Çıkmaz bir sokak...işsizlik-kpss-evlilik

Mutsuz bir evliliğin ve kayıp giden yıllarımın acısıyla yazıyorum bu yazıyı.

Kpss sınavı bu senede olmadı malesef.Mimarlıktan mezunum ve atanabilmem için en az 90 almam gerekiyor.Sınav umduğumdan kötü geçti.2015 yılında üniversiteden mezun oldum.Bi süre iş aradım ve bulamayınca kpss ye yöneldim.Oda yıllardır olmuyor malesef..Çalışsamda aldığım puan 80-85 arası.Oda benim işime yaramıyor.Kapalı biri olduğum için her büro ortamında iş arayamadım.Zaten babamda asla izin vermedi buna.Sektörü bilen bilir 1.500-2 bin tl maaşa saçmasapan ortamlarda bi garantiniz olmadan çalışıyorsunuz özel sektörde..Şanslıysanız maaşınız 3 bin küsür oluyor.Bu sürede çalışmadığım için evliliği görüşmek isteyen herkesi erteledim.Kabul etmedim.Bi erkeğin minneti altına girmeyi istemiyorum deyip hayatımdaki herşeyi erteledim.Daha sonra yaş 28 olunca nereye kadar bekliceksin baskılarına dayanamayıp birini kabul ettim ve evlendik.Eşim o dönem çalışıp çalışmaman benim için sorun değil diyen bi insandı.Neticesinde yaşadığım sorunlarıda eski konularımı bilenler hatırlar.Eşimin değil ailesinin görümcemin nasılda benim çalışmam için canla başla laf vurduklarını.Geldiğim noktada yineleyerek söylüyorumki bi kadın çalışmadan bi ekonomik özgürlüğü olmadan evlenmemeli..Kimseye güven olmuyor çünkü.

Evlenmeden öncede babam baskıcı bi insandı ve benim iş aradığım dönemler öyle bilmediğim yerlerde iş arayamazsın deyip engel oluyordu..Kendince benim iyiliğimi düşünüyordu belkide.Özel sektörün eziyetlerini çekmeyeyim diye..Ankara'da iş aradım sırf kapalı olduğumu görünce bu büro ortamına ayak uyduramazsınız denilip geri çevrildiğim bile oldu.Genelde böyle değildir bu benim şanssızlığım bence..Kpss atamasıda bu haldeyken, 2 yılda bir 20-30 kişi alıyorlarken bana kalan yıllarca işsizlik ve bunun depresyonu oldu..

Şuan 31 yaşındayım yıllarımın boşu boşuna çöpe gittiğini düşünüyorum..O kadar okul oku emek ver elde var sıfır.
-Yeni bir üniversitemi okumalı? -Alese hazırlanıp yüksek lisansımı zorlamalı?( ki alesi kazansan bile 2 yıl yüksek lisans yapıcaksın.Kimse seni torpilsiz hoca yapmaz.O işler çok zor diyenler var.)
Biçok konuda yeteneklerimin harcandığını düşününce kendime acıyorum.Giyim kuşam tasarım konularında yetenekli olduğumu düşünüyorum.Ne yapmalı ..hangi yoldan gitmeli.. Ales sınavı ve süreçlerini benimle paylaşacak biri olursa sevinirim..Gerçekten torpilsiz üniversitede öğretim görevlisi olmanın yolu nedir.
-ve ya tekrar 2022 deki kpss.ye şimdiden başlamalımı..Krarsızlık ve ne yapacağını bilememek çok kötü birşey.

Sizce başka ne yapabilirim..?Verilecek her fikre o kadar ihtiyacım var ki..Artık herşey için çok geç kaldım düşüncesiyle boğuşmak istemiyorum..Düştüğüm bu çukurdan çıkmak istiyorum.Bu arada bi tanıdığımızın hiçbi resim yeteneği olmadığı halde, Corona virüsten dolayı başvuran herkesi üniversiteye kabul ettiklerini duydum..Resim okusaydım zaten 70-75 puan arası atanıyorsun..ama bizim bölümde böyle bi ihtimal dahi yok.Bu adaletsiz düzenin bedelini ödüyoruz malesef.Ben ve benim durumumda biçok arkadaşım var..Eşimde kendimi geliştirmek adına ingilizce kursuna bile yazılmama karşı çıkan gitsen nolacak.onu öğrenmek öyle kolaymı.Öğrensen napıcaksınki diyen sürekli umut kıran birisi.

