Çocuğum ders çalışmıyor

Bak canım şunu açıkça konuşalım...ilkokul temel bilgiler dönemidir ve sizinkinin eksik kalmış

Bu çocuk dersleri geçse de başarısı -dershaneye gitse bile- eksik olacaktır...

Özel ders aldırmanız şart...(Nerede yaşıyorsunuz...Tanıdık birilerini az maliyetle tavsiye edebilirim)

Şimdiden başlatın derslere ancak 2 yılda temel bilgiler alınır...

Parayı gözden çıkaramam derseniz...dershane değil...etüt merkezi öneririm...

özel ders almak istemedi 3 hafta gitti sonra gönderemedik.bahaneler çıkardı yalnızım sıkılıyorum gibi.

Öğretmeni sevmemiştir...onun aklına yatacak birini bulmak önemli

Öğretmeniyle arkadaş gibi olmalı ki isteyerek gitsin...

Siz de baskıyla değil (işte para veriyoruz da falan da filan da demeden ) sevgiyle anlatın

Ona güvendiğinizi sürekli dile getirin

Yaş dolayısıyla bir geçiş dönemidir,hemen ümitsizliğe kapılıp okumayacak demeyin lütfen.Eve gelince ne yapıyor,zamanını nasıl harcıyor ? Bunlarda kısıtlamaya gidebilirsiniz.Örneğin bilgisayar başında çok zaman geçiriyorsa,günde 1 saat ile kısıtlamayı deneyebilirsiniz.Bu yaşlarda erken yatmak çok önemli,çocuğunuz geç yatıyorsa,düzenlemek için tüm aile birlikte bir uyku saati belirleyip,hepiniz buna uymayı deneyin.Hep birlikte uykuya hazırlık ritüelleri,diş fırçalama,süt içme,her ne ise,hadi bakalım yatıyoruz diyerek yönlendirebilirsiniz.Mutlaka okulla bağlantıda olun,oğlunuzun sevdiği-saydığı bir öğretmen mutlaka vardır.Onunla görüşüp durumu anlatın,"çok daha iyisini başarabileceğine inanıyorum" gibi cümlelerle oğlunuzu motive etmesini sağlayın.Bazen siz günlerce konuşup ikna edemezsiniz ama öğretmenin 1 cümlesi etkili olur.
Sömestr yaklaştı,karnesini tahmin ediyorsunuzdur.Karne geldiğinde,kızmak ve senden birşey olmaz demek yerine,bunu yeni bir başlangıç için fırsat olarak telakki edin.2. dönem çalışırsın,herşey düzelir,üzülme diyerek destek olun.Yılsonu karnesi için çok istediği bir ödül koymak yerinde olur.Bunlar haricinde,oğlunuzla tek diyaloğunuzun ders ve okul hakkında olmamasına özen gösterin.Onu dinleyin,her söylediğinden bir nasihat çıkarmadan,yeri geldiğinde ona hak vererek ilişkinizi güçlendirebilirsiniz.Birlikte kutu oyunu oynamak veya ailece biryerlere gitmek çok faydalı olacaktır.İmkanınız varsa onu spora yönlendirin,yakınınızda basketbol veya yüzme gibi faliyetler varsa değerlendirin.Spor yapmak disiplin kazandırır.Orada tanışacağı koçlar ve diğer öğrenciler iyi birer örnek olacaktır.Okuldaki arkadaşlarını tasvip etmiyorsanız,spordaki arkadaşları ile zaman geçirmeye teşvik edebilirsiniz.
İşiniz zor ama imkansız değil.Unutmayın,oğlunuz kendi geleceğine karar verecek yaşta değil.Geleceğini şekillendirmek size düşüyor.Allah kolaylık versin.

Düz lise zor.Düzenli çalışmadıkdan sonra sınıfda kalmak olağan bir durum.İlkokuldaki gibi hocalar yok bu yıl kalmasın diye düşünmezler hatta 44e 1 puan vermeyip bırakırlar.Dışarda okkuyamayan bir çok insan var ve cahil olduğu içinde serseri onları örnk gösterseniz?Arkadaşlarıyla nasıl? Ortamamı kapıldı acaba? Yada yanlış arkadaşlar mı edindi?

