Damada miras kalır mı? Acil yardım

Eyiryah1987

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2016
208
130
37
Merhaba sevgili k.k üyeleri kafama acayip takılan bir konu var bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim. Annem 5 yıl önce vefat etti biz 4 kardeşiz babam sağ. Geçen hafta anneannem vefat etti anneannemden kalan bir ev var 3 tane teyzem var tabii ki şu an evin satılma durumu söz konusu değil ama babam her yerde kaynanam iyi ki öldü çok borcum var oradan gelen parayla borçlarımı kapatacağım diyormuş babamla, annem öldüğünden beri doğru düzgün görüşmüyoruz pavyon Karı kız kumar her şey var annemden ona kalan emekli maaşı ile bile harama el uzatıyor ben anneannemin evinden ona hiçbir şey kalsın istemiyorum acaba babam kaynanasinin yasal mirasçısi olabiliyormu konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursanız çok sevinirim

Öncelikle annenizi ve anneannenizi kaybetmişsiniz başınız sağolsun rabbim sabır versin.
Evet kalan ev anneannenizin üzerineyse satıldığı durumda babanızda annenizden nikah hakkı olarak ufakta olsa alacak bilginiz olsun

Işıklar içinde uyusunlar. Babanız anneniz üzerinden dolaylı mirasçıdır. Ilgili payı yasalar gereği alabilir.

Merhaba sevgili k.k üyeleri kafama acayip takılan bir konu var bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim. Annem 5 yıl önce vefat etti biz 4 kardeşiz babam sağ. Geçen hafta anneannem vefat etti anneannemden kalan bir ev var 3 tane teyzem var tabii ki şu an evin satılma durumu söz konusu değil ama babam her yerde kaynanam iyi ki öldü çok borcum var oradan gelen parayla borçlarımı kapatacağım diyormuş babamla, annem öldüğünden beri doğru düzgün görüşmüyoruz pavyon Karı kız kumar her şey var annemden ona kalan emekli maaşı ile bile harama el uzatıyor ben anneannemin evinden ona hiçbir şey kalsın istemiyorum acaba babam kaynanasinin yasal mirasçısi olabiliyormu konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursanız çok sevinirim
Mirasta kök içi halefiyet vardır yani daha basit ifade ile anne ve baba-cocuklari-onlarin çocukları şeklinde gider. Anneniz anneannenizden önce vefat ettiği için anneannenizin miras hakkı önce anneniz de yaşıyormuş gibi teyzeleriniz arasinda paylastirilir, annenizin hakkı da altsoyu olarak size geçer.

Son düzenleme:
Mirasta kök içi halefiyet vardır yani daha basit ifade ile anne ve baba-cocuklari-onlarin çocukları şeklinde gider. Anneniz anneannenizden önce vefat ettiği için anneannenizin miras hakkı önce anneniz de yaşıyormuş gibi teyzeleriniz arasinda paylastirilir, annenizin hakkı da altsoyu olarak size geçer.
yani babam alamaz değil mi? inşallah alamaz eğer öyle bir durum olursa teyzemler kahirdan ölür

yani babam alamaz değil mi? inşallah alamaz eğer öyle bir durum olursa teyzemler kahirdan ölür
Yasal olarak böyle bir hakkı yok. Hatta şöyle annenizin hakkı altsoyu olarak size geçer.

Eğer anneniz anneannenizden sonra vefat etseydi alabilirdi ama dediğim gibi anneniz, anneannenizden önce vefat ettiği için yasal olarak böyle bir hakkı yok.

Hayir 1/4’u sag kalan ese gecer. 3/4 cocuklara gider diye biliyorum ben

Hayir 1/4’u sag kalan ese gecer. 3/4 cocuklara gider diye biliyorum ben
Bu dediğiniz kural, konu sahibinin annesinin mirasının bölüşülmesinde. Konu sahibi anneannesinin mirasının bölüşülmesini soruyor. Bu durumda alamaz.

"Mirasçılık sırası gereğince, damat kayınvalidesine veya kayınpederine mirasçı olamıyor. Ancak kayınvalide veya kayınpeder oğlu veya kızı hayattayken vefat ederse, mirası önce oğluna veya kızına kalır. Oğul veya kızının vefat etmesiyle oğul veya kıza geçen mirasın bir kısmı gelin veya damada geçebilir."

Bu dediğiniz kural, konu sahibinin annesinin mirasının bölüşülmesinde. Konu sahibi anneannesinin mirasının bölüşülmesini soruyor. Bu durumda alamaz.

"Mirasçılık sırası gereğince, damat kayınvalidesine veya kayınpederine mirasçı olamıyor. Ancak kayınvalide veya kayınpeder oğlu veya kızı hayattayken vefat ederse, mirası önce oğluna veya kızına kalır. Oğul veya kızının vefat etmesiyle oğul veya kıza geçen mirasın bir kısmı gelin veya damada geçebilir."
Ben mirastan hiiic anlamam, yillar once derslerden kalan anca bu kadar hatirladim 🤷🏼‍♀️🤓

Bir kaç avukata danıştım onlarda alamayabilir diyor kafam karisti
Tabi alamayabilir diyecek. Siz de şaibeli mevzu var diye miras taksimi davası acacaksiniz o avukat da sizin vekaletinizi alacak. Çünkü kimse sonucu net olan bir dava için avukat tutmaz.

Babam, dedemden önce vefat etti. Dedemin vefatından sonra dedemden kalanlar uzerıne verasette anneme (geline) pay düşmedi, halalarım amcaları ve kardesımle bana düştü. Sanırım aynı durumdan bahsedıyorsunuz. Umarım yardımcı olmusumdur.
Sadece babamın dırek uzerıne olan tarla tapan ev vs varsa onlardan pay sahıbı oldu annem.

Başınız sağolsun. Ananenizden annenize kalan miras size ve kardeşlerimize düşer. Babanızın bu durumda hakkı yoktur. Ananenizin 4 çocuğu varsa miras 4e bölünür ve 1 hakkı siz 4 kardeş alırsınız.

Hepinizden Allah razı olsun yüreğime su serptiniz. Zaten annemden kalan emekli maaşını kadınlara yediriyor harama harcıyor ona hiç birşey yapamadım engelli kardeşim var annemin maaşı ona kalsın diye dava bile açtım ama kaybettim devlet yarısını babama yarısını engelli kardesime bağladı bunda da ona hak verilseydi com üzüldü teyzemler ve bende

Babanız anneannenize kesinlikle mirasçı değil. Aksini söyleyenleri dikkate alıp kafanızı karıştırmayın.

Babanız satılan evin 1/4unu alir .Yani ev satıldı diyelim 10bin tl ye 2500 tl si sizlerin ve babanızın bu 2500 'ün 1/4 u babanızın kalanı sizlerin

X