cmv ıgg pozitif

canan0131

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Eylül 2009
106
1
37
arkadaslar bu ne anlama gelio gebeligin ilk dönemlerinde yapılan testte cmv ıgg pozitif cıkmıs aranızda tahlılı böyle cıkan varmı bu korkulacak bıseymı

benim çıktı ve 3 aylık bebeğim alındı canım öğretmen ve hemşirelerde çok oluyor
ama avidite test yapılıyor eğer hamilelik öncesi kapmışsan sorun yok hamilelikte kapmışsan çok tehlikeli benim öyle oldu alındı bebeğim

ıgg geçmişte geçirilip bağışıklık kazanılan hastalıkları işaret eder;geçmişte boğaz enfeksiyonu ya da karaciğerle ilgili bi durum geçirmiş ve bağışıklık sağlamışsın..korkacak hiç bir şey yok..için rahat olsun bende de aynısı çıkmıştı.

Canım aynı sorun bendede var bunu yapan bir virüs ve bu hastalık toksoplazma. çiğ et, salam sucuk ve kediden geçiyor.Ben antibiyotik kullanacağım.

benim çıktı ve 3 aylık bebeğim alındı canım öğretmen ve hemşirelerde çok oluyor
ama avidite test yapılıyor eğer hamilelik öncesi kapmışsan sorun yok hamilelikte kapmışsan çok tehlikeli benim öyle oldu alındı bebeğim

Bu virüs bebeğine geçmişmiydi neden aldılar hemen? Önce amniyosentez yapıp bebekte olup olmadığına bakmadılar mı?

CMV Enfeksiyonu Tanı Yöntemleri

Bu konuda en çok uygulanan,en pratik ve ekonomik tarama testi ELİSA yöntemiyle yapılan CMV IgM ve CMV IgG testleridir.CMV IgM testinin pozitif olması hastalığa yakalanıldığını ve aktif olarak geçirildiğini göstermektedir. Ancak CMV IgG antikorunun pozitif çıkması ise enfeksiyonun daha önce geçirildiğini gösterir.
CMV Ig G testinin pozitif çıkması korkulacak bir şey değildir.Gebeliği olumsuz olarak etkilememektedir.
Bebeklerde CMV enfeksiyonu tanısı koymak için ise farklı tahlil yöntemleri uygulanmaktadır.Bebekte enfeksiyon tanısı koymak için fetüsün kanından, amniyon sıvısından veya koryon villusundan virüs kültürü ya da PCR ile DNA izolasyonu yapılabilir. Bebeğin kanında da CMV IgM antikoru tayini de kullanılan bir yöntemdir.Riskli durumlarda Kadın Doğum uzmanları hamilelikte geçirilen CMV enfeksiyonunun bebeğe zarar verip vermediğini kontrol etmek için ultrason ile incelemeye de ihtiyaç duyabilirler.

Bende 5 haftalik gebeyim. Bugun doktorum bu degerimin pozitif ciktigini ve gebelikte ciddi problemlere neden olabilecegini soyledi. Tekrar kan tahlili aldi. Bu virusun bende sureklimi yoksa gecicimi oldugu ogrenmek istiyor. Haftaya tekrar gidecegim.insallah tahlil sonucum temiz cikar.:KK61:

Bende 5 haftalik gebeyim. Bugun doktorum bu degerimin pozitif ciktigini ve gebelikte ciddi problemlere neden olabilecegini soyledi. Tekrar kan tahlili aldi. Bu virusun bende sureklimi yoksa gecicimi oldugu ogrenmek istiyor. Haftaya tekrar gidecegim.insallah tahlil sonucum temiz cikar.:KK61:
Cmv lgm pozitif çıkmışsa cmv lgg testi istiyorlar o da pozitif ciktignda avidite testi istiyorlar ve bebeğin durumuna ona göre karar veriyorlar ilk test enfeksiyon olduğunu gösteriyor 2.test enfeksiyona karşı vücudun direncini son test ise bu enfeksiyonu daha önce geçirip geçirmediğinize bakıyor.avidite düşük çıkarsa enfeksiyon bebeği etkiliyor demek ki bu tehlikeli yüksek çıkarsa hiçbir sorun olmuyor

Cmv lgm pozitif çıkmışsa cmv lgg testi istiyorlar o da pozitif ciktignda avidite testi istiyorlar ve bebeğin durumuna ona göre karar veriyorlar ilk test enfeksiyon olduğunu gösteriyor 2.test enfeksiyona karşı vücudun direncini son test ise bu enfeksiyonu daha önce geçirip geçirmediğinize bakıyor.avidite düşük çıkarsa enfeksiyon bebeği etkiliyor demek ki bu tehlikeli yüksek çıkarsa hiçbir sorun olmuyor

Bunlari bilmiyodum. Cok tesekkur ederim. Keske devlet hastanesindeki doktorlarda bu sekilde bilgilendirseler. Nedense simdi icim biraz rahatladi. Umarim sonuclar olmasi gerektigi gibi cikar. Merakla bekliyorum.:KK17::nazar:

Bunlari bilmiyodum. Cok tesekkur ederim. Keske devlet hastanesindeki doktorlarda bu sekilde bilgilendirseler. Nedense simdi icim biraz rahatladi. Umarim sonuclar olmasi gerektigi gibi cikar. Merakla bekliyorum.:KK17::nazar:
Aynısını ben de yaşadım kimse bilgilendirmedi yabancı makalelerin çevirilerini filan okudum insan endişe ediyor avidite yüksek çıkınca çocukta sorun olmayacağını söyledi doktor sonra özelde gösterdim o da aynısını söyledi inşallah sizin de bir sorununuz olmaz

Tekrar merhaba. Test sonuclarim ckti ama henuz doktora gosteremedim. İnternet sitesinden ulastim sonuclara. Anladigim ve arastirdigim kadari ile gebelikte bebegime zarar gelme ihtimali dusuk . bu beni cok mutlu etti. 1 hafta zor beklemistim. Umarim bi sorun yasamam. Allah saglikli sihhatli bebegimi kucagima almayi nasip etsin.bana ve herkese. Amin.

İlk test sonucu: cmv igg 1.13(pozitif)

İkinci test sonucu:
Cmv igg avidite: yuksek avidite 97.8

Tekrar merhaba. Test sonuclarim ckti ama henuz doktora gosteremedim. İnternet sitesinden ulastim sonuclara. Anladigim ve arastirdigim kadari ile gebelikte bebegime zarar gelme ihtimali dusuk . bu beni cok mutlu etti. 1 hafta zor beklemistim. Umarim bi sorun yasamam. Allah saglikli sihhatli bebegimi kucagima almayi nasip etsin.bana ve herkese. Amin.

İlk test sonucu: cmv igg 1.13(pozitif)

İkinci test sonucu:
Cmv igg avidite: yuksek avidite 97.8

Canım gözün aydın. Rabbim sağlıkla kucağına almayı da nasip etsin inşallah

Cok tesekkur ederim... Bugunde doktora gosterdim. Bir kez daha icim rahatladi. Yuksek avidite demek bu enfeksiyonu uzun zaman once yani gebelikten once gecirmis anlamina geliyo. Herhangi bi risk yok dedi. Enfeksiyon bolumunede yonlendirdi oda ayni seyleri soyledi. Hastaneden cikinca derin bi ohh.. Cektim. Allah kimseyi evlatlariyla imtihan etmesin. Bebegim 7 hafta 6 gunluk:nazar::emir_bebek::KK56:

Cok tesekkur ederim... Bugunde doktora gosterdim. Bir kez daha icim rahatladi. Yuksek avidite demek bu enfeksiyonu uzun zaman once yani gebelikten once gecirmis anlamina geliyo. Herhangi bi risk yok dedi. Enfeksiyon bolumunede yonlendirdi oda ayni seyleri soyledi. Hastaneden cikinca derin bi ohh.. Cektim. Allah kimseyi evlatlariyla imtihan etmesin. Bebegim 7 hafta 6 gunluk:nazar::emir_bebek::KK56:

Maşallah :)

Merhaba ;
Bugün DR mun istediği tahlil sonuçlarını aldım . Anti cmv ıgg pozitif çıktı ( diğeri negatif - Anti cmv ıgm ). Korkmalı mıyım ?

Merhaba ;
Bugün DR mun istediği tahlil sonuçlarını aldım . Anti cmv ıgg pozitif çıktı ( diğeri negatif - Anti cmv ıgm ). Korkmalı mıyım ?
İgg enfeksiyonu daha önceden geçirdiğini igm şu anda aktif olduğunu gösterir. Bi problem yok. Eğer gerek görürse doktorun avidite testi yapar.

Benimde rubella igg ve cmv igg pozitif igm negatif cok sukur bana hamilelik onc3si yapilmis ben bilmedigim icin simdi anliyorum.suuan 8bucuk haftalik hamileyim hamfolsun suan cok rahatladimmm

