Konuşma Problemleri Çocuklarda geç konuşma

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Benim oğlumda 2 yaşını 3 ay geçti sadece anne diyor.Onuda ilk önce bana söylüyor diye sevinmiştim ancak atık babasına da anne demeye başladı.Değişik sesler çıkarıyor fakat anlamsız sesler sanki konuşuyormuş gibi alı bılıalı falan diyor düzenli olarak eve en azz 1-2 dakikasürüyor.Acaba bu konuşacağının göstergesim oluyor. Biz düzenli olaarak pedagoga gidiyoruz. Hiç bir teşhis koymadı .Yaşıtlarını görünce çok canım sıkılıyor. Konuşamamsı çocukta agresifliğe neden oluyor. Sürekli kendini yere atmalar bağırıp çağırmalar başladı ki artık dayanılr gibi değil. konuşmayan bir çocuğu eğitmek de zor oluyor. mesela tuvalet eğittimine başlayacağız ne idrarını nede kakasını söyleyebiliyor.çok iştahsız bugün bütün gün sadece bir yumurtanın beyazını yedi. ne yiyeceksin diyorsun cevap yok. önüne bir çok secenek sunuyorum cevap: başını iki yana hayır anlamında sallamak oluyor. Yeğenim bizimkinden 2 ay büyük onnada aynı yemekleri sundum hayır ben pilav istiyorum dedi.Oğlumda bir gün konuşur inşallah.çok arzu ediyorum fakat konuşmasını hızlandırmak için ne yapabilirim onu bilmiyorum.

çabuk konuşmada en hızlı yöntem onunla çok konuşmak dedi doktorumuz kızım 3yaşında hala kelimeleri düzgün söyleyemiyor herçocuk bir olmuyo işte büyük kızım 1yaşındayken konuşmaya başlamıştı

şimdi malesef ki çoğu ailenin yaptığı hata şu oluyor...çocuğu tv önüne bırakıp a dediğinde su,be dediğinde yemek vermek.... örnek vermek gerekirse annemin bi arkadaşının oğlu ve bi komşumuzun oğlu aynı yaştalar...geçen sene yani 2si de 2yaşındayken komşumuzun oğlu çok güzel br şekilde kendini ifade ederken arkadaşının oğlu 'ıhh' dışında bir şey sdöyleyemiyordu...nedeni ise sadece şu: komşumuz oğlu konuşsun diye istediği bişeyi hemen eline vermeyi tercih etmedi ama anneminn arkadaşı oğlu 'ıhh' deyince suyunu oyuncağını ne isterse onu eline veriyor..bu çocuk niye konuşmaya çalışsın ki..14 aylık bir kuzenim var,aynı şeyler onun da başından geçiyor şu an...ama o yemek mi su mu istediğini çok iyi biliyor...ve gelip bunu ifade ediyor... çocuklarla biraz daha dikkatli konuşmayı tercih ederseniz bu sorun çözülecektir...

Bazı çocuklar geç konuşuyor ama birden konuşuyorlar benim bir arkadaşın oğlu dört yaşındayken konuşmaya başlamış babasıda öyle ama çocukta herhangi bir gerilik yok maşallahı var.

Benim oğlumda 2 yaşını 3 ay geçti sadece anne diyor.Onuda ilk önce bana söylüyor diye sevinmiştim ancak atık babasına da anne demeye başladı.Değişik sesler çıkarıyor fakat anlamsız sesler sanki konuşuyormuş gibi alı bılıalı falan diyor düzenli olarak eve en azz 1-2 dakikasürüyor.Acaba bu konuşacağının göstergesim oluyor. Biz düzenli olaarak pedagoga gidiyoruz. Hiç bir teşhis koymadı .Yaşıtlarını görünce çok canım sıkılıyor. Konuşamamsı çocukta agresifliğe neden oluyor. Sürekli kendini yere atmalar bağırıp çağırmalar başladı ki artık dayanılr gibi değil. konuşmayan bir çocuğu eğitmek de zor oluyor. mesela tuvalet eğittimine başlayacağız ne idrarını nede kakasını söyleyebiliyor.çok iştahsız bugün bütün gün sadece bir yumurtanın beyazını yedi. ne yiyeceksin diyorsun cevap yok. önüne bir çok secenek sunuyorum cevap: başını iki yana hayır anlamında sallamak oluyor. Yeğenim bizimkinden 2 ay büyük onnada aynı yemekleri sundum hayır ben pilav istiyorum dedi.Oğlumda bir gün konuşur inşallah.çok arzu ediyorum fakat konuşmasını hızlandırmak için ne yapabilirim onu bilmiyorum.

