Çocukluk Aşılarının Yapılmaması / Aşı Karşıtlığı

Bilmiyorum ki menenjit fiyat sordum kaç ay dedi 8ay dedim geç kalmadınız mı dedi? Hayır doktorumuz bize 13. ay demişti 1 ya da 2 doz şeklinde dedim tam net hatırlamıyorum dedim 1300 dedi ama geç kalmak ne alaka.. Zaten coğu yerde de 9-23 ay arası .. beynim erorr şuan :KK70:

bir de böyle şeyleri bilen karar verecek olan anne baba olmamalı
işin uzmanı olmalı hastalıksa doktor eğitimse öğretmen vs vs

inanılmaz gerçekten
bu çağda bilime inanmamak
ama eminim çağın diğer tüm kolaylık ve gelişmelerinden faydalanıyorlardır
aşıya gelince ıııhhh
neyse aşılı olmama rağmen ben 30 abim 35 yaşında kabakulak geçirdik
ölüyorum zannettim yetişkinlikte o kadar ağır bir hastalık
üstelik de abimin hastalıktan sonra çocuğu olmadı
hastalık kaynaklı mı bilmiyorum
son zamanlarda mülteci akınıyla beraber türkiyede biten bir çok hastalık hortladı
çocuklarına hiç mi acımıyorlar parkta okulda şurda burda illa ki karşısına çıkacak
Artık çocuğu olmuyor mu abinizin ? İleri yaşta geçirilen kabakulak kısırlık yapıyor diye yazmışlar. O dönemde mi çocuğu olmadı yoksa artık olmuyor mu ?

Artık çocuğu olmuyor mu abinizin ? İleri yaşta geçirilen kabakulak kısırlık yapıyor diye yazmışlar. O dönemde mi çocuğu olmadı yoksa artık olmuyor mu ?
bir çocuğu vardı
yani gayet normal yollarla çocuğu olmuştu
kabakulak geçirdikten sonra bir daha olmadı
başka bir öğretmen arkadaş bir ay hastanede yattı o da ölümden döndü
üstelik biz aşılıydık
ben doktora çocuklar buna nasıl dayanıyor dediğimde onlar böyle geçirmiyor demişti
aşısız bir yetişkinin çocuk hastalığı geçirdiğini düşünemiyorum
hatırlıyorum da göz bebeklerimi bile hareket ettiremiyordum

Bu nasıl bir bencillik seviyesi? Nasıl bir aymazlık?
Kınamıyorum büyük konuşmuyorum Allah korusun ama peynir ekmekle yemişler akıllarını.
O bir can, ve o aşılar gerekli görüldüyse doktorlar tarafından TIP BİLİMİ tarafından. Sizin o çok bilmiş kardeşlerinize söz düşmez. Yarın öbür gün bir hastalığa tutulursa yiğeniniz (Allah korusun) vebali onların boynuna olucak. Sizi üzmek istemezdim, ama gerçek bu malesef ki.

Günümüzde bebeklerin aşı takviminde hangi aşılar var bilmiyorum ama kızım doğduğunda verem, kızamık, kabakulak, su çiçeği ve çocuk felci aşıları vardı, o zamanlar hemen kızıma bir çocuk doktoru buldum, takvimdeki tüm aşıları onun muayenehanesinde yapıldı, insiyatif kullanıp tanıdık bir eczaneye takvimde olmayan menenjit aşısı gibi aşıları da getirttirip yaptırdım, bugün iyi ki yaptırdım diyorum çünkü kızım 3 defa ateşli havale geçirdi, her ne kadar kızımın göz hastalığı genetik de olsa ilk havale sonrası gözlerinde kayma(göz kası tembelliğine bağlı) oldu, beyinde hiçbir hasar olmadı, eeg sonuçları temiz çıktı, menenjit aşısının kızımı koruduğuna inanıyorum.
Benim kaynım çocukken menenjit geçirmiş. Malesef beyninde hasar oluşmuş :KK43: şuan 47 yaşlarında ama beyni hala menenjit geçirdiği 5' li yaşlarda.
Allah tüm çocukları korusun. Kendi kararlarını veremiyorlar. Sağlıkları ailenin ne kadar bilinçli olduğuna bağlı.

