Çilek Nasıl Saklanırsa Bozulmaz?

F

forga

Ziyaretçi
Pazardan ya da marketen (seçerek alma imkanı olduğu için) alıyorum o gün tadı güzel ertesi güne bozuluyor, herhalde ben saklamayı bilmiyorum diyorum, normal poşete koyup dolaba koyuyorum, sizin bildiğiniz bi taktik var mı, çilek en azından 3 gün taze kalsın?
Paylaşırsanız sevinirim kızlar
a.s.

sağolun sayenizde çileklerim hiç bozulmıcakkaydirigubbakcemile3

dondursak nasıl olur ki acebaCADIARZU

çilek bozuluyor canım bir yöntemi varsa bende öğreneyim

bende dolaptan cıkınca sevmem annem bı kapa koyuyo ustunude jelatınle sarıyo

Benim büyük bir saklama kutum var alıp giderim pazara
çileğimi o kutuya koydururum ki ezilmesin
Pazarda kadınlar çevirip çevirip soruyorlar bu yaşıma geldim hiç aklıma gelmedi diyeni bile çıktı karşıma 50 küsür yaşında kadın belki
yaşımı sordu 21 dedim ayy çok gülmüştük o gün
o kutuyla dolaba koyuyorum ben tadı değişmiyor 3 gün 4 gün kalıyor

bi kaba koyup jelatinlemek poşette durmasından daha iyi oluyo aslında
pazara kapla gitmek hiç aklmı gelmemişti, güzel fikir, denicem
kap deyince aklıma geldi, bi kere saklama kabı almıştım, pazardanda bişiyler alayım dedim, bütün köylü kadınlar üstüme atladı, yoğurtmu alcan diye
kaydirigubbakcemile3
teşekkürler kızlar paylaşımlarınız içina.s.

dolapta cok cabuk bozuluyor evet yada eziliyor,
en iyisi kaba koymak üstünü örtmek

çilek kesinlikle yıkanmamalı yıkanırsa sabaha bozuluyor.yıkamadan tutacaksınız.ve mümkünse 2 günde tüketeceksiniz dayanıklı bir meyve değil.

ne yaparsanız yapın çileği günde tüketmek gerekiyor

Çileği yıkamadan ve hani bu kilitli plastik kaplar var (4 tarafından kilitleniyor) onlarla 3-4 gün duruyor buzdolabındakaydirigubbakcemile3

malesef günümüzün çilekleri,doğal yani hormonsuz olmadığı için ,iki gün içinde yarısına kadar küçülebiliyor,bozulabiliyor..ya marmelat yada reçel , bunun dışında umut yok....

canım çileği 2 günde yemen gerekir ama yine de bir fikir vereyim poşette alıp eve getirdiğin çileği hemen poşetinden çıkarıp bir kaba koyuyorsun ve yıkamıyorsun ağzını kapatıp ve strech filmle sarıp dolaba atıyorsun yiyeceğin kadarını çıkarıp yıkıyorsun yine de çok dayanıklı bir meyve değildir. bu arada ben kış için buzdolabı poşetlerinin içine tek sıra halinde güzel olanlarından koyuyorum yaşpasta filan süslemelerinde kullanmak üzere atıyorum buzluğa güzel oluyo bozulmuyo canım

karton kutunun içinde ağzı açık bekletiyorum dolapta. ya valla bir haftayı geçti buruştular az ama erimediler.dene istersen (ben hormonsuz aldım ama belki ondandır.)
derin dondurucu içinse 500 gr çilek için 100 gr şeker ekleyip saklayın yazıyor broşüründe. bu kışa hazırlamayı düşünüyorum umarım işe yarar.

hepinize yorumlarınız ve önerileriniz için teşekkürler kızlar, denicema.s.
dün pazardan bi kilo çilek aldım gelirkende bi karton kutuya koyayım diye düşünüyorum, bi baktım hepsi çürük resmen aptal yerine kondum ya:mymeka:
insan bari 250 gr mını sağlam koyarkaydirigubbakcemile3
bundan sonra tansaş yada migrostan tek tek seçcem ya, güya pazardan alıp kara geçiyoz

malesef ki satıcıların bazıları böyle bıde yenı ewlıyken hep bozukları bana kakalıyorlardı ama artık akıllandım tanıdıkta oldular onlarda yapmıyor yapanlardan da bakıyorum alınca ne aldıysam bozuksa sorun cıkartıyorum walla enayı diilim hiç boyle yapmazdım yapanlarada kızardım ama bız eneyımıyız yanı kendılerı para kazanıyor sonucta .....
çileğe gelınce canım tupperwere ler war ya hava almaya saklama kapı onlara koyuyorum ben 3-4 gun rahat bozulmuyor canım ....

ağzı açık koyuyorduk çabuk bozuluyordu
burdan okuyup streçle kapatıp koydum daha çabuk bozuldu
bir de hava almayan kaplarda denerim belki

Benim daha yazdan dondurucuda çileğim var kızlar lazımsa göndereyim :)

X