Çene Estetiği çenemden sesler geliyor ne yapmalıyım

Çene Cerrahisi, Çene Estetiği, Çene Eklemi Sorunları, Gülüş Dizaynı

okanusya

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Şubat 2011
3
0
36
merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım.öncelikle şunu söylemek istiyorum benim yıllardır çenemden sesler eliyor yemek yerken katır kıtır ses çıkıyor özellikle sağ tarafımda eklemde acı hissediyorum bir hastaneye gittim hastenadı vermek doğrumu bilmiyorum orda elle muayene yaptı ve buna yapılacak bişey yok dedi işte sert şeyleri ısırarak yeme sakız çiğneme falan bende forumlardan takp ediyorum amileyat falan olanlarda varmış birkaç gündür sağ tarafımı ağzımı açamıyorum yemek yiyemiyorum doğru düzgün dişlerimi birliştirip sıktığımda eklemimde acı hissediyorum yani söylemek istediğim gerçekten başarılı bir doktora gitmek ve bunu hallettirmek istiyorum ve çok korkuyorum sonuçta çene yemek yiyememek konuşamamak yani bunlarçok kötü bana önerebileceğiniz doktorlar vafmı şimdiden teşekkürler

aynısı bende de var canım.Diş hekimliği fakültelerinin çene cerrahisi bölümüne gitmen gerekiyor.Ama dediğin gibi buna birşey yapamıyorlar.Sadece kontrol altında tutuluyor.Aynen sana denilenler banada söylendi.Sakız çiğnemek,ağzı çok açmak yasak.Ön dişlerle ısırıp koparmak yasak.Esnerken ağzı çok açmak yasak.Dikkat etmek gerekiyormuş,ve kendi doktorumuz kendimiz olacakmışız.bana denilen bu.Ağrın olduğu zamanlar sıcak havlu koyabilirsin,doktor söylemişti banada.Benimde ağrılarım oluyor,genellikle birşeye üzüldüğüm zaman sinirlendiğim zaman.Kulağa vuran bir ağrı hatta.zaten stres kökenliymiş.Hep bu kpss yüzünden oldu zaten benim ki:KK4:

Merhaba arkadaslar,
Benim de sizin problemlerinize benzer problemlerim vardi..acarken zorlanmak,cenede agri,az da olsa ses gelme..ben yurtdisinda yasiyorum,burdaki universite hastanesinde bi dis dr.ile gorustum o muayeneden sonra beni garip garip bolumleri olan cene cerrahisine gonderdi..tr.bu kadar ayrinti halinde cene bolumleri oldugunu sanmiyorum neyse cene rontgeni cekildi kalip bi ton muayene den sonra kapanis sorunu oldugunu soylediler..tel,ozel aparat ameliyat falan saydilar..arkadaslar bence cok iii arastirmanizi oneriorum,caresi olmayan bi hastalik oldugunu hic sanmiyorum sadece hastanenin yeteri donanimi ve dr.egitimi olmadigi icin olabilir..hickimseyi ve hicbiseyi suclamak istemem ama benden size uyari cok iii arastirin..

ful77 bana ameliyat en son aşama dediler,yani çok ilerlemiş durumlarda ameliyat yapıyorlarmış.Apareyide diş sıkma alışkanlığım olmadığı için vermediler.Bilmiyorum beni gayet güzel bilgilendirdiler,6 ayda bir kontrola gidiyorum ben.Bir ihmal olduğunu sanmıyorum.

Merhaba shrrr,
Amacim kimseyi kotulemek degildi,yanlis anladiysan ozur dilerim.tam olarak sorunun ne oldugunu yazmadigin icin bende kendi sorunumla bir sandim sikayetler bir olunca..kapanisla ilgili bi sorunmu var? Tel takiomusun? Benim hem kapanis sorumum var,hem dislerim eksikve carpik,hemde gece cok dis gicrtdatiyorum..dr.bana tel,aparat verdi bide gece icinbiseyler verdi yanlis hatirlamiosum 1,5sene kullanicaktim,ve her uc ay aparatlarim ve telleri degisecekti..her ay kontroller beni kasti zaten vaktimde yok..sordum nolur die tedavi olmassam ileride cene kemigim zayiflarmis,dislerim de ole sonra kitlenebilirmis..ameliyat olmam gerekirmis..kuzenim cenesi kitlenmisti onu da benzer sorunlari vardi ama dr.ona tel bide damak vs..verdi..ayni seymi bilmiom,ameliyat olmadi ama...

