Ortopedi çocuklarda bacak çarpıklığı ve yamukluklar...lüten bilgisi olan paylaşsın

meryemyilmaz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2008
189
5
meraba bayanlar benim 1,5 yaşında erkek bebeğim var yürümeye başladığından beri bacaklarında hafif çaplık vardı ama boy attıkça fark ettim ki tek bacağı normal diğeri acayip dışa doğru yamuk.dizden aşşağı bölümü dışa doğru çıkık, yürürken bir bacağı düz basarken diğeri yan basıyo bacak arası çok açık oluyo ve yamuk olan bacağına doğru yan yata yata yürüyo.. anlatabilmişimdir inşallah sizinde böyle sorunlarınız oldumu?olduysa ne yaptınız... zaten yarın doktora götürcem ama paylaşmak istedim yinede

ben ortopedi üzerine medikal bi firmada çalışyorum.işin gerçeği ilk olarak bi ortopediste göstermelisiniz tarifinize göre o bain denilen diz kapağından aşağısının dışa doğru oval şekil alması die anladım ama bazen güneş eğriliğide olabiliyor. eğer o bain bacaksa bile çocunuz için özel ölçü alınarak yapılan cihazlarla kısa sürede tedavi edilebilir

götürdüm bir ihtimal raşitizme bağlı olabilir dedi.veya gelişme aşamasında oluşan bişey daha var onu kesinleştirmek için çocuk endokrinoloji ye götürcekmişiz onun sonucuna göre bilgi vercekmiş.d vitamini eksikliğinden kaynaklandığını sanmıyorum dedi bi alet yapıyorum gerek olursa onu takar 3-6 ay arası dedi.ama gerek kalmaz inşallah okadar ileri bir durum değil dedi.sanırım kasa yapılan iğneler varmış bazı ilaçlar varmış birde güneşe tutarak geçer inşallah

merhaba meryem hanım bende 1.5 yaşında bir bebeğe sahibim ve sizin anlattığınız sorunların aynısı bizdede var. Doktorlar düzelir dediler ama benim içim hiç rahat değil özellikle tek taraflı olduğu için. Merak ettiğim şey bebeğinizin bacaklarının düzelip düzelmediği ve düzeldiyse nasıl düzeldiği, şimdiden teşekkürler.

benim kızım da 18 aylık ve yürümeye başladığından beri dizleri dışa doğru açı yapıyordu.. parantez bacak görüntüsü.. ortopediste gittik, O bacak durumu dedi.. daha küçük olduğu için fizyolojik olabilir bekleyeceğiz dedi.. röntgen çektirdik, 10 derecelik dışa sapma çıktı.. 6 ay sonra yine röntgen çekilecek.. bu açıda artış olmaması için dua ediyoruz.. W pozisyonu oturması yasak.. doktor bunun dışında birşey önermedi.. eğer açıda artış olursa blount hastalığı (dizdeki bağ dokuda büyüme bozukluğu) akla geleceği için tedirginiz.. D vitamini eksikliğimiz yok.. blount hastalığı teşhisi için 3 yaşa kadar gözlemlenecek.. bacak kemiklerinde mi eğrilik var yoksa dizden mi kaynaklanıyor mutlaka teşhis edilmeli.. ağır ayakkabılar giyilmemeli.. bildiklerim bunlar.. herkese şifalar diliyorum..

benim kızım da 18 aylık ve yürümeye başladığından beri dizleri dışa doğru açı yapıyordu.. parantez bacak görüntüsü.. ortopediste gittik, O bacak durumu dedi.. daha küçük olduğu için fizyolojik olabilir bekleyeceğiz dedi.. röntgen çektirdik, 10 derecelik dışa sapma çıktı.. 6 ay sonra yine röntgen çekilecek.. bu açıda artış olmaması için dua ediyoruz.. W pozisyonu oturması yasak.. doktor bunun dışında birşey önermedi.. eğer açıda artış olursa blount hastalığı (dizdeki bağ dokuda büyüme bozukluğu) akla geleceği için tedirginiz.. D vitamini eksikliğimiz yok.. blount hastalığı teşhisi için 3 yaşa kadar gözlemlenecek.. bacak kemiklerinde mi eğrilik var yoksa dizden mi kaynaklanıyor mutlaka teşhis edilmeli.. ağır ayakkabılar giyilmemeli.. bildiklerim bunlar.. herkese şifalar diliyorum..

Seda hanım bende şu an aynı sizin durumdayım kızımı bi bacağı eğri ne yaptınz düzeldi mi acaba.?

meraba bayanlar benim 1,5 yaşında erkek bebeğim var yürümeye başladığından beri bacaklarında hafif çaplık vardı ama boy attıkça fark ettim ki tek bacağı normal diğeri acayip dışa doğru yamuk.dizden aşşağı bölümü dışa doğru çıkık, yürürken bir bacağı düz basarken diğeri yan basıyo bacak arası çok açık oluyo ve yamuk olan bacağına doğru yan yata yata yürüyo.. anlatabilmişimdir inşallah sizinde böyle sorunlarınız oldumu?olduysa ne yaptınız... zaten yarın doktora götürcem ama paylaşmak istedim yinede
Meryem hanım oğlunuzun bacağı düzeldi mi benm kızımda da aynı sıkıntı var bilgi verir misiniz :KK43:

X