Çocuktan sonra evlilik kötü mü oluyor?

gkulata

Üye
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2022
331
523
32
Şu an hamileyim ve çevremde sürekli bunu duyuyorum üzülüyorum. Çocuk olunca eşler birbirini eskisi gibi sevmiyor tahammül etmiyor, eskisi gibi aşk sevgi olmaz vs.

Sizin nasıl oldu? Hep kötü olmak zorunda mı?
Şu an evliliğimden ve eşimden çok memnunum. Bozulmasından korkuyorum.

Şu an hamileyim ve çevremde sürekli bunu duyuyorum üzülüyorum. Çocuk olunca eşler birbirini eskisi gibi sevmiyor tahammül etmiyor, eskisi gibi aşk sevgi olmaz vs.

Evet çok çok zor çocuktan sonra evlilik tam bir kaos ama oturmuş evlilikler için çocuk çok güzel. Her anından zevk aldığınız mutlu olduğunuz zamanlar.
Bunun içinde karşılıklı anlayışlı olmak gerekiyor

Nasıl tuhaf bir çevreniz var neden böyle konuşuyorlar size siz onu sorsaydiniz . Bunu soylemekteki amaçları neymiş .

Ben kendime gelirsem çok çok yorucu bir çocuktu . Uykuyu hiç sevmez . Çok zorlandigim zamanlar oldu . Eşimle ara ara tabi ki tartıştık. Genel olarak çocuk bizi daha çok birleştirdi . Çocuk evin gerçekten neşesi oluyormuş. Milyonlarca çocuğun yaptığı basit bir şeyde bile birbirimize bakıp gurur duyuyoruz . Aman ne akıllı işte vs vs. Yani bence çocuk eşleri birbirine daha çok bağlar anne baba olmaya hazirsaniz

Yani bozulma sebebi sadece çocuk değil baştan sorunlu olan evliliğe çocuk yapıp bahaneyi çocuğa bağlıyorlar
Siz eşinizle karşılıklı bu sürece hazırsanız bu tür söylemlerle moralinizi bozmayın

Son düzenleme:
Nasıl tuhaf bir çevreniz var neden böyle konuşuyorlar size siz onu sorsaydiniz . Bunu soylemekteki amaçları neymiş .

Ben kendime gelirsem çok çok yorucu bir çocuktu . Uykuyu hiç sevmez . Çok zorlandigim zamanlar oldu . Eşimle ara ara tabi ki tartıştık. Genel olarak çocuk bizi daha çok birleştirdi . Çocuk evin gerçekten neşesi oluyormuş. Milyonlarca çocuğun yaptığı basit bir şeyde bile birbirimize bakıp gurur duyuyoruz . Aman ne akıllı işte vs vs. Yani bence çocuk eşleri birbirine daha çok bağlar anne baba olmaya hazirsaniz
Espri adı altında söylenen çoğu şeyin amacını anlamıyorum zaten. Yok evliliğin bozulur yok uykusuz kalacaksın yandın yok artık hayatın bitti filan.

images (1).jpeg
Bu kitabı öneririm

Evlilik baştan kötüyse evet kötü oluyor ama mutlu ve sevgi dolu bir evlilikte daha da artıyor.

Bekarken nasıl evlenince hayat değişiyor ise bebek gelince de artık, tek bireysel karar alan kadın erkek gider yeni bir evre başlar. Bebek en başta anneye ve babaya bağımlı bir şey, ama bu sevgi iletişim ilişkiyi değiştirmez, şeklini değiştirir. Başta bunu kabullenmek gerekiyor. Artık hayata bebekli şekilde uyum sağlama süreci yaşanır. Baştan ön yargıya gerek yok, her ailenin yaşadığını birebir yaşayacaksınız diye de kaide yok. Çok kolay değil bu süreç bebeğine ailene odaklan keyfini çıkar elalem her şeyi söyler :)

Evlilik kötü olmuyor ama şöyle bir gerçek var ki, çocuk evliliği kurtarmıyor aksine iyi giden evlilikleri bile sekteye uğratabiliyor. Annenin altı ay uğraşı sadece çocuk üzerine olduğundan bunalabiliyor burada eşinizin tutumu çok önemli. sakin ve anlayışlı bir yapısı varsa çok zorlanmazsınız diyebilirim. Hayırlısı ile gelsin inşallah bebişiniz

O evlilik yürüsün koca benden kopamasin diye sürekli kavga gürültü olan evliliklerde art arda yapılan çocuklar zaten sağlam bir evliliğe dogmadigi için.Eş olmak istemeyen adam ilişki sonucu birde çocuk olunca kaçacak yer arıyor.Herkes bilir zaten iyi kötü evliliği ne durumda.Erkeklerin çoğu istisnaları olsada baba olmayı annenin anne olmak istemesi kadar istemiyor.Ayrilinca bile ömür boyu bağ şeklinde bakmıyor geneli eski eşi yüzüne bakilmamasi gereken biri olarak algılıyor.Yani bu tamamen seçtiğiniz eş kişisine bağlı.Siz doğuma bebeğe odaklanın güzel düşünün kuruntu yapmayın ortada birşey yokken.Sağlikla doğsun inşallah.Banada neler dediler ikinci evlilik için mesela ben tanıdim eşimi herşey yolunda.Yani herkes aynı şekilde tecrübe etmiyor.

