Bebek Beslenmesi Çocuğum yemek yemiyor artık çıldırmak üzereyim...:(

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

alevsonmez

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2009
97
1
oğlum 2,5 yaşında ve beslenmesii çok kötüü...hergün ne yedircem ben bu çocuğa diye düşünmekten fenalık geldii..kahvaltıda sucuklu yumurta ekmekle meyvesuyu ve 1 salatalık.. öğlen ve akşamm makarna,pilav,patates kızartması tavuk yediği ana yenmek bunlar..meyvelerden elma muz salatalık domates .aburcubur birdee oda herşey değil..ayrıca gecedee süt içiyor.. hepsi bu kadar ve oğlum bugüne kadar ne bir kase çorba içti ne bir yemeğin suyundan ..az önce saydığım yemmekler sade olarak yerse yiğiyor.. yeri geldi zorladım aç bıraktım değişik işekillerde sundum,oyunla dnedim,sevdiği kişiler tarafından yesin dedimm hiç birine banamısın demiyor... ağzına değişik bişey süremiyor hemen krize giriyor tükürüyor kusmaya çalışıyor...artık ne yapacağımm şaşırdımm vee sinirdenn kendimi parçalıyorum..hergün hergün dönüşümlü olark aynı şey yenirmii... kaydadeğer bi balık vardıı onu yerdii onuda yemiyorr..kilosu13,5 normal ama sağlıklı beslenmiyorr..doktora götürdümm yemesi lazım dedii herşeyi normal dedii ama olmuyor olmuyorr..bunun bir ççözümü yokmuu delircemm artıkk..dedimm bu çocuğa biri bir kase çorba içirsinn aylık maaşa bağlıcam dedimm yapacammda ama kim denediysee yok valla biz pes ettik diyorlarr... offf offf yemeyen bi çocukk ne kadar zorr allahım bana sabır ver dmektenn dilimde tüy bitti.. sizin bir önerinz varrmıı ?? ne yapabilrimm?:KK50:

Keşke sana yardım edebilseydim. Bunun ne demek olduğunu bende çok ii biliyorum. Benimde oğlum 2.5 yaşında. Sanki benim oğlumu anlatmışsın. Ha bizde makarna, pilavda yok. Sadece meyve, et, arada birde kırk takla atarak patates kızartması yada köfte. Ne çorba içiyor, nede sulu yemek yiyor. tatlarını dahi bilmiyor. Zorla ağlatarak verdiğimdede ağzındakini çıkardığı gibi bide dilinin üzerini sildiriyor. Bir damla süt içmiyor. Çıldırıcam artık. 12 kilo. Ben psikoloğa gidip sormayı düşünüyorum. Sağlığı çok şükür yerinde ama ilerde beslenme eksikliğinden dolayı bi rahatsızlığı çıkacak diye korkuyorum. Umarım bi çözüm buluruz. Çok bunaldım çokk.

aynı dertten bende muzdaribim benim oğlumda 3 yaşında Allaha şükür çorbası pilavı meyvesi sulu yemeklerden yiyor ama zorla binbir türlü oyunlarla reklamlarla filmlerle tabak elimde peşinde dolanıyorum yani hiç yemek yemese ben açıktım demez iştahsız çocuk çok zor oluyor ne diyim Allah kolaylık versin bizlere

aynı dertten bende muzdaribim benim oğlumda 3 yaşında Allaha şükür çorbası pilavı meyvesi sulu yemeklerden yiyor ama zorla binbir türlü oyunlarla reklamlarla filmlerle tabak elimde peşinde dolanıyorum yani hiç yemek yemese ben açıktım demez iştahsız çocuk çok zor oluyor ne diyim Allah kolaylık versin bizlere

Canım yemeyen çocuk kadar zor bişey yok. Ama sen dua et azda olsa sulu yemek çorba yiyormuş. Bizimkiler hiç ağzına sürmüyo. Ben süt içmeyen çocuk hiç duymamıştım başıma geldi. Allahım bi mucize olsunda şu çocukta normal çocuklar gibi yemeye başlasın. Ben nerde hata yaptımda böle oldu :KK43:((

Canım yemeyen çocuk kadar zor bişey yok. Ama sen dua et azda olsa sulu yemek çorba yiyormuş. Bizimkiler hiç ağzına sürmüyo. Ben süt içmeyen çocuk hiç duymamıştım başıma geldi. Allahım bi mucize olsunda şu çocukta normal çocuklar gibi yemeye başlasın. Ben nerde hata yaptımda böle oldu :KK43:((