9.sınıf ilk başlarda zor gelir,öğrenci bir bocalama evresi geçirir.Dersler zor gelir,arkadaş ortamı değişir.Ama bu öğrencinin çalışmasına engel olmamalı.1-2 ders zayıf olabilir ilk dönem,çalışıyor ama anlamıyor olabilir.Fakat sizin oğlunuz anladığım kadarıyla umursamıyor.Bu bambaşka bir durum.Ne yazık ki düz liselerde ve meslek liselerinde öğrencilerin çoğu umursamıyor,boşvermişlik var.Bazı şeylerin farkına varamıyorlar.Lise hayatını gezmek,eğlenmek,karşı cinsle bir yerlere gitmekmiş gibi algılıyorlar.Oğlunuzun arkadaş grubu da yüksek ihtimal böyle kişilerden oluşuyordur.Keşke görüştürmemeyi başarsanız,ortamını değiştirse belki sorun düzelir.
Okuldan almayı düşünmeyin bile.Diploması mutlaka olsun.Sözünü dinleyebileceği birileri varsa,onlarla konuşturun.Bilgisayarı varsa sınır koyun,sürekli açık olmasın.Dışarı çok çıkıyorsa hergün çıkmasına izin vermeyin.
Aslında ne desek boş,her şey çocukta biter,cidden istiyorsa çalışır.Ama içten gelen bir şey yoksa siz en iyi öğretmenlere de gönderseniz,en iyi imkanları da sağlasanız olmaz.Hep evde odasında oturur ama başka şeylerle ilgilenir.O yüzden umarım farkına varır bazı şeylerin ya da farkına varmasını sağlayacak bir şey olur.

sizi sanırım en iyi anlayanlardan birisiyim.benim büyük oglumda önce düz liseye başladı hiç ders çalışmadı sınıf tekrarı yaptı o günlerdeki sıkıntımı üzüntümü anlatamam koskoca 1 senesine maloldu ikinci senenin sonunda yatay geçiş yaparak meslek lisesine aldım.şimdi iyiki almışım diyorum.çok sıkıntılar çektirdi notlarını hep en son aşamada çalışıp kurtardı ögretmenlerinin yanına gitmeye utanıyordum oglum ev içinde çok sessiz mahallede çok sevilen bir çocuktur a ma okulda fırlamadır.neyse liseyi geçen sene bitirdi üniversitede iki yıllık tutturdu yatay geçiş yapmadı sınavlara girdi biz 4 yıllık çok istiyorduk aslında çalışsa yapıyordu ama arkadaş ve kız arkadaş olayından dolayı çalışmadı .öyle böyle şimdi üniversitede muhasebe bölümünde geçenlerde notlarına baktım hepsi berbat tabi agzıma ne geliyorsa söyledim şimdi finalleri var söyledigine göre sıkı çalışıyor annecigim verecegim hepsini diyor merak etme diyor ama işin birde şu tarafı var izmirin bir ilçesinde okuyor biz izmirdeyiz aylık masrafı 500 600 tl buluyor yurt parası harçlık derken kendiside para yönünden sıkıntı çekiyor bizde çekiyoruz okusun diye küçük oglumun pek çok şeyinden kısıyoruz ben evde birşeyler yapıyorum satmaya çalışıyorum neden bunları söylüyorum şimdi kendiside daha yeni yeni anlıyor benim yüzümden sıkıntı çekiyorsunuz diye keşke okusun her türlü zorluga razıyız biz vaktinde çalışsaydıda 4 senelik olsaydı ne olurdu inanınki içim çok acıyor üniversiteye giden 20 yaşındaki bir gence ders çalış demek çok yoruldum sıkıldım

