Çocuğum ders çalışmıyor

leyyar

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2011
30
0
bayanlar benim 9.sınıfa giden bir oğlum var. hiçdersine çalışmıyor her yolu denedik ama yapmıyor tabiki doğal olarakta dersleri kötü okuldan almak istemiyoruz. eşimle karşımıza aldık defalarca kere konuştuk.hiç takmıyor yada bize inadına yapıyor.her yönteme başvurduk ama yapmıyor kendine sorunca okuyacakmısın diye okuyacam diyor.ne yapacağımızı şaşırdık.birde sizlere sorayım dedim.

Benim kardeşim de aynı durumda.
Hiç çalışmıyor. Ne desek boş.
Bıraktık biz de artık.
Saldık çayıra mevlam kayıra... Hayat onun ne de olsa.
Kendi bilir. :63::63::63:

İçinden gelmiyorsa zorlamanın alemi yok.
Yaptığınız her şey sonuçsuz kalır.

Ama şu da var ki şu kadar saat ders çalışırsan, sana ...... için izin vereceğiz gibi sonuna ödüller koyarak adım atmasını sağlayabilirsiniz.
Tabi o da nereye kadar gider ki.
Bunun bir çözümü olduğunu sanmıyorum, yıllardır yaşıyoruz biz de çünkü. :/

her yolu denedik ne ödüller vaad ettik.bugün okuldan geldi televizyonun karşısında oturdu sonra yattı.bir ara televizyon açmama kararı aldık akşamları.herkez kitap okuyacak dersi olan ders yapacak kızım uydu bu kurala ama oğlum yattı uyudu:85:

bayanlar benim 9.sınıfa giden bir oğlum var. hiçdersine çalışmıyor her yolu denedik ama yapmıyor tabiki doğal olarakta dersleri kötü okuldan almak istemiyoruz. eşimle karşımıza aldık defalarca kere konuştuk.hiç takmıyor yada bize inadına yapıyor.her yönteme başvurduk ama yapmıyor kendine sorunca okuyacakmısın diye okuyacam diyor.ne yapacağımızı şaşırdık.birde sizlere sorayım dedim.

benim kardesim hic ders calismiyordu bundan iki sene öncesine kadar yani o zamanlar sizin oglunuz yaslarindaydi lise ye ilk basladiginda hic calismiyordu sürekli internet,futbol,müzik ...vb seyler ama su iki senedir her seyi dengeliyor babam dedi ki eger derslerin iyi gelirse sana ödül vercem filan tabi bu yine takmadi kafaya sonra babam onun aklina girdi iyice bayagi ciddi oldugunu görünce derslere sarildi ve su an dersleri normalin bile üstünde babam artik her sinav sonunda aldigi nota göre hediye veriyor bastan vermedi ki simarik dersleri boslamasin diye artik böyle bi anlasma yaptilar iki senedir öyle oluyor ve iki senedir hic zayif notu gelmedi en zayif notu su an 3 ve gercekten bayagi düzeldi insallah oglunuzda düzelir

benim kardesim hic ders calismiyordu bundan iki sene öncesine kadar yani o zamanlar sizin oglunuz yaslarindaydi lise ye ilk basladiginda hic calismiyordu sürekli internet,futbol,müzik ...vb seyler ama su iki senedir her seyi dengeliyor babam dedi ki eger derslerin iyi gelirse sana ödül vercem filan tabi bu yine takmadi kafaya sonra babam onun aklina girdi iyice bayagi ciddi oldugunu görünce derslere sarildi ve su an dersleri normalin bile üstünde babam artik her sinav sonunda aldigi nota göre hediye veriyor bastan vermedi ki simarik dersleri boslamasin diye artik böyle bi anlasma yaptilar iki senedir öyle oluyor ve iki senedir hic zayif notu gelmedi en zayif notu su an 3 ve gercekten bayagi düzeldi insallah oglunuzda düzelir

inş düzelir .öyle olmasını bekliyoruz. teşekkür edrim birazda olsa yüreğime su serptin.

okuldan almak büyük hata olur...kendisi istemese bile lüüütfen diplomasını almasını sağlayın bence okuldan almayı düşünmeyin bile...

