Çocukların internetten şiddet içerikli videolar izlemesi

Legosundan satır yapmış beni dograyacakmis.
Endişelenmekte çok haklısınız. Pedagog ile görüşmeniz lazım bence ama aklıma şu da geliyor. Ben yanında olduğum sürece engellerim, yanında olamayınca ne olacak? Inanın ben de sizin gibi ne yapacağımı bilmiyorum. :KK43:

Merhaba,
Ben de küçükken bilgisayar oyunu oynardım. Zamanımızda Age of Empires, şunlar bunlar vardı. Bilgisayarı yenmek hoşuma giderdi. 7 yaşımdaydım babamla vurdulu kırdılı bilgisayar oyunları oynarken :halay: Doom'du oyunun ismi hiç unutmam. Şu yaşıma geldim hala oynarım.

Ama bu ben de herhangi bir kötü etki bırakmatı, oyun çünkü. Fantezi dünyası orası.... Zaten bir insana şiddet uygulanmasından nefret ederim.
Ki benim annem-babam bana hiç ''Yavrum hiç bir canlıya asla zarar vermemeliyiz. Herkesin canı acır, kimsenin canını yakmamaliyiz hep iyilikler güzellikler yapalım...."' böyle şeyler söylemedi :sus: Zaten aklı başında biriydim, büyüyünce de aklı başında biri oldum. Birinin söylemesine gerek yoktu bana, zaten zamanla bunların hepsini anlayabilecek biriydim. Bol bol kitap okur ve vakit buldukça bilgisayar oyunu oynardım.

Merhaba,
Ben de küçükken bilgisayar oyunu oynardım. Zamanımızda Age of Empires, şunlar bunlar vardı. Bilgisayarı yenmek hoşuma giderdi. 7 yaşımdaydım babamla vurdulu kırdılı bilgisayar oyunları oynarken :halay: Doom'du oyunun ismi hiç unutmam. Şu yaşıma geldim hala oynarım.

Ama bu ben de herhangi bir kötü etki bırakmatı, oyun çünkü. Fantezi dünyası orası.... Zaten bir insana şiddet uygulanmasından nefret ederim hep.
Ki benim annem-babam bana hiç ''Yavrum hiç bir canlıya asla zarar vermemeliyiz. Herkesin canı acır, kimsenin canını yakmamaliyiz hep iyilikler güzellikler yapalım...."' böyle şeyler söylemedi :sus: Zaten aklı başında biriydim, büyüyünce de aklı başında biri oldum.
Aynen ben de Call of Duty, Counter-Strike ve GTA oynardım sürekli :KK70: Hiç şiddet yanlısı olmadım. Bu saatten sonra daha dikkatli olursunuz canınızı sıkmayın

Aynen ben de Call of Duty, Counter-Strike ve GTA oynardım sürekli :KK70: Hiç şiddet yanlısı olmadım. Bu saatten sonra daha dikkatli olursunuz canınızı sıkmayın
Aynen öyle.... Ki oradaki şiddet/kavga tamamen fantezi bir dünya. Gerçekten şiddete itiyor mu demin değilim. Ben açıkcası hep keyif alıyordum, babamla vakit geçiriyordum oyun oynarken. Ah ah güzel zamanlar

Şimdi uzman olmadığım için siz doğrusunu araştırın veya kendi akıl süzgecinizden geçirin ama bence legolarla satır yapıp oynamalısınız.
Bizimki de bir yerden öldürmek duymuş, arda öldürüyor, ölüyor ve diriliyoruz.
Hayır böyle oyun olmaz demek doğru gelmiyor bana.

cocuk koruma uygulamalari var. ben belli siteler harici engelliyorum giremiyorlar isteseler de sifre olmadan. sadece onayladigim belirli uygulamalara ve internet sitelerine erisebiliyorlar.

Allah affetsin, çocuğu olup alınanlar da olabilir ama çok kötü bir nesil yetişiyor.

Tek amacı dikkat çekmek, sosyal medya fenomenlerine benzemek, onlar gibi rahat yoldan para kazanıp lüks bir yaşam sürmek, lüks marka merakı, tiktok bilmem ne valla fenalaştım yazarken.

