CV ve iş başvuruları hakkında.

benkahvecanavari

ne kedisiz ne kitapsız
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2014
1.655
2.536
28
İyi akşamlar hanımlar, umarım sağlığınız sıhhatiniz yerindedir...

2020 Haziran ayında resmen mezun oldum ve yaklaşık 1 sene gibi bir süreyi dinlenmeye ve ne yapacağıma karar vermek için enine boyuna düşünmek adına kendimi inzivaya çekme kararı aldım. Üniversite zamanı sevdiğim şeylere çok zaman ayıramadım, başımı dersten kaldıramadım ve böyle bir karar aldım. Son zamanlarda çevremden gelen baskılar yüzünden yavaş yavaş iş başvurularına yönelmeye başladım.

Batı Dilleri ve Edebiyatı bölümünden mezunum, biri İngilizce olmakla beraber başka bir dili de akıcı şekilde konuşabiliyorum. (İfşa olmamak adına bu dili yazmıyorum çünkü ayriyetten bölümümle de alakalı) Lisansım bana iki dilde de öğretmenlik yapabilme yetkisi veriyor, ekstra olarak Pedagojik Formasyonum da var.

İnternet üzerinden editörlük ve öğretmenlik için bu gün neredeyse 5'ten fazla iş ilanına başvuru yaptım. Linkedin üzerinden CV mi attım hatta başvurduğum sitelere ön yazımı ekleyerek kendimle ilgili detaylar verip deneyimlerimden ve kuruma katmayı düşündüğüm yararlardan bahsettim, Üniversite zamanında katıldığım projelerin sertifikalarını, belgelerini ekledim. Geri dönüş olur mu bilmiyorum, çünkü sanki bazı ilanlar kurumun reklamı gibi geliyor, günlerce hatta aylarca aynı ilanı gördüğüm oluyor, ya da bazı sitelerde "X sitesinden başvuru yaptım, geri dönüş olmadı." gibi şikayetler okuyorum. Birkaç gün sonra başvuru yaptığım kurumları arayarak, acaba hala ilanın geçerli olup olmadığını sorgulayarak, CV gönderdiğimi, isterlerse yüz yüze görüşebileceğimizi söylesem mi?

Bir de en büyük ve aklıma takılan sorun şu, ilanlarda gördüğüm güleryüz, takım çalışması, iş içi disiplin gibi insan ilişkileri şartlarına tam olarak uyuyorum, bu konuda kendime güveniyorum, fakat bazı şartları hiç tutturamıyorum. "Alanında 5 yıl deneyimli" yazısını görünce anksiyetem tutuyor, her türden işi yaptım fakat deneyimlerim toplasanız 1 yılı bile geçmez. Bir de bölüm konusu var, şöyle ki bölümüm farklı olsa da İngilizce öğretmenliği yapabiliyorum, kendi alanım dışında İngilizce öğretmenliğine başvurmak istersem "Ilgili bölümlerden mezun..." cümlesini görünce sanki biri benim yüzüme kapıyı paaaaaat diye kapatıyormuş hissi alıyorum. Kimsenin hakkını yememek için, İngilizce Edebiyatı ya da öğretmenliği bölümünden mezun olan başka birinin şansı benden o an için yüksek olduğundan başvurumu yapmıyorum. Ne yapmam lazım?

Yuzyuze görüşme şansınız var mı? Bu işlerden hiç anlamam ama arkadaşım mesela alaninda is ararken direk gidip onlarca yerle görüşüp cv bıraktığını anlatmıştı

Hemen telaslanmayin. Ben bile ilgili bolumumde deneyimim oldugu halde kkaldiki odullerim dahi var basarilarimla alakali. 60 gun sonuna yakin donduler 2 ay dusunun. Umudunuzu kaybetmeyin diyecegimde halimiz ortaada. Ilk etapta bir yerden teklif gelirse cok maas talep etmeyin deneyim kazanma adina

Hemen telaslanmayin. Ben bile ilgili bolumumde deneyimim oldugu halde kkaldiki odullerim dahi var basarilarimla alakali. 60 gun sonuna yakin donduler 2 ay dusunun. Umudunuzu kaybetmeyin diyecegimde halimiz ortaada. Ilk etapta bir yerden teklif gelirse cok maas talep etmeyin deneyim kazanma adina

