Dedemin annemde yaşamak istemesi meselesi

Dedemin kafasında ona da oğlanları baksın var işte...
Valla dünya dedenizin kafasıyla dönmüyor işte. Birinin ona gerçeklerden bahsetmesi lazım. Anneanneniz de güzel bir bahane. Kırılmasına gerek yok. Siz arayın konuşun, anneannem kalacak orada, kadın rahat edemez, namahrem falan deyin. Herkese kendi evladı baksın, ne alaka anneniz? Yazık kadına. Ömür boyu hasta bakmış zaten. Şu yaştan sonra kayınbaba derdi çekmesin. Kendisi söyleyemiyorsa en uygunu sizin konuşmanız.

Anladığım kadarıyla dedeniz varlıklı biri belirli bir parası var bir orda bir burda adam rezil olacağına bakım evine verilse yani gelin yani sonuçta ihtiyaçlarını nasıl karşılayabilir haklarınızda bakmak istemiyormus rezil olmasından iyidir bence
Bunu aslaaa istemez sonra çocuklarına millet laf eder diye asla asla yani. Ayrıca ben de istemem gelsin bizlerde kalsın. Sonuçta yaşlanınca bakacağım bir babam yok 😔 ama bakım evine gitmesin

Bence halamlara kıyıp da yük olmak istemiyor. Hepsinin kocası var diye aile onlar şeklinde düşünüyor. Sanki annem kocasız kalınca mecburmus gibi davranıyor aslında.
O zaman başının çaresine baksın, anneniz kimseye hizmet etmek zorunda değil. Sanki kadının kendi babası. Halalarınız da az değiller, uygun değil baba deyip evlerine götürmeleri gerekirdi. İşlerine gelmiş, belli. Anneniz ses çıkarmadığı için öyle oluyor maalesef. Madem öyle siz gerekeni yapın.

Bunu aslaaa istemez sonra çocuklarına millet laf eder diye asla asla yani. Ayrıca ben de istemem gelsin bizlerde kalsın. Sonuçta yaşlanınca bakacağım bir babam yok 😔 ama bakım evine gitmesin
Böyle düşünüyorsaniz bakmalısın o halde bazen evlat bakmaz işte evlat değil hayırlısını istemek lazım

Tabii ki anneniz bakmasın,kızları dururken neden eşi vefat etmiş gelini baksın ki.
Ama bu mal,miras işlerini neden anlattınız anlamadım.
Tabii ki oğluna ev verdi ise “sırf” bu sebeple kızlarına da birer ev verecek hakkaniyetli adammış.
Bu bile nasıl sorun gibi lanse ediliyor anlamadım.
Öyle yapmasa bu sefer de “hala çocukları” derdi ki dedemiz tam bir erkek çocuk aşığı idi,oğlunun borçlarını ödedi,yıllarca evini geçindirdi,annemize hiçbir şey yok.
Ben dedenin şu an kızlarım yorulmasın diye düşündüğünü bile sanmıyorum insan öz çocuğunun yanında olmak istemez mi demek ki bir sorun olmuş oraya gelmiş.
Tabii doğru değil ama sadece kendi pencerenizden bakıyorsunuz bence.
Mesela dedem bizdeydi ki çok iyi bakıyorduk kendi odası vardı ama gitmek istedi diyorsunuz belki dedeye çok iyi gelmedi.
Hani sanki evimize almışız oda da vermişiz çok iyiydi sırf gıcıklığına gidiyor der gibi.
Ha belki öyledir ama belki de değildir sizin kendi pencerenizden göremediğiniz şeyler vardır.
Bu kadar babama yaptı ama halamlara da ihtiyacı olmasa da yaptı onlar da koluna bilezik yaptı diye anlatmasanız hal verecektim ama cık böyle geçmiyor ya.

