Damada miras kalır mı? Acil yardım

Merhaba sevgili k.k üyeleri kafama acayip takılan bir konu var bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim. Annem 5 yıl önce vefat etti biz 4 kardeşiz babam sağ. Geçen hafta anneannem vefat etti anneannemden kalan bir ev var 3 tane teyzem var tabii ki şu an evin satılma durumu söz konusu değil ama babam her yerde kaynanam iyi ki öldü çok borcum var oradan gelen parayla borçlarımı kapatacağım diyormuş babamla, annem öldüğünden beri doğru düzgün görüşmüyoruz pavyon Karı kız kumar her şey var annemden ona kalan emekli maaşı ile bile harama el uzatıyor ben anneannemin evinden ona hiçbir şey kalsın istemiyorum acaba babam kaynanasinin yasal mirasçısi olabiliyormu konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursanız çok sevinirim
Babanız ancak annenizin hayattayken sahip olduğu kendi mallarına mirasçı olabilir. Annenizin üzerine bir ev olsaydı annenizin vefatından sonra babanız o evin 1/4ünü annenizin çocukları ise 3/4ünü alırdı. Anneannenizin mirasçısı kendi eşi ve altsoyudur ( çocukları, torunları, torunlarının çocukları ). Anneniz kendi annesinden önce vefat ettiği için anneannenizin mirasından kendi eşi, varsa annenizin kardeşi, annenize düşen paydan dolayı da siz alırsınız. Siz de kaç kardeşsiniz o payı aranızda bölüştürürsünüz. Anneniz vefat ettiği için babanız sizin anne tarafı üst soyunuzdan gelen mallara mirasçı olamaz. Bu kesindir, olabilir veya alabilir diyenler yanılıyor.

Mirasta kök içi halefiyet vardır yani daha basit ifade ile anne ve baba-cocuklari-onlarin çocukları şeklinde gider. Anneniz anneannenizden önce vefat ettiği için anneannenizin miras hakkı önce anneniz de yaşıyormuş gibi teyzeleriniz arasinda paylastirilir, annenizin hakkı da altsoyu olarak size geçer.
Merhabalar. Benimde babam 3 ay önce vefat etti eşimle boşanma yoluna girdik daha dava fln açılmadı ama babamdan bana kalan mallardan hak iddia edemiyor diye biliyorum doğru mu acaba?

Merhabalar. Benimde babam 3 ay önce vefat etti eşimle boşanma yoluna girdik daha dava fln açılmadı ama babamdan bana kalan mallardan hak iddia edemiyor diye biliyorum doğru mu acaba?
Boşanma yoluna girmeseniz bile, eşiniz babanızın mirasından hak talep edemez. Ha şuan oldu da siz Allah korusun vefat ettiniz. Babanızın mirası size geçtiği için sizin vefatinizla da eşinize geçecektir. Ancak bu şekilde eşiniz mirastan pay elde edebilir. Ha mal paylaşımında babamın mirası eşime gider mi diye soruyorsanız buna da cevabım hayır, çünkü miras edinenin kişisel malidir yani sizin kişisel malınız olduğu eşinizin hak talep etmesi mümkün değildir.

Son düzenleme:
Boşanma yoluna girmeseniz bile, eşiniz babanızın mirasından hak talep edemez. Ha şuan oldu da siz Allah korusun vefat ettiniz. Babanızın mirası size geçtiği için sizin vefatinizla da eşinize geçecektir. Ancak bu şekilde eşiniz mirastan pay elde edebilir. Ha mal paylaşımında babamın mirası eşime gider mi diye soruyorsanız buna da cevabım hayır, çünkü miras edinenin kişisel malidir yani sizin kişisel malınız olduğu eşinizin hak talep etmesi mümkün değildir.
Çoo teşekkür ederim. Ona göre haklarımı anneme devredim diyordum da. İşiniz gücünüz rast gitsin iyi günler💐

Merhaba sevgili k.k üyeleri kafama acayip takılan bir konu var bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim. Annem 5 yıl önce vefat etti biz 4 kardeşiz babam sağ. Geçen hafta anneannem vefat etti anneannemden kalan bir ev var 3 tane teyzem var tabii ki şu an evin satılma durumu söz konusu değil ama babam her yerde kaynanam iyi ki öldü çok borcum var oradan gelen parayla borçlarımı kapatacağım diyormuş babamla, annem öldüğünden beri doğru düzgün görüşmüyoruz pavyon Karı kız kumar her şey var annemden ona kalan emekli maaşı ile bile harama el uzatıyor ben anneannemin evinden ona hiçbir şey kalsın istemiyorum acaba babam kaynanasinin yasal mirasçısi olabiliyormu konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursanız çok sevinirim
Babanız, anneniz ananenizden önce öldüğu için mirasçısı olamaz. Mirasçısı sizsiniz. Babanıza 1 kuruş verilmez. Ancak anane anneden önce ölmüş ve pay düşmüş de satillmamış daha sonradan anneniz ölmüş olsaydı babanız yasal mirasçı olurdu. Bu durumda annenizin miras hakki sizin babanız rüyalarda yaşasın.

X