sizi sanırım en iyi anlayanlardan birisiyim.benim büyük oglumda önce düz liseye başladı hiç ders çalışmadı sınıf tekrarı yaptı o günlerdeki sıkıntımı üzüntümü anlatamam koskoca 1 senesine maloldu ikinci senenin sonunda yatay geçiş yaparak meslek lisesine aldım.şimdi iyiki almışım diyorum.çok sıkıntılar çektirdi notlarını hep en son aşamada çalışıp kurtardı ögretmenlerinin yanına gitmeye utanıyordum oglum ev içinde çok sessiz mahallede çok sevilen bir çocuktur a ma okulda fırlamadır.neyse liseyi geçen sene bitirdi üniversitede iki yıllık tutturdu yatay geçiş yapmadı sınavlara girdi biz 4 yıllık çok istiyorduk aslında çalışsa yapıyordu ama arkadaş ve kız arkadaş olayından dolayı çalışmadı .öyle böyle şimdi üniversitede muhasebe bölümünde geçenlerde notlarına baktım hepsi berbat tabi agzıma ne geliyorsa söyledim şimdi finalleri var söyledigine göre sıkı çalışıyor annecigim verecegim hepsini diyor merak etme diyor ama işin birde şu tarafı var izmirin bir ilçesinde okuyor biz izmirdeyiz aylık masrafı 500 600 tl buluyor yurt parası harçlık derken kendiside para yönünden sıkıntı çekiyor bizde çekiyoruz okusun diye küçük oglumun pek çok şeyinden kısıyoruz ben evde birşeyler yapıyorum satmaya çalışıyorum neden bunları söylüyorum şimdi kendiside daha yeni yeni anlıyor benim yüzümden sıkıntı çekiyorsunuz diye keşke okusun her türlü zorluga razıyız biz vaktinde çalışsaydıda 4 senelik olsaydı ne olurdu inanınki içim çok acıyor üniversiteye giden 20 yaşındaki bir gence ders çalış demek çok yoruldum sıkıldım

biraz önce okula gönderdim bugün bioloji yazılısı var ama hiç çalışmadı.çok üzülüyorum.öyle kız arkadaşı falan yok benimle paylaşır o konuları anlatır .fazla sokakta gezen bir çocuk deyil arkadaşı çok fazla ama hiç onlarla gezeyim demez.onlarda saten okul arkadaşları.bugün sabaha kadar uymadım ne yapabilirim diye düşündüm durdum burada yazılanları düşündüm. benim gibi çok kişinin aynı sorunu yaşadığını anladım.ne zormuş çocuk büyütmek.

belki dersleri kötü olduğu için umudunu kaybetmiştir, benim yeğenim de 9a gidiyor ilk sınavlar bi geldi en yüksek dersi 3, birsürü 0,1 var, ben ve 2 üniversiteli akrabası bir olduk bi güzel çalıştırdık zayıf dersi kalmadı, başarıcağını anlayınca artık kendi isteğiyle çalışıyor, psikoloğa falan götürün, odasında televizyon bilgisayar varsa alın

9.sınıf ilk başlarda zor gelir,öğrenci bir bocalama evresi geçirir.Dersler zor gelir,arkadaş ortamı değişir.Ama bu öğrencinin çalışmasına engel olmamalı.1-2 ders zayıf olabilir ilk dönem,çalışıyor ama anlamıyor olabilir.Fakat sizin oğlunuz anladığım kadarıyla umursamıyor.Bu bambaşka bir durum.Ne yazık ki düz liselerde ve meslek liselerinde öğrencilerin çoğu umursamıyor,boşvermişlik var.Bazı şeylerin farkına varamıyorlar.Lise hayatını gezmek,eğlenmek,karşı cinsle bir yerlere gitmekmiş gibi algılıyorlar.Oğlunuzun arkadaş grubu da yüksek ihtimal böyle kişilerden oluşuyordur.Keşke görüştürmemeyi başarsanız,ortamını değiştirse belki sorun düzelir.
Okuldan almayı düşünmeyin bile.Diploması mutlaka olsun.Sözünü dinleyebileceği birileri varsa,onlarla konuşturun.Bilgisayarı varsa sınır koyun,sürekli açık olmasın.Dışarı çok çıkıyorsa hergün çıkmasına izin vermeyin.
Aslında ne desek boş,her şey çocukta biter,cidden istiyorsa çalışır.Ama içten gelen bir şey yoksa siz en iyi öğretmenlere de gönderseniz,en iyi imkanları da sağlasanız olmaz.Hep evde odasında oturur ama başka şeylerle ilgilenir.O yüzden umarım farkına varır bazı şeylerin ya da farkına varmasını sağlayacak bir şey olur.

