çok çalışmalı/ yoğun bir tempoya dayanma tavsiyeleriniz

bir de bu hazırlık sürecinde nasıl psikolojik sağlamlığımı koruyabilirim, bu konuda taktikleriniz var mı? yorulduğum anda genelde mutsuzluğum yüzüme yansır. bir şekilde ilerlemeye çalışan bir ilişkim var, mesela denkleme bunu eklemedim bile ama okul devam ettiği için sosyalleşmeye de zaman ayırmam lazım. nefes almadan aynı anda hepsini yürütme azmi gelsin istiyorum ama sanki psikolojim+fiziksel gücüm el vermiyor.

haklı olabilirsiniz ama ben genelde sınav zamanları sadece sınava odaklanan biriydim yani çok meşguliyetim olmazdı. ilk defa birkaç işi bir arada yürütme durumu oluyor ve bana fazla geliyor, acaba gerçekten dirayetsiz miyim yani ne yapmam gerek bilemiyorum.
Dirayetsiz demeyelim de yeni bir yaşam şekline alışmak diyelim zamanla aynı anda bir çok hedefe koşmaya zamanla alışırsınız

:) ya mutlu oldum gerçekten. galiba instagramdan vs gördüğüm her gün en az 7 - 8 saatlik çalışma planları psikolojimi etkiliyor. benim 3 gün direkt çöpte gibi hissediyorum
Öyle çalışmak çok yorucu ve boğucu. Her gün her gün masaya oturup saatlerce çalışmak kolay değil ve çok verimli de olmayabiliyor bazen. Bir de insanin ustunde cok baski oluyor. Işsizlik psikolojisine giriliyor vs. Bence öğrenciyken çalışıp kazanmak bazı açılardan daha kolay. Çünkü sınavda daha az stres olursunuz, olmazsa çok büyük bir kayıp değil seneye de çalışılır. Bence bu zamanınızı iyi değerlendirin en kötü ihtimalle seneye için hazırlık olur.

İngilizlerin bi sözü vardı tam olarak aklımda yok ama en verimli zamanlar en yoğun olunan zamanlara bağlanan bi şeydi. Lisansımda en yüksek ortalamayı staj + 11 ders aldığım dönemde vermiştim. Asıl insan yoğun olmadığında salıyor, nasılsa vaktim var diyerek boş şeylerle dolduruyor vaktini. Şu an ideal bi zaman sınava çalışmanız için o yüzden bence.

Öyle çalışmak çok yorucu ve boğucu. Her gün her gün masaya oturup saatlerce çalışmak kolay değil ve çok verimli de olmayabiliyor bazen. Bir de insanin ustunde cok baski oluyor. Işsizlik psikolojisine giriliyor vs. Bence öğrenciyken çalışıp kazanmak bazı açılardan daha kolay. Çünkü sınavda daha az stres olursunuz, olmazsa çok büyük bir kayıp değil seneye de çalışılır. Bence bu zamanınızı iyi değerlendirin en kötü ihtimalle seneye için hazırlık olur.
evet bu da kesinlikle artı. sürecin içinde olunca insanın motivasyonu da artıyor.

İngilizlerin bi sözü vardı tam olarak aklımda yok ama en verimli zamanlar en yoğun olunan zamanlara bağlanan bi şeydi. Lisansımda en yüksek ortalamayı staj + 11 ders aldığım dönemde vermiştim. Asıl insan yoğun olmadığında salıyor, nasılsa vaktim var diyerek boş şeylerle dolduruyor vaktini. Şu an ideal bi zaman sınava çalışmanız için o yüzden bence.
yaa..çok doğru gerçekten. benim de şimdiye kadarki en yüksek ortalamam bu dönem oldu diğer dönemlere göre daha yoğun olmama rağmen :) aslında süreç başında gerçekten motiveydim salmazdım gibi geliyor ama sürekli vizeydi finaldi sunumdu stajdı derken ilk dönem çok hevesim kırıldı. elimin soğuduğu dönemler oldu, tekrar yapmadığım için çoğu şeyi unuttuğumu fark edip başa dönüyordum. evde olsam zamanı kontrol edebilirdim kendime göre ama şimdi ben zamana uymak zorundayım ve insanlarla sosyalleşmek bile birkaç gün evde dinlenip uyuma istediği uyandırıyor bünyemde 😪 biraz mücadeleci olmam gerek sanırım

konuyu hemen anlatmaya başlayım. yapı olarak kırılgan olduğumu ve insanların her şeyi aynı anda yürüttüğünü gördükçe kendimi eksik hissediyorum, bu yüzden okula devam ederken kpss çalışma konusunda inadım tuttu.