Maaş konusunda 2500-300 bandında söylüyorum. Fakat asgariden az kazanmak da istemiyorum.

mesleğim farklı ama iş başvurularında geride kalmamak, girişken olabilmek çok önemli. ben şu anda çalıştığım yere mesleğin çok başında deneyimsizken başvuru yapmıştım. ilan falan yoktu, ben cv'mi yollamıştım mail ile. tabii dönüş yapmamışlardı. sonra aradan 1 sene geçti ben başka bir yerde çalıştım, oradan ayrıldım ve şu an çalıştığım yere yine başvuru yaptım bu kez 1 sene deneyim de kazanmıştım. ilgilerini çekebildim ve beni işe aldılar. hatta iş görüşmesinde benim gibi birinin denk gelmediğini de anlayabildim sözlerinden. şehirde benim donanımımda birisi yok gibi bişeymiş hatta öyle demişlerdi. şu an hala orda devam ediyorum. bu süre içinde kendimi geliştirdim kendimi sektörde öne çıkardım sosyal medyada falan. ve şu an şehrimde isim yapmış firmaların yöneticileri linkedinde beni ekliyorlar vs. bazı ik uzmanları ulaşıp iş görüşmesi yapmak istiyorlar ama ben mevcut işimden memnun olduğum için kibarca reddediyorum şimdilik. bunları niye anlatıyorum, artık yaptığınız iş mesleğiniz ne olursa olsun biraz farklı olmak ve kendinizi öne çıkaracak şeyler yapmak zorundasınız. ben kendimi nasıl öne çıkardım, bir youtube kanalı açtım böyle sesimi, yüzümü göstererek bilgi verici videolar çekiyorum, binlerce insan izliyor mesela. bu herkesin yapamayacağı bir şey. çekinen çok insan var. aynısını yapın demiyorum ama farklı olmaya da odaklanmanızı tavsiye ederim. dikkat çekebilmenin bir yolunu bulmak gerekiyor artık.

Bu dönemde iş bulmak o kadar zor o kadar zor ki.. ve daha yolun çok başındasınız. 6 yer diyip ümitsizliğe kapılmayın. Ben kaç yerden eli boş döndüm hatırlamıyorum 40/45 olmuştur en az :))
Asla küçümsediğim için söylemiyorum ama mesela şu an bir peynir şarküterisinde çalışacağım. Daha yeni buldum bu işi de, artık evde oturup kafayı yemektense peynir satayım dedim napim :) yüksek lisans mezunuyum, birçok sertifikam var, bilgisayar kullanımın çok iyi, dilimde ana dil düzeyinde süper değil ama kendimi ifade edecek kadar var yani. Durum bu şu an :)

Yeni mezun birinin 1 sene dinlenmeye ayirip da basvurulara hemen cevap gelmesini beklemesi tezat olmus. 1 yil dinlenme suresi cok cok fazla. Artik kaybedilecek zaman yok cunku. Yanlis yaptiginiz tek sey bu. Onun disinda is bulma sureci cok uzayabilir,sabirli olmali ve beklemelisiniz,beklerken de kendinize yatirim yapmaya devam etmelisiniz

Yeni mezun birinin 1 sene dinlenmeye ayirip da basvurulara hemen cevap gelmesini beklemesi tezat olmus. 1 yil dinlenme suresi cok cok fazla. Artik kaybedilecek zaman yok cunku. Yanlis yaptiginiz tek sey bu. Onun disinda is bulma sureci cok uzayabilir,sabirli olmali ve beklemelisiniz,beklerken de kendinize yatirim yapmaya devam etmelisiniz

Üniversite dönemim çok yoğun geçti, araya 1 Erasmus sığdırdım, geldikten sonra da oradan alttan kalan dersleri buradan tamamlarken baktım bir dönemde 15 dersim var. Çevrem beni iş bulma konusunda fişeklemese ben yine hazirana kadar beklerim, çünkü bu süreç içerisinde düşündüğüm şey hem dinlenir hem de Ales, Ielts vs çalışırım diye düşündüm, nitekim yapamadım. Bu konuda pişman değilim, 10 aydır evdeyim ve bu 10 ayda da yapacağım başvurulara geri dönüş alamayabilirdim. Burada benden kaynaklı alınmış bir hata olduğunu düşünmüyorum, açıkçası pişman hsisetmek istemiyorum, öyle söyleyeyim.

