Tuvalet Eğitimi Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Geçişin Püf Noktaları

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

Nevreste

Bir garip yolcu
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.050
595.790
42
Uyku, diş sorunları, ek gıdaya geçiş derken annelerin kafasını en çok karıştıran konulardan biri de tuvalet eğitimi. Çoğu anneden ‘’Yine denedik, yine olmadı’’ gibi serzenişler bu dönemde fazlasıyla duyulur. Ortalama 2 yıl bezli olarak hayatını sürdüren bebekler için yepyeni bir dönem bu. Peki çocukları bu döneme nasıl hazırlayabilir, onlara nasıl ‘’Tuvalete merhaba‘’ dedirtebilirsiniz?

shutterstock_115651699-620x330.jpg

Öncelikle siz hazır olun
Tuvalet eğitimi sırasında kısa bir araştırma yapsanız ‘’Önce bebeğinizin bu döneme hazır olup olmadığını gözlemleyin’’ gibi yönlendirmelerle mutlaka karşılaşırsınız. Bu önemli ve buna az sonra değineceğiz. Fakat bundan daha önemlisi sizin bu döneme hazır olup olmadığınız. Bu süreçle ebeveynlerden hangisi ilgilenecekse o kişinin tuvalet eğitiminin kimi zaman zorlu ve sabır isteyen bir süreç olduğunu bilmesi ve kendisini hazırlaması gerekiyor. Hatalı bir zaman seçimi, hazırlıksız bir başlangıç sizin için yanlış bir dönemdir. Unutmayın; her bebek ve her aile, her ailenin şartları, dinamikleri birbirinden farklıdır. Sizin için en doğru dönem, kendinizi hazır hissettiğiniz dönemdir.

651972_620x413.jpg

Siz hazırsanız sırada çocuğunuz var

Genellikle 2 yaş ve sonrasında başlayan tuvalet eğitimi nadiren de olsa bazen 18. ay gibi de başlayabilir. Burada çocuğun psikolojik olarak hazır olmasının yanı sıra kaslarının da buna uygun olması önemli. Çocuk, çeşitli denemelere rağmen kendini hazır hissetmiyorsa süreç yarıda kesilip tekrar denenebilir ve bu süreç 3 yaşına kadar uzayabilir. Eğer çocuk reddetmiyorsa tuvalet eğitiminde ısrarcı kalınarak sürecin sonuna da gelmek mümkün. Eğer çocuğunuz buna gerçekten hazırsa ve çabuk öğreniyorsa arada yaşanan kazalara aldırmayın ve sabırla devam edin. Bu dönemde çocuğunuzu beze veda etmeye hazırlamak için teşvik edici, cesaretlendirici olmalı ve onu asla zorlamamalısınız. Sürekli olarak yönlendirmek üzerinde baskı hissetmesine neden olabilir. Bu süreci anlatan resimli kitaplarla ya da çocuk şarkılarıyla onu teşvik edebilirsiniz.

list-tuvalet-egitimi.jpg

Tuvalet eğitimi için sadece yaz dönemi mi uygun?

Aslında bu daha eski zamanlardan kalan bir alışkanlık. Kışın sobalı evlerde çocuğun üşütme riski nedeniyle daha eski yıllarda tercih edilen bu yöntemin günümüzde çok da geçerliliği yok. Dolayısıyla yaz-kış anne ve çocuk ne zaman kendini hazır hissediyorsa eğitime o zaman başlanmalıdır.

212594bebek-tuvalet-egitim.jpg

Rutinlerini takip edin

Çocuğunuzun hazır olup olmadığını anlamak için onun tuvalete çıktığı saatleri kontrol edebilirsiniz. Genellikle sabah saatleri ve yemek sonrasıdır. Eğer bunun bir rutini varsa, çocuğunuz hep aynı saatlerde tuvalete çıkıyorsa o saatlerde onu tuvalete götürmelisiniz. Mesela; her yemekten sonra 5 dakika süre ile çocuğunuzu tuvalete oturtarak, tuvaletinin olup olmadığını kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin. Bu işlemin daha sevimli bir hale gelmesi için onun seçtiği bir lazımlığı satın alabilir ve banyoda istediği köşeye koymasına izin verebilirsiniz. Aynı şeyi tuvalet adaptörü için de yapabilirsiniz. Birlikte yapılan bir alışveriş onu motive edecektir.

tuvalet_egitimi_bebek_isi_h35220_8d512.jpg

Bezi tamamen çıkartın
Evin içinde ya da dışarı çıkarken ayırt etmeden tuvalet eğitimini hayatınızın bir parçası haline getirmeli ve bezi hiçbir şekilde takmamalısınız. Çocuğun yaşına ve gelişimine paralel olarak ortalama 2 saatte bir tuvalete götürerek çişi gelip gelmediğini kontrol ettirmelisiniz. Gece tuvalet eğitimine, gündüz tuvalet eğitimiyle aynı zamanda başlayabilirsiniz. Ancak geceleri de bez takmamanız gerektiğini unutmayın! Eğer çocuğunuz kreşe gidiyorsa tuvalet eğitimi orada da devam ettirilmelidir.

cocuklarda-tuvalet-adaptoru-1200x1200.jpg

Klozet ya da lazımlık kullanılabilir

Her ikisi de tuvalet eğitimi için uygundur. Burada annelerin düşünmesi gereken şey; eğitim evin dışında da devam edeceği için özellikle kız çocuklarında ve kaka eğitimi sırasında lazımlığı dışarıya taşımak zor olacağından, klozet adaptörü kullanmak işinizi kolaylaştırır.

Kaynak:Mynet

Açıkcası burda yazılan bazı şeylere inanamiyorum. Kızım haftaya 6. Aylığını dolduruyor ve ben 2 hafta önce tuvalet eğitimine başladım - ve inanmicaksınız ama kızım aynı bizim gibi her tuttuğumda tuvalete yapıyor :) ve ben ona hala bez takıyorum malum daha çok küçük ve çok sık çişini yaptığı için kaçırabiliyorum bazen ama günde 6-8 kez onu tuvaletin üzerine tutuyorum ve böylece bezleri daha az kirleniyor. Bu arada ben yıkanabilir bebek bezleri kullanıyorum. Bir kere masraf yaptım. Bütün çocuklarıma kullanırım artık :)

X