4.sınıfı okumakta olan bir öğretmen adayıyım. aile evinde kalıyorum ve haftada 2 gün dersim var. sabah 7'de uyanıp 18'de eve döneceğim bir ders programım var (iki günde dersleri toplamak için & yoldan dolayı biraz yoğun) bugünlerde okuldan gelince eğer işim yoksa yemek yiyip hemen uyuyorum ve sonraki gün bu rutini tekrar ediyorum.

bu iki güne ek olarak bir gün de staja gidiyorum. konudan bağımsız staj öğrencisi olmamıza rağmen gözlem yapmadan direkt ders anlatmaya başladığımız bir yerdeyim ve staj okulundayken dersleri biz anlattığımız için her dakika hareket halindeyim. staj iş tanımı olarak biraz esnek hem ayak işlerini yapan öğrenci hem öğretmen gibiyim. o bir gün üzerimden kamyon geçmiş gibi oluyorum ve bu benim yetersizliğim mi diye sorguluyorum.

bunun dışında haftada önemli bir zamanımı stajda yapacağım derslerin aktivite planlarını ve materyalini hazırlayarak geçiriyorum. sorum şu: dinlenmediğimi varsayarsak geri kalan günlerde kpss çalışarak iyi bir sonuç elde edebilir miyim? şimdiye kadar çalışmadım diyemem ama konu eksiğim ve test pratiği eksiğim hala var, netlerim pek istediğim gibi değil. dirayetsiz, kırılgan biri miyim ve hayatın biraz daha üstüne mi gitmem gerekiyor? lütfen acımadan objektif yorum yapın.
Ben üniversitede son senemde aşırı yoğundum. Boş bir günüm dahi yoktu. Eve sadece uyumaya gidiyordum. Çünkü hem bölümümü okurken bir yandan formasyon dersleri alıyordum. Cumartesi ve pazar günleri 12 saat okulda dersim vardı.

Bu kadar yoğun bir tempoya rağmen mezun olduğum yaz sınava girdim. Ve o sınav sonucuyla atandım .

Ben yaptıysam sen hayli hayli yaparsın.

Bence yapılamayacak şey değil hele ki hiç çalışmamış değilsiniz, aksine çalışmalarınızı belli bir yere getirmişsiniz. Boşa gitmesine izin vermeyin, elinizden geldiği kadar üstüne ekleyebilirsiniz.
Şimdi geriye dönüp baktığımda mezun olduğum sene okul ile birlikte KPSS çalışabilirmişim diyorum, bilinçsizce ertelediğim için pişmanım açıkçası çünkü mezun olduktan sonra işsizlik psikolojisi ile oturup ders çalışmak bana daha zor geliyor.
Bu handikaplara düşmeden kalan sürede eksiklikleri tamamlamaya bakın, zaten ne kadar çalışılırsa çalışılsın insan bir noktada illa eksik hissediyor. Elden geleni yaptıktan sonra çok takılmamak lazım. Bu sene istediğiniz sonucu elde edemeseniz bile o yönde çaba harcadığınız için içiniz rahat olur, seneye için de sağlam bir temel olur

Başkalarının çalışma performansı ile çok fazla kıyaslamayın kendinizi. Ben sınava hazırlanırken bir grup vardı benden kat ve kadar çalışmıslardi ama sınavda onlara fark attım .

Okul staj işi biraz öyle bazı okullar/ öğretmenler çok yoruyor . Ben yormamaya çalışıyorum ve öğrenmeleri gerekenleri veriyorum ama bazı kişiler baya ağır işçi gibi davranıyor :KK43:

Sınavı ne kadar ciddiya aldığına göre de değişiyor gerçekten kpss hedefi olanlar 3
Sınıfta başlıyor çalışmaya bazıları da sadece bahane üretiyor . Samimi bir şekilde kendine sor şu ana kadar gerçek anlamda çalıştın mi ?

Ben üniversitede son senemde aşırı yoğundum. Boş bir günüm dahi yoktu. Eve sadece uyumaya gidiyordum. Çünkü hem bölümümü okurken bir yandan formasyon dersleri alıyordum. Cumartesi ve pazar günleri 12 saat okulda dersim vardı.

Bu kadar yoğun bir tempoya rağmen mezun olduğum yaz sınava girdim. Ve o sınav sonucuyla atandım .