Bu dönemde iş bulmak o kadar zor o kadar zor ki.. ve daha yolun çok başındasınız. 6 yer diyip ümitsizliğe kapılmayın. Ben kaç yerden eli boş döndüm hatırlamıyorum 40/45 olmuştur en az :))
Asla küçümsediğim için söylemiyorum ama mesela şu an bir peynir şarküterisinde çalışacağım. Daha yeni buldum bu işi de, artık evde oturup kafayı yemektense peynir satayım dedim napim :) yüksek lisans mezunuyum, birçok sertifikam var, bilgisayar kullanımın çok iyi, dilimde ana dil düzeyinde süper değil ama kendimi ifade edecek kadar var yani. Durum bu şu an :)

vallahi içimi dağladın ya.
ne emekler ne emekler. neyse ya benn konuşmak istemiyorum.
bu senin suçun değil, senin pişman olman gereken bir şey de yok.
inşallah sen ve senin eşdeğerin butun eğitimli gençlerimiz çok iyi yerlere gelir.
herkes hakettiği yerde olsa sizin gibilere pozisyon çok olurdu.

Üniversite dönemim çok yoğun geçti, araya 1 Erasmus sığdırdım, geldikten sonra da oradan alttan kalan dersleri buradan tamamlarken baktım bir dönemde 15 dersim var. Çevrem beni iş bulma konusunda fişeklemese ben yine hazirana kadar beklerim, çünkü bu süreç içerisinde düşündüğüm şey hem dinlenir hem de Ales, Ielts vs çalışırım diye düşündüm, nitekim yapamadım. Bu konuda pişman değilim, 10 aydır evdeyim ve bu 10 ayda da yapacağım başvurulara geri dönüş alamayabilirdim. Burada benden kaynaklı alınmış bir hata olduğunu düşünmüyorum, açıkçası pişman hsisetmek istemiyorum, öyle söyleyeyim.
Hayir zaten pisman olun diye soylemedim,acele etmeyin diye soyledim. Ilk mezun olundugundan 2-3 yil is arayanlar var zaten. Siz onun bir yila yakin kismini kendiniz isteyerek kullandiginiz icin sure iki katina cikabilir,o sekilde kendinizi uzmeyin diye dedim. Herkesin is hayali farklidir,kimisi is olsun da gireyim der,kimisi istedigi tum kriterler yerine gelene kadar bekler. Bu kisiye bagli bir durum nasil olsa. Su aralar zaten cok farkli bir donemden geciyoruz,haliyle cok etkilendik. Bir cok faktor sayesinde cok fazla issiz var. Beklemeye devam ediyor herkes. Hangi bolum mezunusunuz bilmiyorum ama genelde sayisal bolumlerden cikanlar yorgun cikiyor,ama o bekleme sureleri ikcilar tarafindan hep olumsuz algilanir,bence bunu soylemeyin is gorusmelerinizde.

Yav sen o tecrübeye ye de ilgili bölümler kısmına takılma. Kamu değil ki bu şart olsun illa. Sen başvur. Gerisini işveren düşünsün.

Ben de işsiz kaldigimda senin gibi düşünerek bazı ilanları eliyordum. Sonr baktım hiç dönüş yok 15 sene tecrübe isteyene de başvurmaya başladım yokluktan :KK70:

Çoğu ilan sırf ilan açık olsun diye yayınlanıyor bence de. Ama aramakla bişey kaybetmezsin. Bir de etrafına da haber sal.

Öncelikle strese girmek için erken bir süreç

zaten Pandemi var kimse işçi almıyor olanı çıkartıyor

diğer konuya gelirsek yani tecrübe evet bazı ilanlarda beş yıl üzeri tecrübe istiyor ama bazılarında da istemiyor beş yıl tecrübe edinmek için o sektörde çalışmamız gerekiyor

O işler şu an için size uygun değil, Önce tecrübe kazanıp onu iş hayatı devam ederken seçeceğiniz işlerde kullanacaksınız

Öğretmenliğe gelince ilgili bölümlerden mevzun diyor genel olarak zaten formasyonunuz da varmış

