Davranış Bozuklukları Çocugu aşırı hareketli aktif olan anneler burda toplanalım

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

thanderc

dünyanın entatlı kenesi:)
Kayıtlı Üye
1 Aralık 2008
1.021
4
merhaba arkadaşlar benim 18 aylık bir kızım var ve aşırı hareketli ve aktif. bunu ilk söylediğimde herkes bana "bütün çocuklar hareketli, ee çocuktur yaramazlık yapar" vb şeyler söylüyorlar. kızım çok hareketli fakat öyle kırıp döken dagınıklık yaratan cinsten degil. mesela mutfak tezgahına çıkan, pencerelere tırmanıp camları açan, 5 parmak yüksekliğindeki kanepenin altına giren kısacası hep tehlikeli şeyleri yapan bir çocuk. çaresizim sanki kızıma yetemiyormusum gibi geliyor. yetersiz hissediyorum kendimi. artık psikolojim bozuldu heran kızıma bişey olacakmış korkusunu yaşıyorum. yaptıkları şeyler hep kendine zarar verebilecegi şeyler. arkadaşlar sizinde çocugunuz böyleyse yada benzer yönleri varsa paylaşalım tartışalım birlikte çözüm üretelimmafoldumben

thanderc benim kız 20 aylık ve hemen hemen anlattığın gibi,gözü hep tehlikeli yerlerde...doktora sordum hiperaktif olabilir mi diye,öyle olsa içine kapanırdı dei.ne bileyim bana da artık tek bakamıyormuşum gibi geliyor.

benim oğlumda çok hareketli ve ben artık yoruldum enerjisine yetişmem mümkün değil emekliyorken bile çamaşır askılığına tırmanıyordu şimdi düşünün son halini :)

bende şaşırdım artık napıcam ne edicem bilmiyorum. artık gezme anlayısım pusetine kızımı oturtup alışveriş merkezinde hiç oturmadan saatlerce gezmek çünkü o zaman kızım hareket etmio ya inanın kendimi saatlerce dolaşmaya ragmen dinlenmiş hissediyorum:KK43:) ev gezmelerinden nefret eder oldum hiç oturmuyoruz ben hep peşinde o yüzden ev gezmesine gitmemek için elimden geleni yapıyorum. inanıun yetemediğimi düşünüyorum ve ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum. oyun grubuna baslatmayı düşünüyorum haftada 3 gün 2şer saat benimle birlikte. arkadaşlar her ikinizle de 2009 annelerinde yazışmıştık bahsetmiştim yanlızım ve cevremde kimse yok diye. ne benim ne kızımın arkadaşı yok. dışarıyada çıksak hep yanlızız. evdede yanlızız:KK43: eşimde çok yogun hep yogun..

oğlumda çok hareketli
gün boyu koşuşturur,dağıtır,oraya buraya çıkmaya çalışır ama yorulmaz!
bizde ev gezmelerine ara verdik :))
dışarıda da çok hareketli,sürekli peşindeyiz

ama alıştık biz bu duruma
yorulsam da kıyamıyorum ona:)))
ben hep derim biz bahçeli evde büyüdük ama oğlum apt.manda büyüyor
haliyle evde atıyor enerjisini

oyun grubunu bende düşünüyorum
kendi yaşıtlarıyla paylaşmayı oyun kurmayı öğrenicek sosyalleşicek

merhaba arkaşlar benim kızım 5 buçuk yaşında 33 haftalık hamileyken dünya geldi hani derler ya yedi aylık doğanlar yerinde duramaz diye aynen öyle asla 2 dk bir yerde sabit durumaz birsey yapmadan birseyleri karıştırmadan dökmeden atlamadan zıplamadan duramaz bir yere gitmek mi asla sadece annanesine gidebiliyoruz yada hep dışardayız gittiğin yerde burnundan geliyo yoksa bunun yanı sıradan çok akıllı yaşıtlarından çok daha üstün tavırlar sergiliyo sanki büyümüş de küçülmüş dersiniz dil papuç ne yapıcam bilemiyorum bu sene anaokuluna kayıt yaptırdık inşallah okul enerjisini atmasına yardımcı olur ...çocuklarımızla ilgili sorunlarımızı burada paylaşalım arkadaşlar