Ay var ya çok komik ama anneannemde bir yeni gelin moduna girdi ki sormayın gitsin. 🤣🤣 Hacı bey, Hacı bey diyip dedemle konuşmaya çalışıyor. Dedem de ona yüzün pamuk gibi olmuş x hanım diyordu. Çok komiklerdi çok 🤣 anne evlendirelim mi diyordum. Tabi kızım artık benden baskasi da hiç bakamasin iyi düşündün diyordu. 🤣
Bence bu iyi fikir 😄

Ay var ya çok komik ama anneannemde bir yeni gelin moduna girdi ki sormayın gitsin. 🤣🤣 Hacı bey, Hacı bey diyip dedemle konuşmaya çalışıyor. Dedem de ona yüzün pamuk gibi olmuş x hanım diyordu. Çok komiklerdi çok 🤣 anne evlendirelim mi diyordum. Tabi kızım artık benden baskasi da hiç bakamasin iyi düşündün diyordu. 🤣
Ya vallahi aklımdan geçti bu durum yazdığını görünce yorum yapayım dedim. Deden abayı yakmış olmasın ananene :KK53: :KK53:

Böyle düşünüyorsaniz bakmalısın o halde bazen evlat bakmaz işte evlat değil hayırlısını istemek lazım
Zaten yazın ben de kaldı ben seve seve bakarım. Ama kışın çalışıyorum. O yüzden halamlara dedim ki birinizde 4 ay birinizde 4 ay kalsın. Burada da bende iki ay diğer iki kardesjmde de birer ay kalsın. Yani buna herkes tamamdı. Ama dedem uymadı. Memlekettekne gitmek istedi. Sonra döndü anneme geldi yine. Annem ne alaka ya demek istiyorum artık.

Tabii ki anneniz bakmasın,kızları dururken neden eşi vefat etmiş gelini baksın ki.
Ama bu mal,miras işlerini neden anlattınız anlamadım.
Tabii ki oğluna ev verdi ise “sırf” bu sebeple kızlarına da birer ev verecek hakkaniyetli adammış.
Bu bile nasıl sorun gibi lanse ediliyor anlamadım.
Öyle yapmasa bu sefer de “hala çocukları” derdi ki dedemiz tam bir erkek çocuk aşığı idi,oğlunun borçlarını ödedi,yıllarca evini geçindirdi,annemize hiçbir şey yok.
Ben dedenin şu an kızlarım yorulmasın diye düşündüğünü bile sanmıyorum insan öz çocuğunun yanında olmak istemez mi demek ki bir sorun olmuş oraya gelmiş.
Tabii doğru değil ama sadece kendi pencerenizden bakıyorsunuz bence.
Mesela dedem bizdeydi ki çok iyi bakıyorduk kendi odası vardı ama gitmek istedi diyorsunuz belki dedeye çok iyi gelmedi.
Hani sanki evimize almışız oda da vermişiz çok iyiydi sırf gıcıklığına gidiyor der gibi.
Ha belki öyledir ama belki de değildir sizin kendi pencerenizden göremediğiniz şeyler vardır.
Bu kadar babama yaptı ama halamlara da ihtiyacı olmasa da yaptı onlar da koluna bilezik yaptı diye anlatmasanız hal verecektim ama cık böyle geçmiyor ya.
Anlatma sebebim dedem malını mülkünü oğluna verdi o yüzden de annem bakmalı gibi bir durum söz konusu olmadığı içindi. Hatta hakkaniyetli davrandı diye belirtmem de ondan. Dedemin genel olarak aşırı bir ince dusunme durumu var. Bizler rahat etsin diye herşeyi ona göre ayarladık. Benim de üç çocuğum var ikisi yazın daha iki buçuk yaşında bile değillerdi. ama ona rağmen dedeme de etkinlik olsun diye fizik tedaviye götürdük, namazlara üç çocuğumu da yanıma alıp dedemi götürdüm. Bunları da seve seve yaptım. Çünkü çocukken de o bana yaptı. Mesele bende kalması değil yani. Adam çekiniyor damatlardan da. Ki eşim de büyük ailede büyümüş. Annene bırakma bize getir diyen ve ona göre davranan bir adam. Ama dedem birazda memleketin halini merak etti sanırım gitmek istedi. Biz de bir hafta kalalım sonra yine birlikte dönelim diye gittik onca yolu. Gidince de ben dönmem kalcam dedi. Yani adam zavallim ne yapacağını kendi de bilmiyor. Bizlere de uymuyor 😔