umarım dediğiz gibi farkına varır. bilgisayara hafta sonları oturuyor.çok gezen biri deyil oturduğumuz binada bir çocuk var bi onunla görmek istedi çok şükür biz müsade etmeyince bıraktı.fakat dediğiniz gibi içten gelecek ama ben yinede umutla bekliyorum düzelecek

bence ders çalışmaya isteksizliği konu eksiklerinden kaynaklanıyor olabilir, konu eksiği çoğaldıkça derslerden daha da soğuyacak, öğretmenlerle arası daha da açılacak, kötü olduğu derste gerekiyosa ilkokul müfredatına gidip taşları sağlam dizmeli...
ama lise 1 psikolojikmanda zor
onuda anlamaya çalışmalı

kesinlikle,yeğenim daha negatif ve pozitif sayıların dört iştemini,rasyonel sayıları bilmiyordu, sabrettik en başından anlattık, günde 6-7 saat dersten bahsediyorum anca matematigini 3 e yükselttik, temel sağlam olmalı, değilse özel derste 9. sınıf konularından önce ilkokul derslerini pekiştirsin

belki dersleri kötü olduğu için umudunu kaybetmiştir, benim yeğenim de 9a gidiyor ilk sınavlar bi geldi en yüksek dersi 3, birsürü 0,1 var, ben ve 2 üniversiteli akrabası bir olduk bi güzel çalıştırdık zayıf dersi kalmadı, başarıcağını anlayınca artık kendi isteğiyle çalışıyor, psikoloğa falan götürün, odasında televizyon bilgisayar varsa alın

televizyon ve bilgisayar yok odasında aslında zeki bi çocuk çalışınca dersleri düzeliyor.ama çalışmıyor.

uzmandan yardım alabilirsiniz yada okulunda rehber hocası varsa onunla konuşabilirsiniz belki psikolojik bir durumu vardır oğlunuzun size söyleyemediği içine attığı

uzmandan yardım alabilirsiniz yada okulunda rehber hocası varsa onunla konuşabilirsiniz belki psikolojik bir durumu vardır oğlunuzun size söyleyemediği içine attığı

onuda denedik ama gitmiyor .ben bu gece şöyle düşündüm ikimiz bir gidelim diyeceğim bende gideyim pskolağa benim kendimi düzeltmemgerekiyor benle gelirmisin diye teklifte bulunacağım bu durumuda doktorla önceden görüşmeyi düşünüyorum.

onuda denedik ama gitmiyor .ben bu gece şöyle düşündüm ikimiz bir gidelim diyeceğim bende gideyim pskolağa benim kendimi düzeltmemgerekiyor benle gelirmisin diye teklifte bulunacağım bu durumuda doktorla önceden görüşmeyi düşünüyorum.

güzel olur ve doktorun benimle ilgili soracakları varmış sana deyin...zaten doktor ne yapacağını nasıl yaklaşacağını bilir...

doktora gidim mutlaka ama size tavsiyem herhangi bir psikiyatra ya da psikoloğa değil "ergen psikolojisi" uzmanı bulup ona danışmanız...çünkü ergenlik çok başka birşeydir ve belki insanın en zor dönemidir...eğer imkanınız varsa fakülte hastanelerinde var ergen psikolojisi bölümü...psikoloğa yönlendirdiğimiz tüm öğrencilerimize hemen hemen aynı ilaçlar verilip gönderiliyor...ben bu dönemde ciddi problemi yoksa çocuğun ilaçla tedavisinden değil terapi ve telkinle ona yardım etmeye çalışmaktan yanayım...