Siz başvurun onlar adaylar arasından seçerler diğer adayların önüne geçtim diye bir durum yok eğer onlar değerlendirir ve kim daha uygunsa onu seçerler

bu çok belirsiz bir süreç, bazı şeylerde şansa bağlı.
ama asla hızlı cevap beklemeyin.
başvuru yaptığınız yerlerin yapısına göre süre ve ilan durumu değişkenlik gösterir. daha kurumsal yerler ilanları uzun süre açık bırakabiliyorlar. ve kendi sitelerinden yada elden değil sadece kariyer.net vb sitelerden başvuru kabul ediyorlar.
mesela ben global bir firmadayım. bir tanıdığımızın cv'sini IKya maille atamayız açık ilan için.
önce o ilan iç ilan olarak açılır, o kişi ilgili kariyer sitesinden başvurusunu yapar, sonra biz aday öneri formu doldurup IKya iletebiliriz. eğer uygun görürlerse o kişiyi görüşmeye alırlar gibi.
o yüzden kurumsal firmaları aradığınızda yada kapıya gidip sormak istediğinizde cevap alamazsınız.
ama daha orta halli firmalarda aramak veya direkt gitmek (tabi pandemide içeri alırlar mı bilemem) işe yarayabilir.

tecrübe konusuna takılmayın. eğer iş bitiren bir yapınız olduğunu anlarlarsa şansınız artar. bence insan tecrübeli olsa da değiştirip gittiği işyerinin acemisidir. o nedenle kendi adıma çok takılmam. fakat bazı iş tanımları gerçekten tecrübe gerektirebilir, ona birşey diyemem.

Hayir zaten pisman olun diye soylemedim,acele etmeyin diye soyledim. Ilk mezun olundugundan 2-3 yil is arayanlar var zaten. Siz onun bir yila yakin kismini kendiniz isteyerek kullandiginiz icin sure iki katina cikabilir,o sekilde kendinizi uzmeyin diye dedim. Herkesin is hayali farklidir,kimisi is olsun da gireyim der,kimisi istedigi tum kriterler yerine gelene kadar bekler. Bu kisiye bagli bir durum nasil olsa. Su aralar zaten cok farkli bir donemden geciyoruz,haliyle cok etkilendik. Bir cok faktor sayesinde cok fazla issiz var. Beklemeye devam ediyor herkes. Hangi bolum mezunusunuz bilmiyorum ama genelde sayisal bolumlerden cikanlar yorgun cikiyor,ama o bekleme sureleri ikcilar tarafindan hep olumsuz algilanir,bence bunu soylemeyin is gorusmelerinizde.

bekleme sürecinde kariyere artı katacak birşey yapmış olması lazım. yani dinlenmek istedim derse muhtemelen cv'nin üzerine çarpı konur. ama kendimi geliştirmek için şu eğitimi aldım vs derse artı olabilir.
erkek arkadaşım bir işten ayrıldıktan sonra 1 sene kendi işini yapmayı denedi mesela ve sonraki işinin görüşmesinde bunu artı olarak gördüler.

bekleme sürecinde kariyere artı katacak birşey yapmış olması lazım. yani dinlenmek istedim derse muhtemelen cv'nin üzerine çarpı konur. ama kendimi geliştirmek için şu eğitimi aldım vs derse artı olabilir.
erkek arkadaşım bir işten ayrıldıktan sonra 1 sene kendi işini yapmayı denedi mesela ve sonraki işinin görüşmesinde bunu artı olarak gördüler.
Aynen iste bu noktadan bahsetmek istemistim. Olumsuz algilanmamak icin o surecte bir seyler yapilmis olmasi gerekiyor. Dil kursu olur,yurt disi deneyimi olur gibi. Sinava hazirlandim dediginizde bile bolume bagli olarak hos karsilanmayabilir. Cunku ikcilara gore bir muhendisin alese hazirlanmasiyla egitim fakultesi mezununun kpssye hazirlanmasini ayni sey olarak gormuyorlar. Muhendisten beklenti daha fazla,10 ay ales calistim diyene kim olsa carpi atiyor maalesef.

İyi akşamlar hanımlar, umarım sağlığınız sıhhatiniz yerindedir...

2020 Haziran ayında resmen mezun oldum ve yaklaşık 1 sene gibi bir süreyi dinlenmeye ve ne yapacağıma karar vermek için enine boyuna düşünmek adına kendimi inzivaya çekme kararı aldım. Üniversite zamanı sevdiğim şeylere çok zaman ayıramadım, başımı dersten kaldıramadım ve böyle bir karar aldım. Son zamanlarda çevremden gelen baskılar yüzünden yavaş yavaş iş başvurularına yönelmeye başladım.

