çocuklarınızın geleceği için neler yapıyorsunuz,yurt dışında eğitim

Cok uzgunum ama soylemek zorundayim. Simdiye kadar kac siparis, kac odul almis olursa olsun resim alaninda ilerlemek cok zor. Dunya gundemini ne kadar takip ediyorsunuz bilemiyorum ama son zamanlardaki yapay zeka gelismeleri ile kizinizin instagraminda gordugum o resimleri 2-3 dakika icinde ben de yapabilirim hicbir resim yetenegim olmamasina ragmen.

Yanlis anlamayin resimler harika, yetenek var belli. Ama bu devirde sadece yetenek bir ise yaramiyor. Ozellikle yapay zeka gelismelerinden oturu. Sadece sanat uzerine calisan bir suru AI var ve her gun bi yenisi cikiyor.

Yani o yuzden eger cocugunuza bi gelecek hazirlamak istiyorsaniz onu cok yonlu yetistirin. En buyuk tavsiyem bu olur sanirim. Bunu yaklasik 14 yildir yurtdisinda yasayan ve 30 kusur yasindan sonra kariyer degistirmis biri olarak soyluyorum. Eger cok yonlu bir birikim yapmis olmasaydim bunu yapamazdim. Sadece 1 alana odaklanip omur boyu o meslegi yapmak Turkiye'de cok yaygin biliyorum ama yurtdisinda oyle degil. Insanlar omurleri boyunca birkac kere yeni alanlarda ise girisebiliyorlar, o yuzden okullar insanlari hep cok yonlu yetistirmek uzerine.

Kisacasi sadece resim yetenegi ile bir yere gelmek cok eskide kalmis birsey ki eskiden bile zordu, su an imkansiza yakin.

bunu biz de çok konuşuyoruz
işte tam da bu yüzden klasik resimler daha değerli olacak
orda gördüğünüz her bir çizgi kağıt üzerine onlarca kalemle yapıldı
herkes yapabilecek ancak gördüğünü yapabilecek
kızım görmediğini yapıyor
tabi ki yeterli olmayacaktır ama sanat sadece resim çizmekten ibaret değil
o da kendini bir çok alanında geliştiriyor
ben elimden geleni yapayım artık gerisi kendine kalmış

Bizim ülkede sanat karın doyurmuyor. Sayısalı zayıf çocuk harcanıyor ne yazık ki

Ve maalesef sayısalın iyise mühendislik ya da tıp okumalısın baskısı geliyor. Yoksa kendine yazık edersin.
Sözel bir bölüm okumak isterdim. Ama seçme şansı bırakmadılar sistem seni mühendis olmaya itiyor.

ben de çok takılıyorum bu mevzuya ya. bi yandan gezip görmek istiyorum her yeri bi yanım da diyor ki yatırım yapılmalı o kadar para verilmez.
Karadağ da uctu ya
Bı gezeyim dedim kişi bası 500 euro yazıyordu bi ara

Kalp krizi filan gecircem heralde dedım kapadım🤣 detaylara bakamadan
Nerede yazıyordu?
Karadağ'da kotor'da tam da eski şehir kalenin meydanında yani turistik bir yerde iki kişinin doyacağı deniz ürünlü pizza 10€, Perast gibi en turistik en güzel yerinde denize nazir denize nazir iki kişilik yemek+içki 20 € , Arac kiralamak tek gün indirimsiz fiyatı 35€, kalacak yer desen ben 25 Euro'ya kalenin içinde, harika balkonu olan ,iki odalı,çamaşır makinalı efsane bir yerde kalmıştım. Şimdi baktım,onu bulamadım ama 600 liraya şu var mesela bu sezon fiyatında bile.
İyi bir hesaplama yaparsan dünyanın en pahalı şehrinde bile bir şekilde gezersin. Mesela ben yalnız değilsem oda kahvaltı seçeneği olan otelleri seçiyorum ki kahvaltı masrafım olmasın. Yanıma elmami muzumu suyumu alıyorum, gün içinde yürürken kan şekerim düşerse atistiriyorum. Şarabım iki bardagim çantamda olur bir mekanda içmek yerinde şehrin harika manzaralı bir yerini bulup hemen örtü serip üzüm şarap, İstanbul'dan gelme katı peynirim piknik yaparım müzik açıp. Akşam yemeginde de oranın nesi meshursa rahat rahat yerim, gün içinde tasarruf ettiğim paralarla. Yerim dediğim turistik pahalı yerlere değil de halkın gittiği yerlere bakarım genelde :)
Beraber tatile de asla "ayy bir kere geldim, en iyi yerde kalayım, en iyisini yiyeyim, ay bir kere geldim şunu yapmadan dönmeyin" diyen insanlarla gitmem. Tatillerde az bütçe ayırıp bir kere değil her zaman gelebilecek - sürdürülebilir seyehat eden insanları seçerim:)
Sana da tavsiye ederim.
500 Euro ne ya, çüş
Bugün 3 Haziran, geçen sene bugün Balkan tatilimin dönüş yolundaydim. Her şey dahil, uçak biletim - herkese hediye aldığım Ohrid inci kupelerim, ulkeler arası yollarım 8 gece 9 gün, 3,5 ülke 8 şehirli yolculuğuma 270 Euro odemistim - ki yolculuğun çoğunda tek olmadığım için uyum sağladım,biraz fazla masraf yaptım:) tek olsam daha az harcardim.