Sağlıklı düşünen ve doğru tavsiyelerde bulunan insanlara ihtiyacım var.Lütfen yardımcı olun..
Ales de koly bir sınav değil çalışma gerektiriyor, belli aralıkta kalmamak lazım. Ayrıca üniversitede öğretim görevlisi olmak için doktora yapmanız yabancı sil sınavlarına da girmeniz gerekir. İşinizi seviyorsanız bir yerden başlayın , özel şirketlerde ilerleyip iyi işler yaptıkça artacaktır maaşınız. Eğer sevmiyorsanız sadece maddi gelir olarak çalışmak istiyorsanız farklı bölümler okuybilirsiniz.

Bakın bende 32 yaşında içmimarım bir meslektaşımın böyle zorlanması öyle acı ve zor ki...Ben de isterdim memuriyeti ama zor diye hiç kalkışmadım ne akademiye ne memuriyete zaten içmimarlıkta daha da zor alım oluyor galiba siz daha iyi bilirsiniz de ben araştırmadım bile.8 yıldır çalışıyorum 2012 de mezun oldum ama ben ilk 3 iş yerimde ( yani 4 yıllık tecrübeliyken Bile ) para belirtmedim işe girerken son aldığım parayı söyledim ordan devam ettim.Sonra ne mi oldu şimdi de seçemiyorum hoş ama tecrübeden dolayı cv dolu bi yer olmasa bi yer olur diyorum.O da mı olmadı başka şehir olur dedim zaten ruh halin iyi değilse çalışmak da bi zor geliyor son yaşadıklarım yüzünden ama yine de bir yerden devam etmek zorundayım.Evde durayım depresyon boyunca iyileşeyim öyle başlarım dedim yoruldum tükendim saatler çok uzun ama bunun sonu yok fırsatım varken çalışmam gerek.sizin yapacağınız şey su parasına bakmadan bi yere girmek zaten Mimarlık unutulur bi sürü programı var bunun bilmem nesi var girdiğiniz yerde birde işi öğrenecek pozisyona gelmişsiniz o yüzden bişey diyemeyiz maalesef :KK43:

Eşiniz ve babanız sizin özgüveninizi kırmış. Mimarlık kazanmak ve bitirmek kolay değil. Silin size söylenmiş her olumsuz düşünceyi. Mimarsınız erkek yoğunlukta bir ortamda çalışmak zorundasınız. İş güvenliği sertifikası alabilirsiniz, babanızdan yardım isteyin madem ona yok buna yok diyor belediyelerle görüşsün araya birilerini soksun bu işler böyle yürüyor.

Bence ataması ilan ıkıncı unv kapsamında bir bölüm okuyun. Lojistik, cocuk gelısımı 4yıl cok uzun zaman gibi ama aslında deıl. Evliliğin kötü gidiyor dıe anladım ama isterseniz bir iş bulun kafanız dağılır bır yandan da lisans okuyun aof kapsamında. Bende zamanında ıs anlamında cok sıkıntılar Cektım 35te atandım memurluğa. Yanlış bölüm okuduğum için malesef. Hıc canını sıkma bence burda en sıkıntı durum eşiniz sanırım destek vermeyısı gibi geldi. Esım saolsun hep destek verdi zaten bende gec evlendim bazıları rahat bir hayat yaşamıyor sizinle ben gibi. Azimli olun ve bir işe girin bölümleri arastırın. Alesi boşverın.
Siz hangi bölümle atandınız ? Hangi bölümlerin devlette ataması yüksek ki ?