Dedeniz evlat ayırmamış gayet olması gerektiği gibi çocuklarına eşit davranmış. Ama siz bundan hiç hoşlanmamış gibisiniz. Ne yapsaydı halalarınıza ihtiyaçları yok diye vermesemiydi. Konuyla ilgisi ne anlamadım.
Konuya gelince anneniz kendi halletmeli sorunu. Dede ile konuşup annem benle kalıyor senin de benimle kalman uygun olmaz o yüzden başka bir yol bulmamız gerek baba demeli

Dedeniz evlat ayırmamış gayet olması gerektiği gibi çocuklarına eşit davranmış. Ama siz bundan hiç hoşlanmamış gibisiniz. Ne yapsaydı halalarınıza ihtiyaçları yok diye vermesemiydi. Konuyla ilgisi ne anlamadım.
Konuya gelince anneniz kendi halletmeli sorunu. Dede ile konuşup annem benle kalıyor senin de benimle kalman uygun olmaz o yüzden başka bir yol bulmamız gerek baba demeli
Başka yorumda bahsettim yani dedem ben oğluma mal verdim o bana baksın diye düşünülecek bir durum da yok. Ha oğlu ha kızı eşittir dedemin gözünde. Ama iş bakmaya gelince oğlumun evi benim evim diye annem de kalmak istiyor. Bu nedenle açıkladım aslında ama yanlış anlaşıldı galiba. Belki de bı edit yapmalıyim. Yoksa canı nasıl isterse öyle yapsın. Bu hayatta dedemin mirasi babama bile nasip olmamisken çok şükür kendi evim arabam işim gücüm varken bunu dert edecek konumda değilim. Deprem de bize herşeyin yalan olduğunu en açık şekilde gösterdi

Başka yorumda bahsettim yani dedem ben oğluma mal verdim o bana baksın diye düşünülecek bir durum da yok. Ha oğlu ha kızı eşittir dedemin gözünde. Ama iş bakmaya gelince oğlumun evi benim evim diye annem de kalmak istiyor. Bu nedenle açıkladım aslında ama yanlış anlaşıldı galiba. Belki de bı edit yapmalıyim. Yoksa canı nasıl isterse öyle yapsın. Bu hayatta dedemin mirasi babama bile nasip olmamisken çok şükür kendi evim arabam işim gücüm varken bunu dert edecek konumda değilim. Deprem de bize herşeyin yalan olduğunu en açık şekilde gösterdi
O yaşta bir adam, oğlu vefat edince gelininin kendisiyle bir bağı kalmadığını bilmiyor olabilir mi sizce ? Yaşı itibariyle bakıma muhtaç ve kimsenin evinde yaşamak istemiyorsa, yaşlı bakım evine gitmeyi de düşünebilir.

Dedemin kafasında ona da oğlanları baksın var işte...
Ne saçma ya. Herkes kendi ebeveynine baksin işte. Ben başka birinin annesine-babasina bakıyorum, benim öz anne-babama da başka gelin bakiyor. Yani bu yaşlilarin düşünceleri neden bu kadar tezat çözemiyorum. Herkes kendi ana-babasina baksın işte böylece kimse kimseye laf da edemez. Valla bizim yaşlılar bir degisik.

Illa memlekette ev tutmak zorunda değilsiniz ya, sizlere yakın bi yerden ev tutup bakıcı ayarlayabilirsiniz. Hem adam ortada rezil olmaz hem gözünüz üstünde olur. Parasıyla ortada kalmış. Annenizinde artık ayağını uzatıp keyfine bakma zamanı. Allah rızasını gözetmek çok güzel bir şey ama "kolaylaştırın, zorlaştırmayın" hadisini de göz önünde bulundurmak gerek.

X