Benim oğlum da 2buçuk yaşında,zaten asabi,sabırsız bir insanım :KK43: ama son zamanlarda iyice çıldırma noktasına geldim onun yaramazlıklarından :KK43: evde iş yapmaya korkar oldum çünkü kaşla göz arasında mutlaka iş çevirir. özellikle benim elektrik süpürgesi yaptığım anları kolluyor tilki :) hem etrafa zarar verir hem de kendine zarar vericek tehlikeli işlere kalkışır.geçen gün wc ye gittiğim bir anda telefon ve internetin kablosunu ek yerinden koparmış,baya teller dışarda, televizyonun kumandasını bozmuş ,5+1 ses sisteminin bütün kablolarını söküp,kabinleri sağa sola atmış.2-3 dk içinde yaptıkları bunlar.televizyonun arkasında ki soketi çıkartıp yamultur,sağda solda bardak,su görmesin alır laminantın,koltukların üzerine boca eder.bugün en az 3-4 kere yerlere su döktü.yine bugün ben evi süpürürken buzdolabını açıp,1 kutu domates suyu,1 paket meyva suyu ve 1 sürahi suyu,hepsini mutfak halısının üzerine dökmüş,ellerini ayaklarını sokmuş içine sonrada evde gezmeye çıkmış,bana ellerini gösteriyor ''anne baaak''diye,oturdum ağladım sinirden :KK43: banyo dolabını kendi üzerine devirdi geçenlerde,o yüzden banyo kapısı hep kilitli. tv sehpasının tekerleklerini söktük,tv nin 4 tarafına L şeklinde menteşeler yerleştirdik,sağlam dursun,üzerine devirmesin diye,tırmanmaya çalışıyo çünkü.pencereleri açabiliyor diye tepeden çengel taktık hepsine. boyu 92 cm,pencereler daha yüksek ama ayaklarını duvara dayayarak çıkabiliyor hepsine,mutfak tezgahının üzerine çıkıyor,Allahım daha ne sayayım,şimdilik aklıma gelenler bunlar .Allah'ım sabır versin yaramaz çocuk annelerine ,evlatlarımızın yokluğunu da göstermesin ama birazcık akıllanıp uslansalar :KK43: çok yıpratıcı oluyo çünkü sempatiksalakcinni

selam arkadaşlar benim kızımda aşırı hareketli ve senammm arkadaşımın dediği gibi yaptıkları yaşıtlarının üstünde hareketler. kitap aldım dün belki faydası olur diye. inanın caresiz kalıyorum bazen ne yapacagımı ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. bizde hiçbir yara gidemiyoruz çünkü hersey dahada zor oluyo benim için. en azından evde düzenimiz belli. inanın artık ses tonundan nerde oldugunu anlıyorum. dün gece eşimle salonda oturuyoruz jkızım bagırdı. eşime dedim git pencereye çıkmış inemiyo yardım et dedim eşim gitti baktı şaşırdı eee annelik dedim:) pencerelere çıkıyo pencereyi açıyo hemde hiç desteksiz 2 hamlede. sokakta soranlara 2,5 yasında demeye karar verdik çünkü hareketleri yaşından büyük. sanki 2 gündür biraz daha sakin gibi. caillou ve trt çocuk ta ki gece bahçesi haricinde tv izletmiyorum. yaptıkları karsısında daha sabırlı olmaya calışıyuorum birde birkac gün yatılı misafir vardı kalabalıkta bulundu belkide ondan olabilir. bizm hiç komsumuz arkadaşımız falan yok dolayısıyla hep kızımla yanlızız birileriyle daha dogrusu benim haricimde birileriyle görüşmek ii gelmiştir belki. anlamaya calısıyorum hareketliliğinin ve davranışlarının sebebini. bakalım umarım daha kolay olurt hersey. evimizde çok işlek bir yerde diil. daha merkezi bir yere taşınmayı düşünüyoruz ev bakıyoruz dua edin nolur arkadaşlar kurtulayım burdan öpüyorum sizi ve hareketli bebişleriopuyorumnanaktan

Benim oğlum da 2buçuk yaşında,zaten asabi,sabırsız bir insanım :KK43: ama son zamanlarda iyice çıldırma noktasına geldim onun yaramazlıklarından :KK43: evde iş yapmaya korkar oldum çünkü kaşla göz arasında mutlaka iş çevirir. özellikle benim elektrik süpürgesi yaptığım anları kolluyor tilki :) hem etrafa zarar verir hem de kendine zarar vericek tehlikeli işlere kalkışır.geçen gün wc ye gittiğim bir anda telefon ve internetin kablosunu ek yerinden koparmış,baya teller dışarda, televizyonun kumandasını bozmuş ,5+1 ses sisteminin bütün kablolarını söküp,kabinleri sağa sola atmış.2-3 dk içinde yaptıkları bunlar.televizyonun arkasında ki soketi çıkartıp yamultur,sağda solda bardak,su görmesin alır laminantın,koltukların üzerine boca eder.bugün en az 3-4 kere yerlere su döktü.yine bugün ben evi süpürürken buzdolabını açıp,1 kutu domates suyu,1 paket meyva suyu ve 1 sürahi suyu,hepsini mutfak halısının üzerine dökmüş,ellerini ayaklarını sokmuş içine sonrada evde gezmeye çıkmış,bana ellerini gösteriyor ''anne baaak''diye,oturdum ağladım sinirden :KK43: banyo dolabını kendi üzerine devirdi geçenlerde,o yüzden banyo kapısı hep kilitli. tv sehpasının tekerleklerini söktük,tv nin 4 tarafına L şeklinde menteşeler yerleştirdik,sağlam dursun,üzerine devirmesin diye,tırmanmaya çalışıyo çünkü.pencereleri açabiliyor diye tepeden çengel taktık hepsine. boyu 92 cm,pencereler daha yüksek ama ayaklarını duvara dayayarak çıkabiliyor hepsine,mutfak tezgahının üzerine çıkıyor,Allahım daha ne sayayım,şimdilik aklıma gelenler bunlar .Allah'ım sabır versin yaramaz çocuk annelerine ,evlatlarımızın yokluğunu da göstermesin ama birazcık akıllanıp uslansalar :KK43: çok yıpratıcı oluyo çünkü sempatiksalakcinni