Batı Dilleri ve Edebiyatı bölümünden mezunum, biri İngilizce olmakla beraber başka bir dili de akıcı şekilde konuşabiliyorum. (İfşa olmamak adına bu dili yazmıyorum çünkü ayriyetten bölümümle de alakalı) Lisansım bana iki dilde de öğretmenlik yapabilme yetkisi veriyor, ekstra olarak Pedagojik Formasyonum da var.

İnternet üzerinden editörlük ve öğretmenlik için bu gün neredeyse 5'ten fazla iş ilanına başvuru yaptım. Linkedin üzerinden CV mi attım hatta başvurduğum sitelere ön yazımı ekleyerek kendimle ilgili detaylar verip deneyimlerimden ve kuruma katmayı düşündüğüm yararlardan bahsettim, Üniversite zamanında katıldığım projelerin sertifikalarını, belgelerini ekledim. Geri dönüş olur mu bilmiyorum, çünkü sanki bazı ilanlar kurumun reklamı gibi geliyor, günlerce hatta aylarca aynı ilanı gördüğüm oluyor, ya da bazı sitelerde "X sitesinden başvuru yaptım, geri dönüş olmadı." gibi şikayetler okuyorum. Birkaç gün sonra başvuru yaptığım kurumları arayarak, acaba hala ilanın geçerli olup olmadığını sorgulayarak, CV gönderdiğimi, isterlerse yüz yüze görüşebileceğimizi söylesem mi?

Bir de en büyük ve aklıma takılan sorun şu, ilanlarda gördüğüm güleryüz, takım çalışması, iş içi disiplin gibi insan ilişkileri şartlarına tam olarak uyuyorum, bu konuda kendime güveniyorum, fakat bazı şartları hiç tutturamıyorum. "Alanında 5 yıl deneyimli" yazısını görünce anksiyetem tutuyor, her türden işi yaptım fakat deneyimlerim toplasanız 1 yılı bile geçmez. Bir de bölüm konusu var, şöyle ki bölümüm farklı olsa da İngilizce öğretmenliği yapabiliyorum, kendi alanım dışında İngilizce öğretmenliğine başvurmak istersem "Ilgili bölümlerden mezun..." cümlesini görünce sanki biri benim yüzüme kapıyı paaaaaat diye kapatıyormuş hissi alıyorum. Kimsenin hakkını yememek için, İngilizce Edebiyatı ya da öğretmenliği bölümünden mezun olan başka birinin şansı benden o an için yüksek olduğundan başvurumu yapmıyorum. Ne yapmam lazım?
Gerekiyorsa arayarak dönün İngilizce öğretmenliği icin de başvuru yapın derim çünkü ben kadere inanırım şansınıza ve kendinize güvenin kimsenin hakkını yemiş gibi düşünmeyin moralinizi bozmayın bakın güzel dinlenme fırsatınız olmuş derin bi nefes alıp is hayatına istediğiniz yerden başlayın ısrarcı olun♥️

Lisans döneminden beri aktif olarak iş arıyorum. Şartları asgari düzeyde sağladığım her ilana başvurdum. Sizin gibi erasmus da yaptım kurslara da gittim alanımda başka üniversitelerden online sertifikalar da aldım. Her türlü işe başvurdum marketlerden bankalara hastanelerden küçük şirketlere kadar. Yüzde yüz uyum sağladığım ilanlardan aranmadığım oldu çok kurumsal şirketlerde iş görüşmelerinde çok tuhaf süreçlere rastladığım da oldu. 5 6 yer diyorsunuz ben 2015ten beri 50 yere başvurmuşumdur. Şu an doktora yapıyorum hala iş yok. Bazı yerlerle görüşüyorum doktora yapıyorum diye almıyorlar. Hiç bir şey yapmıyorken neden bir şey yapmadın diyorlar. Feci bir işsizlik var ortada. Eğitim seviyeniz yükseldikçe iş bulmanız daha da zor. Hiç kusura bakmasınlar iş verenler kendine köle arıyor. Kurumsal bir yerde iş görüşmesinde bana 6 ay izinsiz çalışır mısın gece 3te 4 te ararsak işe gelir misin gibi manyakça isteklerle karşılaşmıştım. Yani iş bulmak da sorunları çözmüyor köle gibi olmanız her şeye he demeniz lazım.

X