Son düzenleme:
Soyle birsey denk geldi instagramda
Devamini okumanizi kesinlikle tavsiye ederim
Turkiyedeki egitimle ilgili okadar guzel yazmiski %100 katiliyorum

Eklentiler

• Screenshot_20230604_124104_Instagram.jpg
    Screenshot_20230604_124104_Instagram.jpg
    58,4 KB · Görüntüleme: 62
Nerede yazıyordu?
Karadağ'da kotor'da tam da eski şehir kalenin meydanında yani turistik bir yerde iki kişinin doyacağı deniz ürünlü pizza 10€, Perast gibi en turistik en güzel yerinde denize nazir denize nazir iki kişilik yemek+içki 20 € , Arac kiralamak tek gün indirimsiz fiyatı 35€, kalacak yer desen ben 25 Euro'ya kalenin içinde, harika balkonu olan ,iki odalı,çamaşır makinalı efsane bir yerde kalmıştım. Şimdi baktım,onu bulamadım ama 600 liraya şu var mesela bu sezon fiyatında bile.
İyi bir hesaplama yaparsan dünyanın en pahalı şehrinde bile bir şekilde gezersin. Mesela ben yalnız değilsem oda kahvaltı seçeneği olan otelleri seçiyorum ki kahvaltı masrafım olmasın. Yanıma elmami muzumu suyumu alıyorum, gün içinde yürürken kan şekerim düşerse atistiriyorum. Şarabım iki bardagim çantamda olur bir mekanda içmek yerinde şehrin harika manzaralı bir yerini bulup hemen örtü serip üzüm şarap, İstanbul'dan gelme katı peynirim piknik yaparım müzik açıp. Akşam yemeginde de oranın nesi meshursa rahat rahat yerim, gün içinde tasarruf ettiğim paralarla. Yerim dediğim turistik pahalı yerlere değil de halkın gittiği yerlere bakarım genelde :)
Beraber tatile de asla "ayy bir kere geldim, en iyi yerde kalayım, en iyisini yiyeyim, ay bir kere geldim şunu yapmadan dönmeyin" diyen insanlarla gitmem. Tatillerde az bütçe ayırıp bir kere değil her zaman gelebilecek - sürdürülebilir seyehat eden insanları seçerim:)
Sana da tavsiye ederim.
500 Euro ne ya, çüş
Bugün 3 Haziran, geçen sene bugün Balkan tatilimin dönüş yolundaydim. Her şey dahil, uçak biletim - herkese hediye aldığım Ohrid inci kupelerim, ulkeler arası yollarım 8 gece 9 gün, 3,5 ülke 8 şehirli yolculuğuma 270 Euro odemistim - ki yolculuğun çoğunda tek olmadığım için uyum sağladım,biraz fazla masraf yaptım:) tek olsam daha az harcardim.
Hatırlamıyorum ki

Ama Suanda da ucak biletine bakayım dedim mesela o dahi 3 bin 5binleri gosterıyor gidiş sadece

Ya da ben beceremedim bu işi

Eurolar havada ucuyordu baktıgımızda

Hatırlamıyorum ki

Ama Suanda da ucak biletine bakayım dedim mesela o dahi 3 bin 5binleri gosterıyor gidiş sadece

Ya da ben beceremedim bu işi

Eurolar havada ucuyordu baktıgımızda
Ucak biletine thyye girip tarih yazıp bakilmaz:) Skyscanner sitesinden şehir de değil, ülke ismi girilerek en uygun tarihlere bakılır, gerekirse bir yan şehre inilir orası da gezilir:)
Mesela ankara Dubai aşırı pahalı, ama dubainin yanında bir havalimanı var auh kisaltmali. Oraya en ucuz havayolu şirketlerinden biri iniyor ve biletler çok ucuz.
Bir örnek vermek gerekirse ;
26 Haziran'da Ankara Dubai en ucuz 3,760 lira. Üstelik 2 aktarkali - zahmetli bir yolculuk. Tek aktarmalı fiyatı 4225
IMG_20230604_143344.jpg

Çok pahalı di mi?
Ama dubainin hemen yakınındaki şehre bakınca bilet fiyatı 900 liraya iniyor,aynı tarihte
IMG_20230604_143209.jpg

