Konuşma Problemleri Çocuklarda geç konuşma

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
bnm oğlum tam tamına 28 aylık baba ve mama dan baska bişe söylemiyor 4 yasına kadar beklememizi söylediler herşeyi çok rahat anlıyor tuvalet egitimini bile tamamladık sayılır konusmadan ama gelin görünki ben cok kafaya takıyorum :26: en kısa zamanda konuşması içinde gerekeni yapmaya calışıyorum :18:

benim oğlumda üç yaşını doldurdu öle konuştu. ama ne konuşmak. bülbül gibi şakıdı. o kadar şeyi bilip nasıl susmuş hayret ettim. ama allah ne zaman izin verdi oda öle konuştu. şimdi diksiyonu kendinden önce konuşanlardan bile güzel..

Einstein da 6 yaşına kadar hiç konuşmamış:)))

otizmli çocukları anlıyorsunuz aslında. biraz daha hayattan kopuk gibi oluyorlar

benim çocuğumda aynı durum içinde lütfen şuan konuşuyormu yanıtlarsanız sevinirim

Benim oğlumda 2 yaşını 3 ay geçti sadece anne diyor.Onuda ilk önce bana söylüyor diye sevinmiştim ancak atık babasına da anne demeye başladı.Değişik sesler çıkarıyor fakat anlamsız sesler sanki konuşuyormuş gibi alı bılıalı falan diyor düzenli olarak eve en azz 1-2 dakikasürüyor.Acaba bu konuşacağının göstergesim oluyor. Biz düzenli olaarak pedagoga gidiyoruz. Hiç bir teşhis koymadı .Yaşıtlarını görünce çok canım sıkılıyor. Konuşamamsı çocukta agresifliğe neden oluyor. Sürekli kendini yere atmalar bağırıp çağırmalar başladı ki artık dayanılr gibi değil. konuşmayan bir çocuğu eğitmek de zor oluyor. mesela tuvalet eğittimine başlayacağız ne idrarını nede kakasını söyleyebiliyor.çok iştahsız bugün bütün gün sadece bir yumurtanın beyazını yedi. ne yiyeceksin diyorsun cevap yok. önüne bir çok secenek sunuyorum cevap: başını iki yana hayır anlamında sallamak oluyor. Yeğenim bizimkinden 2 ay büyük onnada aynı yemekleri sundum hayır ben pilav istiyorum dedi.Oğlumda bir gün konuşur inşallah.çok arzu ediyorum fakat konuşmasını hızlandırmak için ne yapabilirim onu bilmiyorum.

benim oğlum da ağustosta üç yaşını dolduracak. henüz doğru düzgün konuşamıyor. zaten anne baba demeye bile iki buçuk yaşında başladı. o ana kadar tık yoktu. sizlerin de söylediği gibi çoğunlukla beden dili kullanıyor. bazen bildiği şeyleri bile söylemiyor. tembel heralde biraz da. doktora da gittik işitme testi filan yapıldı, şükür bişi çıkmadı. gecikmiş konuşma diyor doktor, alıcı dili çok iyi verici dil yok diyordu o zamanlar. şimdi 20 kelime filan söylüyor. onların da çoğunu tam söyleyemiyor. mesela banyo yerine bayyee diyor. ben de beklemedeyim. allah hepimizin kalbindeki sıkıntıyı biran önce gidersin inşallah. evlatlarımıza tabi önce sağlık versin. sonra da dillerini çözsün..

Arkadaşlar daha öncede yazmıştım. Benim oğlum 30 aylık oldu. Tabi ilerleme var ama çok az. Kelime bazında.
Bir de dikkat ettimde benimki kelimeleri söylemekten çekiniyor. Elbet konuşacak biliyorum ama 6 yaşına kadar konuşmayanlar bile varmış :KK43:(

benim kuzenimin çocuğunda da aynı sorun vardı...

doktor televizyonun etkisi demişti..çok fazla çocukta olmaya başlamış.

benim oglumda 3 yasina yeni girdi,halen tam konusamiyor,ikili uclu cumleler kuruyor ama akici sekilde konusamiyor.dogdugundan beri iki dilde konusuyoruz artik ondanmidir yoksa irsimidir bilmem ablamin ogluda cok gec 6 yasina dogru konusdu sorun var diye dusunuyorduk,ustun zekali cikdi massallah,insallah biran önce baslarlar 3 ay sonra anaokuluna gidecek fark edecekmi konusmada meraklan bekliyorum,ama ordada baska bi dil ögrenecek bayagi zorluk cekecek gibi:KK53:

Benim de 21 aylık bir oğlum var. Henüz konuşamıyor diyemicem çünkü baby tv deki bazı şarkıları bile kendince söylyor
-la la la hapşu la la la hapşu gibi
susayınca bu iiç,mama bana anne kadii(kardeş)çiçi(çiçek) gibi daha bir sürü kelimemiz var çok şükür. bazen anlamasamda bana çok şey anlatıyor. ama yaşıtları gibi ileride değil. ben takmıyorum çok oğlum çok aktif bir çocuk çocuklarla hemen oyun yaratıyor evde de çok yaratıcı çok güler yüzlü. sokakta bir çocuk görsün deliriyor. sadeec bu durumda tuvalet eğitimi benii çok yorar mı ve o da alışabilir mi diye düşünüyorum. Bence zamana bırakın zorlamayın çocukları.