Ben yaptıysam sen hayli hayli yaparsın.
tebrik ederimm

Bence yapılamayacak şey değil hele ki hiç çalışmamış değilsiniz, aksine çalışmalarınızı belli bir yere getirmişsiniz. Boşa gitmesine izin vermeyin, elinizden geldiği kadar üstüne ekleyebilirsiniz.
Şimdi geriye dönüp baktığımda mezun olduğum sene okul ile birlikte KPSS çalışabilirmişim diyorum, bilinçsizce ertelediğim için pişmanım açıkçası çünkü mezun olduktan sonra işsizlik psikolojisi ile oturup ders çalışmak bana daha zor geliyor.
Bu handikaplara düşmeden kalan sürede eksiklikleri tamamlamaya bakın, zaten ne kadar çalışılırsa çalışılsın insan bir noktada illa eksik hissediyor. Elden geleni yaptıktan sonra çok takılmamak lazım. Bu sene istediğiniz sonucu elde edemeseniz bile o yönde çaba harcadığınız için içiniz rahat olur, seneye için de sağlam bir temel olur
evet senenin başında başlamıştım ama dönem dönem o kadar elim soğudu ki 0 noktasına dönüyorum gibi unutmalar yaşıyorum. öabt konularım da hala bitmedi:KK43:

Başkalarının çalışma performansı ile çok fazla kıyaslamayın kendinizi. Ben sınava hazırlanırken bir grup vardı benden kat ve kadar çalışmıslardi ama sınavda onlara fark attım .

Okul staj işi biraz öyle bazı okullar/ öğretmenler çok yoruyor . Ben yormamaya çalışıyorum ve öğrenmeleri gerekenleri veriyorum ama bazı kişiler baya ağır işçi gibi davranıyor :KK43:

Sınavı ne kadar ciddiya aldığına göre de değişiyor gerçekten kpss hedefi olanlar 3
Sınıfta başlıyor çalışmaya bazıları da sadece bahane üretiyor . Samimi bir şekilde kendine sor şu ana kadar gerçek anlamda çalıştın mi ?
bence kendimi aşmaya çalıştım ve beklediğimden azimli gittim ilk dönem ama şu aralar biraz saldım gibi. daha iyisini yapabilirdim diyeceğim bir düzenim var yani çok da verimli geçmiyor. kendi kendine sınavı çıkardın seneye tek odak noktan o olurdu şimdi yürütmek çok zor diye düşünmekten zaten azmim söndü.

Plan program yapın. O programa sadık kalın. Ama ayrıntılı bir program olsun. Mesela şu gün şu konular bitirilecek, şu kadar soru çözülecek gibi. Haftanın 4 günü müsaitsiniz, sosyal hayatınızdan bile feragat etmeden halledebilirsiniz.
evet plan yapıyorum. biraz diğer güne sarkmalar oluyor ama esnek bir plan yapıyorum video sayılarını vs bölerek ayarlamaya çalışıyorum

evet senenin başında başlamıştım ama dönem dönem o kadar elim soğudu ki 0 noktasına dönüyorum gibi unutmalar yaşıyorum. öabt konularım da hala bitmedi:KK43:

bence kendimi aşmaya çalıştım ve beklediğimden azimli gittim ilk dönem ama şu aralar biraz saldım gibi. daha iyisini yapabilirdim diyeceğim bir düzenim var yani çok da verimli geçmiyor. kendi kendine sınavı çıkardın seneye tek odak noktan o olurdu şimdi yürütmek çok zor diye düşünmekten zaten azmim söndü.
Bu sene atanmak varken neden bir yıl o stresi yasayasin ki, çoğu kişi son senesinde hazırlanıp atandı . Alımı az olan arkadaşlarım 3-4 te hazırlandı iki sene . Arkadaşların atanmisken evde aileden üç kuruş istemek daha zor gelecek. Mezun mantığı her zaman zorlayıcı

Bu sene atanmak varken neden bir yıl o stresi yasayasin ki, çoğu kişi son senesinde hazırlanıp atandı . Alımı az olan arkadaşlarım 3-4 te hazırlandı iki sene . Arkadaşların atanmisken evde aileden üç kuruş istemek daha zor gelecek. Mezun mantığı her zaman zorlayıcı
bu sene olmazsa ekstra bir temelim olacak evet ama onun dışında boşuna stres yapmışım diyeceğim sanki. arkadaşlarım çok rahat rahat takılıyorlar - çalışıyorlarsa da bilmiyorum- ales veya kpss düşünüyor onlarda ama benim gibi bu süreci yürütürken bu kadar nazlanan kaldıramayan hissedemedim ya. bu yüzden de biraz eksik hissediyorum kendimi

Atandigim yıl hem hamile hem ücretli öğretmenlik yapıyordum.hafta sonu dersaneye de gidiyordum.zor muydu çok zordu ama çok şükür oldu.sizin ev yemek temizlik derdiniz yok,kafanızı verirseniz çok rahat kazanırsınız.

X