Dedemin annemde yaşamak istemesi meselesi

Dedeme sana burada eşyalı ev tutalım bir de bakıcı bulalım dedim yazin geldiğinde, beni istemiyor musunuz ben bilmediğim şehirde bakiciyla nasıl yapayım diyor. Ay böyle şaştık kaldık ne yapacağımızı...
Sen de açıkça söyle o zaman dede annem zaten yaşlı kendi annesi de var ona da bakıyor çok zorlanıyor zaten başka çare yok deyin ya gel bizim yanımızda kal ya da sana bir bakıcı tutalım de

Ya yorum yazanların çoğu, siz iyi misiniz

Yaşlı bir adama diğer çocuklarına git demek ne kadar üzücü bir şey ya
Adam demek ki en çok kendini bu ailede iyi hissediyor
Yazık değil mi

Konu sahibi ve annesi aralarında paslaşabilirler
Ama başka çocuklarına git demek büyük vicdansızlık

Ya da ben kv ve kp ine çok iyi davranan bir kadının kızı olduğum için size inanamıyorum

Biri de yazmış; diğer çocukları da sevap kazansın bilmemne
Arkadaşlar ben ateistim ve vicdanım yaşlıların kötü hissetmesine ve üzülmesine dayanmıypr
Sevap point için yapmıyorum iyilikleri
Öyle çıkarcı bir bakış açım yok yani

Yazık değil mi

Ya da ben kv ve kp ine çok iyi davranan bir kadının kızı olduğum için size inanamıyorum

Arkadaşlar ben ateistim ve vicdanım yaşlıların kötü hissetmesine ve üzülmesine dayanmıypr
Adam kendini orada iyi hissediyor diye zaten kocasını kaybetmiş bir kadının ömrünün geri kalanını da hasta bakıcılık yapması mı gerekiyor?? Durumu gayet iyiymiş bir bakıcı tutuversin hayat müşterektir

dedenin artık annenizde kalması bence münasip değil ki bence çok kişi için de bu durum böyle. yani Allah rahmet etsin oğlu vefat etmiş dedenin gelinin yanında ne isi var? hiç uygun değil. evde anneanne var hoppp bi de dede gelmis. kadin kendi yaşlı annesine mi baksın kayinbabasina mi? hafi dede değil babaanne olsa iki kadın güzel güzel gecnirler anneanne ve babaanne olarak yani. Su an hiç oluru yok bence. arar halamlarla konuşurdum. torun olarak ben de bakamam. kızları dururken bana da düşmez mesela. gündüz işte çalışıp akşam gelip dedeme bakamadım sanirim. insallah bir çıkar yol bulursunuz. burda top çokça dedenizde en az

Kizlar arayıp halamla konustum. Zaten halamda kendisine çağırıyor ama dedem annemin yanını kendisine seçmiş gibiydi. Halamlar bayramdan sonra alacaklar. Dedem bize yük de değil fazlalikta. Dediğim gibi üstümde çok emeği olan çok sevdiğim bir insan. Ama annemde olmaz. Halama da bunu dedim annem uygun değil. Yazin gelsin bizlerde geçirsin çok mutlu oluruz ama annemin yanında olması anneme iyi gelmiyor. Psikolojisi bozuldu. Sosyal bir kadındı şimdi herşeyde yaşlılarını düşünmeye çalışıyor haliyle. Eve kapandı annemde 😔 8 tane torunu var. Hiç birimiz anneme bırakmıyoruz küçücük çocuklarımiza hepimiz bakıcı tutmuş ya da kreşe vermiş durumdayız annem babamdan sonra toparlansin biraz kendine gelsin istiyoruz. Halamla konuşmak iyi oldu

Yazık değil mi

Çok iyiyim valla ben.

Yaşlı adamın canı can da konu sahibinin annesininki değil mi?
Yani dışarıda adamın bir sürü kızı var hala ama adam öyle istemiş diye kadın istemediği halde baksın neden kp öyle istemiş yazıkmış kadının söz hakkı bile yok neden adam yaşlı?

