çok çalışmalı/ yoğun bir tempoya dayanma tavsiyeleriniz

bu sene olmazsa ekstra bir temelim olacak evet ama onun dışında boşuna stres yapmışım diyeceğim sanki. arkadaşlarım çok rahat rahat takılıyorlar - çalışıyorlarsa da bilmiyorum- ales veya kpss düşünüyor onlarda ama benim gibi bu süreci yürütürken bu kadar nazlanan kaldıramayan hissedemedim ya. bu yüzden de biraz eksik hissediyorum kendimi
Hayat senin hayatın belki güvendikleri başka şeyler vardır ya da çalıştıklarını sakliyorlardir. Gerçekten rahatta olabilirler bunun sana faydası ne ki ? Stres zaten sınava hazırlanma yanında normal bir durum , stressiz olması pek mümkün değil . Zamanında mezun sayimizla atanma sayımız aynıydı ona rağmen stresli idim . Staj için gelen öğrencilerimle süreci konuşuyorum bazıları üni hayatı yasiycaz kafasında sonrasinda pişman olacaklar ben görüyorum. Bir kaç tanesi hazırlanıyor, dediğin gibi rahatlık var neye güvenliklerini ben de bilmiyorum

Yüksek bir tempo değil,hele ki bu kadar gençken. Aile evindesiniz,ev işi,çocuk,koca derdiniz yok. Tek göreviniz iş okul ve staj. Bence yapabilirsiniz. Erken uyanın ve geç yatın. Dengeli ve sağlıklı beslenin. Önünüzde hiç engel kalmaz.

evet ben de böyle düşünüyorum aslında ama tüm zamanı boş bir şekilde çalışanlar varken benim çabam sanki birkaç adım geriden geliyormuşum gibi geliyor hep.
bütün gün boşta kalıp geçemeyen de var bunuda yoksaymamak gerek 😁 olay şu ıyı uyku, iyi planlama .

Hayat senin hayatın belki güvendikleri başka şeyler vardır ya da çalıştıklarını sakliyorlardir. Gerçekten rahatta olabilirler bunun sana faydası ne ki ? Stres zaten sınava hazırlanma yanında normal bir durum , stressiz olması pek mümkün değil . Zamanında mezun sayimizla atanma sayımız aynıydı ona rağmen stresli idim . Staj için gelen öğrencilerimle süreci konuşuyorum bazıları üni hayatı yasiycaz kafasında sonrasinda pişman olacaklar ben görüyorum. Bir kaç tanesi hazırlanıyor, dediğin gibi rahatlık var neye güvenliklerini ben de bilmiyorum
bence mezun olduktan sonra bakarım diyorlar, şuanda da dershanelerde çalışanlar var belki onlar da oradan devam etmek istiyor olabilirler. 4.sınıfta çalışmasaydım demem ilerde illaki faydası olur ama temel yapmak için çalışmak ve sürekli kafamda sınav stresiyle yaşamak çok farklı oluyor. az az baksaydım mesela bir sonraki sene için temel olurdu ve çok kasmazdım gibi geliyor. mesela ilk dönem arkadaşlarımla sosyalleşmek varken biraz kendimi geri çektim (bazen gittim bir yerlere ama çoğunlukla gitmedim) veya genelde sene içerisinde başka dertlerim uğraşlarım olurdu bunlar hep değişti

bence mezun olduktan sonra bakarım diyorlar, şuanda da dershanelerde çalışanlar var belki onlar da oradan devam etmek istiyor olabilirler. 4.sınıfta çalışmasaydım demem ilerde illaki faydası olur ama temel yapmak için çalışmak ve sürekli kafamda sınav stresiyle yaşamak çok farklı oluyor. az az baksaydım mesela bir sonraki sene için temel olurdu ve çok kasmazdım gibi geliyor. mesela ilk dönem arkadaşlarımla sosyalleşmek varken biraz kendimi geri çektim (bazen gittim bir yerlere ama çoğunlukla gitmedim) veya genelde sene içerisinde başka dertlerim uğraşlarım olurdu bunlar hep değişti
Diğer konularını da hatırlıyorum sevgili şu bu meselelerine fazla kafa yordun, şu anda pişmanlık yaşayıp en iyisi bırakayım modundasin. Dershaneler , özel okullar komik rakamlar veriyor . Arkadaşlıklar bitiyor herkes gidiyor geriye senin kariyerin kalıyor . Hep çalışmaya karı örnek veriyorsun. Ben de üçtür diyorum 3. Sınıfta başlayan insanlar tanıyorum . Bı taraftan atanıp bir taraftan yüksek lisansa başlayan bir sürü insan var . Burda sana ya boşver çalışma keyfine bak diyecek insanlar yok . Hayat senin hayatın ve gerçekler de var .

