Çocugum için önerilerinizi bekliyorum..

Led_BiR_Vele_DisTiri

Amaaaan Zırt !
Pro Üye
Anneler Kulübü
30 Aralık 2009
21.579
80.118
40
Malum bu sene pandemi süreciyle birlikte evlatlarımızın eğitim hayatı sekteye ugradı.
Bizimki tam olarak saldı demeyeyimde, bir türlü önerilerimi ciddiye almıyor.
Güzelce konusuyorum.
İngilizce ağırlıklı 7. sınıfa geçen 12 yasında bir kızım var.
Bu dönem regl de olduk..
Daha asi eskisine göre.
Konuşmalarımın etkisini en fazla 1 hafta görebiliyorum, sonra yine başa sarıyor.
Derslerini tekrar etmesi üzerinde duruyorum.
Maksimum günde temel derslerinden toplam 50 soru çözmesini istiyorum ( Her ders için 50 değil)
Lgs için işi baştan gevşek bırakırsak sonuçlarının güzel olmayacağının farkındayım, malum egitim sistemimiz sürekli yenileniyor diyerekten daha işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor.
Elinde tableti sürekli arkadaşları ile görüntülü konuşma ve photosop benzeri bir programla çizgi karakterleri (daha çok anime) çizip birbirlerine atıyorlar.
Günlük 2 saatlik bir limit koydum. (tablet için)
Kitap okuma saatleri getirdim ama çok sıkılarak okuyor.
Kitaplarını kendisine aldırıyorum, begenip alıyor.
Ama aldıgı kitaplara bakıyorum saçma canavarlı, hayaletli macera diye adlandırılan kitaplardan ibaret.
Bir soruyu okuyup anlaması uzun sürüyor ona bunun sebebinin az kitap okumasından kaynaklı oldugunu desem de ''okuyorum ya anne'' diyor.
E kızım okuyorsun tamam da neyi okuyorsun ?
Bu kitapları okumak çizgi film izlemek ya da korku filmi izlemek gibi bir şey diyorum ama nafile.
Not ortalamamız iyi ama neye göre iyi ?
Bana sorsanız iyi değil.
Okulistik sonuçlarında 28 kişilik sınıfta sondan 3.
Şimdi diyeceksiniz ki çocugunuzun kapasitesi bu kadar lakin kapasitesinin de farkındayım.
Eşim sayısalcı matematik ve fen onda.
Metamatikten sınav sonuçları gayet güzel geldi ama sınavdan güzel almakla mı bitiyor bu iş ?
Eşimin bana dediği hala parmak hesabı yapıyor ve problem çözerken zorlanıyor.
İngilizce için ingilizce filmler, çizgi filmler, şarkılar dinletmeye ve izletmeye gayret ediyorum ama heves yok !
Nasıl aşarım bu durumu.
Bana önerileriniz nedir ?

Of aynı benden 10 yaş küçük erkek kardeşim de böyleydi. Neleer neleer yaptık yok yani bi cacık olmadı maalesef. Şu an 19 yaşında 2.kez üniversite sınavına girdi.
Ya merve başarısız bir çocuk değil ama insanın içinde heves olacak diyorum.
Anlatıyorum sürekli.
Etkisi en fazla 1 hafta belki daha kısa
Bu imkanlar bana sunuldaydı ordinaryus olurdum.
İlgili bir anne baba olmak dışında başka ne yapabilirim ki ?

benim cocuklar daha kucuk,
ama korona zamani program yaptim onlara, o ise yaradi,
programlarinda her sey var, disarida topla oynamak da, ders de. tv de, muzik de...
ve birini bitirmeden digerine gecemiyorlar.

tabi ben isterdim cocuklari rahat birakayim,
hani uzmanlar diyor ya, cocugunuza surekli bir sey vermeyin, sikilmayi da ogrensinler diye.
evde tv tablet olunca o cok mumkun olmuyor sanirim.

siz de gunluk bir program yapip onu takip edebilirsiniz bence.
bir de 50 soru durumu biraz zor, zorlandigi derste daha yavas olacaktir ve 50 soru cok bunaltabilir.

yine kitap okumasinin hizi nasil ? bence biraz hizli okumaya da alistirmak gerekiyor cocuklari, yoksa evet sikici olabilir kitap okumak da.
matematik konusunda da gunluk hayattan ilerleyin eger ki kitap basinda sikiliyorsa,
atiyorum saat 4de TV saati, kac dakika sonra TV izleyeceksin, kalan surenin 15 dakikasinda su isi yapsan geriye ne kadar zamanin kalacak gibi gibi. Akildan yapmaya tesvik edebilirsiniz.

benim cocuklar daha kucuk,
ama korona zamani program yaptim onlara, o ise yaradi,
programlarinda her sey var, disarida topla oynamak da, ders de. tv de, muzik de...
ve birini bitirmeden digerine gecemiyorlar.