yıllardır liselerde çalışan bir öğretmen olarak şunu söyleyebilirim 9. sınıf bir geçiş dönemidir ve öğrencilerin özellikle erkek öğrencilerin büyük çoğunluğu ders çalışmaz...daha sonra hiç ummadığınız öğrenciler bir anda değişebilir...9. sınıfta okuldan almaya karar vermek yanlış olur...karşınıza alıp ders çalışmazsan şöyle olur, okumazsan birşey olamazsın vsvs tarzı konuşmalar sizi hiç biryere götürmez hatta çalışmayan bir öğrenci için kesinlilkle ters tepki yaratır...ödül bazen işe yarar...size tavsiyem çocuğunuzla iletişim kurmaya çalışın...içten ve samimi bir şekilde gününün nasıl geçtiğini sorun, bu şekilde sohbetler edin...okulu ve durumunu sorduğunuzu hissettirmeden okulla ilgili düşüncelerini öğrenmeye çalışın...okuluna mutlaka gidin ve öğretmenlerine danışın buradan size pek birşey söyleyemem çok genel yargılarda bulunabilirim çünkü oğlunuzu tanımıyorum...

en sevdiği öğretmeninin kim olduğunu sorun örneğin...onunla ilgili konuşturmaya çalışın...ya da sevmediği öğretmenlerini neden sevmediğini sorun...arada tv de ne izlediğini takip edip örneğin bir dizi izliyorsa dizi ile ilgili birşeyler sorun, söyleyin..ama siz yargılarda bulunmayın asla bırakın o anlatsın siz .....sadece dinlediğinizi belirtecek şekilde "hı hı, ya , gerçekten mi, evet vsvs" gibi yorumlarda bulunun...siz ona örnek olun ama çaktırmadan...hadi bakalım okuma saati ya da hep birlikete kitap okuyacağız diye kurallar koymak yerine onun yanında kitap okuyun...ona birşey söylemeden siz başlayın mesela...bir süre sonra eşiniz alsın eline bir kitap, sonra diğer çocuğunuz...

bir de direk öğüt vermek yerine " sence şöyle olsa nasıl olur" gibi sorularla yapması gerekeni ona buldurun...

daha çok şey var aklıma gelen ama sınav sorusu hazırlamam gerekiyor aklım bir yandan işimde ve böyle bir başlık görünce hem çok sevindim hem yardım etmek istedim...ben elimden geldiğince yapabildiğim kadar yardım etmek isterim size ama şimdilik bu kadar...lütfen oğlunuzla ilgili yazmaya devam edin ve okuldan alma düşüncesini aklınızdan çıkarın...

çok önemli birşeyi söylemeyi unuttum sabırlı olun eğitim bir süreçtir hemde uzuuun bir süreç...hemen karşılık almayı beklersek hayalkırıklığına uğrarız....siz bir ağaç diktiniz...önce filizlenecek siz sabırla onu sulayacaksınız bekleyeceksiniz büyüyecek ve zamanı geldiğinde çok lezzetli meyveler verecek...hiçbirşey bir anda olmaz...

Son düzenleme:
okulunu kesinlikle ihmal etmesin,bizim burda bi komsumuz var cocugu zar zor ilkokulu bitirdi ailesi baktilar bunun okumaya niyeti yok liseyi acikögretimden bitirttirdiler

okuldan almak büyük hata olur...kendisi istemese bile lüüütfen diplomasını almasını sağlayın bence okuldan almayı düşünmeyin bile...

yıllardır liselerde çalışan bir öğretmen olarak şunu söyleyebilirim 9. sınıf bir geçiş dönemidir ve öğrencilerin özellikle erkek öğrencilerin büyük çoğunluğu ders çalışmaz...daha sonra hiç ummadığınız öğrenciler bir anda değişebilir...9. sınıfta okuldan almaya karar vermek yanlış olur...karşınıza alıp ders çalışmazsan şöyle olur, okumazsan birşey olamazsın vsvs tarzı konuşmalar sizi hiç biryere götürmez hatta çalışmayan bir öğrenci için kesinlilkle ters tepki yaratır...ödül bazen işe yarar...size tavsiyem çocuğunuzla iletişim kurmaya çalışın...içten ve samimi bir şekilde gününün nasıl geçtiğini sorun, bu şekilde sohbetler edin...okulu ve durumunu sorduğunuzu hissettirmeden okulla ilgili düşüncelerini öğrenmeye çalışın...okuluna mutlaka gidin ve öğretmenlerine danışın buradan size pek birşey söyleyemem çok genel yargılarda bulunabilirim çünkü oğlunuzu tanımıyorum...

