Yöresel Tarif Çıngıllı Mantı- Balıkesir Mutfağından

Yöresel Yemekler
Gece gece canım çekti ama Kirazlım
beee :rolleyes:sunumda mantida süper olmuş :kk77:bu arada ilk kez görüyorum ve iyi ki gördüm🤩🤤 ellerine sağlık kuzummm 💕💕😘😘
Kuzuuummmmm Çanakkale Balıkesir bursa yöresinde daha çok biliniyor ama sen var yaa senn eminim döktürürsün bunuuu 🤩😍 çok teşekkür ederim Allah razı olsun canım perişkom 🤩😍🥰💜🍒🍒🍒😘

Ayyyyy çok teşekkür ederim minikom Allah razi olsun 💜🍒🥰🤩😍🍒🍒🍒😘

Bursa'nın kestanesi
Bir kilo birtanesi
Benim sevdiğim kişi
Bir evin birtanesi​

harika olmus hemsirem :KK49:

balikesirden bir mani birakiyorum :KK68:

Gide gide yoruldum
Bir taş buldum, oturdum.
Balıkesir içinde
Bir güzele vuruldum

Yaaaa canıııımmm 🥳🥳🥳🍒🍒🍒🍒
Muhteşem olmuş..yemeği yapman ve sunmanın yanında ne güzel anlatmışsın.
mânisi tanıtımı sunumu on numara beş yıldız..
Emeğine sağlık canim... teşekkür ederiz 🥰🥰😘😘😘😘

Canım KK Kadınları 🍒

Benim için maneviyatı çok yüksek olan bir mantı yaptım sizler için. Yaparsaniz çok seveceginize inanıyorum.

Benim çocukluğumda bu mantıyı çok yerdik. Özellikle babaannem için bu mantıyı yapıyorum. Çok severim. Köyümüzde çok yapılır. Hatta Bursa'ya ait bir mantı olduğunu düşünüyordum ki internette arastirdigimda Balıkesir, Çanakkale,Bursa civarlarında yapıldığını gördüm. Daha çok Balıkesir olarak geçiyor .

Bu ismi ilk defa duymuş olabilirsiniz. Bursa'da bu şekilde kullanıyoruz. Ama saçaklı, avunya, karacabey, gönen mantısı isimlerini de internette görmeniz mümkün.

Saçaklı denmesi ; fırına atilan erişte benzeri hamurlarin kızarırken eğilip bükülmesinden dolayıdır.

Avunya: kazdağının avunya bölgesinden ismini alır.

Çıngıllı: süslü, püsküllü, gelin başlığı pulu, küçük üzüm salkımı

Avunya'dır mantısı
Nohutludur atası
Yoğurt almaya gitmiş
Nuriye'nin bal kızı

MALZEMELER

Eki Görüntüle 3143486
🍒 4 kalça tavuk but
🍒6 su bardağı tavuk suyu

Hamuru için:
🍒 1 yumurta
🍒 biraz tuz
🍒 1 su bardağı su
🍒 aldığı kadar un

Üzeri için:
🍒 biraz Yoğurt
🍒 didiklenmis tavuk eti
🍒 1 su bardağı haşlanmış nohut

YAPILIŞI:

🍒 tavukları bol suda hasliyoruz. Suyunu süzüp tavuk etlerini didikliyoruz.

Eki Görüntüle 3143487
🍒 hamur için un,su,yumurta, tuz karıştırıp yavaş yavaş un ilave ederek erişte, makarna, mantı hamuru benzeri bir hamur yapıyoruz. Yumuşak olmayacak. Tıkız bir hamur olacak. Hamuru 15 dakika dinlendiriyoruz. Hamuru üçe bölüyorum. Bol un ile merdane ile hamur parçalarını açıyoruz. Hamuru oklavaya dolayıp ortasindan dik kestim. Diktortgen parçalar çıktı. Ustuste koyup ince şeritler halinde kesiyoruz .
( ben hayatımda ilk defa hamur açtım, bayağı zordu. Ama burada çok yetenekli arkadaşlar çabucak yapar eminim🤗)

