Çevremdeki insanlar

akekusu

Üye
Kayıtlı Üye
18 Haziran 2023
62
250
Merhaba kızlar,
Mental olarak dönüşüme girdiğim şu dönemde bazı şeylerin daha fazla farkına varmaya başladım ama hala bazı noktalarda neleri düzeltmem gerektiğini anlayamıyorum, akıl akıldan üstündür diyerek sizlerle de paylaşmak istedim.

Şimdi şöyle ki eski arkadaşlarım, kuzenlerim ve yeni tanıştığım insanlar olsun, hepsi bir hırs ve rekabet içinde. Bu küçüklükten beri böyleydi, kendilerini benimle kıyaslarlardı, mesela bacakların çarpık burnun yamuk, okulun kötü vb, gibi. Bir sınavı geçerim o çok dandik derler gibi.

Yakın zamanda işe başladım tekrar, burada da birkaç iş arkadaşı okuduğum bölümden tutun da girdiğim sınavlara kadar her şeyi sorup, azımsanamayacak bazı başarılarımı küçümsemeye kalktılar. Örnek vermem gerekirse, İngilizce bilmediği halde benim yaptığım çeviriye hatalı demek gibi bir durum oldu. Benim liseden beri dil okuduğumu, bu alanda sertifikalarım olduğunu vb öğrendikleri halde, durum bu şekilde. Eleştiri de değil yaptıkları bu arada, yanlış bu dediklerinde doğrusu ne nasıl yapalım diye sorduğumda hiçbir cevap da veremiyorlar, yok çok kötü deyip arı gibi sokup gidiyorlar. Ciddi anlamda bir mod düşürme çabaları olduğunu hissediyorum bu birkaç kişinin.

Evim, evliliğim, işim, eğitimim her şey çevremdeki çoğu insan için bir rekabet konusu haline gelmiş ve hala devam ediyor bu yeni tanıştığım insanlarla da.

Sorum şu ki, sorulmadıkca hiçbir şeyi anlatmayan sessiz bir insanım, bunları bunları yaptım diye asla anlatmam, çoğu arkadaşım neler yaptığımı bilmez bile öyle söyleyeyim ki yeni tanıştığım insanlara asla böyle davranmam. Ama bu dediğim eski tanıdıklar arkadaşlar ve çevreme yeni gelen insanlar kartlarını o kadar açık oynuyor ki, zayıf nokta bulup sinir etme çabaları var bariz bir şekilde.

İnsanlara nasıl bir vibe veriyorum ben, yaptıklarımla övüneyim mi, ya da onlar gibi yapmadığım şeyleri bile yapıyormuş gibi mi anlatayım? Amaçlarını gördüğüm için artık takılmıyorum bile ama sinek küçük ve mide bulandırır, bir yerden sonra yoruyor boş konuşmalar. Sessiz kalarak hata mı yapıyorum? 30 yaşıma girerken insanların gözündeki konumumu da istediğim hale getirmek ve bu tarz insanları direkt daha yaklaşmadan itebilmek istiyorum.

Şunu da ekleyeyim, asla mükemmel olduğumu düşünmüyorum, bir sürü eksiğim var ve çoğunun farkında olduğuma inanıyorum. Eksikliğim neyse herkesle açıkça da paylaşırım, mesela şu an zayıflamaya çalışıyorum, ya kızlar çok mutsuzum şu an halimden diyebiliyorum. Yani bir şey kötüyse sırf kendime toz kondurmamak gibi bir çabaya girmiyorum.

Dediğim gibi bu insanların bana karşı yaklaşımını nasıl düzeltebilirim ya? Bu amaçla bana yaklaşan hiç yaklaşmasın daha iyi gerçekten.

Şahika koçarslanlı gibi ezik miyim lan ben diye bağırıcam az kaldı 🥲

Evet bazen insanların çekememesi vardır lakin sizin yaklaşımınız çok abartılı
Yanıtınız için teşekkür ederim, lakin maalesef dediğiniz gibi biri değilim, keşke kendini beğenen bir insan olsaydım, ezik gibi görülmekten daha iyidir diye düşünüyorum en azından ben kendimi iyi hissederdim 😊 zaten bahsettiğim de etrafımdaki herkes değil, oyle anlamışsınız sanırım. Benim çok yakın olduğumuza inandığım kuzenlerim ya da iyi arkadaş olabileceğimize inandığım bazı kişiler sadece. Herkese bu niyetle yaklaşıyorum çünkü, ama bu tarz bir karşılık alıyorum diyeyim.
Takılmamakta çalışıyorum ama bu tarz yaklaşımlar bazen moralimi bozuyor, yüzünüze gülüp sizi bozduklarını düşünün. Amacım böyle insanları hayatımdan çıkarmadan gözlerindeki yerimi düzeltmek ya da hayatıma hiç girmemelerini sağlamak, umarım kendimi anlatabilmişimdir 😊

Hazır cevap olduğunuzu ve vereceğiniz tepkinin kestirilemez olduğunu bilirlerse bulaşmazlar. Sessiz sakin biriyseniz ve hazır cevap değilseniz niteliklerinizi küçümsemekte sakınca görmezler.
Aynen öyleyim yani, tipimden falan da belli oluyor galiba hazırcevap biri olmadığım. Kötü niyetli olarak yaklaşanlar da direkt böyle yaklaşıyor çünkü. Buna çalışayım o halde biraz, çok teşekkür ederim yanıtınız için 🌸

Sesiniz çıksın azıcık, gerekirse hepsiyle kötü olun, bağları koparın.Ekmeginizi , suyunuzu,vermeyen insanlara bu kadar anlam ve önem neden????
Bazı şeyler için illa yırtık olmaya gerek yok,cevirini eleştirdimi al yap deyin yapamıyorsa yapıştırın lafı susup otursun.Niye eğilip bukuluyorsunuz???
Karşılık verseniz soludugunuz havayı kesecek halleri yok ya.........

Biraz üste çıksanız ve afallasalar mesela. Çevirideki hatalarınızı bulabiliyor ama düzeltemiyorlarsa ben olsam dalga geçerim. E hani düzeltemiyorsan bana ne söyleniyorsun diye. Bir kaç defa böyle tersleseniz bir şey diyemezler. Bir insan kendini ezerse herkes eziyor, bu böyle. Açık açık bana böyle davranamazsın da diyebilirsiniz. O insanlar herkese böyle davranmaz mesela. Bazılarına böyledir. Asıl soru: Neden bana? Çünkü siz kendi gözünüzde değersizseniz böyleleri bunu bin metre öteden tanır ve kullanır. Belki öz değer üzerine çalışmanız gerekir.

Sesiniz çıksın , bazen hatır gönül kırılmalı ki herkes yerini bilsin. Bilmeyeni de çıkarın hayatınızdan. Akraba akrep zaten. Akrabasından çok az hayır geleni gördüm.

X