Merhaba shrrr,
Amacim kimseyi kotulemek degildi,yanlis anladiysan ozur dilerim.tam olarak sorunun ne oldugunu yazmadigin icin bende kendi sorunumla bir sandim sikayetler bir olunca..kapanisla ilgili bi sorunmu var? Tel takiomusun? Benim hem kapanis sorumum var,hem dislerim eksikve carpik,hemde gece cok dis gicrtdatiyorum..dr.bana tel,aparat verdi bide gece icinbiseyler verdi yanlis hatirlamiosum 1,5sene kullanicaktim,ve her uc ay aparatlarim ve telleri degisecekti..her ay kontroller beni kasti zaten vaktimde yok..sordum nolur die tedavi olmassam ileride cene kemigim zayiflarmis,dislerim de ole sonra kitlenebilirmis..ameliyat olmam gerekirmis..kuzenim cenesi kitlenmisti onu da benzer sorunlari vardi ama dr.ona tel bide damak vs..verdi..ayni seymi bilmiom,ameliyat olmadi ama...

Yok canım ne özürü aşkolsun:KK1:
sanırım senin ki farklı bişey,çünkü çarpıklıktan falan bahsetmişsin.Bizim bahsettiğimiz sadece çene eklemi ile ilgili bişey.hatta bana direkt tme düzensizliği dediler.kapanış sorunu falan yok.

Merhaba shrrr,

dişlerini gıcırdattığını nasıl anladın benzer problemler bende de var...

Canim merhaba,
Ilk zamanlar yaninda yatan birileri varsa zaten onlar soylerler..daha sonralari ilerleyince diste bir hassasiyet oluo,cok sikmaktan falan gece uyaniosun..gittgin discide zaten disinin asinmasindan sana sorar eger disini gicirdatiyorsan..ben kendi dis gicirdatma sesine uyaniyorum,okadar berbat yani:KK43:(( eger boyle bir problemin varsa bence gecikmeden dis doktoruna gorun,zaman ilerledikce dis asinio,hatta kirilio..nasil oldugunu anlamiyorsun,bide cabuk curuyor dis..gecmis olsun

Merhaba shrrr,
Gecmis olsun,umarim sagligina kavusabilrsin...benim de cenemde problem var..ama ayni problem mi bilmiyorum.insallah bi cozum yolu bulursun,senin probleminle ilgili bisey ogrenebilirsem yazarim

ful77 sorma ya ne oldu:KK60:

burada o kadar yazıştık yazıştık,birkaç gün sonra ben erik yedim bol miktarda yetmedi gevrek yedim ki normalde sert şeyler yemem yasak ama dayanamıyor insan.Benim çenem ağrımaya başladı,aslında ağrı kulağına başıma boğazına vuruyor.Ağrıyanlar bilirler.Ağzımı açamıyorum,yemek yiyemiyorum:KK59:
Neyse hemen çene cerrahisi bölümüne gittim,zorlamadan kaynaklı ödem oluşmuş.Bir sürü ilaçlar falan işte 1 haftadır kullanıyorum daha bugün biraz biraz açıldı çenem.Yarın kontrolüm var. 1 ay daha kullancam ilaçları,eğer geçmezse eklem içi yıkama yapılacak.:18: basit birşeymiş ama korkuyor insan.
benim çene eklemimin bzulmasının nedeni,tek taraflı çiğneme.ben sürekli sol tarafımla yiyorum,haliyle sol çene eklemim bozuldu.Öyle yani yazayım dedim:KK3:
dikkat edin yani,1 haftadır yemek yiyemedim çorba içmeten 2 kilo verdim,hoş bu duruma sevinmedim değil tabi:KK8:

burada o kadar yazıştık yazıştık,birkaç gün sonra ben erik yedim bol miktarda yetmedi gevrek yedim ki normalde sert şeyler yemem yasak ama dayanamıyor insan.Benim çenem ağrımaya başladı,aslında ağrı kulağına başıma boğazına vuruyor.Ağrıyanlar bilirler.Ağzımı açamıyorum,yemek yiyemiyorum:KK59:
Neyse hemen çene cerrahisi bölümüne gittim,zorlamadan kaynaklı ödem oluşmuş.Bir sürü ilaçlar falan işte 1 haftadır kullanıyorum daha bugün biraz biraz açıldı çenem.Yarın kontrolüm var. 1 ay daha kullancam ilaçları,eğer geçmezse eklem içi yıkama yapılacak.:18: basit birşeymiş ama korkuyor insan.
benim çene eklemimin bzulmasının nedeni,tek taraflı çiğneme.ben sürekli sol tarafımla yiyorum,haliyle sol çene eklemim bozuldu.Öyle yani yazayım dedim:KK3:
dikkat edin yani,1 haftadır yemek yiyemedim çorba içmeten 2 kilo verdim,hoş bu duruma sevinmedim değil tabi:KK8:

Canim gecmis olsun,insallah biran once sagligina kavusursun..ilaclarini ihmal etme,eger mudehale gerekiorsa korkmadan ol,cok onemli bi sekilde yasam kaliteni dusuruo,gereksiz rahatsizlik verio insana:KK43:(((
Tekrar cok gecmis olsun..

Canim gecmis olsun,insallah biran once sagligina kavusursun..ilaclarini ihmal etme,eger mudehale gerekiorsa korkmadan ol,cok onemli bi sekilde yasam kaliteni dusuruo,gereksiz rahatsizlik verio insana:KK43:(((
Tekrar cok gecmis olsun..

çok teşekkür ederim canım.

öncelikle çok geçmiş olsun gelişmeleri yazarsın :) bende de aynı sorun vardı hatta sabahları takılıyor bi kaç kez oynatınca açılıyor benimki.2 sene önce doktora gittim sana dedikelri gibi şeyler söyledir yani bi tedavi yapmadılar sadece kontrol ettiler çenemde hafif kayma varmış ama önemli bi durum yok sanırım böyle yaşamaya alışacagım :KK43:

merhaba kızlar ya yorumları okudum ve korktum aynı şey benim kardeşimdede var bazen yemek yerken çenesinden katur kutur sanki kemik yermiş gibi sesler geliyo daha küçük bilerek yapıyo falan sanıyoduk ama yorumları okuyunca bi rahatsızlık olduğunu anladım peki hiçmi tedavisi yok acaba

senin dediğinçene eklemini yıkama işlemine artrosentez deniyor. evet basit bir operasyon, ama doktor için :KK49: benim 5 yıl önce travma nedeniyle çenem kırılmıştı, 2 yıl önce de eklem ağrılarım ve ağız açmada kısıtlılık başlamıştı. MR falan çekildi ve eklem diskinde deformasyon ve geri dönüşümsüz bozukluk olduğu görüldü. Ege üniversitesi diş hekimliğinin çene cerrahi bölümünde Şubat 2011 dde artrosentez işlemi yapıldı sağ tarafa. 1,5 saat sürdü ve o süre boyunca ben acıdan ağladım. çenenin içine serum enjekte ediliyor değişik bir sistemle. çok çok kötüydü....
1-2gün sonra düzelme oldu hemen. ağzımı daha rahat açmaya başladım, 1 ay kadar süperdi. sonra yavaş yavaş tekrar başladı eski sıkıntılar. Çenem asla eski haline gelemicek, normal birinin korkmadan yediği şeyleri asla yiyemicem. İnsan kiraz yerken korkar mı ya, ben ağzımda kirazı döndüremiyordum bile...

Tüm yorumlarınızı okudum aynı problem bende de var arkadaşlar ve uzun yıllardır çekiyorum, ne yazıkki bu bir eklem problemi. Ve hayatımızın sonuna kadar yediklerimize , çene hareketlerimize dikkat etmek zorunda kalacağız.Ben tedavi olmadan önce şiddetli yüz, şakak kemiği ,çene ağrılarım vardı,sağ tarafım yere düşecek sanırdım ağrıdan, ağzımı açamazdım ve ağzıma çatal giremez duruma gelmişti. Gitmediğim hastane kalmadı en sonunda özel bir üniversite hastanesine gittim. Durumumun ciddi olduğunu alt ve üst çeneyi birbirine bağlayan kıkırdakların % 70 inin aşındığını söyledi. Bana splint verdi doktor 6 ay gibi bir süre kullandım ve nihayet yemek yemek işkence olmaktan çıktı benim için.Problem geçtimi die sorarsanız hayır geçmedi geçmeyecekte,
ömür boyu sakız çiğneyemeyeceğim,sert kuru yemiş gibi gıdalar tüketemeyeceğim çenemi zorlamayacağım, esnerken dikkat edeceğim (kıkırdaklar ayrılıp çene çıkabilirmiş yada kitlenmeler olabilirmiş) ve o seslerde asla gitmeyecekmiş , artık yüz ağrılarım yok ama o sesler hep var bide sinirlenince yada üzülünce yine yüz ağrılarım başlıyor, stresli yaşamayacakmışım bir sürü şey... eski kabus dolu günlerimi düşündükçe şükrediyorum bu tedavi bana ağrısız yemek yiyebilmeyi kazandırdı sadece.. erken tedavi çok önemli siz kıkırdaklarınız aşınmadan çeneniz daha fazla zarar görmeden tedavisine bakın..