çok haklısın canım yemeyen çocuk çok zor oluyor benim oğlumdan küçük çocuklara bakıyorum çevremde ne kadar güzel yiyorlar vallahi imreniyorum keşke benim oğlumda beni böyle dolandırmasa peşinde diye ama napalım canları sağolsun :emir_bebek:

ahhh aaaahhhh biz de aynı durumdayız oğlum 2 yaşında ama 1 yıldır ne yapsam ne denesem yemek yemekte zorlanıyoruz... sabahtan beri sadece 1 biberon sütle duruyo.
artık çorba içmiyorr. hatta kaşığı gördüğünde tadına bile bakmadan eliyle itiyor.. denemediğimiz iştah şurubu balık yağı vitamin kalmadı.. doktorlar da çözüm bulamadı aç bıraktım, arada bişey vermedim, zorlamadım ama yokkk. valla ben artık bir yol bilmiyorum uzmanlara da uyduk aç kaldı midesi iyice küçüldü... allah hepimize kolaylık versin... çok zor arkadaşım çoookkk zooorrrrrr...

ahhh aaaahhhh biz de aynı durumdayız oğlum 2 yaşında ama 1 yıldır ne yapsam ne denesem yemek yemekte zorlanıyoruz... sabahtan beri sadece 1 biberon sütle duruyo.
artık çorba içmiyorr. hatta kaşığı gördüğünde tadına bile bakmadan eliyle itiyor.. denemediğimiz iştah şurubu balık yağı vitamin kalmadı.. doktorlar da çözüm bulamadı aç bıraktım, arada bişey vermedim, zorlamadım ama yokkk. valla ben artık bir yol bilmiyorum uzmanlara da uyduk aç kaldı midesi iyice küçüldü... allah hepimize kolaylık versin... çok zor arkadaşım çoookkk zooorrrrrr...
Ay evet canım yaa bide kaşık fobimiz var. Elimde kaşık görünce karnı aç bile olsa tabakta ne olduğunun önemi yok direk itiraz ediyo. Allah hepiizin yardımcısı olsun. Birileri bize bi çözüm yolu göstersin :KK43::KK43:

arkadaşlar aynı dert bendede var 2,5 yaşında tarhana çorbası ve 7-8 makarnadan başka bişey yemiyor. süt alerjimizde var süt ve ürünleri yasak özel mamamız var sabah ve yatarken onu veriyoruz içine cici bebe ve sütsüz katı mamalar oluyorya hani çavdarlı mısırlı onlaardan ekleyip binbir türlü hileyle yediriyorum... vitamin dediler hergün kullanıyorum. junior marnys dediler işe yaramadı . en son arı sütü bal polen karışımı aldım aktardan bakalım inşallah fayda eder... ödceden 1-2 köfte yerdi 15 günde bir onuda bıraktı.. çok zor durumdayım artık çok yoruldum.. birde oğlum çok hareketli ve inatcı

benmde kızım 3 buçuk yaşında sütü yoqurtdu yumurtayı yiyo lkırmızı et yemio çorbayı zorlarsam içio eti cici beb ve nesquik yiyo sabahları ama gün boyunca yemek vermesen yemio işine gelen şeleri yiyo ama itirazsız yani
benm en delirdiqim şey aqzında tutması hep aqzına dolduruo çiqnemiş gibi yapıo sonrada çöpe tükürüo bide öyle uyuyo uyandıında aqzında yemek artık son raddeye geldim buqn dövdüm hemde baya bi gün elimde kalıcak gerçek anlamda elimde kalıcak yani azz kaldı bıktımm

Allah sabır versin canım başkada diyecek bişey yok. boşuna debelenme ne yaparsan yap YEEEEMMMEEEEZZZZZ. aynısından bi tanede bende var. sonunda çocuk psikiyatristine bile gittim bir yerde yanlışmı yapıyorum diye yok. hanım efendi yok tabak süsleyin vs. dedi Picasso oldum tabak süslerken yine yok. bağırdım olmadı. sevdim olmadı. oyuncaklarını kaldırdım olmadı. pc başına başına oturttum olmadı. çare yok canım boşuna uğraşma. ben çareyi sebzeleri haşlayıp sıvı hale getirip şırıngayla gırtlağına tepmekte buldum. yoksa boğazından bişey geçmeyecek. dua et seninki sucuklu yumurta falan yiyormuş benimki makarna pilav bile yemiyo. ayakta kalsın diye vitamin şuruplarına dayandım oda işe yaramıyo. birde üzerine 5 aylık hamileyim kimi tekmeliyo yemicem diye kimi tırmalıyo. sinirden stresten karnımdaki sakat doğacak diye korkuyorum artık.:KK50:

sanki benim 26 aylık oğlumu anlatmışsın,,aynen seninki gibi,bişey yediremiyorum bende,çora ,sebze yemeği,et yemeği falan yemez,senin oğlunun yediklerini yiyiyor bizimkide,bizim dr ye anlattım durumu meyve suyu verme dedi,aburcuburda verme,aburcuburu kesemedim ama meyve suyunu kestim,birde vitaminler yazdı bize onları kullanıyoruz,ısrarlı olma dedi dr,sofrada beraber oturup yiyin,düzenli yemek saatleri olsun dedi,sabah kahaltısını hazırlayın yemezse önünde tutmayın kaldırım,hiç ısrar etmeyin ara öğün zamanında ara öğünü çıkarın yemezse yine kaldırım bişey vermeyin,öğlen yemeği geldiğinde yine aynısını yapın dedi,eninde sonunda merak edip bakaçaktır tadına dedi,ama ben bu yöntemi uygulaya bildimmi hayır,aç kalınca bıu sefer inat ediyor yemiyor ama durmadanda ağlıyor ,dayanamadım ben ama meyve suyunu kesmem bile işe yaradı,en azından yerine süt içmeye başladı,birde az çok tadına bakıyor artık hoşuna giden şeylerin canı isterse,eskiden yemeklere sanki onun düşmaları gibi bakıyordu...masadan yere falan atıyordu artık atmıyor,
bazı çoçukların böyle bir dönemleri oluyor,benim büyük oğlumda böyleydi,şimdi 8 yaşında ve oldukça iştahlı ve yemek seçmez hiç,kreşin çok faydası oldu bize bu konuda..

papatyacım yemek yeme konusunda saydığın yemek türlerini görünce yedirmeye çalıştıkların zannettim :) benim kız 3 yaşını bitirdi.ve abur cubur öncelikli olmak üzere balık tavuk ve patates kızartması yiyor resmen sadece onlarla yaşıyor.sabrettim,çocuğuna yemek yediren anneleri görünce ağlağım oldu,kızdım hiç yapmadığım halde hırpaladım :KK43: çok kötü zamanlar geçirdim.psikolg çözümün kreş olabileceğini söyledi.şu anda evde abur cubur bulundurmamaya çalışıyorum ve çorbasını içmediği zaman kızıyorum.ancak öyle yedirebiliyorum.ama kesinlikle pilav makarna sulu yemek yemiyor.çevreden gördüğüm baskıda cabası.bence sabret ve bekle yemek yemekle ilgili evde ve başkalarının yanında kesinlikle konuşmamanı tavsiye ediyorum.sadece sofrayı kurup herkesin oturmasını sağla..psikoloğumuzun tavsiyesi bu yönde olmazasa kreş..Allah sabır versin yaşamayan anlamaz.. :KK43:

Allah sabır versin canım başkada diyecek bişey yok. boşuna debelenme ne yaparsan yap YEEEEMMMEEEEZZZZZ. aynısından bi tanede bende var. sonunda çocuk psikiyatristine bile gittim bir yerde yanlışmı yapıyorum diye yok. hanım efendi yok tabak süsleyin vs. dedi Picasso oldum tabak süslerken yine yok. bağırdım olmadı. sevdim olmadı. oyuncaklarını kaldırdım olmadı. pc başına başına oturttum olmadı. çare yok canım boşuna uğraşma. ben çareyi sebzeleri haşlayıp sıvı hale getirip şırıngayla gırtlağına tepmekte buldum. yoksa boğazından bişey geçmeyecek. dua et seninki sucuklu yumurta falan yiyormuş benimki makarna pilav bile yemiyo. ayakta kalsın diye vitamin şuruplarına dayandım oda işe yaramıyo. birde üzerine 5 aylık hamileyim kimi tekmeliyo yemicem diye kimi tırmalıyo. sinirden stresten karnımdaki sakat doğacak diye korkuyorum artık.:KK50:

ayy canım allah baqışlasın bu arada senin durumun daha ileriymiş yazdım ya ben o yazıyı dövdüm die o qünden sonra yemin ederim dahada aqzında yemek görmedim tutmuo artık makarna istiyo üstüne bezelye atıom ne bilim saçaklı peynir ne bulduysam atıom bide önce kendim yiyiom iştahlı iştahlı oda bana bakakalıo sonra kendi yiyo zevke gelio ikimiz yiyince bide seninki bu zaafını sana karşı kullanmaya baya alışmış hiç umursamıcan kendi isticek artık açlıktan psikolojikte olabilio bu durumlar allah korusun sakat falan deme o kadarda sinirlenme bebeqine de yazık bide böle yap bakalım nasıl olcak birlikte falan yiyin yani yada aç bırak biraz umursamamayı dene