Kpss sınavı bu senede olmadı malesef.Mimarlıktan mezunum ve atanabilmem için en az 90 almam gerekiyor.Sınav umduğumdan kötü geçti.2015 yılında üniversiteden mezun oldum.Bi süre iş aradım ve bulamayınca kpss ye yöneldim.Oda yıllardır olmuyor malesef..Çalışsamda aldığım puan 80-85 arası.Oda benim işime yaramıyor.Kapalı biri olduğum için her büro ortamında iş arayamadım.Zaten babamda asla izin vermedi buna.Sektörü bilen bilir 1.500-2 bin tl maaşa saçmasapan ortamlarda bi garantiniz olmadan çalışıyorsunuz özel sektörde..Şanslıysanız maaşınız 3 bin küsür oluyor.Bu sürede çalışmadığım için evliliği görüşmek isteyen herkesi erteledim.Kabul etmedim.Bi erkeğin minneti altına girmeyi istemiyorum deyip hayatımdaki herşeyi erteledim.Daha sonra yaş 28 olunca nereye kadar bekliceksin baskılarına dayanamayıp birini kabul ettim ve evlendik.Eşim o dönem çalışıp çalışmaman benim için sorun değil diyen bi insandı.Neticesinde yaşadığım sorunlarıda eski konularımı bilenler hatırlar.Eşimin değil ailesinin görümcemin nasılda benim çalışmam için canla başla laf vurduklarını.Geldiğim noktada yineleyerek söylüyorumki bi kadın çalışmadan bi ekonomik özgürlüğü olmadan evlenmemeli..Kimseye güven olmuyor çünkü.

Evlenmeden öncede babam baskıcı bi insandı ve benim iş aradığım dönemler öyle bilmediğim yerlerde iş arayamazsın deyip engel oluyordu..Kendince benim iyiliğimi düşünüyordu belkide.Özel sektörün eziyetlerini çekmeyeyim diye..Ankara'da iş aradım sırf kapalı olduğumu görünce bu büro ortamına ayak uyduramazsınız denilip geri çevrildiğim bile oldu.Genelde böyle değildir bu benim şanssızlığım bence..Kpss atamasıda bu haldeyken, 2 yılda bir 20-30 kişi alıyorlarken bana kalan yıllarca işsizlik ve bunun depresyonu oldu..

Şuan 31 yaşındayım yıllarımın boşu boşuna çöpe gittiğini düşünüyorum..O kadar okul oku emek ver elde var sıfır.
-Yeni bir üniversitemi okumalı? -Alese hazırlanıp yüksek lisansımı zorlamalı?( ki alesi kazansan bile 2 yıl yüksek lisans yapıcaksın.Kimse seni torpilsiz hoca yapmaz.O işler çok zor diyenler var.)
Biçok konuda yeteneklerimin harcandığını düşününce kendime acıyorum.Giyim kuşam tasarım konularında yetenekli olduğumu düşünüyorum.Ne yapmalı ..hangi yoldan gitmeli.. Ales sınavı ve süreçlerini benimle paylaşacak biri olursa sevinirim..Gerçekten torpilsiz üniversitede öğretim görevlisi olmanın yolu nedir.
-ve ya tekrar 2022 deki kpss.ye şimdiden başlamalımı..Krarsızlık ve ne yapacağını bilememek çok kötü birşey.

Sizce başka ne yapabilirim..?Verilecek her fikre o kadar ihtiyacım var ki..Artık herşey için çok geç kaldım düşüncesiyle boğuşmak istemiyorum..Düştüğüm bu çukurdan çıkmak istiyorum.Bu arada bi tanıdığımızın hiçbi resim yeteneği olmadığı halde, Corona virüsten dolayı başvuran herkesi üniversiteye kabul ettiklerini duydum..Resim okusaydım zaten 70-75 puan arası atanıyorsun..ama bizim bölümde böyle bi ihtimal dahi yok.Bu adaletsiz düzenin bedelini ödüyoruz malesef.Ben ve benim durumumda biçok arkadaşım var..Eşimde kendimi geliştirmek adına ingilizce kursuna bile yazılmama karşı çıkan gitsen nolacak.onu öğrenmek öyle kolaymı.Öğrensen napıcaksınki diyen sürekli umut kıran birisi.

Sağlıklı düşünen ve doğru tavsiyelerde bulunan insanlara ihtiyacım var.Lütfen yardımcı olun..
ALES bir mimar için asla zor bir sınav değil. İlkinden 84, ikincide. 87, en sonkinden 90 aldım ve bana yeten bir puandi. Zaman konusuna çok dikkat edin pratik yapın sorular ( bu yılki Türkçe soruları çok kötü olsa da ) genelde herkesin yapabileceği sorular. Bir kitap alın konu anlatımlı onu güzelce okuyun. Sonra ALES denemeleri alıp çözün .ingilizce ne alemde İngilizcenin de yüksek olması lazım .? Bu arada kpss sonucu kaç geldi ?

