Çeyizinizden (evinizden) atmak istediğiniz parçalar

Valla çok doğru
Misal nişan oldu kenarda da kizin var diyelim ki 10bin tlsi.

Ohhh nakit alır hemde indirimli indirimli yeni çıkanlardan mis gibi.

Benim babannem hali bile almis.
Allahım korkunçtu.
Banyo perdesi almıştı ya ne alaka?
Yaşlı kadın heves etmiş almış götürmesem uzuluyordu
Ama o hatayı ben asla yapmam.

Karaca apricot marka şu bıçak setini almayın bir kere bile bulaşık makinesinde yıkamadım hep elde yıkadım paslandı 1 ayda.

Paslanmaz çelik nasıl paslanır. Demek ki çelik değil ne bu

Karaca pişmanlık ya

Eklentiler

• 153.03.07.1148-apricot-pratik-5-parca-black-celik-bicak-seti-900.jpg
    22,1 KB · Görüntüleme: 100

Ah kızlar ah
4 yıl oldu evleneli ve çeyiz yaparken yıllarca aldımda aldım..Çeyiz yapmaya erken başlayınca insan ihtiyaç dışıda çok şey alıyor. Sanki evlenince alınmazmış gibi ama durun evlenincede almaya devam edeceksiniz zaten Ben sade şeyleri sevdigimden ötürü büyük parçalarda zevkim hiç degişmedi onda sıkıntı yok. Fakat incik cincik çok şey almışım Tabak bardak vs vs vs bunları aman abartmayın. Sonra dolaplar üstünüze üstünüze geliyor. Mesela kase şimdiki aklım olsa sadece kapaklı hani a101, bim yad paşabahçenin faln kapaklı kahvaltılıkları varya sadece ondan alırdım. Çok fonksiyonel sütlaç mı yaptın koy ona kapat kapgını oh mis.. Ya zaten illaki hediye kase gelecek hadi diyelim ihtimal düşük ama gelmedi ee iatiyorsunda dügünden uzunca zamn sonra yıne gelmezse git al kase bir örnekti ama hepsi için geçerli.. Şimdi oturup saymayacagım kadar çok nevresim takımım var mesela haa birde çeyizler var Allah tan dantel sevmiyorum diye pike takımları falan ıstemedım ama hepsını kullanacakmısım gibi havlular çetikler aman aman.. Öylece duruyor hurçlarda hadi çeyizsiz olmaz mı o zaman 5 hafif dantelli havlu 5 de dantelsiz olsun nedir yani daha fazlası
Neyse bu konuda baya yazarımda bu kadar yeter sene 2025 bile olsa inşllah yazdıklarımı okuyan çeyizci kızlar çıkar durun kızlar durun bende aynı sizin gibi düşünüyordum ama durun enn enn sade en demirbaş şeyleri alın durun

Bu mesajı ben yazmış olabilirim.

Aldık da aldık. Evin tek kızı sülalenin tek kızı ben zaten meraklı doldurduk. 2 yan binaya gelin geldim kamyon tutmadık adamların anası ağladı taşırken.
Pişmanım deli gibi pişmanım. Her aldığım şey fazla.
Aman almayın kızlar sonra atacak yer ararsınız.

İşte insan o hevesle pek anlmıyor :) bizde artık ömür boyu kullanırız aldıklarımızı