ayy canım allah baqışlasın bu arada senin durumun daha ileriymiş yazdım ya ben o yazıyı dövdüm die o qünden sonra yemin ederim dahada aqzında yemek görmedim tutmuo artık makarna istiyo üstüne bezelye atıom ne bilim saçaklı peynir ne bulduysam atıom bide önce kendim yiyiom iştahlı iştahlı oda bana bakakalıo sonra kendi yiyo zevke gelio ikimiz yiyince bide seninki bu zaafını sana karşı kullanmaya baya alışmış hiç umursamıcan kendi isticek artık açlıktan psikolojikte olabilio bu durumlar allah korusun sakat falan deme o kadarda sinirlenme bebeqine de yazık bide böle yap bakalım nasıl olcak birlikte falan yiyin yani yada aç bırak biraz umursamamayı dene

ahhh canım denemedimmi sandın. dokuz aylıktı eline kaşık verdiğimde döktü saçtı ama örendi 2 yaşına kadar hiç sorunsuz bizimle sofraya oturur bizimle yer kalkardı ama birden ne olduysa yaşını doldurdu çocuk değişti. aynı sofrya oturamaz olduk başımızdan aşağıya mı geçmedi o yemekler, suratımıza mı yapışmadı makarnalar. sevdiği bişeyde yok ki ona yükleneyim. :KK50: açta bıraktım 4 gün ağzına lokma girmedi sudan başka bişey istemedi. diyorum ya denemediğim hiç bir yöntem kalmadı.psikolog ve doktoru bile pes etti. sakin kalmaya çalışıyorum elbet. ancak tv de görüp istiyo aman yicek galiba deyip soluğu mutfakta alıyorum biilmediğim şeyi netten bulup yapıyorum sofraya bir geliyor dersinki kesin en azından tadına bakıcak ama kaşığı yada çatalı eline aldığı gibi ya yere ya kafaya :KK50:

ahhh canım denemedimmi sandın. dokuz aylıktı eline kaşık verdiğimde döktü saçtı ama örendi 2 yaşına kadar hiç sorunsuz bizimle sofraya oturur bizimle yer kalkardı ama birden ne olduysa yaşını doldurdu çocuk değişti. aynı sofrya oturamaz olduk başımızdan aşağıya mı geçmedi o yemekler, suratımıza mı yapışmadı makarnalar. sevdiği bişeyde yok ki ona yükleneyim. :KK50: açta bıraktım 4 gün ağzına lokma girmedi sudan başka bişey istemedi. diyorum ya denemediğim hiç bir yöntem kalmadı.psikolog ve doktoru bile pes etti. sakin kalmaya çalışıyorum elbet. ancak tv de görüp istiyo aman yicek galiba deyip soluğu mutfakta alıyorum biilmediğim şeyi netten bulup yapıyorum sofraya bir geliyor dersinki kesin en azından tadına bakıcak ama kaşığı yada çatalı eline aldığı gibi ya yere ya kafaya :KK50:

daha onceden yiyor diyorsun o zaman 2 yas sendromu olabilir
bizimkide cok cetin gecmisti. herseyi inata bindiriyor
sabir etmekten baska car yok
kendinide cok yipratmamaya calis cunku buda ise yaramiyor bal polen karisimi havuc tohumu flan varmis onlari denedinmi?
kesi boynuzu pekmezi birde bende 1 ay sonra baslayacagim ins onlara.
birde ortaya tabka koysan ceviz findik kuru uzum gibi seyler belki arada alir ben bazen oyle yapiyorum ona vermiyorum
ortaya kpyuyorum kendim yiyorum herzaman olmasada oda aliyor biraz.

daha onceden yiyor diyorsun o zaman 2 yas sendromu olabilir
bizimkide cok cetin gecmisti. herseyi inata bindiriyor
sabir etmekten baska car yok
kendinide cok yipratmamaya calis cunku buda ise yaramiyor bal polen karisimi havuc tohumu flan varmis onlari denedinmi?
kesi boynuzu pekmezi birde bende 1 ay sonra baslayacagim ins onlara.
birde ortaya tabka koysan ceviz findik kuru uzum gibi seyler belki arada alir ben bazen oyle yapiyorum ona vermiyorum
ortaya kpyuyorum kendim yiyorum herzaman olmasada oda aliyor biraz.