tabi ben isterdim cocuklari rahat birakayim,
hani uzmanlar diyor ya, cocugunuza surekli bir sey vermeyin, sikilmayi da ogrensinler diye.
evde tv tablet olunca o cok mumkun olmuyor sanirim.

siz de gunluk bir program yapip onu takip edebilirsiniz bence.
bir de 50 soru durumu biraz zor, zorlandigi derste daha yavas olacaktir ve 50 soru cok bunaltabilir.

yine kitap okumasinin hizi nasil ? bence biraz hizli okumaya da alistirmak gerekiyor cocuklari, yoksa evet sikici olabilir kitap okumak da.
matematik konusunda da gunluk hayattan ilerleyin eger ki kitap basinda sikiliyorsa,
atiyorum saat 4de TV saati, kac dakika sonra TV izleyeceksin, kalan surenin 15 dakikasinda su isi yapsan geriye ne kadar zamanin kalacak gibi gibi. Akildan yapmaya tesvik edebilirsiniz.
Kitap okuma hızı iyi ama anlayarak okumuyor işte sorun bu.
Okuyup zııııırt geçiyor.

Kitap okuma hızı iyi ama anlayarak okumuyor işte sorun bu.
Okuyup zııııırt geçiyor.

cocuklarin kafalari hep dolu ya ondan bence :KK43:
benimkiler kucuk dedigim gibi, ama ben de cok endiseliyim,
bizim zamanimizda bizim oturup boyle dusunmeye dinlenmeye vaktimiz vardi, dolayisiyla okumaya okudugumuzu anlamaya.
simdi hayat cocuklar icin de cok hizli.
Konuyu takip edicem, bana da fikir olur ilerisi icin.

Yaklaşık kızınız yaşında çocuklarla çalışıyorum.

Kitaplar yaşı için normal. Bu yaşlarda çocuklar öyle şeyler okuyorlar bu aralar. Biz de ipek ongun okurduk. Bir şey katmadılar bize ama okuma alışkanlığı kazandırdılar. Zamanla kitap konusunda tercihleri değişecek, şimdi zorlamayın. Yeter ki alışkanlık edinsin. Bir de kitap oku demeyin, kitap okuyun ailece. Çocuklar söylediklerinizi umursamaz, sizi rol model alır. Okuduğu kitaplar hakkında konuşun, ilgi gösterin okuduklarına. Hatta önce siz okuyun, o okuyup bitirince kritiğini yapın. Çocukların çoğu okuyor ama anlamıyor.

Eğer imkan varsa bir üniversite öğrencisi falan bulun ders çalıştırması için. Şimdilik birlikte konu tekrarı yapsalar, test çözseler yeter. Yeni nesil ders çalışmayı bilmiyor maalesef. Benim çocuklarla en çok zorlandığım konu öğrenmeyi öğretmek.

Başka bir şey var mıydı konuda hatırlayamadım, eksik kaldıysa editlerim artık.

Of aynı benden 10 yaş küçük erkek kardeşim de böyleydi. Neleer neleer yaptık yok yani bi cacık olmadı maalesef. Şu an 19 yaşında 2.kez üniversite sınavına girdi.
Ben başarısız olunan dersler için eve öğretmen alma taraftarıyım. Özel dersle notlari yükselen çocukların akademik olarak kendilerine daha çok guvendiklerini düşünüyorum.

Yçocuklarla çalışıyorum.

Kitaplar yaşı için normal. Bu yaşlarda çocuklar öyle şeyler okuyorlar bu aralar. Biz de ipek ongun okurduk. Bir şey katmadılar bize ama okuma alışkanlığı kazandırdılar. Zamanla kitap konusunda tercihleri değişecek, şimdi zorlamayın. Yeter ki alışkanlık edinsin. Bir de kitap oku demeyin, kitap okuyun ailece. Çocuklar söylediklerinizi umursamaz, sizi rol model alır. Okuduğu kitaplar hakkında konuşun, ilgi gösterin okuduklarına. Hatta önce siz okuyun, o okuyup bitirince kritiğini yapın. Çocukların çoğu okuyor ama anlamıyor.

Eğer imkan varsa bir üniversite öğrencisi falan bulun ders çalıştırması için. Şimdilik birlikte konu tekrarı yapsalar, test çözseler yeter. Yeni nesil ders çalışmayı bilmiyor maalesef. Benim çocuklarla en çok zorlandığım konu öğrenmeyi öğretmek.

Başka bir şey var mıydı konuda hatırlayamadım, eksik kaldıysa editlerim artık.
Bingo !
Öğrenmeyi öğretmek.
Daha nasıl yaparım inanın çözüm yolu düşünüp duruyorum.
5. sınıfa kadar sürekli benimle ders çalıştı.
İşten eve döndüğümde ses tellerimin artık yoruldugunu hissederdim.
6. sınıfta biraz kendi kendine ders nasıl çalışılır, nasıl planlı gidilir anlatarak kendisinin de çorbada tuzu bulunsun istedim.
Yapıyor ama çok anlayarak değil.