hepimize geçmiş olsun..

Aynı sorun bendede var ağrı çok nadir oluyor ama ses çok şiddetli doktora gittim sesi bile dinlemeden hemen kan tahlili istedi aso crp bakıldı normal çıkıncada bişey yok diyerek geçiştirdi.Ayrıca diz kapağımda sürekli çenem gibi kıtırdıyor sanırım bütün eklemlerimde sorun var :) Hepinize geçmiş olsuun

Tüm yorumlarınızı okudum aynı problem bende de var arkadaşlar ve uzun yıllardır çekiyorum, ne yazıkki bu bir eklem problemi. Ve hayatımızın sonuna kadar yediklerimize , çene hareketlerimize dikkat etmek zorunda kalacağız.Ben tedavi olmadan önce şiddetli yüz, şakak kemiği ,çene ağrılarım vardı,sağ tarafım yere düşecek sanırdım ağrıdan, ağzımı açamazdım ve ağzıma çatal giremez duruma gelmişti. Gitmediğim hastane kalmadı en sonunda özel bir üniversite hastanesine gittim. Durumumun ciddi olduğunu alt ve üst çeneyi birbirine bağlayan kıkırdakların % 70 inin aşındığını söyledi. Bana splint verdi doktor 6 ay gibi bir süre kullandım ve nihayet yemek yemek işkence olmaktan çıktı benim için.Problem geçtimi die sorarsanız hayır geçmedi geçmeyecekte,
ömür boyu sakız çiğneyemeyeceğim,sert kuru yemiş gibi gıdalar tüketemeyeceğim çenemi zorlamayacağım, esnerken dikkat edeceğim (kıkırdaklar ayrılıp çene çıkabilirmiş yada kitlenmeler olabilirmiş) ve o seslerde asla gitmeyecekmiş , artık yüz ağrılarım yok ama o sesler hep var bide sinirlenince yada üzülünce yine yüz ağrılarım başlıyor, stresli yaşamayacakmışım bir sürü şey... eski kabus dolu günlerimi düşündükçe şükrediyorum bu tedavi bana ağrısız yemek yiyebilmeyi kazandırdı sadece.. erken tedavi çok önemli siz kıkırdaklarınız aşınmadan çeneniz daha fazla zarar görmeden tedavisine bakın..

hepimize geçmiş olsun..

ben plak kullanmaya yeni başladım.Ağzınızı açınca kayma oluyormu?

malesef aynı dert bendede var çok şükür şu son sıralar düzeldi gibi sesi çıkmıyor artık ama ilk farkeden annem oldu.bir gün yemek yiyorduk annem bir ses geliyor nedir diye dinlmeye başladı
bende bekledim hani ses yok anne dedim sonra tekrar yemeğe devam tabii
annem aha yine ses geliyor derken bir baktık ses benden geliyor çenemden çat çut bir o kadarda komik o zaman başlamıştı.
bazen misafirlikte falan sert şeyler yemiyordum sürekli su içip eritip öyle yutuyprdum düşünün ki o kadar ses net duyuluyor
tabi ben ihmallik ettim dr falan gitmedim ama 2 yada 3 sene sonra kendiliğinden geçti.
öyle rahatsız edecek derecede ağrınız yoksa hemen ameliyat olmayın derim zamanla geçiyor
sanırım dikkatsiz yemek yemektende kaynaklanıyor ben mesela cakkuru cukkuru çok sakız çiğnerdim ben ona bağlıyorum.
RABBİM en kısa zamanda şifa versin..

X