Bu arada yaşlı dediğiniz adam kendi çocuklarının saadeti bozulmasın diye gelinine gidiyor. Ama işte vicdan, yaşlı vs vs

O zaman niye ağlıyor ki?
Annemin birşey dediği yok aslında. Babaniz yok babası var. Babanizi cok özlüyorum diyor. Gitsin istemiyorum vs asla demiyor. Ama manyak manyak düşüncelere giriyir. Dubleks eve geçip yaşlıların ikisine de kendini vakfetmek gibi. Birşey demese bile görüyorum annemi normal değil. Eski o sosyal arkadaşlarıyla görüşen neşeli kadından eser kalmadı. Birinin vefatını duyunca ne güzel bana da nasip olsun falan diyor deliriyorum. Birşey demedigi için de kızıyorum. Sana geleceğim dediginde neden annem var bana uygun olmaz demedin diyorum. Nasıl diyeyim kızım o gelmek isterken diyor. Anneme üzülüyorum, kızıyorum... Bir ara psikolojik destek alıyordu bira daha iyiydi sanırım yine desteğe ihtiyacı var

Yazık değil mi

Kadının adamla yıllar süren eşten dolayı bi bağı varmış artık o da yok. Belki kadın tekrar evlenecek? Belki atlet don gezecek yayılıp saatlerce uyuyacak?

Kendi ÖZ kızları varken tamamen oğlunun bile olmadığı evde eski gelinini üzerine yıkılmak basit bir şey değil. Ahlaki olarak da doğru değil. Hem o oğlundan olan torunları gel kal derken neden illa gelinim de gelinim?

Kadının kocası ölmüş nikah bile kıyabilecek bir kadın ve bir erkek onlar şu an.

Yılların hatırına kısa süreli misafirlikler kabul edilebilir ama sürekli kalma asla olmaz .

Tersi bir durum olsa kadinin kızı olse , gidip damadında kalabilir mi imkansız .
Annenize de çok yazık yaşlı bakımı çok zor , hele akraba olmayan birine bakmak daha zor .
Eskiler “ insan eti ağırdır “ derler . Annenizi kurtarın bu durumdan .

Annenize üzüldüm bakmak zorunda değil.

Ama ben dedeye de çok üzüldüm ya😢 Gücü küveti yerindeyken herkese yetişmiş hakkaniyetli adammış,çocuklarının tahtını da bahtını da yapmış.

Yaşlanmış hayat arkadaşı da gitmiş zordur erkek adam için karısı olmayınca böyle ortada kalır.Bir kadının kocası ölünce kendini idare edebiliyor 😢
Çok katıldım bu yoruma birebir aynı şeyleri yazacaktım birebir aynı duygular dayım Allah'ım kimseyi kimseye muhtaç etmesin .

Merhaba hanımlar biraz garip bir konu olacak ...

Babamın ailesi çok varlıklı bir aile. Yıllarca da babama destek olmuş (babama ne verdiyse ama mutlaka halamlara da vermiş dedem. Yani babam mesela kaza yaptı paraya sıkıştı dedem 10 babama verdiyse ihtiyacı olmadığı halde 10ar da üç halama vermiş. Babam geçinmeye çalışırken halamlar ihtiyaclari yok diye hep bilezik dizerlerdi. Dedem böylece hep hakkaniyetli davranmaya çalıştı. Hatta elinde 40 yoksa babama da o 10u vermezdi elimde yok diye) bu şekilde para istemek bence çok hatalı ama malesef böyle olmuş hep. Babaannemlerde her şeyi bizimkilerden istemeye beklemeye kendilerine hak görmüşler.
Babam 35 yaşında ağır kalp hastası oldu. Yıllarca annem babamla seve seve ilgilendi. Babam hastayken dedemlerde her hastalık işlerinde mutlaka bizim yaşadığımız sehre gelip burada ameliyat vs oldu hepsinde de hep haliyle annem ilgilendi.
Babami üç yıl önce kaybettik henüz 55 yaşındaydı bizim için çok ağır bir surecti. Mekanı cennet olsun canım babam... Babamdan üç ay sonra da babaannem vefat etti. Dedem evinde kaliyordu bakıcısı vardı gündüz gelip giderdi. Geceleri de o şehirde yasayan iki halam dönüşümlü yanında kalıyordu. Hastalıkları var. Beyin ameliyatı oldu. Bazen kendini bilemiyor malesef. Neyse bu şekilde devam ederken Şubat depremi oldu ve dedemler deprem bölgesinde yaşıyordu. Haliyle evsiz kaldı. Ben de bir sıraya soktum. Kislari iki halamda kakacakti. Bakanların bri istanbulda biri memlekette yaşıyor. Üçüncü halamda memlekette ama onlar deprem oldu diye taşındı enişte de dedemi istemiyor. Kışları iki halam idare edecek. Yazında üç ay bizim yanımıza benim ve kardeşlerimin yanında kalacaktı. Ama dedem rahat etttigi halde (hepimiz oda verdik ilgilendik) yazın iki ay sonra memleketteki halama gitti. Uzun süre kaldı.

