Crossdresser bir eşim var. Psikolog yardımıyla düzelebilir mi?

nurayka555

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
12 Ekim 2022
5
3
25
Kızlar, eşimin crossdresser olduğunu öğrendim. İyileşmek istiyor psikolog yardımı almaya razı oldu ama normal erkek olmak için çabalamıyor. Psikologa giderken bile o düşüncelere ve kendi gibi arkadaşlar edinmeye devam ediyordu.
Psikologu da sadece onu dinliyordu. Ona tavsiyeler vermiyordu. Şimdi kararsızım yeni ve iyi psikolog bulup yola devam mı etmeli yoksa mutluluğu crossdresser olmakta bulan eşimi bu yolda bırakıp kendi yoluma devam mı etmeli. Onu böyle kabul edemiyorum çünkü. Sizce düzele bilir bir hastalık mı?

Kızlar, eşimin crossdresser olduğunu öğrendim. İyileşmek istiyor psikolog yardımı almaya razı oldu ama normal erkek olmak için çabalamıyor. Psikologa giderken bile o düşüncelere ve kendi gibi arkadaşlar edinmeye devam ediyordu.
Psikologu da sadece onu dinliyordu. Ona tavsiyeler vermiyordu. Şimdi kararsızım yeni ve iyi psikolog bulup yola devam mı etmeli yoksa mutluluğu crossdresser olmakta bulan eşimi bu yolda bırakıp kendi yoluma devam mı etmeli. Onu böyle kabul edemiyorum çünkü. Sizce düzele bilir bir hastalık mı?
Peki siz bu durumu evlenmeden önce hiç anlayamadınız mı ?

Zararı demeyelim de kabullenemiyorum. Çünki biliyorum yine konuşuyor kendi gibi crossdresserlerle. Hem de iğrenç konulardan. Görüşmek bile istiyor. Görüşüp güya sadece konuşacak dertleşecek kendi aklınca. Kendimi kötü hiss ediyorum. Her bir kadın gibi ben de erkek gibi adam istiyorum olsun kocam

Son derece dallı budaklı ve karmaşık bir konu bu. Eşiniz bile tam anlamıyla ne istediğinin farkında olmayabilir. Crossdressing karşı cinsin kıyafetlerini giymekten haz alma durumu. Cinsiyet kimliğinden bağımsız olan bir tür "fetiş". Erkeklerden gidelim size uygun olarak, kısaca CD denen bu kişiler "içimde bir kadın var" diyorlar genelde. Kadın kıyafetleri giymekten, saçlarını ve makyajlarını yapmaktan, kendilerini kadın gibi görmekten ve o şekilde görülmekten çok zevk alıyorlar. Çevresel ve toplumsal sebeplerden ötürü genelde ikili bir yaşamları oluyor. Gündüz işlerine gidiyorlar, geceleri ve haftasonları da her fırsatta kadın gibi görünmeye çalışıyor, bu süreleri olabildiğince uzatmak istiyorlar. Cinsel yönelimlerine gelirsek, bazıları kadın eşleriyle mutludur onlar tarafından kabullenilmek ister ve kadın kıyafetlerini yatak odasına taşımaktır amaçları ama bazıları da kendileri gibi CD ya da erkeklerle olmak isteyebilir...
Bir de şu var ki, bazılarının arzusu daimi karşı cins olmaktır. O zaman da gerekli ameliyatlar ve hormon terapilerinin ötesinde kendilerini trans kadın/erkek olarak tanımlayabilirler. Sizin yapmanız gereken CETAD eğitimi almış bir uzmanla görüşmek ve her şeyi netleştirmek olmalı. Böyle evlilikler süren, zamanla açılan ya da itiraf etmekten korkarak yaşayan insanlar var. Küçük bir araştırmayla forumlara ulaşabilir, bilgi alabilirsiniz. Fakat geri döndürülebilir bir durum olduğunu sanmıyorum şahsen... Zaten iletişim de kuruyormuş başkalarıyla. Bununla yaşayabilir misiniz bilmiyorum, konu gerçekse diye bildiklerimi paylaşmak istedim.