anladığım kadarıyla sizin oğlunuzun büyük probemleri yok sadece çoğu genç gibi ders çalışmayı sevmiyor.....

size bir tavsiye (bugün derste çocuklarla konuşurken aklıma geldi)....evde birlikte oyunlar oynayın...hani bir arkadaş kutu oyunları oynayın birlikte birşeyler yapın demişti..o tarz bir şey....örneğin evde "canlı para" oynayın...nasıl mı??

oğlunuza test kitapları alın ki eminim vardır....sonra yarışma şeklinde sorun soruları...başta bir ödülü olsun örneğin 10 20 (ne kadar bütçeniz elveriyorsa) fazla harçlık, ne bileyim telefonu varsa bir miktar kontör, ya da hafta sonu fazladan bilgisayar kullanma süresi....mesela başta 3 saat (3x 60=180 dak) verin ona....aynen yarışmadaki gibi her şıkka belli bir miktar süre koysun ve tüm süreyi kazanmaya çalışsın...haftada bir kaç kez oynayın...belki 50 yerine 10 soru yapacaktır ama gün geçtikçe hevesi isteği artacaktır...belki sıadece kazanmak için öğrenmeye çalışacaktır...

bu sadece bir örnek...oğlunuzu siz daha iyi tanıyorsunuz ve en büyük avantajınız sizinle konuşabiliyor olması...siz doğru yöntemleri daha rahat bulursunuz....lütfen onu sorgulamadan yaklaşın...mesela arada " ne kadar çok üstüne geliyoruz biz senin" gibi şeyler söyleyin....

ve şunu unutmayın örnek olmak, yapmak söylemekten öğüt vermekten çok daha etkilidir...

Son düzenleme:
güzel olur ve doktorun benimle ilgili soracakları varmış sana deyin...zaten doktor ne yapacağını nasıl yaklaşacağını bilir...

doktora gidim mutlaka ama size tavsiyem herhangi bir psikiyatra ya da psikoloğa değil "ergen psikolojisi" uzmanı bulup ona danışmanız...çünkü ergenlik çok başka birşeydir ve belki insanın en zor dönemidir...eğer imkanınız varsa fakülte hastanelerinde var ergen psikolojisi bölümü...psikoloğa yönlendirdiğimiz tüm öğrencilerimize hemen hemen aynı ilaçlar verilip gönderiliyor...ben bu dönemde ciddi problemi yoksa çocuğun ilaçla tedavisinden değil terapi ve telkinle ona yardım etmeye çalışmaktan yanayım...

anladığım kadarıyla sizin oğlunuzun büyük probemleri yok sadece çoğu genç gibi ders çalışmayı sevmiyor.....

size bir tavsiye (bugün derste çocuklarla konuşurken aklıma geldi)....evde birlikte oyunlar oynayın...hani bir arkadaş kutu oyunları oynayın birlikte birşeyler yapın demişti..o tarz bir şey....örneğin evde "canlı para" oynayın...nasıl mı??

oğlunuza test kitapları alın ki eminim vardır....sonra yarışma şeklinde sorun soruları...başta bir ödülü olsun örneğin 10 20 (ne kadar bütçeniz elveriyorsa) fazla harçlık, ne bileyim telefonu varsa bir miktar kontör, ya da hafta sonu fazladan bilgisayar kullanma süresi....mesela başta 3 saat (3x 60=180 dak) verin ona....aynen yarışmadaki gibi her şıkka belli bir miktar süre koysun ve tüm süreyi kazanmaya çalışsın...haftada bir kaç kez oynayın...belki 50 yerine 10 soru yapacaktır ama gün geçtikçe hevesi isteği artacaktır...belki sıadece kazanmak için öğrenmeye çalışacaktır...

bu sadece bir örnek...oğlunuzu siz daha iyi tanıyorsunuz ve en büyük avantajınız sizinle konuşabiliyor olması...siz doğru yöntemleri daha rahat bulursunuz....lütfen onu sorgulamadan yaklaşın...mesela arada " ne kadar çok üstüne geliyoruz biz senin" gibi şeyler söyleyin....

ve şunu unutmayın örnek olmak, yapmak söylemekten öğüt vermekten çok daha etkilidir...