Diğer konularını da hatırlıyorum sevgili şu bu meselelerine fazla kafa yordun, şu anda pişmanlık yaşayıp en iyisi bırakayım modundasin. Dershaneler , özel okullar komik rakamlar veriyor . Arkadaşlıklar bitiyor herkes gidiyor geriye senin kariyerin kalıyor . Hep çalışmaya karı örnek veriyorsun. Ben de üçtür diyorum 3. Sınıfta başlayan insanlar tanıyorum . Bı taraftan atanıp bir taraftan yüksek lisansa başlayan bir sürü insan var . Burda sana ya boşver çalışma keyfine bak diyecek insanlar yok . Hayat senin hayatın ve gerçekler de var .
evet evet çok gereksiz şeylere takıldım. biraz onun da pişmanlığı var. çok dirayetli olamadım sınav sürecinde. ama elimden geleni yapmak istiyorum yine de.

Tempo yorucu ama kalıcı bir tempo değil. Bunun belki yol stresi daha uzun olanını iş hayatınız boyunca çekeceksiniz. 18 de biten işiniz için eve gelip yemek yiyip uyuyorsanız değerlerinize baktırın. Bir sıkıntı yoksa da tembelliktir bu yahu.

konuyu hemen anlatmaya başlayım. yapı olarak kırılgan olduğumu ve insanların her şeyi aynı anda yürüttüğünü gördükçe kendimi eksik hissediyorum, bu yüzden okula devam ederken kpss çalışma konusunda inadım tuttu.

4.sınıfı okumakta olan bir öğretmen adayıyım. aile evinde kalıyorum ve haftada 2 gün dersim var. sabah 7'de uyanıp 18'de eve döneceğim bir ders programım var (iki günde dersleri toplamak için & yoldan dolayı biraz yoğun) bugünlerde okuldan gelince eğer işim yoksa yemek yiyip hemen uyuyorum ve sonraki gün bu rutini tekrar ediyorum.

bu iki güne ek olarak bir gün de staja gidiyorum. konudan bağımsız staj öğrencisi olmamıza rağmen gözlem yapmadan direkt ders anlatmaya başladığımız bir yerdeyim ve staj okulundayken dersleri biz anlattığımız için her dakika hareket halindeyim. staj iş tanımı olarak biraz esnek hem ayak işlerini yapan öğrenci hem öğretmen gibiyim. o bir gün üzerimden kamyon geçmiş gibi oluyorum ve bu benim yetersizliğim mi diye sorguluyorum.

bunun dışında haftada önemli bir zamanımı stajda yapacağım derslerin aktivite planlarını ve materyalini hazırlayarak geçiriyorum. sorum şu: dinlenmediğimi varsayarsak geri kalan günlerde kpss çalışarak iyi bir sonuç elde edebilir miyim? şimdiye kadar çalışmadım diyemem ama konu eksiğim ve test pratiği eksiğim hala var, netlerim pek istediğim gibi değil. dirayetsiz, kırılgan biri miyim ve hayatın biraz daha üstüne mi gitmem gerekiyor? lütfen acımadan objektif yorum yapın.
Çok yoğun bir program değil bu kadar yorgun olmanızı gerektiren bir iş yükü yok. Öncelikle bir kan verin muhakkak bazı değerler düşmüştür. Eğer kan değerleri iyi durumdaysa doktora sorarak enerji verici takviye kullanabilirsiniz.
KPSS bu sene olur mu olmaz mı bilemem ama çalıştığın her gün sana bir şey katacak bu sene olmasa bile seneye çok daha önce başlamış olacaksın

Bence kendinizi heba etmeyin. Elinizden geldigi kadar çalışın ama bu yıl olacak diye kasmayın. Son yılınız. Bir daha bu yıllar gelmeyecek. Öğrenciliğin de tadını çıkarın. Kpss için çalıştığıniz herşey sonraki yıl için temel olur, eğer yapamazsaniz bile.

bir de bu hazırlık sürecinde nasıl psikolojik sağlamlığımı koruyabilirim, bu konuda taktikleriniz var mı? yorulduğum anda genelde mutsuzluğum yüzüme yansır. bir şekilde ilerlemeye çalışan bir ilişkim var, mesela denkleme bunu eklemedim bile ama okul devam ettiği için sosyalleşmeye de zaman ayırmam lazım. nefes almadan aynı anda hepsini yürütme azmi gelsin istiyorum ama sanki psikolojim+fiziksel gücüm el vermiyor.
Ben memurum sabah 8:30da mesai basliyor ben tam anlamiyla islere baslamam 9 desek 5e kadar kurum icinde oradan oraya kosturuyorum bugün ne olduysa yüzümde yaralar çıktı cok kotu görünüyor ustune tansiyon 16larda. Ve ben eve gittiğimde pilim bitmis oluyor sevgilim yok sosyallige ne vaktim ne halim kaliyor haftanin 5 gunu böyle bu haftasonunu biraz ev isi bolca dinlenme ve aralarda uykuyla gecirdim ama yetmedi yani haftada 2 3 gunle boyleyseniz isiniz zor bence "yapmam lazim"lara degil yapabilirim kismina odaklanin
Psikolojik saglamlik dedigimiz sey zaten stresle basa cikma mekanizmamiz. Hepimizin bir ust sınırı vardir ben en az 4 5 kisilik is yaparak o kotayi fazlasıyla doldurdum. Arada gorustugum bir psikologum var onun soyledigi sey benim stres yönetimi konusunda iyi oldugum ama yasadigim stres sınırın cok ustunde oldugu için ne kadar saglam psikolojide de olsaniz vucut isyan edebiliyor. Siz simdi sadece bir is yapabiliyorsaniz iki is yapmaya çalışın. Ayni anda birden kendinize yuklenmeyin. Dozu hafif hafif arttirin.

