Covid sonrası temizlik

Virüs yüzeylerde çok uzun süre yaşayamaz, o yüzden anahtara varana kadar silip yıkamanıza gerek yok. Çok endişe ediyorsanız sulandırılmış çamaşır suyu ile normal temizlik yapar gibi silin, yeterli.
Halı ve perdelere ise hiç gerek yok, havalandırmak yeterli.
Son olarak da 10 günü tamamlamak doktor muayenesi için yeterli sayılıyor mesela, ama bence evin içinde birlikte yaşamanız için biraz daha bekleyin. 15.günde test yaptırsın, sonra dönersiniz bence.

karantina süresinin bitmesi virüsün vücuttan atıldığı anlamına gelmez.

Bence 1 hafta 10 gün daha kalın bebekte varsa hiç eve dönme riskine girmeyin.

Eve dönünce detaylı temizlik yaparsınız. Ya da temizlik şirketi ile anlaşırsınız o daha mantıklı
Evi de bol bol havalandırın.

Arkadaşım yaşadı bu durumu. Çamaşır sulu bir temizlik yaptı sadece. Yanına temizlikçi ayarlayalım maskeli çalışın yetiştiremezsin tek başına dedik ama gerek yok dedi. Akşam olmadan bitirdim demişti. Keşke eşine evde eldiven takmasını söyleseydin odasından çıktığı zamanlarda

Eşim korona oldugunda birlikte gecirdik hatta bana da bulaşti. İyileştik ve normal rutin temizlik disinda bir temizlik ekstra bisey yapmadim evde kedi de var. Kediye bulaşmadi ama bilemedim. 🙄
aynısını yaşadık ve kedilerimizde var hiç öyle uğraşmamıştık normal rutin temizlik dışında

Bu kadar abartmaya gerek oldugunu düşünmüyorum, sonuçta yuksek oranda solunum yoluyla bulasan bir virusten bahsediyoruz. Yuzeylerde canli kalma suresi kisa ve hasta edecek kadar bir virus yogunlugu olmaz. Normal havalandirma ve temizlik yeterli bence.

abartimi bilmem ama boyle bir durum yaşasam, önce belediyeyi arayip evi dezenfekte ettirir sonrasinda cocugu yanimda goturmeden duvarlarda dahil her yeri siler ondan sonra otururdum.
başka türlüsü içine sinmezdi 🤦

Merhaba
Eşim covid
9 gündüz evde salonda yasıyor
Biz de bebeğim ile annemlerde bir odada

karantina süresi bitince bulaştırma olayı bitmiş mi oluyor
Yarın akşam bitiyor bizim eve gideceğiz ama eşimden korkuyorum açıkçası bebeğim de olduğu için

sizler nasıl yaptınız ?
Bir de o salonda yaşadı şimdi e tabi mutfak banyo da kulllandı

bebek var heryeri eller dokunur ağzına götürür
Sizler nasıl temizlik yaptınız
Halıları yıkamaya vereceğim
Perdeleri yıkayacağım
Yerleri çamaşır suyu ile sileceğim
Dokunulan yüzeyleri de sprey dezenfektan ile silmeyi düşünüyorum
Kapı kolları anahtarlar tv kumandası stor tutma yerleri , kombi açma kapama düğmesi , Buzdolabı , elektrikli ev aletleri ( tost makinası , ısıtıcı vs )
Mutfak dolaplarını da sileceğim komple
Havlular banyo paspasları el kurulama bezleri hepsi yıkanacak
çünkü heryere dokumuş olabilir tabi
Çok abartıyor muyum. Olması gereken bu mu
Sizler nasıl yaptınız ?
Salon parkelerini söküp yenisini yaptırmayı unutmayalım.siz en iyisi evi ateşe verin,toptan kurtulmuş olursunuz

Bizde atlattık kovid. 2 tane çocuğum hiç belirti göstermedi(kızım 8.5,oğlum 2.5 yaşında) Eşimle ben pozitiftik.
Perde falan yıkamadım ben, carşafları,nevresimleri falan yıkadım sık sık değiştirdim. Kapı kolları,sık dokunulan yerlere yüzey dezenfektanı sıktım(normalde de yaparım) Yerleri sildim,evi düzenli havalandırıyordum zaten,devam ettim. Tuvaletleri çamaşır suyu ile temizledim.
Arkadaşım temizlik şirketi çaģırdı,buharlı makine ile yapıyorlar dedi ama ben eve hasta biri girmesin,nerden bileyim adamların hasta olmadığını kafasıyla tercih etmedim.
Eşinizin karantinası bitince hemen gitmeyin,bir kac gün daha geçsin. Eşiniz evi bol bol havalandırsın siz gitmeden,gidince de ufak ufak yaparsınız ama virüs yükü azalmış olur,hasta edecek derecede birşey bulaşacağını sanmıyorum eşyalardan.

Evi güzelce havalandırıp çamaşır suyuyla detaylı temizlik yapabilirsiniz. Onun dışında ekstra bir şey yapmaya gerek yok. Havalarda ısındı açın camları bir güzel havalansın.

canım çaşır suyuyla silmen yeterli ve havalandır evi ama bence bebeğini bırak annene temizliğini iyice bitir sonra getir eve meleğini :dua:

aynısını yaşadık ve kedilerimizde var hiç öyle uğraşmamıştık normal rutin temizlik dışında

Ben hayatimda camasir suyu kullanmadim kendi evimde. Koronadan sonra da camasir sulu temizlik yapmadim. 😬 Karbinat sirkeyle bir yerleri sil bitti.

Sadece tuvaletin icine kimyasal kullaniyorum o kadar.

X