Gecen ay aradı ben sizin yanınıza geleceğim diye. Anneme geldi. Annemde yine depremde evi yıkılan anneannemi yanına almıştı. Annesnnem ve babamın babası olan dedem bir hafta bir arada kaldılar. Sonra dayım anneannemi aldı.

Şimdi dedem ben artık senle kalcam. Kimseye gitmem diyor anneme. Halamlarin da çok umurunda değil gibi. Bize gel diyorum bizlere de gelmiyor. Gelse de zor çalışıyoruz çünkü hepimiz de. Yani halamlara gitmesi şart. Anneciğim bugün ağlıyordu. Ben gitte diyemem böyle de kalmak zor oluyor diye. Kadının ömrü hasta yaşlı bakmakla geçiyor. Ne yapsak bilemedim 😔

Umarım anlaşılır olmuştur. Bir fikir verin kizlar ya.
Yok artık demeye geldim
3 kızı varken annenize mi düşer dedeye bakmak

Bir anne baba 10 çocuğa bakar da 10 çocuk bir anne babaya bakamaz derlermiş. Bunu anneniz için demiyorum tabi 3 kızı varken ona düşmemeli.
Siz birbirlerine iltifat ediyorlar deyince aklıma geldi yalan yok. Bu dedeyle anneanneyi evlendirseniz, bir eve yerleştirip yanlarına da bakıcı tutsanız mis gibi çözüm valla 🤭 Anneniz de rahat eder. Hem iyi anlaşıyorlarmış birbirlerine soluk yoldaşı olurlar ömürlerinin son yıllarında. Olmaz olmaz demeyin bi ağızlarını arayın bence. Belki onların da akıllarından geçmiştir size diyemiyorlardır.

Keşke dese.. demez. Öldürseler annemi yine demez. Takmış kafaya Allah rizasi diye. Kendine zulmediyor

Halanlara diyecek bunu annen.
Halanlar da alacak bakacak yapacak bir şey yok. Başta anlattığın para mevzuları alakasız zaten. İsterse deden en çok babana para vermiş olsun baban şu anda hayatta değil. Muhatabı yok zaten. Annene de düşmez. Herkes kendi anasına babasına baksın. Siz de sorumlu değilsiniz. Halanlar bakıcı tutsun madem dedede para var. Bakıcıyla iki hala arasında gezsin.

Eşiniz yokken yaşlı babasına bakmak kolay mı acaba ? Ki kadınım annesi de bakıma muhtaçken. Kadın bakmayacağım dememiş ki ama tamamen bit kişiye bırakmak haksızlık
Tabikide birinin üstüne yıkmak haksızlık , şöyle söylim önce evlatlarına görev düşüyor . Kadın bakma mecburiyetinde değil.Adam gelinini seçerse o zaman köklü bi çözüm bulunmalı

Malından şunu verdi bunu verdi muhabbetinden bağımsız bir konu bu. Anneniz dedenizin evladı değil ve hiçkimse birbirinin yanında rahat edemez. Halalarınızda kalabilir ya da annenizle beraber ortak yardımcı tutulabilir. Dedenize manevi olarak bakamayacaksanız da mutlaka maddi olarak bakım desteği vermelisiniz.

X