Babanız hayatınızı mahvetmis... Hem evlilik hem iş hayatinizi. ALES vs okuldan mezun olurken yapılması gereken şeyler ve şu an çok torpile bindi ayrıca etrafınızdaki insanlar size yüksek lisans doktora vs yaparken size destek olacak kapasitede insanlar değil malesef. Özel sektörden bu kadar korkmanıza gerek yok. Ben de özel sektördeyim 26 yaşında mezun oldum çalışma arkadaşlarım full erkek ve bir sorun olmuyor. Aldığım maaş da piyasaya göre iyi. Devlette olmadığım için bir pişmanlık hissetmiyorum bu yüzden. Size tavsiyem özel sektörde iş aramaya devam etmeniz çok vakit geçmeden.

Bence ataması ilan ıkıncı unv kapsamında bir bölüm okuyun. Lojistik, cocuk gelısımı 4yıl cok uzun zaman gibi ama aslında deıl. Evliliğin kötü gidiyor dıe anladım ama isterseniz bir iş bulun kafanız dağılır bır yandan da lisans okuyun aof kapsamında. Bende zamanında ıs anlamında cok sıkıntılar Cektım 35te atandım memurluğa. Yanlış bölüm okuduğum için malesef. Hıc canını sıkma bence burda en sıkıntı durum eşiniz sanırım destek vermeyısı gibi geldi. Esım saolsun hep destek verdi zaten bende gec evlendim bazıları rahat bir hayat yaşamıyor sizinle ben gibi. Azimli olun ve bir işe girin bölümleri arastırın. Alesi boşverın.
Ben de iş hayatında çok zorluk çektim.Biraz çalışmayla bu sene 70 almışım.Başka bölüm okusaydım atanırdım ben de yanlış bölüm yüzünden sürünüyorum.Sizin bölüm neydi kaç yaşında atandınız.İçim umutlandı yazınızı görünce

Bakın bende 32 yaşında içmimarım bir meslektaşımın böyle zorlanması öyle acı ve zor ki...Ben de isterdim memuriyeti ama zor diye hiç kalkışmadım ne akademiye ne memuriyete zaten içmimarlıkta daha da zor alım oluyor galiba siz daha iyi bilirsiniz de ben araştırmadım bile.8 yıldır çalışıyorum 2012 de mezun oldum ama ben ilk 3 iş yerimde ( yani 4 yıllık tecrübeliyken Bile ) para belirtmedim işe girerken son aldığım parayı söyledim ordan devam ettim.Sonra ne mi oldu şimdi de seçemiyorum hoş ama tecrübeden dolayı cv dolu bi yer olmasa bi yer olur diyorum.O da mı olmadı başka şehir olur dedim zaten ruh halin iyi değilse çalışmak da bi zor geliyor son yaşadıklarım yüzünden ama yine de bir yerden devam etmek zorundayım.Evde durayım depresyon boyunca iyileşeyim öyle başlarım dedim yoruldum tükendim saatler çok uzun ama bunun sonu yok fırsatım varken çalışmam gerek.sizin yapacağınız şey su parasına bakmadan bi yere girmek zaten Mimarlık unutulur bi sürü programı var bunun bilmem nesi var girdiğiniz yerde birde işi öğrenecek pozisyona gelmişsiniz o yüzden bişey diyemeyiz maalesef :KK43:
Sen hangi bölümü okudun aöfden