allahım bu kadarmı benzer ya aynen arkadaşım aynen katılıyorum ve yürekten anlıyorum seni. benim kızımda duvara ayaklarını dayayıp 2 hamlede çıkıo heryere. pencerelere kilit taktık yukardan. tüm dolaplara kilit prizlere emniyet banyo mutfak tuvalet yatak odası hep kapalı kapılar. allahtan kapılar tokmaklı yani çevirmesi lazım açmak için de daha keşfetmedi.kanepelerin altı 5 parmak aralık benim yani 5 parmak yerden yüksek kanepem. altına girio bir uctan bir uca geçiyo o caga çıkıo. koridorda kiler tarzı bi yer var yüksek raflar var 2 katlı. en alttaki kolilere basmış gecen mutfakta kurcaladıgı için oraya kaldırdıgım cam zeytin kavanozunu yere paylattı kırdı heryer yag su zeytin oldu. zeytinin suyu kilerdeki karton kolilerin altına gitti. karton kolilerde 86 parca yemek takımı bilmem kaç yüz parca tencere seti. koliler ıslandı. ee nasıl çekeyim onları mecbur kaldı. daha neler neler. bazen aklımı kaybedecek gibi oluyorum. ne bir arkadaşım ne bir komsum var eşimde çok yogun. vede çok yaramaz 18 aylık bir çocukla evdeyim. çaresiz kalıyorum yetemediğimi yetersiz oldugumu düşünüyorum. heran bişey olacak korkusuyla yaşıyorum:gitme: aalha emanet ediyorum dua ediyorum yetişemiyorum çünkü heran başka iş peşinde. allah yardımcımız olsun rabbim acılarını göstermesin:sm_confused:

aaahhhh ahhhh arkadaşlar benim kızım birde erken doğdu erken doğumuyla ilgili sürükli hastanelerdeyiz hastanede büyüdük sayılır bunun yanı sıra bi o kadarda yaramaz allahım isyan ettmiyorum bunlar geçici sıkıntılar thanderc arkaşımla aynı durumdayım hiç komşum yok kızımın yaşlarında çocugu olan bi komsum olsa yavrum için iyi olurdu hiç arkadaşı olmadığı için çocuklu bir ortama girdiğimde hep bir sorun çıkarıyo ininırmısınız bu gün 2 sefer halıya 1 seferde kontuğa su döktu allahtan yaz ayındayızda kuruyo kışın kurumuyoda ya baka kalıyorum ancak yetişebiliyorum döktüklerine çıldırmak üzereyim..

thanderc, ben İstanbullu olmama rağmen kendimi yalnız hissediyorum benim de oğlumunun arkadaşı yok bayramdan sonra ayarlayalım bir buluşma bence..
3 gün annemlerde kaldım annemde kız kardeşimde sağolsun çocuğumun ne anormalliğini bıraktılar ne de çok yaramazlığını bende topladım eşyalarımı sabahın 8 inde geldim evime çok ağrıma gitti ailen bile olsa demek ki fazla geliyorsun çocuğunla..

ne acı ki öyle arkadaşım annenede bile rahat edemiyorsun artık nereye git ?çocuklarda bunaldı evin içinde yanlız büyüdükleri içinde ardakaş ortamına girdiklerinde ne yapacaklarını bilmiyolar yazın yine parka götürüyodum orada bir kaç çocukla oynuyordu kışın parka da gidemiyoruz malesef