Çeyizimden atmak istediğim hiç birşey yok. Evimdeki herşeyi kullanıyorum. 2017de evlendim.Nişanlanınca almaya başladım. Evlenirken herşeyim yeni olmalı, tam olmalı demedim. Bohça vs işlerine girişmedik. Açıkçası bohça diye damada diş macunu, tıraş takımı deodorant falan almayı saçma buluyorum.Eksiklerim hala var. Ama araştırıp güzelinden, iyisinden alıyorum. 12kişilik yemek takımı alamadım evlenirken modeller hoşuma gitmemişti şimdi buldum bi takım onu alacağım gereksiz kahve fincanı çorbalık tuzluk yok içinde. Misafire özel hiç bişey almadım. Misafir geldikçe annemden tabaklarını istedim. Eşimin bekar evinden 2 kanepe (teşhir ürünü) tv ünitesi, televizyon, kirli sepeti, naylon kaplar, süzgeç, 2 tane tava, 2 tane çamaşır kurutma teli, 2 battaniye, 3 tane nevresim takımı, şifonyer, bikaç tane bıçak kepçe vs tarzı malzemeleri, 3 çift terlik, 1 tane tencere, 1 tane çaydanlık , çay tabağı, çay bardağı, su bardağı, 5-6 tabak, 1 tane ufak masa ( balkonda kullanıyorum), getirdim. Kullanıyorum hepsini de. Battaniye uyku seti pike takımı almadım. Evlendikten 1 ay sonra arabamızı aldık 8 ay sonra tüm borçlarımız bitti. Ailelerimizden hiç destek almadık. İkimiz de çalışıyorduk. Evden de 10 yıllık kazağımı bile getirdim çünkü giyiyorum ve hala yeni.Kaynanamın 5 liralık kumaşla diktiği basma pijamaları evde giyiyorum. Perdelerimi mağazada değil tezgahta satış yapan bir perdeciden yaptırdım. Atölyeleri vardı 2 sokak ötede. 3 güne teslim ettiler tüm evin perdelerini üstelik. Bu çeyiz işi bence herkesin yaşama şekliyle de ilgili. Maddi durum, sosyal çevre de etkiliyor bunu. Ben daha minimal şekilde yaşamayı seviyorum. Az eşya çok huzur. Bir de mesela düğün için de ben önceliklerimi belirlemiştim. Gelinlik alırken kına giysisi alırken hiç fiyatına bakmadım beğendiğimi yaptırdım direk. Ama mesela mobilyalarım son kalite olmasa da olur benim için. Enza home bazamızı getirmedi de 15 gün yere attık yatağı yerde yattık Ev de benim değil kira olunca almak istemiyorum fazla hiç birşey. Ayrıca ben eşyaya değil eşya bana hizmet etmeli. Bu mantığın dışında hiç bişeyi evimde tutmamaya özen gösteriyorum.

fazla yastık yorgan ne gerek varsa döşekler , ( gerçi annemın yazlıgına götürüp bıraktım de neyse )
birde danteller , vitrin takımları

çıldırmalık hepsi

hepsini kullanıyormusunuz ? Çünkü bende böyle az dusunuyorum..
6kişlik yemek tk demişsinz mesela yetiyor mu ?

fazla yastık yorgan ne gerek varsa döşekler , ( gerçi annemın yazlıgına götürüp bıraktım de neyse )
birde danteller , vitrin takımları

çıldırmalık hepsi
Ya bende de dünyanın danteli var henüz evlenmedim nisanlıyım. Ama satsam annem cok üzülür (satılır büyük ihtimalle ama inanılmaz ince işçilik, cogu hem işlemeli hem dantelli) ne yapacagım bilmiyorum. Saklasam evler kutu gbi neyi nereye koyacağım =( burada yası büyük hanımlar varsa okuyan yapmayın bunları

bize hediye olarak cok fazla nevresim takimi ve yorgan geldi.kullanabilecegimden cok fazlasi.ihtiyaci olanlara vermeyi dusunuyorum.ha bir de gunluk yemek takimini 12 degil de 6 kisilik alsam daha iyi olurdu.fazlasiyla tepsi ve fincan bardak vs vardi.bir kismindan kurtuldum gerci.suslu yatak ortuleri de gereksiz hem cok yer kapliyor.cok fazla lifim ve patigim vardi arkadaslara verdim bir kismini.patiklerin hicbiri ayagima olmadi.daha aklima gelmeyen bircok fazlalik var 3 yildir evden atmaya calisiyorum. :)

yeni evleneceğim :) NEvresim takımlarından bana verebilirsin canım benim hiç yok

benmde annem yapmış .. mecbur alacağım koyarım ne yapayım..
kadın emek vermiş üzülmesin kıyamadım..
o geldiğin de sererim sevinir..

yeni evleneceğim :) NEvresim takımlarından bana verebilirsin canım benim hiç yok
yeni evlenen birine gonderdim ceyizlerimi canim bir ay oldu heralde. Allah mesut etsin.4 tane cift kisilik takim bize yeterli oluyor fazla bile geliyor.cok cok alicam diye strese girme:)

Hiç atmak istediğim bir şeyim olmadı, 3 yıllık evliyim. Çeyizime ne aldıysam abartmadan aldım, hepsi de yeterli geliyor çok şükür, fazlalık bir şey almamışım.