Kızlar tesadüfen cmw başlığını görünce bakayım dedim ben çok çektim bu hamilelik döneminde yaşadıklarımı anlatayım size şuan bebeğim 6 buçuk aylık oldu gayet sağlıklıyız
Hamileliğimin 26 haftasında genel kontrolümde kalbinde parlaklık görüldü ve bu cmv ıgg cmv ıgm yapıldı be birsürü test bu testlerim pozitif çıktı sonrasında avitite yapıldı 0.60 çıktı dr dediğine göre ne yüksek ne düşük amniyosentez istedi doktorum, kendi dr hamile idi izine çıktığı için o göremedi onun tavsiye ettiği prof 2 ayrı dr gittim onlarda gördü parlaklığı ama bir sorun olacağını düşünmüyorum dedi testi yaptırsan 30 haftalık olacaksın sonucu öğrene kadar ne yapacaksınki dedi bebeğin büyüyor .
Düşündüm doğru test pozitif çıkarsa ne yapabilirim ki yaptırmadım her gittiğimde kalpte parlaklık devam ediyordu geldi 39+1 suyum geldi gittik hastaneye sabaha kadar normal doğumu bekledim sabah 9 oldu herşey yolundayken sancım 140 lara çıkınca bebeğimin kalp atışları 30 lara düştü ve acıl sezeryana girdim, bebeğim doğdu hemen kalbine eko istediler yaptırmadım biraz kendine helsin diye bu arada hamileyken de eko yaptırdım bebeğime. 15 günlük olduk ve yaptırdım prof zeliha gül saylam kalbinde 4 adet kist gördü ve 1 tanede delik var dedi sonuç büyürse kötü küçülürse iyi dedi 3 ay sonra gel dedi gittik 3 aylıkken %90 küçülme var dedi 6 aylık geldedi olduk 6 aylık bu defa başka dr gittim prof naci öner eko yaptı ve hepsi kapanmış dedi hiç birşey yok dedi şükürler olsun
Biraz ızun oldu ama anlatmak istedim hayatımın en zor günlerini geçirdim hamileliğimde hergünüm ağlıyarak geçti doğdu bebeğim yine korkular hep gözüm üstümde beşiğine dahi hiç yatırmadım geceleri bile yanıma aldım birşey olursa duymam vs vs Allah çocuklarımıza sağlık versin amin.

Konu başlığını görünce bende yazmak istedim.arkadaşlar 11 haftalık hamileyim. İlk yapılan cmv sonuçlarım igm şüpheli igg negatif.ikinci yaptırdığım cmv sonuçlarım igm şüpheli igg:41 pozitif. Üçüncü kez tekrar yapıldı bu sefer igm negatif igg;190 pozitif.doktor avidite testi yaptırdı .ve eğer onda da sıkıntı çıkarsa gebeliği sonlandırmayı konuşuruz ne düşünürsün dedi.çok zor bir soru olduğu için cevap veremezdim tabiki.şimdi avidite sonuçlarını bekliyorum.7 haziranda çıkacak.çok zor süreç kafama takmaktan düşünmekten kahroluyorum kalp atışlarını dinledim iki kere nasıl kıyarım ona .bu şekilde sonuçlarla karşılaşan arkadaşlar nolur yazın deneyimleriniziinşallah hayırlı sonuçlar çıkar.rabbim evlatlarımızla sınamasın bizleri

Konu başlığını görünce bende yazmak istedim.arkadaşlar 11 haftalık hamileyim. İlk yapılan cmv sonuçlarım igm şüpheli igg negatif.ikinci yaptırdığım cmv sonuçlarım igm şüpheli igg:41 pozitif. Üçüncü kez tekrar yapıldı bu sefer igm negatif igg;190 pozitif.doktor avidite testi yaptırdı .ve eğer onda da sıkıntı çıkarsa gebeliği sonlandırmayı konuşuruz ne düşünürsün dedi.çok zor bir soru olduğu için cevap veremezdim tabiki.şimdi avidite sonuçlarını bekliyorum.7 haziranda çıkacak.çok zor süreç kafama takmaktan düşünmekten kahroluyorum kalp atışlarını dinledim iki kere nasıl kıyarım ona .bu şekilde sonuçlarla karşılaşan arkadaşlar nolur yazın deneyimleriniziinşallah hayırlı sonuçlar çıkar.rabbim evlatlarımızla sınamasın bizleri

Canım korkma ALLAHIN izniyle INŞAALLAH hiç bişey olmaz bebeğine...benim kizim var suan 4 yasinda..Ben hamileligimin 5.ayında bu virüsle karşı karşıya kaldım.ve hayatimda ilk kez böyle bi virüs..haberim de yoktu...icmde bu kıpırtı bebegime bişey oluyor diyorum ve ertesi sabah hastaneye gittim...ultrasona göre bebegimin kafa yapısı 12 gün geride..böbrek diğerine baskı yapiyo doktorların ümidi yok...tamamen özürlü olması bekleniyo...deken hamilelik bitti doğdu tabi bizim hastane maratonumuz tam 1 yıl..sürekli gitgel ben bittim...yani doktorların 1 yaşına kadar özürlü olcak dedikleri cocuk ALLAHIMA şükür suan sapasağlam 4 yaşını geçti..Ben hiç bi zaman inancımı yitirmedim..doktorların emin konuşmasının sebebi kızımın tahlil sonuçları çok yüksekti..ve ben her gittiğimde kendini alistir yavaş yavaş özürlü olmaya başlayacak derlerdi...ama herşey BIZI YARADAN SONSUZ KUDRETE SAHIP YÜCE RABBIMin takdirine kaldı...neye inanırsak o olur..Ben hep benim kizim sapa sağlam bişey olmaz annesi gibi güçlüdür dedim.....son bişey izmirde cocuk nöroloji doktoru bana cocugun yanında pozitif olun ki herşey iyi olsun dedi..ve biz hep öyle yaptik....o hastaymis gibi değil her zaman normal bi çocukmuş gibi davrandık....geçmiş olsun size de INŞAALLAH bebeğini sağlıklı bi şekilde kucağına alirsin

X