Psikolog tavsiye vermez zaten dinler, sizin kendi duygularınızı anlamlandırmanıza, iç görü sahibi olmanıza yardım eder. Bence siz karar vermek ve ne istediğinizi anlamak adına psikologa gitmelisiniz, bu konu burada çözüm bulamayacak kadar derin bence

Çok teşekkür ederim açıklayıcı yorumunuz ve tavsiyeniz için. Mutlaka araştırma yapacağım. Psikologa görünmek şart oldu artık. Sonu ayrılık olmasın diye elimden geleni yapıyorum.

Zararı demeyelim de kabullenemiyorum. Çünki biliyorum yine konuşuyor kendi gibi crossdresserlerle. Hem de iğrenç konulardan. Görüşmek bile istiyor. Görüşüp güya sadece konuşacak dertleşecek kendi aklınca. Kendimi kötü hiss ediyorum. Her bir kadın gibi ben de erkek gibi adam istiyorum olsun kocam
Adam büyük ihtimal biseksüel aynı zamanda.

Çok teşekkür ederim açıklayıcı yorumunuz ve tavsiyeniz için. Mutlaka araştırma yapacağım. Psikologa görünmek şart oldu artık. Sonu ayrılık olmasın diye elimden geleni yapıyorum.
Sonu ayrılıkta olabilir kendinize bu kadar yük edinmeyin. Bir ilişkiyi yürütebilmek için iki tarafın emeği gerekir. Sadece tek taraflı çabayla olmaz. Sizde çaba tek taraflı. ÜStelik hiç hoşunuza gitmeyen kabul etmediğiniz birşeyi yapan bir eşiniz var. Bu başlıbaşına boşanma sebebi. Evlilklerin bitmesi kötü olarak kabul edilir genel kanıda ama bazen bitmesi daha hayırlıdır. O yüzden kararı bir psikolog eşliğinde vermeniz daha doğru.

Sonu ayrılıkta olabilir kendinize bu kadar yük edinmeyin. Bir ilişkiyi yürütebilmek için iki tarafın emeği gerekir. Sadece tek taraflı çabayla olmaz. Sizde çaba tek taraflı. ÜStelik hiç hoşunuza gitmeyen kabul etmediğiniz birşeyi yapan bir eşiniz var. Bu başlıbaşına boşanma sebebi. Evlilklerin bitmesi kötü olarak kabul edilir genel kanıda ama bazen bitmesi daha hayırlıdır. O yüzden kararı bir psikolog eşliğinde vermeniz daha doğru.
Evet doğru söylüyorsunuz. Bir türlü çıkmıyor aklımdan ondan boşanma fikri. Arada bir kızımız olmasa belki artık boşanmıştım bile. Yine de hayırlısı neyse o olur inşallah. Teşekkür ederim değerli fikirleriniz için🙏🏻

eşiniz sadece giyinip , boşalma ile yetiniyorsa sorun büyük değil...fakat crossdresser arkadaşlarıyla görüşmek istemesi ,bilgi alış verişi hem sosyalleşme anlamında, hem de yaşam alanında değişimler istediğinin göstergesi...bu değişimi evde devamlı yapmak istiyorsa zamanla ileride toplumun kendini kadın olarak kabul ettiğini görmek için dışarda da giyinmeye başlayacaktır. zamanla kadınlaşacaktır.. bu geçici heves değil içinden gelen duygudur...siz bunu kabullenip toplumdan ,ailelerinizden gelen tepkileri kabullenip ,eşinize bir ömür boyu bu yaşam alanını açıp , açamayacağınıza karar vermelisiniz...bu karar da aile, çevre ,iş , maddiyat önemlidir...siz zaten anladığım kadarıyla şu anda psikolojik olarak etkilenmişsiniz, ileride i zamanları psikolojik yönden kaldıramayacağınızı düşünüyorum....

biraz zaman geçmiş konunun üstünden ama nasıl çözdünüz ya da çözebildiniz mi ?

Merak ettim. Çevresel bakıdan dolayı mı evlenmeyi seçmiş?

X