Cepte üçüncü nesil devri !

Yagmurun_kizi

Çocuklarım benim herşeyim...
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2015
6.623
8.327
Telekomünikasyon Kurumu, üçüncü nesil lisansların verilmesine yönelik teklifini Başbakanlığa sundu.

Cep telefonları üzerinden görüntü ve her türlü bilgi aktarımını sağlayacak üçüncü nesil (3G) teknolojinin Türkiye’de de hayata geçirilmesi için süreç başladı. Telekomünikasyon Kurumu, Avrupa Birliği üye ve aday ülkeler arasında sadece Türkiye’de bulunmayan üçüncü nesil görüntülü cep telefonu yönetmeliğini Başbakanlığa sundu.

Yönetmelikte üçüncü nesil için en az üç lisansın verilmesi öngörüldü. Lisans bedeli olarak belirlenen alt sınırın 500 milyon YTL olduğu belirtildi. İmtiyaz süresinin 25 yılın altında olması öngörülürken, kurumun lisans için 20 yıllık bir süre öngördüğü ifade edildi.

ACARER: LİSANSLARLA İLGİLİ SÜREÇ YAKINDA BAŞLAYACAK

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, üçüncü nesil lisanslarla ilgili sürecin kısa bir süre içinde başlayacağını söyledi. Acarer üçüncü nesil süreci devam ederken geniş bant internet erişimi ile ilgili çalışmaların da başlayacağını kaydetti.

‘SABİT HATTI REKABETE AÇMAK İSTİYORUZ’

Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya gelen Acarer, 2007 programını anlatırken sabit telefonlar üzerinden yapılan şehiriçi aramaların da rekabete açılmasını hedeflediklerini söyledi.

‘NUMARA TAŞIMADA SÜREÇ 1 AYDA BAŞLAYACAK’

Acarer cep telefonlarından numara taşınabilmesine yönelik ihale için şartnamenin hazırlandığını, bu konuda sürecin 1 ay içinde başlayacağını ifade etti.

3G NEDİR?

3G, mobil iletişim cihazlarının internete yüksek hızda erişmesine olanak sağlayan farklı teknolojilerin bir araya gelmesinden oluşur. Bu teknoloji, video ve karmaşık uygulamalar gibi yüksek bant genişliğindeki içerikleri görüntülemeye olduğu kadar görüntülü telefon görüşmelerine de olanak sağlar.
 
X