çok sağolun zaman ayırıp sıkıntıma çözüm bulmaya çalıştığınız için ALLAH razı olsun.dediğiniz gibi oyun uynamayı bugün deneyelim. eşimlede konuşup doktor meselesinide halledeceğim inş.çocuğumun gözümün önünde kendini mahvetmesine izin vemyeceğim.umudumun bitip tükendiği anda iyiki buraya yazmışım çok yardımcı oldunuz siz ve diğer arkadaşlar,hepinize teşekkür ederim.inş iyi haberlerinide veririm sizlere.:KK71:

çok sağolun zaman ayırıp sıkıntıma çözüm bulmaya çalıştığınız için ALLAH razı olsun.dediğiniz gibi oyun uynamayı bugün deneyelim. eşimlede konuşup doktor meselesinide halledeceğim inş.çocuğumun gözümün önünde kendini mahvetmesine izin vemyeceğim.umudumun bitip tükendiği anda iyiki buraya yazmışım çok yardımcı oldunuz siz ve diğer arkadaşlar,hepinize teşekkür ederim.inş iyi haberlerinide veririm sizlere.:KK71:

ben de en kısa zamanda güzel haberlerinizi duymak isterim...ve siz böyle istekli ve ilgili oldukça bir şeyler yapmaya çalıştıkça iyiye gideceğini düşünüyorum...daha önce de söylediğim gibi sabırlı olun ve "olmuyor" deyip pes etmeyin...

bu arada çocuğunuzun sevdiği bir şey mutlaka vardır onu keşfetmeye çalışın...ne olmak istediğini nedenini sorun...

üzülüp kendinizi çok yıpratmayın önce siz umutlu olun....su akar yatağını bulur...herşey yoluna girer:21:

benim de bir erkek kardeşim var ve ilkokul ve lisenin ilk yılları orta halli geçti. bazen teşekkür getirdi bazen getirmedi..
babam duruma el koydu ve okulu tatil olduğu bir dönemde 1 aylığına ağır bir işe yerleştirdi onu. üstelik maaş da almadı. sadece yemek ve yol parası alıyordu. kimse onunla bu konuyu konuşmadı okul okuyup okumayacağını da sormadı. herhalde hepimiz aklına okumama fikrini düşürmeyelim diye sormadık.
neyse uzatmayayım, işten çıktı tatil bitti bizimkinde bir değişim bir değişim. kendi kendine ders çalışmalar falan.. össye girdi üni.yi kazandı ve şu an üniversite 1.si. okulu da okumayı da seviyor hatta okulu bittikten sonra tekrar okuyacağından bahsediyor.
yani diyeceğim, yaptınız mı bilmiyorum ama onu okumazsa nelerle karşılaşadcağı konusunda dolaylı yoldan uyandırın. belki işinize yarar, kolay gelsin..

biraz önce doktorların bulunduğu bir siteden doktor buldum sorunumu yazdım cevap bekliyorum. bakalım ne diyecek.gerekirse bulunduğum şehirden doktor ismi istedim tavsiye edeceği.

