yanında Çaykur Didi içilebileceği ifadeleri kanuna aykırı buldu. Reklamlardaki olumsuz yönleri inceleyen bakanlık, Çaykur’u uyararak reklamların durdurulmasına karar verdi. Bakanlık, ilginç cezayı şu gerekçeye dayandırdı:

220 BİN TL CEZA

“Ceza isimli şarkıcının rol aldığı reklam filminde ‘Ayranı denedim, o uyutuyor zaten’ ifadesine yer verilerek bir sofra içeceği olan ayranın herhangi bir veriye dayanmadan kötülendiği, tüketicilere ayran tüketimini engellemeye yönelik olumsuz bir mesaj verilerek ayran yerine reklamı yapılan ürünün tüketimine yönlendirildikleri belirlendi.

Ayrıca Çaykur Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından reklamda iddia edildiği şekilde ayranın uykuya yol açması hususunun da ispatlanamadığı, diğer taraftan ifadeyle ayran pazarında faaliyet gösteren firmalar aleyhine haksız rekabet yaratıldığına karar verildi. Saldırgan ve kötüleme içeren bir reklam kampanyasıyla ayranla ilgili olumsuz algı yaratılarak dürüst rekabet ilkesi ihlal edildi. Bu itibarla söz konusu reklam kanun hükümlerine aykırıdır. Buna göre, reklam veren Çaykur hakkında 6502 Sayılı Kanun uyarınca 220 bin lira idari para cezası ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine karar verilmiştir.”
http://www.hurriyet.com.tr/caykura-...sgm_source=40011006&_sgm_action=Click-Dynamic

Milletin aklı yokmu isteyen ayran, isteyen çay içer ne var bunda! nedir bu ayran sempatisi bende severim ayranı hatta hiç sevmem didi 'yi... abartmışlar :KK12:

Piiii ayrana nasıl bir hakarettir bu. Hiç ayran uyutuyor denir mi?

Bu arada şu soğuk çayların şekersizini yapsanız artık yahu. Hatta hem yeşil çaylı hem şekersiz olsun mümkünse.

Fuse tea'nin sekersizi var seftalili.Ben begendim.Dene isterse sephora.

Fuse tea'nin sekersizi var seftalili.Ben begendim.Dene isterse sephora.

Ben normalde soğuk çayı kendim yapıyorum zaten damak tadıma göre. Ama dışarda soğuk bişey içmek istediğimde hep aşırı şekerli şeyler var, tek seçenek soda. Fuse tea çıkarmış ne akıllıca bişey yapmış ama kafelerde restoranlarda yok hala. Bir alıp deneyeyim yine de.

O teyze o reklamlarda olduğu sürece zaten didi içesim gelmiyor .:confused:

Ayrana açılan ilk hakaret davası olarak tarihe geçer miyiz acaba :-)

La ilâhe illallah.
Saldırgan mıymış??? Yahu o reklamı hazırlayan metin yazarının aklından bile geçmemiştir saldırmak, ki genel kanaattir bizde, içtikten sonra uyku bastırmışsa ayran uyku yaptı deriz, kahve ikram etmek isteyene yok çarpıntı yapıyor deriz, sarımsak yeriz aman tansiyonum düştü deriz.
Hepimiz herşeyi kötülüyoruz o zaman, heee ama derseniz ki biz bu içeceğe siyasi bir misyon yükledik o zaman eyvallah, ceza kesilmesi doğaldır derim:KK14:

Bunu için var mı allahaşkına ne iğrenç bir tat bol,bol kimyasal tabi adamı uyutmaz

X