evet evet çok gereksiz şeylere takıldım. biraz onun da pişmanlığı var. çok dirayetli olamadım sınav sürecinde. ama elimden geleni yapmak istiyorum yine de.
Bu arada sınava çok iyi hazırlanan kesin atanır, daha az hazırlanan kesin atanmas diye bir şey yok. Mesela bir arkadaşımın alan bilgisi benden kat kat iyiydi, adeta yürüyen kitaptı, abartmıyorum. Ama sınavda benim kadar yapamadı. Yani şu an temelin çok iyi değil diye veya eksiklerin var diye bu seneki sınavı atlama, mutlaka hazırlanıp gir. Çünkü sınav anı ve atama işinde şans da bir faktör.

Çok yoğun dönemlerimde yaptığım işe aşık gibi davranmak beni hayatta tutardı işimi sürekli kendi kendime güzelleyip motive ederdim bana çok zor gelmedi. Karakterle de ilgisi var ben ufacık konuda bile hırslı bir insanım o yüzden kendimi motive etmem kolay oluyor. Yine de en güzeli yaptıklarınızı çok severek yapıyor gibi düşünüp kendinizi buna inandırmak sonuçta geçici bir süreç

konuyu hemen anlatmaya başlayım. yapı olarak kırılgan olduğumu ve insanların her şeyi aynı anda yürüttüğünü gördükçe kendimi eksik hissediyorum, bu yüzden okula devam ederken kpss çalışma konusunda inadım tuttu.

4.sınıfı okumakta olan bir öğretmen adayıyım. aile evinde kalıyorum ve haftada 2 gün dersim var. sabah 7'de uyanıp 18'de eve döneceğim bir ders programım var (iki günde dersleri toplamak için & yoldan dolayı biraz yoğun) bugünlerde okuldan gelince eğer işim yoksa yemek yiyip hemen uyuyorum ve sonraki gün bu rutini tekrar ediyorum.

bu iki güne ek olarak bir gün de staja gidiyorum. konudan bağımsız staj öğrencisi olmamıza rağmen gözlem yapmadan direkt ders anlatmaya başladığımız bir yerdeyim ve staj okulundayken dersleri biz anlattığımız için her dakika hareket halindeyim. staj iş tanımı olarak biraz esnek hem ayak işlerini yapan öğrenci hem öğretmen gibiyim. o bir gün üzerimden kamyon geçmiş gibi oluyorum ve bu benim yetersizliğim mi diye sorguluyorum.

bunun dışında haftada önemli bir zamanımı stajda yapacağım derslerin aktivite planlarını ve materyalini hazırlayarak geçiriyorum. sorum şu: dinlenmediğimi varsayarsak geri kalan günlerde kpss çalışarak iyi bir sonuç elde edebilir miyim? şimdiye kadar çalışmadım diyemem ama konu eksiğim ve test pratiği eksiğim hala var, netlerim pek istediğim gibi değil. dirayetsiz, kırılgan biri miyim ve hayatın biraz daha üstüne mi gitmem gerekiyor? lütfen acımadan objektif yorum yapın.
kız kardeşim full time çalışıyor sadece 2 gün boşluğu var, boş vaktinde benim dükkanıma gelip burada da çalışıyor ve kpss ye hazırlanıyor. sizin bol vaktiniz var bence yapamayacağınızı veya çok yoğun bir tempo gibi gelebilir ama daha yoğun şartlarda çalışanlar var. bu şekilde motivasyonunuzu düşürmeyin.

Ben üniversitedeyken son sınıfta hem İntörn doktorluk yaptım hem de tus çalıştım..Her gün hastanede çalışıyordum nöbetlerim de vardı..Hastanede boş bulduğum her dakika ve hafta sonları 8-9 saat çalışıp sınavda iyi bir puan aldım..Bence siz de zamanınızı doğru kullanır ve düzenli çalışırsanız yapabilirsiniz😊

Dersinizin ve stajinizin olduğu günler hafif bir çalışma programınız olsun. Mesela o hafta işlediğiniz konularin tekrarı olabilir. Veya çözdüğünüz bir testte yada denemede yapamadığınız soruların analizini yapabilirsiniz. Hiç degilse her dersten ikişer üçer konu olsa yine iyi

X