pedagoga gidin tamam ama çocuk psikiatri veya bir nöroloğada görünebilirsiniz
ne kadar geç konuşursa o kadar agresif olur elbet
kızım sürekli bişeyleri kırardı konuşamadığı dönemlerde
artık çok uysal bir çocuk
ama hala inatçılığı var

Benim yeğenimde geç konuştu.Şu an nisanda 4 yaşını doldurucak.ana okuluna gidiyo.Konuşma terapistine de gidiyo. Hatta anaokulunda onu dilsiz sanmış yardımcı kadın. kaydirigubbakcemile3 Çünkü evde yine bir kaç kelime konuşuyodu ,orda hiç konuşmuyomuş ilk başlarda.Sonra bir gün cici anne yemeğimi yedirir misin demiş.Kadın şok olmuş.Ablama anlatmış bunu. Şimdi tıkır tıkır konuşuyo.Konuşma terapistine ve anaokuluna muhakkak götürün.Yaşı küçük diye almayabilirler ama tuvalet eğitimi varsa alıyolar anaokuluna.Allah'tan yeğenim tuvaletini minicikken tuvalete yapmaya başlamıştı. :)

hı birde konuşamayan çocuklar agresif olurlar.Yeğenim anaokulunun ilk günlerinde bi çocuğun kafasına araba fırlatmış ve çocuğun kafası kanamış.Şimdi düzeldi.

Son düzenleme:
helıncıgım kesınlıkle sana katılıyorum kıtaplar aldım artık herseyı bılıyo kızım bu ayın 25 ınde daha yenı 1 yasına gırecek ama ıkı kelmeyı yanyana soyluyo mesela dede geldi baba gitti ucu yumusak kalem aldık ona yurtdısındn onla sımdıden cızmeye calısıyo cızıyoda ben calısıyorum ama annemide tembıhledım oyun vakıtlerını hıc gecırmez sızde bellı bı saatını ayırın buyuk bı ınsanşa konusuyo gıbı sohbet edın yada acaba sızmı cok ustune dusmedınız haa nasıl olsa konusur dıye yad gende var yanlıs anlamayın sıze sadece yaptıklarımı anlattım ve emegımın karsılgını alıyorum he bu arada ben cocuk gelısım mezunuyum fakat o meslegı yapmadım kendı ısımız oldugundan esımın yanındayım ınsallah yavrularınız tez zamanda konusur bıde bısey daha aıle ıcınde sıddet kavga huzursuzluk anne babada asabıyette cocukları ıce kapanık yaoıyo ve konusmalarına ılerlemeleıne engel bılgınıze sadece bıldıklerımı paylastım kımseyı yargılamak ban dusmez

bence çocukların konusmasının kalabalık ortamda büyümesiyle alakası yok çocuğun kendisiyle alakalı birde ilgiyle tabi.biz eşimin görevi nedeniyle doğunun ücra bir sehrinde yasıyoruz suan. değil birileriyle muhatap olmak çoğu zaman dısarı bile çıkamıyoruz maalesef.kızım 17 aya girecek ve herseyi söylüyor tıpkı bir papağan gibi her söylediğimizi tekrar ediyor.cümle kuryor ayakkabı giyecem atta gidecem,acıktım mamma yiyecem, banyo yapacam bıcıbıcı olacam hayvanların isimleri su aygırı ahtapot leopar yani herseyi söylüyor.ablamın oğlu 3 yasını geçti ve çok kalabalık bir ortamda büyüyor ama çok düzgün konusamıyor.otistik çocukların sadece konusma problemleri yasamadığını biliyorum.antisosyal oluyolarmıs bazen ellerini evire çevire seyrediyolarmıs birde çalısan yada dönen seyi uzun süre seyrediyolarmıs( mesela camasır makinası gibi)diye duymustum.zaten aile bunu hareketlerinden sezer sanırım yani içinizi ferah tutun her çocuğun bireysel farklılıkları oluyodur elbet.bir konusursa pir konusur bu kez susturamazsınız merak etmeyin:teselli:

Yegenim 3.5 yasinda .hala duzgun konusamiyor. usudum ,gidelim ,bu ne ,aciyim mi takiyim mi..vb cumleler kurabiliyor ancak. ama herseyin adini biliyor sayilari sayiyor.

ama ben 3 yasindayken baya buyuk adam gibi konusuyodum .o yuzden endiseleniyorum .