Bende çanakkalede kaldım 1 ay ama neler çektim kendi annemin evi ama her lafları batıl elde fiil kızım çok yaramaz inanın hiç bir yere gidedim hellim sanki bana gezmek haram bazen nefret gelip herseyden deliricek gibi oluyorum esim hep yogun ne komşu ne arkadas bazen cezalandirilmisimgibi gelip buluşalım arkadasım sen özelden telefon yaz orda da haberleselim çok yanlızimmoturup ağlayasın gelip bazenn

bende 3 çoçuk büyüttüm sesziz iyi bir dinleyici söz dinlerler,haraketler yerinde çevremdede görüyorum hiperaktiv çoçukları hemen başım ağrır,kendimi zor tutuyorum böyle olan çoçuklu ortama girmemeye çalışıyorum,çok sinirleniyorum annelere,bence şimariıklıktan geliyor bu tür hareketler.anneleri resmen köle oluyorlar,salıyorlar ortalığa,aman ağlama hemen dediğini yapıyorlar,hele misafirliğe gittiklerinde,çocuğunun huyunu bilmiyormuş gibi,çocuk karıştırıyor,neler neler anne ise vurdum duymaz,gerekirse ceza verilmeli,tedavisi var, bu bir hastalık.

benim kızımda nerde tehlike orda dogdu dogalı aşırı hareketl herkes aynen dediginiz gibi her bebek hareketli der ama ben sohbet edemez oldugum vakitleri bile iyi biliyom koltuklara çıkmayı ögrendi düşcegini hesaplamadan bırakıveriyo iş yaparken kendini yada mutfkt tüpün üstüne çıkmak için byagı çabaladıgını görüyom bardaklarımı kırdıgım kar kalıyo ona koşcam die doktorda negüsel kilo sorunu olmaz ve zeki olur diyo dalga geçer gibi

Bende çanakkalede kaldım 1 ay ama neler çektim kendi annemin evi ama her lafları batıl elde fiil kızım çok yaramaz inanın hiç bir yere gidedim hellim sanki bana gezmek haram bazen nefret gelip herseyden deliricek gibi oluyorum esim hep yogun ne komşu ne arkadas bazen cezalandirilmisimgibi gelip buluşalım arkadasım sen özelden telefon yaz orda da haberleselim çok yanlızimmoturup ağlayasın gelip bazenn

yok yok arkadaşım senden başka kimse dayanamıyo ben severim yavrumu yavrumda sever yavrusunu diye bir söz var onun gibi benim özelden msj gönderme yetkim daha yok sen gönder konuşalım benimde çok ihtiyacım var

bende 3 çoçuk büyüttüm sesziz iyi bir dinleyici söz dinlerler,haraketler yerinde çevremdede görüyorum hiperaktiv çoçukları hemen başım ağrır,kendimi zor tutuyorum böyle olan çoçuklu ortama girmemeye çalışıyorum,çok sinirleniyorum annelere,bence şimariıklıktan geliyor bu tür hareketler.anneleri resmen köle oluyorlar,salıyorlar ortalığa,aman ağlama hemen dediğini yapıyorlar,hele misafirliğe gittiklerinde,çocuğunun huyunu bilmiyormuş gibi,çocuk karıştırıyor,neler neler anne ise vurdum duymaz,gerekirse ceza verilmeli,tedavisi var, bu bir hastalık.

arkadaşım ne demek istediğni anlayamadım ama birazda anlatmak istediğin boyuttan anlamak istemiyorum diyeyim:eek:lmaz::eek:klava:

Öyle mi diyorsunuz? dışarıdan bu kadar yorum yapmak kolay başa gelmeyince çok hareketli bir çocuğunuz olmadığı sürece 10 tane büyütseniz nafile anlamanız beklenemez.

Hiperaktivite çocuğuna kural da koysanız mümkün olduğu kadar az şımartsanız bile nafile çocuk içindeki enerjiyi nasıl boşalatabilir ki... Büyük çocuğu spora aktivitelere yönlendirir dizginlersiniz bir nebze belki ama küçük ve hareketli çocuk naparsanız yapın yerinde duramaz. Böyle olunca tabi ki saldım çayıra yapamazsın. Anne peşinde olur iki çift laf edemez çevredekiler sabır diler. Tedavisi de öyle ilaç ver otursun yerine şeklinde basit değildir yıllar alır. :kahve:

melan2010 arkadaşım seninki sakin bebek die niye hareketli bebeklere böyle ithamda bulunuyon emin ol onların annelerine senin gibilere sinir oluyodurki oluyoda konu ne sen ne yazıyon ne alaka 1yaş tan küçük bebege neyi alıştırcan hayırımı bilir durumu bilir mantıklı yorum yapın az düşünmeden yazmak amaçlı yazmayın

adı üstünde çocuk bebek bunlar merak ederler araştırmayı severler kimse çocugunu öyle ortaya salmaz aman dagıtsın demez herkes gözünden sakınır yavrusunu ama minicik bebegede otur konuşma yemek yeme ben kalk dersem kalk die egitim veremezsiniz o dediginiz egitim çok başka yaşlarda verilirki burası askeriye değil

X