Çok yağ tüketenler dikkat

daylight

Suna Keskin
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2008
2.455
42
Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu aşırı tüketiminin kansere neden olduğunu söyledi. Haydaroğlu, “Fazla yağ alımı kanser, kalp, damar hastalıkları, hipertansiyon gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Yağ tüketiminde yağın miktarını değil kalitesini artırmak gerekir. Yağ alımını azaltmak için yemekleri az yağla pişirin, et yemeklerini kendi yağlarıyla pişirin, kızartma, kavurma yerine haşlama, ızgara, fırında pişirme yöntemlerini tercih edin" dedi.

ARADAKİ FARKI BİLİN yerimseniben

Günlük yağ tüketiminin yüzde 30’u aşmaması gerektiğine dikkat çeken Prof. Haydaroğlu, “Sağlıklı beslenme için gerekli yağlar doğru türde olan yağlardır. Bu nedenle yararlı ve zararlı yağların farklarının bilinmesi gerekir” dedi. Tekli doymamış yağ ve çoklu doymamış yağların ”sağlıklı" doymuş yağ ve trans yağların ise “zararlı" olduğunu ifade eden Haydaroğlu, “dengeli beslenmede yağ oranının artması yalnız şişmanlık, kalp, damar hastalıklarına değil kanser riskinin artmasına da etkili olur” dedi.
 

kedicik81

işte yanlızlık ben buyum
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
1.682
4
fazla yağ tüketmem birde insan alışınca zaten fazla yağlı şeyler istesede yiyemiyor
 

nadideiris

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Aralık 2008
380
5
Ben yemeklerime 1 yemek kaşığı kadar yağ koyuyorum ve ayrıca zeytin yağı kullanıyorum ve et yemekleri yaparken kendi yağıyla pişiriyorum.Benim için sağlık çok önemli şimdiden kendime ve eşime dikkat ediyorum yaşlanınca hastalıklarla yaşamak istemiyorum.Ayrıca soframdan salata ve yoğurt u eksik etmiyorum!
 
G

GulSema

Ziyaretçi
Bilgi için teşekkürler.
Sadece sızma zeytinyağı kullanıyorum bizimkinin ağır filan demesine aldırmadan balık dahi zeytinyağıyla kızartıyorum eskiden mide yanması gibi şikayetlerim vardı artık yok. Margarin zaten hayatta kullanmam yağların içinde en kötüsü margarin.kötükedihüso
 
X