Bu nasıl bir bencillik seviyesi? Nasıl bir aymazlık?
Kınamıyorum büyük konuşmuyorum Allah korusun ama peynir ekmekle yemişler akıllarını.
O bir can, ve o aşılar gerekli görüldüyse doktorlar tarafından TIP BİLİMİ tarafından. Sizin o çok bilmiş kardeşlerinize söz düşmez. Yarın öbür gün bir hastalığa tutulursa yiğeniniz (Allah korusun) vebali onların boynuna olucak. Sizi üzmek istemezdim, ama gerçek bu malesef ki.
Yigen😐😂

Cok guldum yazdiklariniza iki tane sinovac oldum etkisi daha az diye seyahat engelim olmasin ettafim dirdiri
Biraksin diye dahada olmadim herkes 3 4 oldu sizin gibi insanlar derken siz bunlari kabul etmek zorunda degilsiniz ben bildiklerimi yazdim konu sahibi cok uzulmesin boyle yapanlar cok var ben cesaret edemedim onlar etmis bu anartilacak yorumlarda bazi insanlarin yazdigi gibi alin zorla goturun asisini yaptirin gizlice falan boyle abattili tepkiler verilecek biseu degil bunu anlatmak istemistim cok onemli degil isteyen istedigni dusunsun. Sizin hibi sabit fikirli insanlarda anca iftira atar cocuklarim asili diye rahat konisuyomusum yo tam tersi cocugumda davranis bozuklugu var asi oldugu icin ve dogumda suni sanci aldigim icin oldugunu düşünüyorum evet cok pismanim bunlari yaptigima
Suni sancı ve aşı yüzünden çocuklarınızın davranış bozukluğu olduğuna dair veri paylaşırvöısınız?
Hangi doktor veya hangi kan/idrar tahlili aşı kaynaklı olduğunu söyledi?
Hangi aşı buna sebep oldu?
Bilelim de yaptırmayalım

Ben kızıma hem a grubu hem b grubu iki tip menenjit aşısını da yaptırdım. Toplam 5 doz, 2300 lira civarı tutuyor.
Konudan biraz bağımsız ama mesajınızı görünce sormak istedim. Kaçıncı aylarda hangi aşıları yaptırdınız acaba menenjit için? İnternette aratıyorum derya deniz kafam çok karıştı doktorumuz 13 ve 15. Aylar demişti ama geç mi kaldık acaba bu yüzden tedirginim 😬

Bilmiyorum ki menenjit fiyat sordum kaç ay dedi 8ay dedim geç kalmadınız mı dedi? Hayır doktorumuz bize 13. ay demişti 1 ya da 2 doz şeklinde dedim tam net hatırlamıyorum dedim 1300 dedi ama geç kalmak ne alaka.. Zaten coğu yerde de 9-23 ay arası .. beynim erorr şuan :KK70:
DFD1F008-6C70-470A-891A-69AAD3E99A40.jpeg

Geç kalma diye bir şey yok, her yaşta yaptırılabiliyor bildiğim kadarıyla. Dediğim gibi dozlar değişiyor tablodaki gibi. Eczane hangisinin fiyatını söyledi acaba, fiyatları da farklı farklı bunların😄

Baya bi linclemissini cokta güldüm yaratici yorumlar karşısında ama herkesi cevaplayamiycam siz benim dusuncelerime saygi duymayin bende sizinkilere duymuyorum onemli degil bildiklerimi yazdim isteyen istedigi gibi anlar merak eden gider arastirma yapar bukadar basit kimse burda ben asi karsitiyim dedi diye cocuguna asi yaptirmaktan vazgecmez zaten. Herkes bildiklerini paylasiyor sadece sonuc olarak kimse kimsenin cocuguna zorla asi yaptirtamaz asisiz diye herhangi bir yere sikayette bulunamaz devlette sizi sandiginiz kadar cok dusunmuyor ama yine neyse uzatmiyim gene bir suru yorum gelir o profosoru bu profosoru nerden biliyosun diye susuyorum :)
Aşı yaptirdiginiz halde asi karsiti olmaniz peki🙃 bencede susun