erkek yeğenim 3 yasını 1 ay gecti onda da aynı sıkıntı mevcut sayılı bir kaç kelime söyliyebniliyor ve cogunun son hecelerini söyliyor gitti yerine tii geldi yerşine dii burrda yerine daaa :S doktora götürdüler mr varana kadar bi cok tahlil vs. hepsi temiz cıktı ama hala tahlil vs. istiyorlar gecen ay dedem vefat etti memlekete gittiler orda 1 ay kadar kaldı ve yeni kelimeler söylemeye başlamış onları tam söylüyormuş burda,hatice,pepe vs. bir kaç kelime daha ama memleketten dönünce orda söyledigi hiç bir kelimeyi söylememeye başladı :S işin garip yani o kadar zeki ki yeğenim konuşmadan önce ingilizceyi söktü :) bilgi pedi var türkçe kısmını ilk haftada öğrenmişti simdi ise ing. kısmını öğrenmiş sayıları da biliyor sıkıntı ne hala anlamış degiliz :S

erkek yeğenim 3 yasını 1 ay gecti onda da aynı sıkıntı mevcut sayılı bir kaç kelime söyliyebniliyor ve cogunun son hecelerini söyliyor gitti yerine tii geldi yerşine dii burrda yerine daaa :S doktora götürdüler mr varana kadar bi cok tahlil vs. hepsi temiz cıktı ama hala tahlil vs. istiyorlar gecen ay dedem vefat etti memlekete gittiler orda 1 ay kadar kaldı ve yeni kelimeler söylemeye başlamış onları tam söylüyormuş burda,hatice,pepe vs. bir kaç kelime daha ama memleketten dönünce orda söyledigi hiç bir kelimeyi söylememeye başladı :S işin garip yani o kadar zeki ki yeğenim konuşmadan önce ingilizceyi söktü :) bilgi pedi var türkçe kısmını ilk haftada öğrenmişti simdi ise ing. kısmını öğrenmiş sayıları da biliyor sıkıntı ne hala anlamış degiliz :S

bnim kızım da şuan 23 aylık ve hala sadece birkaç kelimede kaldık. bi de şimdi kardeş oldu iyice hırçınlaştı kıskanıyor yavaş yavaş. ama kıskançlığından çok konuşmamasına takmış durumdayız. kardeşi olmadan önce de çok endişe ediyorduk. gerçi yeni yeni bişeyler de söylemeye başladı babayı çok net diyor bebiş ciciş falan. ama daha anne demişliği yok. inşallah bi konuşur tam konuşur diye umuyoruz

çocukta bir sorun olup olmadığını anlamak için ikitane gelişim testi uygulanıyor

Son düzenleyen: Moderatör:
selmlar...benimde 21aylik kizim var. henuz konusamiyor bende cok uzuluyorum. baba , atta , atti, del, cici, bu gibi seyler baska bisey demiyor:KK43: anne bile dedigini hic bilmem...cumle kuramiyor. bende biraz daha beklicem 3 yasinda bile konusamayan var diyolar bana bilmiyorum napcam kararsizim. kizim bisey istiyorsa onu ver diyemito elimden tutuyo bana aldiriyo istedigi seyide yaptiriyo bizle...bizde konusamama disinda bi sorun yok simdilik cok sukur. insallah yavrularimiz en kisa zamanda konusurlar.

selmlar...benimde 21aylik kizim var. henuz konusamiyor bende cok uzuluyorum. baba , atta , atti, del, cici, bu gibi seyler baska bisey demiyor:KK43: anne bile dedigini hic bilmem...cumle kuramiyor. bende biraz daha beklicem 3 yasinda bile konusamayan var diyolar bana bilmiyorum napcam kararsizim. kizim bisey istiyorsa onu ver diyemito elimden tutuyo bana aldiriyo istedigi seyide yaptiriyo bizle...bizde konusamama disinda bi sorun yok simdilik cok sukur. insallah yavrularimiz en kisa zamanda konusurlar.

benim oğlum 3 yaşında ve konuşmuyor henüz şu an herşeyin adını biliyor ama cümle kurmuyor..malesef bende okadar taktım ki geceleri uyuyamıyorum ...

benim oğlum da 22 aylık. basit kelimeler var ama konuşma isteği hiç mi hiç yok. bir sürü kelime öğrendi, kitapalrdan ne sorsam gösteriyor. ne dersem yapıyor, ama suyu bile ıh ıh diye göstererek istiyor. hadi sen de söyle diyorum ama yok. burda demeyi biliyor mesela, ama nadiren kullanıyor. yine nadiren söylediklerimi tekrar ediyor. ne kadar yorgun olursam olayım hep konuşmaya bişeyler öğretmeye çalışıyorum, ama o bana cevap vermeyince üzülüyorum..

Merhabalar benimde oglum 30Mart'ta 3 olacak ama cümle kuramıyor.kapı caldıgında deeeldii yada iii ceceleer baybayy hocakall anne baba abla gibi basit kelimeleri söyleyebiliyor,önceleri geç konusacak baksanıza harfleri söylüyor diyordum ama artık endişelenmeye basladım,bişeyleri anlamaktada ya güçlük çekiyor yada işine gelmiyor bu hafta bir dr'a danısacagım.

merhaba suan bende ayni dertteyim oglunuz konusuyormu..eger konusuyorsa ilk ne zaman basladi cumleler kurmaya..cok uzuluyorum lutfen cevap yazin

X