en sevdiği öğretmeninin kim olduğunu sorun örneğin...onunla ilgili konuşturmaya çalışın...ya da sevmediği öğretmenlerini neden sevmediğini sorun...arada tv de ne izlediğini takip edip örneğin bir dizi izliyorsa dizi ile ilgili birşeyler sorun, söyleyin..ama siz yargılarda bulunmayın asla bırakın o anlatsın siz .....sadece dinlediğinizi belirtecek şekilde "hı hı, ya , gerçekten mi, evet vsvs" gibi yorumlarda bulunun...siz ona örnek olun ama çaktırmadan...hadi bakalım okuma saati ya da hep birlikete kitap okuyacağız diye kurallar koymak yerine onun yanında kitap okuyun...ona birşey söylemeden siz başlayın mesela...bir süre sonra eşiniz alsın eline bir kitap, sonra diğer çocuğunuz...

bir de direk öğüt vermek yerine " sence şöyle olsa nasıl olur" gibi sorularla yapması gerekeni ona buldurun...

daha çok şey var aklıma gelen ama sınav sorusu hazırlamam gerekiyor aklım bir yandan işimde ve böyle bir başlık görünce hem çok sevindim hem yardım etmek istedim...ben elimden geldiğince yapabildiğim kadar yardım etmek isterim size ama şimdilik bu kadar...lütfen oğlunuzla ilgili yazmaya devam edin ve okuldan alma düşüncesini aklınızdan çıkarın...

çok önemli birşeyi söylemeyi unuttum sabırlı olun eğitim bir süreçtir hemde uzuuun bir süreç...hemen karşılık almayı beklersek hayalkırıklığına uğrarız....siz bir ağaç diktiniz...önce filizlenecek siz sabırla onu sulayacaksınız bekleyeceksiniz büyüyecek ve zamanı geldiğinde çok lezzetli meyveler verecek...hiçbirşey bir anda olmaz...

çok teşekkür ederim şu anda bu yazıyı ağlayarak yazıyorum. bu akşam artık alalım okumayacak diye düşünmeye başlamıştım umudumuz kalmamıştı ama bir öğretmen olarak yazdıklarınız beni tekrardan ümitlendirdi inş dediğiniz gibi olur. çok teşekkür ederim zaman ayırıp yazdığınız için.

Bu arada bir şey daha eklemek istiyorum bir akrabamız vardı, çocuk 9. sınıftayken sınıfta kaldı.
Sınıfta kaldıktan sonra bir çalıştı bir çalıştı aklınız şaşar.
Üniversiteye girdi, sonra bi de açıköğretim okudu.
Şimdi çok ünlü bir firmanın genel müdürü.
Böyle şeyler de olabiliyor yani.

Sabır,sabır,sabır...ben sabırı oğlum sayesinde öğrendim:)
Benim oğlumda 9.sınıf,hemde bu sene sınıf tekrarı yapıyor.Hiç başımıza gelmemişti böyle bir şey,ağbisine ders çalış bile demedik hiç,şimdi çok başarılı bir üni.öğrencisi hemde burslu okuyor.Gel görki küçüğüm hiç ders çalışmak istemiyor,derlere karşı ilgisiz.
Sürekli konuşarak,oflamalarına puflamalarına aldırmadan,yılmadan örnekler vererek,aynı şeylerin tekrarıda olsa yineleyerek,ite kaka ders çalıştırmaya alıştırıyoruz.Bu sene kıprdanma var , bende çok yoruldum.Kendisi farkında değil ama onun geleceği benim ellerimde,okumuyorsa zorlamanın alemi yok lafına katılamıyorum aksine zorla okutacağım onu.En azından lise diplomasını aldıracağım.
Sizde yılmadan sürekli konuşun,anlatın.Öğretmenleriyle diyalog halinde olun,derslerini, ödevlerini takip edin.Sürekli kontrolünüz altında tutun ama bunu ona hissettirmeyin.
Birgün aklı başına gelecek ,umarım vakit çok geç olmaz.