İstisnalar da vardır eminim ama ben korkuyorum :olamaz:
Valla sahsen alinmadim
Dedigini yuzde yuz onayliyorum
Ve cok uzucu bunun farkindayim 10yasinda kizim var gectimiz mart ayina kadar tiktokmus suymus duyuyodu ama hesabi yokdu
Ama pandemide surekli ev surekli ev ustune ben hamile ve dogum bebekle ilgilen derken cocuk zivanadan cikti
Bende artik yavas yavas uzaklasmasini saglamak icin gunde 1saat tlfn veriyorum, bir anda kesmem cok buyuk bosluga duser diye dusundum
Mesela dersi varsa o gun vermiyorum veya cezaliysa tlfn cezasi aliyo
Oyle eskisi ggibi telefona yapisik gezmiyor ama cok cabuk gelebilir bu tur seyler
Bende sizin gibi dusunuyorum bu nesil cok geri ve tembel olacak, gercekten uzucu 😔

işte youtube çocuk hesabı ile bunu engelliyor

ama bizim evde kedinin bile yetişkin hesabı var

oğlumun hem çocuk hesabı hem de kedisinin yetişkin hesabı var böylece

bizde yasak değil, zira yasak daha da özendiriyor

tabii ki benimki sizinkilere göre nispeten büyük ama okul zaten aslında bu konuda tam bir merak alanı

büyük kardeşi, kuzeni olan ondan görüyor hatta sadece duyuyor ve gelip diğerlerine anlatıyor onlar da merak ediyor vs vs

bizimki de merak ettiğini böyle bir şey varmış diyordu ilkokulda iken birlikte izliyorduk

şimdi çok denetim mümkün değil zira telefon var

ama bu mastercheften elenen çocuk çok iyi örnek oldu, kendisine teşekkür ederiz

"kimseye yazma, herhangi bir yerde böyle şeyler paylaşma, ileride önüne engel olur" u canlı olarak gösterdi

çözüm bence engellemekten öte "neler var, bunlar niçin var" ı konuşmak yani o oyunlardaki olayların gerçekçiliğini, neden üretildiğini vs irdelemek

anaokulunda her şeyi alalım diye güzel reklam yapıyorlar diye gelmişti bri gün okulda anlatılmış

şimdi de reklamlardaki hileleri izleyip sonra olağan kanaldaki reklamı izleyip bak böyle kandırıyorlar diyor :))))

Başınız sağ olsun. Allah sabır versin. İkizlerde hayırlı olsun. Allah kolaylık versin 😊

Siz sakın bir sekilde şiddetin kötü bir şey olduğunu anlatın. zamanla etkisi azalır. Tamamen unutmaz sanırım. Endişelenmek konusunda haklısınız. Ama bence ilgili bir annesiniz. Aynı şeylere tekrar maruz kalmasin ona çok dikkat edin.
Çok teşekkür ediyorum iyi dilekleriniz icin :)

Umarım uzamadan biter bu durumumuz. Dikkat etmeye gayret ediyorum ama malesef çok ilginç bir dönemin içindeyiz ..

Valla sahsen alinmadim
Ve cok uzucu bunun farkindayim 10yasinda kizim var gectimiz mart ayina kadar tiktokmus suymus duyuyodu ama hesabi yokdu
Ama pandemide surekli ev surekli ev ustune ben hamile ve dogum bebekle ilgilen derken cocuk zivanadan cikti
Bende artik yavas yavas uzaklasmasini saglamak icin gunde 1saat tlfn veriyorum, bir anda kesmem cok buyuk bosluga duser diye dusundum
Oyle eskisi ggibi telefona yapisik gezmiyor ama cok cabuk gelebilir bu tur seyler
Bende sizin gibi dusunuyorum bu nesil cok geri ve tembel olacak, gercekten uzucu 😔

Bunun için neler yapabiliriz demekten insan kendini alamıyor. Özellikle bu pandemi süreci içerisinde evdeki çocuklarımızı kaybedeceğiz diye endişe ediyoruz. Dışarı da sokakta olsa şu andan iyiymiş gibi...