11 yil ve 1cocuktan sonra :))
**ben arceligin cok parcali robotunu hep cok sevdim, emektar her yaz 150kg domates cekti bana, o gitti bu yaz bosch robot aldim daha minik ama o da canim oldu, basarili!
**Bizde vitrin de yok tv unitesi de, hic olmadi. bufenin ustundeki duvarda tv, hic de eksiklik hissetmedik.
**misafir su takimim yok, o da hic olmadi gene de eksiklik hissetmedik. biz cuzzamli degiliz bizim bardaklari koyuveriyorum gidiyor. Zaten oooo kacinci gundelik bardak takimi... 6 tane cok sik raki bardagim var, yateri kadar ehlikeyf ile butun sofra isini cozuyor.
**gumus islemeli kahvalti takimim mutfakta ailecek her gun kullaniyoruz.
**isvec bicak setim vardi metal cantali falan, icinden 2 bicak aldim kalani verdim. Benim icin bicak Sürmene Bicagidir, kalani yalandir.
**ikea servis setim hala kullaniliyor, hem ilk cikan siyah hem de sonradan aldigim yesil olanlar.. sonradan baska yerlerden begenip tek tek aldiklarim ya da silikonlar onlara gore cok adi bence.
** annemin dolaplarda yatan bir 12 kisilik takimi gunluk yemek takimi olarak kullandim, servis setleri azdi, ben sofrada hep kayik/cukur vb kapta servis yaparim, bir de zamanla sıkıldim, ev kuran bir ogrenciye paslayip anneannemin bayramda kullandigi takimi aldim. Simdi eksiliyorlar, bu sefer tam takim (kayik tabak muhim) bir 12 kisilik gunluk alirim.
** english home yorganlarim, 2 adet uyku setim hic pisman degilim.
**tefal 1000 ve tefal 300 fritoz eskittim, fritoz cok yag harciyor, gereksiz buldum. Artik yoklar, tavada kizartiyorum.
** Yatas dort mevsim set: cikartandan allah razi olsun, yatak ortusu gibi pike gibi, yikanir yikanir hep ayni
** misafir yemek takimim bufede, catal kasiklar hala sandiklarinin icinde markalari bernardo. Tas gibiler hicbirsey olmadi, 1 tane de kirilmadi.
** tost makinem kenwood sabit plakali ve disi metal tas gibidir.
**arcelik cayci zamanla gec isitiyor ama tefal cayci/kettle canavar gibi.
**nevresimi abartmayin ben de abartmamistim, memnunum. 3-4 tane cift 2 tane tek olsa yeter. Eskidikce, begendikce alacak yeriniz olur hem. Sikildiklarimi ortadan kestim, kizima tek kisilik yaptim, ben yeni aldim. Çocuklar cizgi film karakterli seviyor benden soylemesi, istiflemeyin zamani gelince ihtiyac hasil olunca alinir
**6takim çk pikem var hepsini kullaniyorum.
** diz battaniyeleri koltukta cok iyi ama eski kadife battaniyeler vardir dev gibi, bende de 2 tane var ne kullaniyorum, bizimkinin akrabalari getirdi diye verdirtmiyor da keske verebilsem bir ihtiyac sahibine.
** tupper prenses taci cok iyi birsey, ipli dograyici cok iyi birsey.
** buharli pisirici ust dolaplarda uykuda :))
**Bir de kavanozlarim pasabahce kare olanlardan. Dolaplara yerlestirmek cok rahat. Hic gereksiz bosluk kalmiyor.