Valla eğer erkek anneye çocuk,ev,iş vs yardım ederse ekstra lohusa sendromuna kendi görmüşse, gerekli gereksiz misafir ağırlama olmazsa o anne ve bebek sakın oluyor eee zincirleme tabiki kadında eşinden hınç çıkarmıyor...benim ilkoglumla aynı anda dogurdugum arkadaşimin kocası işten gelince eşine hadi çık yürüyüşünu yap gel derdi kiz 1 saat yürüyüş sonrası gelir banyo yapardı kahvesini eşi yapardı önüne getirirdi...ve arkadaşım çok rahat olduğu için bebekte şakindi ama ben nerde banyo yapacam nerde yürüyüş yapacağım...stres ,uykusuzluk, yorgunluk tabiki hırçın oluyordum seslerin yükseldiği zamanlar oldu tabiki

Çocuk büyüteç gibidir mutlu evlilikte mutluluğu büyütür sıkıntılı evlilikte sıkıntıyı. Eğer eşinizle düzgün ve mutlu ilişkiniz varsa hiç endişe etmeyin

Hamile bir kadına bu tarz şeylerin söylenmesini çok manasız buldum ilk önce. Maksat ne yani? Çocuktan sonra illa kötü olacak diye bir şart yok. Bir bebek doğuyor, hayatin seyri değişiyor, alışma süreci, bocalama oluyor evet ama iliskinin "kötü" olması başka bir şey. O süreç karşılıklı anlayışla normale dönüyor gayet.

Herkes için bir değil bence. Ama hemen çocuk yaptıysanız evet çok zor bence. Benim 5 yıl sonra oldu. Kendimizi tanıdık, bildik ettik, evliliğimiz oturdu. 3 çocukla aynı aşkla devam ediyoruz. Arada tartışmalarımız elbet oluyor ama o da çok normal. Çocukların yanında tartışmıyoruz.
Çevreniz de tuhaf. Niye böyle saçma sapan şeyler söylüyorlar hamile bir kadına anlamadım.
Lohusayken kocanız sizi ezdirmesin. Hiçbir şey de olmaz o evliliğe. Çocuk sorumluluğunu beraber paylaşın.

Herkes için bir değil bence. Ama hemen çocuk yaptıysanız evet çok zor bence. Benim 5 yıl sonra oldu. Kendimizi tanıdık, bildik ettik, evliliğimiz oturdu. 3 çocukla aynı aşkla devam ediyoruz. Arada tartışmalarımız elbet oluyor ama o da çok normal. Çocukların yanında tartışmıyoruz.
Çevreniz de tuhaf. Niye böyle saçma sapan şeyler söylüyorlar hamile bir kadına anlamadım.
Lohusayken kocanız sizi ezdirmesin. Hiçbir şey de olmaz o evliliğe. Çocuk sorumluluğunu beraber paylaşın.
Lohusalik gibi bir dönemde karısını ezdiren, üzen, üzülmesine sessiz kalan koca zaten hiç olmamıştır. Suçu çocuğa atmaya gerek yok.

Aynı şekilde devam etmiyor, sonuçta ciddi bir değişiklik var, evde 3. bir kişi var ve sorumlulukları var.
Fakat anlatıldığı gibi de bir kaos olmuyor, karşılıklı saygı, anlayış varsa ve evlilik oturduysa. Hoş bu saydıklarım olmamışsa çocuk yokken de kaos vardır zaten.

Lohusalik gibi bir dönemde karısını ezdiren, üzen, üzülmesine sessiz kalan koca zaten hiç olmamıştır. Suçu çocuğa atmaya gerek yok.
Burdaki konularda bir sürü var. İşte böyleleri aslında baştan bellidir. Ama insanlar görmüyor ya da görmek istemiyor maalesef.

Çevrem tuhaf evet. Ben de sinir oluyorum komik değil bir şey değil. Hele ki erkek olursa çocuk yandın bittin diyenler filan iyice anksiyetemi artıyor.

Eşim sağolsun evlendiğimizden beri 2 senedir ev işlerini hep o yaptı. Ben yapmadım hiç. Yemek temizlik vs ben de çalıştığım için yoruluyorum diye eşim yapar. Çocuk olursa da benden fazla bakar diye tahmin ediyorum. İnşallah öyle birbirimizden soğumalar filan olmaz. Kayınvalidem de iyi birisi kızı gibi sever.

X