Bingo !
Öğrenmeyi öğretmek.
Daha nasıl yaparım inanın çözüm yolu düşünüp duruyorum.
5. sınıfa kadar sürekli benimle ders çalıştı.
İşten eve döndüğümde ses tellerimin artık yoruldugunu hissederdim.
6. sınıfta biraz kendi kendine ders nasıl çalışılır, nasıl planlı gidilir anlatarak kendisinin de çorbada tuzu bulunsun istedim.
Yapıyor ama çok anlayarak değil.

Çocuğu yeni okula başlayan anne babalara tek tavsiyemdir başına oturup ders çalıştırmayın. O çalışsın, ödevlerini yapsın siz kontrol edin derim. Tamamen anne baba hatası.

O yüzden bir ders ablası ya da özel öğretmen tavsiye ettim. Siz öğretemezsiniz sanıyorum, biraz işinin ehli ve itiraz edemeyeceği hafiften çekineceği ama seveceği biri lazım. Keşke imkan olsa da ben alsam iki ayda canavar yapardım size.

Malum bu sene pandemi süreciyle birlikte evlatlarımızın eğitim hayatı sekteye ugradı.
Bizimki tam olarak saldı demeyeyimde, bir türlü önerilerimi ciddiye almıyor.
Güzelce konusuyorum.
İngilizce ağırlıklı 7. sınıfa geçen 12 yasında bir kızım var.
Bu dönem regl de olduk..
Daha asi eskisine göre.
Konuşmalarımın etkisini en fazla 1 hafta görebiliyorum, sonra yine başa sarıyor.
Derslerini tekrar etmesi üzerinde duruyorum.
Maksimum günde temel derslerinden toplam 50 soru çözmesini istiyorum ( Her ders için 50 değil)
Lgs için işi baştan gevşek bırakırsak sonuçlarının güzel olmayacağının farkındayım, malum egitim sistemimiz sürekli yenileniyor diyerekten daha işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor.
Elinde tableti sürekli arkadaşları ile görüntülü konuşma ve photosop benzeri bir programla çizgi karakterleri (daha çok anime) çizip birbirlerine atıyorlar.
Günlük 2 saatlik bir limit koydum. (tablet için)
Kitap okuma saatleri getirdim ama çok sıkılarak okuyor.
Kitaplarını kendisine aldırıyorum, begenip alıyor.
Ama aldıgı kitaplara bakıyorum saçma canavarlı, hayaletli macera diye adlandırılan kitaplardan ibaret.
Bir soruyu okuyup anlaması uzun sürüyor ona bunun sebebinin az kitap okumasından kaynaklı oldugunu desem de ''okuyorum ya anne'' diyor.
E kızım okuyorsun tamam da neyi okuyorsun ?
Bu kitapları okumak çizgi film izlemek ya da korku filmi izlemek gibi bir şey diyorum ama nafile.
Not ortalamamız iyi ama neye göre iyi ?
Bana sorsanız iyi değil.
Okulistik sonuçlarında 28 kişilik sınıfta sondan 3.
Şimdi diyeceksiniz ki çocugunuzun kapasitesi bu kadar lakin kapasitesinin de farkındayım.
Eşim sayısalcı matematik ve fen onda.
Metamatikten sınav sonuçları gayet güzel geldi ama sınavdan güzel almakla mı bitiyor bu iş ?
Eşimin bana dediği hala parmak hesabı yapıyor ve problem çözerken zorlanıyor.
İngilizce için ingilizce filmler, çizgi filmler, şarkılar dinletmeye ve izletmeye gayret ediyorum ama heves yok !
Nasıl aşarım bu durumu.
Bana önerileriniz nedir ?
Sürekli bıdı bıdı yaparak. Sık sık Çocuğummm ders çalış uyarıları bir işe yaramaz malesef. Kitap mı oku diyorsunuz? Sizde okuyun var mı öyle bi alışkanlığınız bilemem.

Çocuğu yeni okula başlayan anne babalara tek tavsiyemdir başına oturup ders çalıştırmayın. O çalışsın, ödevlerini yapsın siz kontrol edin derim. Tamamen anne baba hatası.

O yüzden bir ders ablası ya da özel öğretmen tavsiye ettim. Siz öğretemezsiniz sanıyorum, biraz işinin ehli ve itiraz edemeyeceği hafiften çekineceği ama seveceği biri lazım. Keşke imkan olsa da ben alsam iki ayda canavar yapardım size.
Of ya keşke :KK43:
Babamız sayılsalda çok iyi.
Matematik ve fen onda.

X