Ablam doktora goturmustu gecen sene .doktor a tipik otistik olabilir demisti. ama hicbir tetkik yapilmadi sadece 15 dk gorusmeyle .Bizim de moralimiz cok bozulmustu. Ailecek 4 yasina kadar beklemeye karar verdik .O zamanla bu zaman arasinda ciddi fark var 1 sene icinde cok sey ogrendi . ama hala supheleniyorum .Sizin cevrenizde hic gec konusan cocuk var mi?
otizm cok zor anlasilan bisey .o yuzden cok dikkatli olmamiz lazim...

<span>LÜTFEN GEÇ KALMAYIN...</span>&#65279; NE ZAMAN OTİZM&#8217;DEN ŞÜPHELENMELİSİNİZ !...

Göz Kontağı Kurmuyorsa
Konuşmada Gecikme Varsa,
Anlamsız Gülüyor Ve Ağlıyorsa
Amacına Uygun Oyun Oynamıyorsa
Parmak Ucunda Yürüyorsa
Kendi Etrafında Dönüyorsa
Sallanma ve Kanat Çırpma Gibi Davranışlar Sergiliyorsa

VAKİT KAYBETMEDEN, DOĞRU TEŞHİS VE TANILAMA İ...

çabuk konuşmada en hızlı yöntem onunla çok konuşmak dedi doktorumuz kızım 3yaşında hala kelimeleri düzgün söyleyemiyor herçocuk bir olmuyo işte büyük kızım 1yaşındayken konuşmaya başlamıştı

Otizm belirtileri gösteren bir çocuğun başına gelebilecek EN KÖTÜ ŞEYLER
13 Kasım 2010 Cumartesi,tarihinde Otisder Kirkpinar tarafından eklendi

Otizm belirtileri gösteren bir çocuğun başına gelebilecek EN KÖTÜ ŞEYLER:</span>

1) Tanı / Teşhis gecikmesi , kaçınılması.

2) Akraba-Arkadaş-Komşu yorumları ve öngörüleri ..örneğin : " dert etme, geç konuşacak..benim yeğenimde böyleydi ,sonradan açıldı ".

3) Konu dışı uzmanların "iyimser" yorumları.." biraz hiperaktif ".

4) Tanı / Teşhis sonrası aile bireylerinin depresyona girmeleri,birbirlerini suçlamaları.

LÜTFEN ERKEN TEŞHİS COK ÖNEMLİ DİKKATE ALIN

videoyu izledim fakat otizim çok geniş bir yelpaze her otistik çocuk aynı değildir videodaki çocuk otizimi ağar yaşayan bir çocukmuş ve sporla biryere getirmişler bu çok güzel fakat her ailenin böyle bir imkanı yok yani çocuklarını orada eğitim aldırmaya gücü yok erken teşhis çok önemli 2 yaşındayken hatta daha önce farkedilmesi ve ailenin bunu kabullenip çocuğuna elinden geldiğinde devletin ve kendi el verdiği maddi imkanlar doğrultusunda eğitim aldırması gerekiyor bu videodaki çocuk çok büyük arkadaşlar ve bu videdaki çocuğa bakıp bizim çocuğumuzda böylemi olacak deyip endişeye düşmeyin

Merhabalar benimde oglum 30Mart'ta 3 olacak ama cümle kuramıyor.kapı caldıgında deeeldii yada iii ceceleer baybayy hocakall anne baba abla gibi basit kelimeleri söyleyebiliyor,önceleri geç konusacak baksanıza harfleri söylüyor diyordum ama artık endişelenmeye basladım,bişeyleri anlamaktada ya güçlük çekiyor yada işine gelmiyor bu hafta bir dr'a danısacagım.

hiç gecikmeden dra danış.çeşitli testler sana yol gösterecek..
ama işinde uzman birini bul.
o yaştaki çocuk işine geleni anlamıyor yapamaz.sabiha paktuna hoca söylemişti.anlamıyor olabilir.kesinlikle ciddiye al geç kalma.....