Ayyy okuldan almak ne demekkk. :KK53::KK53:
Lise diplomasını alması lazım mutlaka.
Biz kardeşimi bari çalışmıyor üniversite okuyamaz büyük ihtimal ama lise diplamasını mutlaka almalı şeklinde programladık.
Artık o da olmazsa ne yapar çocuk.
En azından sınıf geçmek için çalışıyor az da olsa.
Bunu sağlamak gerek.

beni ailem okutmadı çok istediğim halde eşimide okutmamışlar. bizim tek amacımız 2 tane çocuğumuz var. okusunlar kendilerini kurtarsınlar .ama oğlum ders çalış desek öleyimde kurtulayım evden kaçayım gibi sözler söylüyor .bugün gerçekten çok bunalmıştım çıkış yolu bulamadım buraya yazdım .yazılanlar gerçekten beni rahatlattı karamsarlığa kapılmadan sakin ve daha sabılı olacağım çok sağolun.

Öğretmen olarak cevap vermek istiyorum...Çocuğun okulu,sınıfı,sınıf arkadaşları tembeldir..

Çocuk,çalışmasa da çalışsa da bir mevkiiye gelemeyeceğini düşündüğünden boşvermiştir...

9.sınıf çok geç değil ama 10.sınıfa geçtiğinde geç olacaktır...

Çocuğun okulu,yaşadığınız sosyokültürel ortam ve arkadaşları değiştirilmelidir...

Ama okulu,arkadaşlarını değiştirmek istemeyeceğinden

sanki mecbur kalmışsınız gibi evinizi değiştirin...Çok sevdiğiniz yer bile olsa bunu

çocuk için yapmazsanız sonradan da üzülmeyin

Öğretmen olarak cevap vermek istiyorum...Çocuğun okulu,sınıfı,sınıf arkadaşları tembeldir..

Çocuk,çalışmasa da çalışsa da bir mevkiiye gelemeyeceğini düşündüğünden boşvermiştir...

9.sınıf çok geç değil ama 10.sınıfa geçtiğinde geç olacaktır...

Çocuğun okulu,yaşadığınız sosyokültürel ortam ve arkadaşları değiştirilmelidir...

Ama okulu,arkadaşlarını değiştirmek istemeyeceğinden

sanki mecbur kalmışsınız gibi evinizi değiştirin...Çok sevdiğiniz yer bile olsa bunu

çocuk için yapmazsanız sonradan da üzülmeyin

ilk okul 1sınıftan 5. sınıfa kadar 5 öğretmen değiştirdi.4.sınıfa geçtiğinde evden taşındık başka okula nakil oldu. geldiği okulda öğretmeni ve arkadaşlarına alışamadı gitmek istemedi okula hergün ağlayarak geldi eve.5. sınfta istediği başka bir okula aldırdık.iyi gidiyordu bu seneye kadar zorlada olsa çalışıyordu zayıfı olmazdı ortalarda bir talebeydi.bu sene hiç kitab açıp bakmıyor.notlarıda çok kötü umarım düzelir.teşekkür ederim.

bence ders çalışmaya isteksizliği konu eksiklerinden kaynaklanıyor olabilir, konu eksiği çoğaldıkça derslerden daha da soğuyacak, öğretmenlerle arası daha da açılacak, kötü olduğu derste gerekiyosa ilkokul müfredatına gidip taşları sağlam dizmeli...
ama lise 1 psikolojikmanda zor
onuda anlamaya çalışmalı

Son düzenleme:
ilk okul 1sınıftan 5. sınıfa kadar 5 öğretmen değiştirdi.4.sınıfa geçtiğinde evden taşındık başka okula nakil oldu. geldiği okulda öğretmeni ve arkadaşlarına alışamadı gitmek istemedi okula hergün ağlayarak geldi eve.5. sınfta istediği başka bir okula aldırdık.iyi gidiyordu bu seneye kadar zorlada olsa çalışıyordu zayıfı olmazdı ortalarda bir talebeydi.bu sene hiç kitab açıp bakmıyor.notlarıda çok kötü umarım düzelir.teşekkür ederim.

Bak canım şunu açıkça konuşalım...ilkokul temel bilgiler dönemidir ve sizinkinin eksik kalmış

Bu çocuk dersleri geçse de başarısı -dershaneye gitse bile- eksik olacaktır...

Özel ders aldırmanız şart...(Nerede yaşıyorsunuz...Tanıdık birilerini az maliyetle tavsiye edebilirim)

Şimdiden başlatın derslere ancak 2 yılda temel bilgiler alınır...

Parayı gözden çıkaramam derseniz...dershane değil...etüt merkezi öneririm...

X