Konudan biraz bağımsız ama mesajınızı görünce sormak istedim. Kaçıncı aylarda hangi aşıları yaptırdınız acaba menenjit için? İnternette aratıyorum derya deniz kafam çok karıştı doktorumuz 13 ve 15. Aylar demişti ama geç mi kaldık acaba bu yüzden tedirginim 😬
Tam onu paylaşıyordum ☺️
Eki Görüntüle 3041597
Geç kalma diye bir şey yok, her yaşta yaptırılabiliyor bildiğim kadarıyla. Dediğim gibi dozlar değişiyor tablodaki gibi. Eczane hangisinin fiyatını söyledi acaba, fiyatları da farklı farklı bunların😄
Biz Nimenrix ve bexero yaptırdık. 7. Ayda başladık, benim kendi tercihimdi öyle başlamak. Daha erken başlayan arkadaşlarım da var. Ben diğer aşılarla çakışsın istemedim bünyesine ağır gelir belki diye. 6 ay üstü olduğu için Nimenrix 2 doz bexero 3 doz yapılacak. 13. Ayda son dozlarımız kaldı. İlk dozlarda sorun yaşamadık çok şükür.

Aşı Otizm yapıyor diyen biri vardı kim bilmiyorum.
Konuda aşının otizm yaptığını söyleyen arkadaşımız için demiyorum ama genel olarak bazı hastalıkları aşılara bağlayan "sözde" araştırmalar yapıldı, hepsi çürütüldü aslında, aynı "sözde" araştırmaları yaparak otizmi sezaryen doğumla bağdaştıranlarda oldu, dediler ki sezaryen doğum otizme sebep oluyor bu tez de çürütüldü.
50 yıl öncenin teknolojisiyle sezaryenle doğmuş biriyim çok şükür sağlıklıyım, bir arkadaşım sağlıkta çok daha ileri olmaya başladığımız 1990 yılında normal doğum yaparken komplikasyon yaşanıyor, bebeğin beynine oksijen gitmiyor ne yazık ki kızı zihinsel engelli doğdu, bu 2 örneği vererek şunu demek istiyorum, her zaman her şeyin riski vardır, bebeğiniz beşikten düşebilir kafa travması sonucu kalıcı bir sorun yaşanabilir, yemek borusuna süt kaçar oksijensiz kalır yine kalıcı bir sorun yaşanabilir, hayatımız sağlığımız her daim görünmeyen kazalarla dahi risk altındadır ama düşerse diye beşikte yatırmamazlık yapmıyoruz, boğazına kaçar soluksuz kalır diye emzirmemezlik yapmıyoruz, hayatın kendisi riskdir zaten.

Konuda aşının otizm yaptığını söyleyen arkadaşımız için demiyorum ama genel olarak bazı hastalıkları aşılara bağlayan "sözde" araştırmalar yapıldı, hepsi çürütüldü aslında, aynı "sözde" araştırmaları yaparak otizmi sezaryen doğumla bağdaştıranlarda oldu, dediler ki sezaryen doğum otizme sebep oluyor bu tez de çürütüldü.
50 yıl öncenin teknolojisiyle sezaryenle doğmuş biriyim çok şükür sağlıklıyım, bir arkadaşım sağlıkta çok daha ileri olmaya başladığımız 1990 yılında normal doğum yaparken komplikasyon yaşanıyor, bebeğin beynine oksijen gitmiyor ne yazık ki kızı zihinsel engelli doğdu, bu 2 örneği vererek şunu demek istiyorum, her zaman her şeyin riski vardır, bebeğiniz beşikten düşebilir kafa travması sonucu kalıcı bir sorun yaşanabilir, yemek borusuna süt kaçar oksijensiz kalır yine kalıcı bir sorun yaşanabilir, hayatımız sağlığımız her daim görünmeyen kazalarla dahi risk altındadır ama düşerse diye beşikte yatırmamazlık yapmıyoruz, boğazına kaçar soluksuz kalır diye emzirmemezlik yapmıyoruz, hayatın kendisi riskdir zaten.
Aynen öyle abla , ama öyle kesin net bir tavırla söylüyorlar ki .. sanarsın gerçekten öyle yani evet kimse kimsenin ağzı iLe iş yapmıyor ama bunu okuyup aaa acaba mı diye düşünen anne adayları ve anneler eminim ki vardır . Aklının ucunda bir yerde mutlaka kalıyordur. Çok eminim.
Paylaştığım yazıda da doktorun dediği gibi otizm hep vardı ama suan tanı koymak daha kolay oldu cnkü tıp ilerledi 2li testi 3 lü testi 4 lü testi detaylısı yurtdışına gönderileni vs ..