oğlum 18 aylık ve anne den başka bişey söylemiyor..endişeleniyorum..çevremizdekiler hep aa konuşmuyor mu daha diyip duruyor.internette açıklamalar göre cümle kuruyor olması gerekiyor 2 kelimelik falan ama tık yok heveste yok bizimkinde..dokun hisset kitapları var çok seviyor hergün bakıp anlatıyorum bu ne diye soruyorum harfleri bastırarak tekrar tekrar nesneleri söylüyorum..sen de söyle diyorum..işaretle derdini anlatmaya çalıştığında ne istiyosun söyle hadi diyorum su mu su de hadi diyorum..söylemneye çalışınca hemen alkışlıyorum öpüyorum aferin diyorum.aferin deyince o da alkış yapıyor zaten..her denileni anlıyor.ne istersek etrafına bakıyor görünce hemen getiriyor.ama konuşmada tık yok hala..komşumuzun oğlu 2 ay daha küçük cümle kuruyor.heyvanları sesleriyle bir tanıyor.bizimki onunla birlikte olunca konuşur diyorum ama anca vuruyor çocuğa...birde ben çalışıyorum bakıcıyla hep.

gelelim asıl mesajı yazma nedenime..önceki mesajlarda otizm ile ilgili yazılanlar beni daha çok endişelendirdi.oğlum müzikli birşey alınca eline neredeyse 15-20 dk aralıksız kendi etrafında dönüyor durduramıyoruz.çamaşır makinesi çalışırken nerdeyese içine girecek şekilde heyecanla seyretmek istiyor.ee konuşma yok yürümede 13,5 aylıkken oldu..acaba otizmden şüphelenip dr götürmelimiyim.bu arada doğuda küçk bir ilçede yaşıyorum çok dr bırakın hiçbir uzman dr yok.ancak eşim izin alabilirse şehre gidince gösterebilirim.

sizce endişelenmekte haklımıyım dr götürmelimiyim??

otizm le ilgili bılgım yok ama benımde oğlum 18 aylık gitti düştü anne falan dıyor çok bı kelıme yok ama hiç endışelenmedım şimdiye kadar her çocuk farklıdır kımı 9 aylık yürüyo kımı daha geçç oğlumda parmak ucunda yürüyo arasıra yenı başladığında daha çoktu şimdi düzgün yüürüyor dr kontrolunede goturuyoruz bı sorun olsa dr anlamaz mı yanii

otizm le ilgili bılgım yok ama benımde oğlum 18 aylık gitti düştü anne falan dıyor çok bı kelıme yok ama hiç endışelenmedım şimdiye kadar her çocuk farklıdır kımı 9 aylık yürüyo kımı daha geçç oğlumda parmak ucunda yürüyo arasıra yenı başladığında daha çoktu şimdi düzgün yüürüyor dr kontrolunede goturuyoruz bı sorun olsa dr anlamaz mı yanii

kesinlikle.
otizmin çok belirgin emareleri var arkadaşlar bebeklikten gözlemlenebilecek. "göz göze temas kurmazlar, sosyalleşmezler" bunu gözlemlemediyseniz çok heyecanlanmayın bence. benimki 34. ayda cümle kurdu. ben de otizmden çok şüphelendim ki hiçbir belirti yokken.
mantıklı ve sakin hareket edin(ben yapmadım hem kendime hem oğluma zarar verdim)

Merhabalar benimde oglum 30Mart'ta 3 olacak ama cümle kuramıyor.kapı caldıgında deeeldii yada iii ceceleer baybayy hocakall anne baba abla gibi basit kelimeleri söyleyebiliyor,önceleri geç konusacak baksanıza harfleri söylüyor diyordum ama artık endişelenmeye basladım,bişeyleri anlamaktada ya güçlük çekiyor yada işine gelmiyor bu hafta bir dr'a danısacagım.

e kuruyor cümle işte:"iyi geceler deldi" bunlar cümle değil mi? komplike cümleler mi bekliyorsun? söylediğini anlıyor mu, istediğini işaretle anlatabiliyor mu? nesneleri tanıyor mu? bence bunlara dikkat etmelisin. başka sorunlar çarpıyor mu gözüne bence bunları kontrol et canım hemen panikleme daha evvel de yazdım benim oğlum 34. ayda konuştu

Bazı çocuklar açılmayı bekleyen mektup gibidir.onu siz açacak olan biz anne ve babaları.karakter olarak içine kapanık olan utanan korkan ve korkutulan çocuklar geç konuşur.

Bazı anne ve babalar çocuk evi dağıtmasın şunu bunu yapmasın uslu olsun diye kızdıklarında çocuk konuşmayabiliyor.ve onların konuşması için doğduktan itibaren hatta anne karnında bile onunla konuşmak çok önemli.

X