Formasyon alabilir kpss de ogretmenlik icinde mucadele edebilirsiniz ya da ucretli ogretmenlik diye de birsey var hala galiba. Belediyenin actigi ucretsiz kurslar var oralara is icin basvurabilirsiniz. Hicbir ise sacma sapan gözüyle bakmayip bir ucundan tutabilirsiniz. Bakin doktorum ve 2 ay oncesine kadar hastanin pisliğini temizliyordum gorev tanımımda olmamasina ragmen enerjim kaça bölünüyordu. Ama pes etmedim yeteneklerimi açtım onlar muneccim degillerdi ırkçılık yaptiklarini falan düşünmüştüm... sizde evliliginizin kötü gidisatindan bahsediyorsunuz bir ise baslayin evliliginizi noktalamaniz gerekiyorsa noktalayin. Siz yetenekliyim diyorsunuz ama bunu sadece siz biliyorsunuz. Ortada calisma hayatiniz yok kanitlayabileceginiz. Yetenklerinizden sapip farkli alanlar düşünüyorsunuz. Önce basarili oldugunuz seylernicin mucadele etmeyi öğrenin. Kpss hayatin sonu ya da calismaniz gereken tek alan değil. Gecmiste de bu konuyu açmıştınız ve yazdiklariniz ayni seylerdi. Artik hayatinizda babaniz yok. Istiyorsaniz ilk buldugunuz iste calisirsiniz 2500 lira 2500 liradir eger is bulup çalışmıyorsanız bu sizin suçunuz birazda. Herseyden şikayet edip çözüm odakli davranmadiginizi gösterir. Biraz silkelenip kendinize guveninizi yerine getirin. Bizim bir tanıdığımız belediye de basin ekibinde çalışıyor ve adam o kadar basarili ki ogretim gorevlisi olarak bir universiteye ders vermeye gidiyor çünkü gayet başarılı. Firsatlari kendisi yaratmış. Biraz kendinize ayna tutun lütfen

aile yapısıyla ilgilide olabilir..Düzgün bi yerde iş bulsaydım tabii engel olmazdı.Ama zaten öyle bi yerde bulamadım.Sadece erkeklerin olduğu bi yerede asla izin vermezlerdi.
Verirlerdi de erkeklerle de çalışmak kolay değil, bazıları çok edepsiz oluyor. Kısaca insanlarla çalışmak burda zor. Bizim insanlarımız biraz kasıntı.

Ben de iş hayatında çok zorluk çektim.Biraz çalışmayla bu sene 70 almışım.Başka bölüm okusaydım atanırdım ben de yanlış bölüm yüzünden sürünüyorum.Sizin bölüm neydi kaç yaşında atandınız.İçim umutlandı yazınızı görünce
Ikıncı unv kayıtları bitti seneye baslamak için ıyıce arastırın benim bildiğim istanbul auzef çocuk gelısımı, lojistik bölümleri var, ben onlisans atandım onunda puanları 85lerde su an. Lojistik puanları düşük ama vardiyalı alim yapıyor oda bayan icin Uygunmu bılmıorum sadece bilgi vermek istedim. Bir kurumda memurken 43te tekniker olarak atanan abi vardi yani su yas takıntısıni herkes kenari bıraksın, atamasi olan bölümleri arastırın benim bilgim cocuk gelısımı, lojistik gibi bölümler. Formasyon varsa daha oncekı lisans okurken aldıysanız cocuk gelısımı iyi bir alternatif. Hem sağlık bakanliginda çocuk gelisimci, hemde okullarda ogretmen olabilirsiniz okurken aof de son sene staji varmış haftada bir gün sanirim.
Erzurum ata aof çocuk gelısımı 900tl, İstanbul auzef ise 400tl idi bu sene harçları. Kayıtlar geçti artik. Cok cok araştırin.

Ikıncı unv kayıtları bitti seneye baslamak için ıyıce arastırın benim bildiğim istanbul auzef çocuk gelısımı, lojistik bölümleri var, ben onlisans atandım onunda puanları 85lerde su an. Lojistik puanları düşük ama vardiyalı alim yapıyor oda bayan icin Uygunmu bılmıorum sadece bilgi vermek istedim. Bir kurumda memurken 43te tekniker olarak atanan abi vardi yani su yas takıntısıni herkes kenari bıraksın, atamasi olan bölümleri arastırın benim bilgim cocuk gelısımı, lojistik gibi bölümler. Formasyon varsa daha oncekı lisans okurken aldıysanız cocuk gelısımı iyi bir alternatif. Hem sağlık bakanliginda çocuk gelisimci, hemde okullarda ogretmen olabilirsiniz okurken aof de son sene staji varmış haftada bir gün sanirim.
Erzurum ata aof çocuk gelısımı 900tl, İstanbul auzef ise 400tl idi bu sene harçları. Kayıtlar geçti artik. Cok cok araştırin.
Cevap için teşekkür ederim.Ben lisans iktisat bitirdim formasyon yok.O yüzden kendi bölümümden atanmak bile bunlardan daha kolay.Yaş konusunda haklısınız.Geçen youtubeda gezinirken yorumlarda filan 30 yaşımıza kadar mı çalışcaz yazmşlar.ekşi sözlük filan bunlarla dolu.Okuyunca çok üzüldüm ama sizin yazınızı görünce çok mutlu oldum.Galiba sorun 30 yaşında olp ders çalışmayı yedirememek kendine