Dediğin gibi herşey risk , risk hep var. Kızım ilk su içmeye başladığı zamanlarda yaklaşık 2 ay önce falan sürekli boğazına kaçıyordu kıpkırmızı oluyordu çocuk.. su içiresim gelmiyordu 😂ama içirsem bir dert içirmesem bir dert , eh madem içireyim olacaksa öylede böylede diyordum mesela 😂

Ben konuya yazan aşı karşıtı ya da değil herkese sormak istiyorum: aşıyla ilgili araştırmalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Google a “çocuk aşıları zararlı mı?” Yazıp çıkan her şeyi okuyor musunuz? Makale okuyor musunuz ya da aşılarla ilgili klinik araştırmalar yapan uzmanlarla iletişime geçiyor musunuz? Yoksa sadece sosyal medya mı?

Aynen öyle abla , ama öyle kesin net bir tavırla söylüyorlar ki .. sanarsın gerçekten öyle yani evet kimse kimsenin ağzı iLe iş yapmıyor ama bunu okuyup aaa acaba mı diye düşünen anne adayları ve anneler eminim ki vardır . Aklının ucunda bir yerde mutlaka kalıyordur. Çok eminim.
Paylaştığım yazıda da doktorun dediği gibi otizm hep vardı ama suan tanı koymak daha kolay oldu cnkü tıp ilerledi 2li testi 3 lü testi 4 lü testi detaylısı yurtdışına gönderileni vs ..

Dediğin gibi herşey risk , risk hep var. Kızım ilk su içmeye başladığı zamanlarda yaklaşık 2 ay önce falan sürekli boğazına kaçıyordu kıpkırmızı oluyordu çocuk.. su içiresim gelmiyordu 😂ama içirsem bir dert içirmesem bir dert , eh madem içireyim olacaksa öylede böylede diyordum mesela 😂
Ben bilmediğim emin olmadığım hiçbir şeyin arkasında kesinlikle böyledir deyip durmam zira sıradan biri olarak tıp bilimi hakkındaki bilgim kısıtlı, ben dünya gerçeklerine bakarım, mesela tüm uzuvlarımın tam ve sağlıklı bir zihinle doğmuş olmam bir gün kolunu ya da bacağını kaybetmiş bedensel engelli biri olmayacağım anlamına gelmiyor ya da bir kaza sonucu beyin fonksiyonlarımın işlevini yitirmeyeceğine.

Her şeyi başka bir şeye bağlarsak örneğin çocukların tükettiği gıdalar ne kadar sağlıklı? Gıdalar yüzünden kanser, diyabet, kalp hastası olmayacaklarını garanti edebiliyor muyuz? Diyabet çocuklarda arttı sebebi aşılar mı?
Mübarek Ramazan ayındayız, çoğu eve hurma giriyordur marketlerden alınan paketli hurmaların üzerindeki parlaklığı glikoz şurubunun verdiğini biliyor musunuz mesela? Çocuklarda yiyor, glikoz şurubunun vücuda etkilerini kim biliyor?
Organik diye alınan kaç sebze meyve gerçekten organik ? Köy tv izleyin biraz ne kimyasallar kullanılıyor o gıdalara, hiçbirini de arındıramıyorsunuz çünkü toprağa topraktan da meyve sebzenin özüne işliyor hepsi.

Yani dediğim gibi yaşamın kendi risk :)))

Bende kucukken kizamik ve kabakulagi ayakta gecirdim hatırlıyorum, ama o zamanlar su çiçeği aşısı yoktu malum, liseye basladigimda su cicegi kaptim ve ölucem sandim. Ayrica yuzumde ve vucudumun bir cok yerinde iz kaldi maalesef.
Su çiçeğini oğlum da geçirdi ama bir kaç tane çıktı o kadar hafif atlattı ki doktora başka birsey için gitmiştim orada öğrendik tesadüfen.
Ama Allah korusun aşısız olsa düşünemiyorum bile.. Hafife alınacak bir hastalık değil , izler için birseyler kullanıyor musun belki geçer .

X