Merhaba,

size birinci ağızdan kendimden örnek vermek istedim. Üzerinden zaman geçti tabi, şimdi bir kızım var, yakında 2 yaşına girecek, ben de geldim 27 yaşına ama hala dün gibi aklımda :) Ben de düz liseden mezun oldum. Aslında başarılı bir liseydi ama 9. sınıfta okulun tek Türkçe sosyal sınıfı olarak 60 kişilik sınıftan sadece 4 kişi bir üst sınıfa geçebildi. Onlar da sınıfın tabiri caizse inekleriydi. Benim 12 dersten 9 zayıfım vardı, arkadaşlarımın 10-11 zayıfı ama hiç umrumuzda değildi. Biz çok eğleniyorduk. Dersler, öğretmenler pek de umrumuzda değildi. Velhasıl sınıfta kalmak da pek umrumuzda olmadı. Ailem üzüldü tabi ama ben üzülmedim ne yalan söyleyeyim. Hala da derim, iyi ki kalmışız doya doya eğlendik diye. :KK9: Tabi ertesi sene aynı boşvermişlik içinde olamadık çünkü işin ucunda tasdikname vardı. geçtiğimiz sene doya doya eğlenmenin de verdiği rahatlıkla derslere daha bir asıldık çok parlak olmasak da sınıf geçtik, liseyi bitirdik. O sıra arkadaslarım hala benim en yakın arkadaslarım. :KK70: Sonunuz ne oldu derseniz hepimiz üniversiteyi bitirdik :) Diyeceğim o ki, 9. sınıf çağları en deli, en özgür çağlar. Kontrol edin ama kesinlikle sıkmayın. Hevesleri kursaklarında kalmasın. Her şeyi görsün,yaşasın. Zaten eğer aile içinde iyi yetiştirmişseniz, nerede durması gerektiğini bilecektir.