denemez olurmuyum ne duyduysam, ne gördüysem ama işe yaramadı. kuru yemişi hele ağzına koymuyor aylardır. çocukluk arkadaşlarımla kısmet oldu 7 şer ay araları var bebişlerimizin sırf birbirlerin özensinler diye çok uzak olmamıza rağmen haftada 2 gün birebiz ama sanırım gerçekten sendrom. çünkü bir fağı olan diğer arkadaşın kızıda önümüzdeki ay 2 sini doldurcak oda başladı yemicem kavgasına :KK50: inş. en kısa sürede düzelir ufaklık doğduktan sonrada böyle devam ederse vay halimize :KK50:

benim oğlumda 4.5 yasında büyüdükçe düzelir dedik ama dahada beter oldu küçükken ağaca bak, kuşa bak, aaaa kim geliyo bak, çizgi filmler daha neler neler yapardık ama sonunda yedirirdik ama şimdi hiçbir şeye kanmıyor ve aşırı sinir yapıyor ne yapacağımı nasıl davranacağımı şaşırdım aç kalsın diyorum acıktıkça abur cubur istiyor haliyle biraz büyük olduğu için küçükkenki gibi zapdedemiyorum çok zor bir durum vallahi bir tanıdığım birine beddua edeceksen Allah sana yemeyen çocuk versin diye edeceksin dedi en zor durumumda yemediği varken katıda yemiyor blendırdan çekiyoruz ve hep karışım yapıyorum. Et,tavuk,köfte,kahvaltılık tadını bile bilmez kimileri amaann hala blendırmı diyor ama gelde anne olana anlat durumu insanın çocuğu aç aklınca hep aklı onda oluyor çok rahatsız oluyor annelik işte.....

oğlum 2,5 yaşında ve beslenmesii çok kötüü...hergün ne yedircem ben bu çocuğa diye düşünmekten fenalık geldii..kahvaltıda sucuklu yumurta ekmekle meyvesuyu ve 1 salatalık.. öğlen ve akşamm makarna,pilav,patates kızartması tavuk yediği ana yenmek bunlar..meyvelerden elma muz salatalık domates .aburcubur birdee oda herşey değil..ayrıca gecedee süt içiyor.. hepsi bu kadar ve oğlum bugüne kadar ne bir kase çorba içti ne bir yemeğin suyundan ..az önce saydığım yemmekler sade olarak yerse yiğiyor.. yeri geldi zorladım aç bıraktım değişik işekillerde sundum,oyunla dnedim,sevdiği kişiler tarafından yesin dedimm hiç birine banamısın demiyor... ağzına değişik bişey süremiyor hemen krize giriyor tükürüyor kusmaya çalışıyor...artık ne yapacağımm şaşırdımm vee sinirdenn kendimi parçalıyorum..hergün hergün dönüşümlü olark aynı şey yenirmii... kaydadeğer bi balık vardıı onu yerdii onuda yemiyorr..kilosu13,5 normal ama sağlıklı beslenmiyorr..doktora götürdümm yemesi lazım dedii herşeyi normal dedii ama olmuyor olmuyorr..bunun bir ççözümü yokmuu delircemm artıkk..dedimm bu çocuğa biri bir kase çorba içirsinn aylık maaşa bağlıcam dedimm yapacammda ama kim denediysee yok valla biz pes ettik diyorlarr... offf offf yemeyen bi çocukk ne kadar zorr allahım bana sabır ver dmektenn dilimde tüy bitti.. sizin bir önerinz varrmıı ?? ne yapabilrimm?:KK50:
öncelikleee selamlar... bukadar olur yani malesef bende aynı dertten muzdaribim benimde prematüre doğan bi oğlum var 2.5 yaşında malesef çok iştahsız meyve çok seviyo yiyo başka büyük çabalarla küçük bi kase çorba bi kaç kaşık diğer besinler... ben cidden senin ne hissettiğini anlıyorum çok zor bi durum çokkkk.ama bi kaç şey var sevdiği söyleyim sende dene canım mesela benim oğlum süzme yoğurt seviyo yani sabah kahvaltıda kaşıkla alıyo dene derim hem daha faydalı şu kasedekilerden bide dondurulmuş gıdalar pek önerilmiyo ama hiç yememesinden iyidir bence baget ve balık onlarıda seviyo sabahları onlardan yiyoisanırım kendileri yemeyi seviyolar.sabırlar diliyorum canım bende önerilerini bekliyorum

hiç peşinde koşma yorma kendini ısrar ettikçe yemez ıvır zıvır eve alma yemesin acıktığında bak nasıl yiyecek az sabır gerekli yalnız 1 ayda düzelir

X