Ben 2015 senesinde kpss den 95 alarak atandım. Gercekten verimli çalışarak olmayacak sey değil ama motivasyon çok önemli. Kendim hazırlandım kimseden yardım almadım. Babamı kaybettigim icin aileme destek olmak onları rahat ettirmek en büyük motivasyonum oldu. Çok şükür 5 senedir meslegimi yapıyorum . Allah isteyen herkese iş nasip etsin inşallah.

Evlendikten sonra düşük maaşlı işte çalışıp tecrübe kazanmak çok daha kolay olmaz mı? Tek başına yaşama mücadelesi verirken asgari ücret altını kabul etmemeniz normal olur ama evliyseniz eşiniz çalışıyorsa düşük maaşlı da olsa bir yerden başlayıp tecrübe edinmeniz gerekiyor. Yazdıklarınızdan mimarlığı istemediğinizi düşündüm. Moda tasarımı veya çizime meraklı iseniz o tarafa yönelebilirsiniz. Tabii ki kolay değil ama istediğiniz sürece her şeyi öğrenebilirsiniz. Her türlü tutorial internette youtubeda mevcut. Bir program kursuna 4bin vermek yerine kendiniz deneyip internetten araştırarak öğrenebilirsiniz. Bu çoğu şey için geçerli. Ne yapmak istediğinize karar verin, araştırın bilgi edinin. Bir ucundan yapmaya çalışın. O işi yapan kişilere mesaj veya mail gönderin tavsiye isteyin. İnternet çağında istemek başarmanın %80ine denk geliyor. Yaşım geçti, kpssden 90 üzerinde atama yapıldı, görümcem gözünü belertti bunların hiç bir anlamı ve önemi yok istediğiniz sürece her şeyi öğrenebilir ve yapabilirsiniz.

Ben de memuriyette pek alımı olmayan bir mühendislik mezunuyum. Annem babam tabii ki isterdi memur olayım rahat işim olsun. Hem zor olacağını biliyordum hem kendimi geliştiremeyeceğimi o yüzden hiç bulaşmadım. Şu anda düşük maaşla başladığım bir işte köpek gibi çalışıyorum ki tecrübe edineyim bir 3-4 yıl sonra daha iyi bir yere geleyim, rahat edeyim diye.

4 senelik bi üni bitirdikten sonra önlisans bitirseniz bile sadece lisansın kpss sine girebiliyormuşsunuz.. ben de 2. üni adalet kaydoldum ama kpss de faydası olmayacak bana..

Mimarlık son derece prestijli , saygın ve getirisi yüksek bir meslek .
o mu bu mu diye birini düşündürmesine şaşırdım .

Benim kapalı arkadaşım da gayet güzel proje bazlı çalışıp mesleğini yapıyor . 5 küsür de maaş alıyor .

Memuriyet kafasından çıkmalısınız belki de .
Ayrıca görsel sanatlar okuyanlar 70 lerle çat çat atanmıyorlar . Size bunu kim söyledi ?
(grafikerim)

Siz hangi ülkede yaşıyorsunuz? 😄

Verirlerdi de erkeklerle de çalışmak kolay değil, bazıları çok edepsiz oluyor. Kısaca insanlarla çalışmak burda zor. Bizim insanlarımız biraz kasıntı.

izin vermeyecek bir ailenin kızına üniversite okutacağını sanmıyorum ben. sonuçta eskiden olan kız liseleri gibi kız üniversiteleri yok. her yer karma.
okula gidip gelmek değil de çalışmak mı sorun işin içinde erkekler olunca ?
eski konusundan da aklımda kalan konu sahibinin hiçbir şartı beğenmediği. eski konusunda da kp'si iş bulmak istedi diye tavır yapmıştı.
ben çalışmak istemediğini düşünüyorum. çünkü gerçekten çalışmak isteyen biri illa bi yerden başlar.
yaşı ilerledikçe herkes soracak onca yıl neden çalışmadığını. iş bulamadım dese vasıfsız damgası direkt vurulur. bunca zaman kimse beğenip denememiş diye.

X