merhabalar.bende kendimi düşünüyorumda 9.sınıfta korkunç bir öğrenciydim.hele ki çocuk sayısal derslere karşı ilgiliyse sözeller onu boğar,sözel dersleri seviyorsa sayısallar ağır gelir.çünkü hepsiyle yeni karşılaşmıştır.
üstelik yeni bir okul yeni bir ortam.karakterinde ki değişiklikler.karşı cinse olan ilgi ve beklenti,arkadaş ortamı ve en önemlisi ONLARIN YAPTIKLARI şeyler.
ilköğretim öğretmeniyim ben ve buradan yola çıkarak hep şu gözlemde bulundum.6-7-8. sınıf öğrencilerine bakarsam.6lar daha bebektir benim gözümde.sarılır severim onları.7.sınıfta bambaşka insanlar olurlar değişmeye başlarlar.8.sınıfta artık kocaman hissederler kendilerini ona göre davranmaya çalışırlar.her şeyi yaparız derler.
Amaa lise çağlarına geldiklerinde artık her şeyi yapabiliriz tavrı değişir ve akıllarına gelen her şeyi yapmaya çalışırlar.arkadaşı ne giymiş ne yapmış?yarın sınav var eğerki arkadaşları çalışmayıp geçeriz diyorlarsa yada ertelenir amann salla diyora oda o kafaya uyar ve çalışmamaya başlar.dersler kötü gidipte aileden uyarı alıyorsa normalde çalışır deriz değil mi? ama onlar çalışmazlar ben nasıl olsa yapamıyorum der.yada zorla oturduysa o dersin başına aklı bambaşka yerlerdedir ve o dersi kesinlikle anlamaz anlamadığı içinde benim kafam basmıyor bunlara der ve kapatır gider.bunun sonu emin olun gelmez eğer ki aklını başına almasını sağlayacak örnekler görmezse.
siz siz olun onu başka biriyle kıyaslamayın bu onun en büyük düşmanıdır.çocuğunuzu hem derslerden hem sizden soğutur.kendinden iyi örnekler görmek bazı çocukta hırslanmaya sebep olur belki ama en büyük örnek tam tersi durumun yaşanmasıdır.ve siz ne derseniz deyin şuanda arkadaşları,okul çevresi onun için daima ön plandadır.Onların giydikleri giysiler,onların gittiği yerler,kız arkadaş kazanma ihtiyacı veyahut bir kıza ilgi varsa ve karşılık görmüyorsa bunun verdiği sıkıntı.şuanda emin olun ki dersler onun aklında en son planda olan konudur( daha doğrusu onu yapamıyorum diye düşünüp içten içe sıkıntı yapsada diğer konular öne geçmeye başlar)
uzun vadede bir uygulama yapın desem zaman geçip gidiyor karne zamanı gelmiş.dersleri kötü gelirse eğer buna sert bir tepki vermek yerine onu buu duruma hazırlayın ve bunun böyle giderse ileride nasıl bir hayatı olacağına dair örnekler göstermeye çalışın.ama onu kızmadan incitmeden yapın.çünkü gelişim dönemi nedeniyle ona söylenecek her laf her etiket üzerine yapışmış gibi hissedecektir ve sizin gözünüzde kendine değer biçmeye çalışacaktır bu tepkiler onu kıran tepkiler olursa değersiz olduğuna karar verecektir ve bunu düzeltmek yerine ben zaten böyleyim diyerek kendini daha da fazla salacaktır.
çocuğunuzu kesinlikle okuldan almayın ama ona güvendiğinizi ve bu güveni isterse boşa çıkartmayacağını bildiğinizi söyleyin.arkadaş çevresi nasıldır bilmem ama ilişkilerini aşırıya kaçmadan kurmasını sağlayın ama arkadaşlarından geri çekmeye çalışmayın çünkü onlara söylenecek her lafı da kendine söylenmiş bir hakaret olarak görür.
sınav zamanları dışında normal okul süreci içinde ona planlamalar yapın.şu gününü boş geçir sana karışmayacağım deyin.ama atıyorum matematik haftada 4 saatse iki saati salı iki saati perşembe diyelim.perşembe akşamı o haftaki konuları tekrar etmesini sağlayın.(birde bu yaşta ergenliktendir arkadaşlarla çıkıp gezmeye hal vardır ama ders çalışma zamanı hep bir ağırlık şöker hep uyku gelir insanın içinden bir şey yapmak gelmez.o ders ona işkence gibi gelir ve o işkencenin başına oturmakta daha büyük bir işkencedir.doğal olarak bu psikolojiyle başına otursa da onun için verimli olmayacaktır.)
çarşamba canı bir şey yapmak istemiyor diyelim sınavı-ödevi falan yoksa bırakın yapmasın.ama perşembe günü mesele 40dk çalışıp 15 dk ara vererek bir şeyler yapmasını sağlayın.hafta sonlarıda son dakika da çıkan planlar olmadıkça bir günü ders bir günü kendi işlerine ayırabilir.tabi 1 günü ders dediysek tüm gün ders çalışılacak anlamına da gelmez.bunları ona sevdirerek yapmalısınız.ders çalışma süresince belli aralıklar versin ve bu aralıklarda tv,pc gibi uyarıcılar öğrenilenleri unutmayı kolaylaştırır diye biliyorum.onun yerine 5 dk uzanmak daha faydalı diye duymuştum.
sonuç olarakta bunu yaparsan şunu alacağım yada şunu yapabilirsin yöntemi genelde hep işe yaramıştır.ama uzun vadede bunu yapmak zararlıda olabilir.sonunda ödül gelmezse onu yapmamaya başlar ama başlangıç için güzel bir yöntemdir.
doktora gitmeye razı edebilirseniz ne mutlu size.çocuğunu götüremeseniz bile öncelikle siz gidip ondan fikir edinebilirsiniz.çocuğunuzada biz belki snei anlayamıyoruzdur üzerine geliyor olabiliriz o seni daha iyi anlar ders çalışmanı planlı hale getirmeni sağlar diyebilirsiniz.
şunuda bilsin ki hiç çalışmadıkça okadar çok birikir ki busefer içinden çıkılmaz hale gelir ve içinden gelmez çalışmak.nekadar bunları düzenli tutarsa okadar rahat eder ve kendine daha çok zaman ayırabilir bu durumda da kimse ona bunu neden yaptın demez.bütün bunların size hiçbir faydası olmadığını onun başarılı olduğunu görmenin sizi sadece mutlu ettiğini ama bu başarının ona ömür boyu mutluluk getireceğini belirtin.
dilerim düzelir her şey.ama merak etmeyin zamanla oda düzene sokmak isteyecektir bir şeyleri.

Son düzenleme:
X