Eki Görüntüle 3143488
🍒 kestiğim parçaları iki tepsiye bölüp ısıtılmış fırında kontrollü kizarttim. Çıkardıktan sonra fazlalık unlarini alip eledim. Soğuttum. Mantı tepsime hamurlari rastgele koydum. Üzerine haşlanmış nohutlari ilave ettim. Tavuk suyunu önce 4 bardak koyup fırına verdim. Kontrol ederek tekrar iki bardak tavuk ilave edip Üzerine yağlı kagit koyup tekrar fırına verdim. Biraz daha pişince önceden baharat ve tuzladigim tavuk etlerimi mantimin Üzerine ilave edip fırında beş dakika daha beklettim. Ve çıkardım. Son olarak Üzerine yağ yakıp gezdiriyoruz.

Eki Görüntüle 3143490

Eki Görüntüle 3143489 NOT: bu mantıyı yoğurtlu yemek zorunda değilsiniz. Çoğunlukla yoğurtsuz yeriz bizim yörede ama ben sunum için Üzerine biraz Yoğurt koydum . Yogurtta yakışıyor. Ben her türlü yerim🤣 siz ikisini de ayrı ayrı deneyebilirsiniz 🍒

🍒 AFİYET OLSUN 🍒

Eki Görüntüle 3143476 Eki Görüntüle 3143477 Eki Görüntüle 3143478 Eki Görüntüle 3143479 Eki Görüntüle 3143480 Eki Görüntüle 3143481 Eki Görüntüle 3143482 Eki Görüntüle 3143483 Eki Görüntüle 3143484 Eki Görüntüle 3143485
Enfes 👌

Canım KK Kadınları 🍒

Benim için maneviyatı çok yüksek olan bir mantı yaptım sizler için. Yaparsaniz çok seveceginize inanıyorum.

Benim çocukluğumda bu mantıyı çok yerdik. Özellikle babaannem için bu mantıyı yapıyorum. Çok severim. Köyümüzde çok yapılır. Hatta Bursa'ya ait bir mantı olduğunu düşünüyordum ki internette arastirdigimda Balıkesir, Çanakkale,Bursa civarlarında yapıldığını gördüm. Daha çok Balıkesir olarak geçiyor .

Bu ismi ilk defa duymuş olabilirsiniz. Bursa'da bu şekilde kullanıyoruz. Ama saçaklı, avunya, karacabey, gönen mantısı isimlerini de internette görmeniz mümkün.

Saçaklı denmesi ; fırına atilan erişte benzeri hamurlarin kızarırken eğilip bükülmesinden dolayıdır.

Avunya: kazdağının avunya bölgesinden ismini alır.

Çıngıllı: süslü, püsküllü, gelin başlığı pulu, küçük üzüm salkımı

Avunya'dır mantısı
Nohutludur atası
Yoğurt almaya gitmiş
Nuriye'nin bal kızı

MALZEMELER

Eki Görüntüle 3143486
🍒 4 kalça tavuk but
🍒6 su bardağı tavuk suyu

Hamuru için:
🍒 1 yumurta
🍒 biraz tuz
🍒 1 su bardağı su
🍒 aldığı kadar un

Üzeri için:
🍒 biraz Yoğurt
🍒 didiklenmis tavuk eti
🍒 1 su bardağı haşlanmış nohut

YAPILIŞI:

🍒 tavukları bol suda hasliyoruz. Suyunu süzüp tavuk etlerini didikliyoruz.

Eki Görüntüle 3143487
🍒 hamur için un,su,yumurta, tuz karıştırıp yavaş yavaş un ilave ederek erişte, makarna, mantı hamuru benzeri bir hamur yapıyoruz. Yumuşak olmayacak. Tıkız bir hamur olacak. Hamuru 15 dakika dinlendiriyoruz. Hamuru üçe bölüyorum. Bol un ile merdane ile hamur parçalarını açıyoruz. Hamuru oklavaya dolayıp ortasindan dik kestim. Diktortgen parçalar çıktı. Ustuste koyup ince şeritler halinde kesiyoruz .
( ben hayatımda ilk defa hamur açtım, bayağı zordu. Ama burada çok yetenekli arkadaşlar çabucak yapar eminim🤗)