İnsanlar bilmedikleri icin dünya para veriyor. Oysa o havaalani otobüs/transfer aracı kaynıyor seni dubaiye götürmek için:)
*Tabii bu fiyat valizsiz fiyat. Valiz eklenince artıyor ama bebek yoksa bence valize de gerek yok:)
Ya da ortalama tarih / ülke kafada netleşir. Pegasusun kampanyası olduğu gibi siteye çöküp hemen alınır. Ben daha yeni - geçen ayki indirimde bir arkadaşıma 750 liraya Makedonya bileti aldım.
Uygun fiyatli tatil biraz arastirma gerekli.
Kendi imkanlarıyla Seyehat eden insanların sayfalarını takip et, güzel tüyolar alirsin^^

Ucak biletine thyye girip tarih yazıp bakilmaz:) Skyscanner sitesinden şehir de değil, ülke ismi girilerek en uygun tarihlere bakılır, gerekirse bir yan şehre inilir orası da gezilir:)
Mesela ankara Dubai aşırı pahalı, ama dubainin yanında bir havalimanı var auh kisaltmali. Oraya en ucuz havayolu şirketlerinden biri iniyor ve biletler çok ucuz.
26 Haziran'da Ankara Dubai en ucuz 3,760 lira. Üstelik 2 aktarkali - zahmetli bir yolculuk. Tek aktarmalı fiyatı 4225Eki Görüntüle 3257056
Çok pahalı di mi?
Ama dubainin hemen yakınındaki şehre bakınca bilet fiyatı 900 liraya iniyor,aynı tarihteEki Görüntüle 3257057
İnsanlar bilmedikleri icin dünya para veriyor. Oysa o havaalani otobüs/transfer aracı kaynıyor seni dubaiye götürmek için:)
*Tabii bu fiyat valizsiz fiyat. Valiz eklenince artıyor ama bebek yoksa bence valize de gerek yok:)
Ya da ortalama tarih / ülke kafada netleşir. Pegasusun kampanyası olduğu gibi siteye çöküp hemen alınır. Ben daha yeni - geçen ayki indirimde bir arkadaşıma 750 liraya Makedonya bileti aldım.
Kendi imkanlarıyla Seyehat eden insanların sayfalarını takip et, güzel tüyolar alirsin^^
Ne cok detay bılıyosun🥹 bahceli misali ne diyeceğimi sasırdım🤣

26 Haziran'da Ankara Dubai en ucuz 3,760 lira. Üstelik 2 aktarkali - zahmetli bir yolculuk. Tek aktarmalı fiyatı 4225Eki Görüntüle 3257056
Çok pahalı di mi?
Ama dubainin hemen yakınındaki şehre bakınca bilet fiyatı 900 liraya iniyor,aynı tarihteEki Görüntüle 3257057
Yemin ederim potansiyelini harcıyorsun. Aç bir gezgin sitesi sende ki bilgi kimse de yok. Parası olmayan İnsanı her türlü gezdirirsin. 👏👏

DurumunuZ var ise bir ev alın derim. Çakılıyorum bşr ömür maaşımı koysam ev alamam.
O nedenle bir ev araba alabilirsiniz.
Ben çocuklarıma durumum dahilinde en iyi eğitimi alsınlar diye okul ve kreşini iyi araştırıp yolluyorum. Sınav deneme kovalıyorum. Kurslara yolluyorum enstrüman kursuna falan.
Okulda parayla olan bütün etkinliklere girmeleri için çabalıyorum.
Param arttığı zaman çeyrek alıyorum. Olduğu kadar işte. Gerisi de kader kısmet.
Annem babama aileleri çok fazla mal mülk bırakmış ama eğitimleri olmadığı için batırmışlar. Onlar beni ve kardeşlerimi okuttu. Çok şükür normal şartlarda yaşıyoruz işte.

Soyle birsey denk geldi instagramda
Devamini okumanizi kesinlikle tavsiye ederim
Turkiyedeki egitimle ilgili okadar guzel yazmiski %100 katiliyorum
Katılıyorum. Benim okuduğum bölüm Başkent Üniversitesi Halkla ilişkiler benim girdiğim sene yeni açılmıştı. Taban puanı yoktu. Tercih eden öğrencilerin kontejyanına göre taban puan oldu. Bizden sonra o kadar çok özel üniversite açıldı ki. Ne gerek var. Herkes üniversite okumak zorunda mı? Çocukları bir meslek sahibi yapsalar daha doğru.
Bahsettiğim çok ucuz Dubai biletini sevgili astrologuma aldırdım zaten 😂😂
Yengenc Dubai’ye gittin mi sen? Benim gittiğim Müslüman ülkelerden en temiz, modern ülke Dubai idi. Suudi Arabistan’a da gittim ben. Medine’den Mekke’ye geçerken yolda durduğumuz dinlenme tesisleri o kadar pisti ki. Dubai temiz ama. Bak dök yala. Eğlencesi de çok çeşitli. Biz çölde safari yapmıştık. Avm devasal. Ben Bebe markasını severdim. İstinye Park’taki outlet gibi kalır yanında. Zaten sonrasında İstinye Park’takini de kapadılar.

X