Valla sahsen alinmadim
Çünkü bunlara maruz kala kala normal olanın bu olduğunu düşünmeye başlıyorlar. Normal algısı değişti. En azından bir çaba harcıyorsunuz siz, kendi haline bırakmamışsınız üzülmeyin. :KK69:

Birde biz Düşyeri ni satın aldık. Kampanya vardı geçen. Bir sürü kitap var. Çocuklar çok sevdi
Çizgi filmde izleniyor. Hemde güvenli YouTube dan. Tavsiye ederim.

Hanımlar, çocuklar içlerinde bulundukları gerek nesil, gerekse son yaşananlar ışığında pandemi yüzünden bizden çok farklı bir boyuttalar.
telefon/tablet/televizyon vermesen olmuyor, versen olmuyor. takip etsen güvensizlik, etmesen sürekli endişe..
benim de 6 yaşında bir oğlum var. elimizden geldiğince doğru yaşamaya, doğruyu anlatmaya ve en çok da sevgimizi vermeye çalışıyoruz.
bunun dışında tv de izliyor, nadiren telefona da bakıyor.. en iyi yaptığımız şey eve tablet/laptop sokmamak oldu, allahtan şimdilik onu aramıyor.
diyeceğim bugün olmasa yarın muhakkak yanlış içerikler de görecekler, yanlış arkadaşlar da edinecekler. eğer siz örnek ebeveyn olur ve çocuğunuz ne yaparsa yapsın yanında olduğunuzu hissettirirseniz er geç doğru yolu bulacaktır.
elimizden geldiğince kontrolü elden bırakmayacağız evet ama çok fazla da kendimizi germenin manası yok benim şahsi kanaatimce. zira koruyamayacağımız noktalar da gelecek.
dediğim gibi biz doğru olalım, çocuklarımız elbet doğruyu bulur.

Bunun için neler yapabiliriz demekten insan kendini alamıyor. Özellikle bu pandemi süreci içerisinde evdeki çocuklarımızı kaybedeceğiz diye endişe ediyoruz. Dışarı da sokakta olsa şu andan iyiymiş gibi...
Inaninki öyle
Kendi yasiti birisi olunca zaman bisekilde geciyor
Kirsada doksede razi kaliyorum ama yanliz kalinca tiktoktan sacma sapan videolar izleyip taklit ediyo

Çünkü bunlara maruz kala kala normal olanın bu olduğunu düşünmeye başlıyorlar. Normal algısı değişti. En azından bir çaba harcıyorsunuz siz, kendi haline bırakmamışsınız üzülmeyin. :KK69:
Ya dogum yaptim 1hafta annemin yanina gonderdim
Inanirmisiniz cocuk bildigin psikopata baglamisti
Anneme gore cok skyorum onu ne var mis tiktoka bakmasinda ne yapsinmis hamurmu yogursunmus ay cildirdim
Hayir beni yetistiren anne, misafirlige gittimizde kalkmak icin gozumuzle iletisim kuran kadin olmasa icim yanmaz ama iste annanne olunca hersey serbest olsun
Istedigini yapsin disiplin olmasin istiyolar

Ya dogum yaptim 1hafta annemin yanina gonderdim
Inanirmisiniz cocuk bildigin psikopata baglamisti
Anneme gore cok skyorum onu ne var mis tiktoka bakmasinda ne yapsinmis hamurmu yogursunmus ay cildirdim
Hayir beni yetistiren anne, misafirlige gittimizde kalkmak icin gozumuzle iletisim kuran kadin olmasa icim yanmaz ama iste annanne olunca hersey serbest olsun
Istedigini yapsin disiplin olmasin istiyolar
Aynen böyle bir sorun var cidden. Annemde bizi yetiştirirken inanılmaz titizdi, disiplini kuralları vardı. Torununa ne kural ne hayır demek var. :KK43: Kayınvalidem telefonla yemek yediriyor. Yemeğini ye telefon vereceğim diyormus. Onda kalmıştı 15 gün. Çocuk tontik olup gelmişti yöntemi öğrenince çok üzülmüştüm :KK43:

Diğer konu için uzun uzun yazacak enerjim yok ama popo konusuna çok güldüm.
Benim bayıldığım bir blogger var. Aynı zamanda yazar
Onun oğlu da 3 yıldır "don pop yayinlari" diye kitaplar yazıp çiziyor. Bazen bloğa atıyor,bazen İnstagramina, çok gülüyorum. Adeta ciltlerce devam eden bir macera don pop yayinlari.
Bir örnek
Bir başka örnek
Acip okumaya vakti olmayanlar için minik bir kesit
Screenshot_2020-12-03-22-47-06-411_com.android.chrome.jpg

İlişmeyin çocuğa, belki o da bu popo hikayelerinden alır yürür:))

Diğer konu için uzun uzun yazacak enerjim yok ama popo konusuna çok güldüm.
Benim bayıldığım bir blogger var. Aynı zamanda yazar
Onun oğlu da 3 yıldır "don pop yayinlari" diye kitaplar yazıp çiziyor. Bazen bloğa atıyor,bazen İnstagramina, çok gülüyorum. Adeta ciltlerce devam eden bir macera don pop yayinlari.
Bir örnek
Bir başka örnek
Acip okumaya vakti olmayanlar için minik bir kesit
Eki Görüntüle 2732597
İlişmeyin çocuğa, belki o da bu popo hikayelerinden alır yürür:))
Çok hoşuma gitti, ne kadar eğlenceli bir ev. Teşekkürler...

Aynen böyle bir sorun var cidden. Annemde bizi yetiştirirken inanılmaz titizdi, disiplini kuralları vardı. Torununa ne kural ne hayır demek var. :KK43: Kayınvalidem telefonla yemek yediriyor. Yemeğini ye telefon vereceğim diyormus. Onda kalmıştı 15 gün. Çocuk tontik olup gelmişti yöntemi öğrenince çok üzülmüştüm :KK43:
Kendimi onlarin yerine koyamiyorum yani gercekten biseyi yaparken o anlik rahatlamayi dusunurek yapiyolar sonrasini dusunmek yok
Yani benim yabanci arkadaslarim var duyuyorum annenanneye babanneye gidecekleri zaman az ve oz
Kaliteli vakit geciriyolar, ilgileniyolar anne babanin kurallari cercevesinde gorusuyolar
Aksam 20de yatiliyosa 20dir onun otesi yoktur
Ben gonderiyom anneme gece 2ye kadar uyumamis 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️
E ne var hafta sonuymus
Hayir hafta ici yada hafta sonu nefarkeder kural bosunami koyduk diyorum off sizde evde diktatorluk kuruyosunuz diyo ya Allahim 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

Kısıtlı mod diye bişey var hiçmi bilen yok ya, ben görümcemin çocuğu için bile açtım kullandığı tellerden bu modu, kötü videoları geçtim yorumları bile kapatıyo, araştırın biraz
kısıtlı mod hiç bir işe yaramıyor ki yinede açılıyor uygunsuz videolar

Kendimi onlarin yerine koyamiyorum yani gercekten biseyi yaparken o anlik rahatlamayi dusunurek yapiyolar sonrasini dusunmek yok
Yani benim yabanci arkadaslarim var duyuyorum annenanneye babanneye gidecekleri zaman az ve oz
Kaliteli vakit geciriyolar, ilgileniyolar anne babanin kurallari cercevesinde gorusuyolar
Aksam 20de yatiliyosa 20dir onun otesi yoktur
Ben gonderiyom anneme gece 2ye kadar uyumamis 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️
E ne var hafta sonuymus
Hayir hafta ici yada hafta sonu nefarkeder kural bosunami koyduk diyorum off sizde evde diktatorluk kuruyosunuz diyo ya Allahim 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️
Hakkını yiyemem annem geçen yıllarda haftada bir gün oğluma bakardı. Ve o gün tiyatro, müze, sinema, çocuk konseri, piknik vs mutlaka etkinlikle gecirirdi. Hiç olmazsa evde etkinlik bulurdu çok güzel vakit gecirirlerdi. Ama sürekliliği halinde tabiki onlar için de mümkün değil. Belli bir yaştan sonra ses, gürültü zor geliyor belki de..

X