Imza:cenesi dusuk :))
Moulinex kotuymus dediniz bi ona uzuldum

Ben çeyiz alışverişi yapmadım, o dönem kpssye hazırlanıyordum zaten ama annem sağ olsun her şeyi hazırladı benim için. Çok üzerine düşünemedim yani evimin, eşyamın :/ Şimdi üç yıl oluyor, yavaştan gözüme batan şeyler oluyor. Yazayım ben de:

-Karacaya girip satıcı kıza ne lazım olur demiştik, o da çeyiz seti verdi toptan. Şimdi düşünüyorum de ne gereksiz.
  • Granit tencereler (Berbat bir şey hemen yıpranıyor, çelik/teflon tencere candır.)
  • Su takımı (O kadar para verip vitrinde duran saçmalık, şarap bardağı ne alaka hem?)
  • Misafir çatal kaşık bıçak takımı (Niye biz cüzzamlı mıyız ayırıyoruz?)
  • Misafir yemek takımı (Tamam bir takım güzel tabağın olması güzel ama çorba tenceresi nedir yaaaa! Bence misafir için şık 12 yemek tabağı, 12 de çorba kasesi aldın, iki tane de uygun salata tabağı, bitti gitti. Sosluk ne sosluk yav Bir sürü parça konsolda yatıyor. Bir de bu takımın kahve fincanları filan var ölmek istiyorum.)
  • Kahvaltı takımı! (Çıldıracağım. Aşırı gereksiz.)
-Mobilyadaki gereksizlikler:
  • 2 adet cam vitrin!
  • Gardrop aşırı kullanışsız, keşke kendim yaptırsaydım.
  • Yemek masasını banklı almışız. (Bank olayı çok kullanışsız)
-ÇEYİZ SANDIĞI!
100 yıl yetecek kadar
  • Havlu
  • Patik
  • Seccade
  • Yatak örtüsü ıvırı zıvırı (aşırı kullanışsız şeyler bir de)
  • Yazma
  • Lif!!!!!!!!!!
  • Ceviz sandık
  • Danteller, masa örtüleri vs vs
-Annemin ördüğü paspaslar (çok kir tutuyorlar, bir dönem çok modaydı, atmaya da kıyamıyorum)

Ev sanki üstüme üstüme geliyor, her yer dolu, her yer eşya. Köyde ev yaptırdık bir kısmını oraya göndermek için bekletiyorum. Siz siz olun her şeyi eve doldurmayın, ihtiyacınıza göre alın kızlar. Evlendikten sonra ihtiyaç oldukça tamamlamak en mantıklısı.

Günlük yemek takımları 300-500tlye satılırken "misafir" yemek takımınin 2-3 binden başlaması
Çorba tenceresi ve soslugu bende anlamış değilim, arkadaş biz Fransız değiliz neyin sosu bu ?!
Instagram'da çeyiz sayfalarını takip ediyorum ve sanırım intihar edicem storylere bakıp bakıp siz nasıl para kazanıyorsunuz diye soruyorum. Bı insan niye 900 TL'ye su ısıtıcısı alirki ?! Nolur yanlız olmadığımı söyleyin bana (

yok merak etme yalnız değilsin
bende aynı senn kafadayım..
öyle misafir yemek takımı gunlk yemek takımı dıye ayırmadım sadece birini 12 kişiliğe tamamladım bir tane de6 kişilik var hee canım sıkıldıkça dönusumlu kullanırım öyle misafir olarak almadım açıkçası parça tamamladım ben yemek takımnda.. carrefoursa da görmustum beyaz yemek takımı kare bayılmıştm 200 TL(6kişiliği) 2 takm alacağım oldu 12 kişilik.. bir de trendyoldan beyaza yakın hafif desenli 6 kişilik alacağım tamam işteee çok takılma kahvaltı takmı da almayacağım servis ve pasta tabaklarını kahvaltı tabagı kullanrım öyle su ısıtıcısı flnda 900 fln veremem açıkçası parası bol olan harcıyo iştee çelik fln alıyor demekki maalesef bende o kdr yok annemn zamannda aldıgı beyaz plastık kullanıcam idare eder hee zamanla kendiliğinden bozulur o zaman alırım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…