Eki Görüntüle 3143488
🍒 kestiğim parçaları iki tepsiye bölüp ısıtılmış fırında kontrollü kizarttim. Çıkardıktan sonra fazlalık unlarini alip eledim. Soğuttum. Mantı tepsime hamurlari rastgele koydum. Üzerine haşlanmış nohutlari ilave ettim. Tavuk suyunu önce 4 bardak koyup fırına verdim. Kontrol ederek tekrar iki bardak tavuk ilave edip Üzerine yağlı kagit koyup tekrar fırına verdim. Biraz daha pişince önceden baharat ve tuzladigim tavuk etlerimi mantimin Üzerine ilave edip fırında beş dakika daha beklettim. Ve çıkardım. Son olarak Üzerine yağ yakıp gezdiriyoruz.

Eki Görüntüle 3143490

Eki Görüntüle 3143489 NOT: bu mantıyı yoğurtlu yemek zorunda değilsiniz. Çoğunlukla yoğurtsuz yeriz bizim yörede ama ben sunum için Üzerine biraz Yoğurt koydum . Yogurtta yakışıyor. Ben her türlü yerim🤣 siz ikisini de ayrı ayrı deneyebilirsiniz 🍒

🍒 AFİYET OLSUN 🍒

Eki Görüntüle 3143476 Eki Görüntüle 3143477 Eki Görüntüle 3143478 Eki Görüntüle 3143479 Eki Görüntüle 3143480 Eki Görüntüle 3143481 Eki Görüntüle 3143482 Eki Görüntüle 3143483 Eki Görüntüle 3143484 Eki Görüntüle 3143485
Şaaahaaaaneee canım memleketimin mantısı tavuklu mantı dıyoruz buna bız sosyalim🥰 bununalmak istemiştim sen almıssın hıh :KK11: Başarılar kuzum emeğine saaaglık💜💜

Çicemmmmharika olmuş ellerine sağlık olsun,çok değişik bir yemek olmuş kaşık kaşık yerim ben bunu başarılar diliyrum sanada yarışmada. :KK200: :KK60::KK74:

Saçaklı mantı adıyla bunu kim yapar diye beklediğim bir yemekti.:hamarat:
Çıngıllıyı ilk kez duydum.:KK200:
Harika olmuş ellerine sağlıkk:halay:
Canımın içi o kadar çok ismi varmış ki ama bizim buralarda hep çıngıllı geçer 🙈🥰😍 bende saçaklı ismini yeni duymustum 🙊 çok teşekkür ederim karamelim Allah razi olsun 🤲💜🥰😍🤩🍒🍒🍒😘

Yaaaa canıııımmm 🥳🥳🥳🍒🍒🍒🍒
Muhteşem olmuş..yemeği yapman ve sunmanın yanında ne güzel anlatmışsın.
mânisi tanıtımı sunumu on numara beş yıldız..
Emeğine sağlık canim... teşekkür ederiz 🥰🥰😘😘😘😘
Yaaaaa utandım şimdi 🙈 gerçekten çok teşekkür ederim canım benim 🥰🍒 bu yemek benim için çok özel çok kıymetli 🌹 keşke daha fazla bilgi bulabilseydim🙈 nette ancak bu kadar. Babanneme de sordum özellikle ama o da hikayesini bilmiyormuş ama bir çıngıllı deyişi var ömrün uzar💜🥰🍒🍒 çok teşekkür ederim canım benim Allah razı olsun 💜🥰🍒🍒😘

Şaaahaaaaneee canım memleketimin mantısı tavuklu mantı dıyoruz buna bız sosyalim🥰 bununalmak istemiştim sen almıssın hıh :KK11: Başarılar kuzum emeğine saaaglık💜💜
Ayyy merviskom aklıma hep sen geldin biliyor musun 🙈 ah dedim kuzumun memleketi 😍🤩🍒🍒 neyse ki bebelerim bu lezzeti yiyecekler 😍😍 çok teşekkür ederim Allah razı olsun canım merviskom 💜🥰🤩😍🍒🍒🍒😘

X