Dedikodu yapan komşu

Sizin konunuzu okuyunca aklıma bizim yazlık geldi :) Bizim yazlıkta da bir grup kadın bütün yaz toplaşıp erişte kışlık salça falan yapıyorlar. Birinin işi bitince öbürüne başlanıyor. İmece usulü gibi yani. Bir ara annem de onlara katılmayı düşündü sonradan vazgeçti. Hem bütün gününü alan bir şey hem yorucu hem de insanları beslemesi yedirmesi içirmesi var. Zor iş yani. Vazgeçti kadın. Bence onlar her gün her gün toplaşıp bir şey yapıyorlar. Anneniz erişteler iyicene kurusun 2-3 gün sonra giderim demişse sıkıntı olmuştur. En azından insanların gerçek yüzünü öğrendi geçmiş olsun. Ama komşunun yaptığı çok ayıp. Bilmeyene öğretilir kardeşim. İstekler kimsenin alnında yazmıyor söylenmesi lazım :KK43:

Kadın yapıp satmıyor öyle birşey yok satış yapan biri değil, sadece çay getirip vermiş Ogün annemde onlarla çalıştı biz yiyecekle değildi başka kullanabilicekleri bir hediye vermek istedik, erişteler çarşaf üzerinde yayılmış bekliyordu arada sırada karıştırılcak denmedi , meyve sebzeyle artı hediyeyle gönlü olmayıp erişteleri atan kişinin bir dilim kekle gönlü olur muydu bilmiyorum, o kadar masraf yapıldı 4. Kattan aşağı atarken erişteler etrafa sacilabilirdi, o gün kimbilir kime kızdı erişteleri bahane etti bağırdı, daha sonra yaptığı terbiyesizliği kola bile icmedik diye bastırmaya çalıştı keşke kola icmedik ama başka şeyler yapıldı bize diye hoş görseydi yada sakince alın artık eriştelerinizi deseydi bilemiyorum.
Hediyeleri verdikten sonra mı attı erişteleri?
Durduk yere bi gürültü duydunuz ve erişteleri mi attı yani? Bana olayda kopukluk var gibi geliyor ya birşey olmuş ki kadın dellenmiş( asla savunmuyorum ) erişteleri çarşafla toplayıp bağlayıp atmış bence kocasına bile kızıp bunu yapmaz insan ya bi tuhaflık olduğu kesin🤷‍♀️

Hediyeleri verdikten sonra mı attı erişteleri?
Durduk yere bi gürültü duydunuz ve erişteleri mi attı yani? Bana olayda kopukluk var gibi geliyor ya birşey olmuş ki kadın dellenmiş( asla savunmuyorum ) erişteleri çarşafla toplayıp bağlayıp atmış bence kocasına bile kızıp bunu yapmaz insan ya bi tuhaflık olduğu kesin🤷‍♀️
Aynen hediyeleri verdikten sonra atıldı biz onun bağırış sesine çıktı ne oldu ki diye, komsumuza ben mi uğraşıcam onların eriştesiyle diyordu bizde şaşırdık tmm alalım dedik biz öyle derken o yukarıda çarşafa sarıp 4. Kattan aşağı attı aldık, eşi yok vefat etti bu yaz, gelini gelmişti güya ona kızmış bilmiyorum

Sizin evinizde de oluyormuş demek ki. Milletin evini günlerce işgal etmeye gerek yokmuş.
İyide hanımefendi biz zorla işgal etmedik kimsenin evini, kendisi olmaz sizde bizim terasta yapalım orada kurumaya kalsın dedi, bizde tamam o zaman her sene yapıyorlar vardır bir bildiği dedik gittik , evinde kalmadı terasında boş yerde kaldı 4 katlı evin sahibi o tüm katlar boş, sadece en alt katında bu kişi yalnız yaşıyor onun yerini işgal edicek nimeti aticak kadar darda kalmadı sonuçta ha diyelim çok rahatsız oldu olay çıkarmak yerine tek kelime eder insan eristenizi alın bu kadar.

Kadın herkes gittikten sonra yaptığı temizliğe de bozulmuş olabilir mi?
Sonuçta yoğururken ve açarken un gidiyor bir yerlere.
Kesilirken de ne kadar örtü sersen de parçalar uçuyor arada.

Kadın herkes gittikten sonra yaptığı temizliğe de bozulmuş olabilir mi?
Sonuçta yoğururken ve açarken un gidiyor bir yerlere.
Kesilirken de ne kadar örtü sersen de parçalar uçuyor arada.
Hamur bir gece önce bizim evde yogruldu rica ettiğimiz hanım gelmişti sadece, ne atılacak içine anlattı onun gözünün önünde annem yoğurdu hamuru ve terasına çıktığımız hanım yoktu yoğrulurken , yarını giderken annem evden temiz çarşaflar getirdi öncesinde ve sonrasında temizledi terası

Belli ki sadece birisi arizali, digerleri oyle insanlar degil baksaniza defalarca ozur dilemis kadincagiz kendini suclu hissedip. Takilmayin siz bosverin. Bu kadar bagirip cagirip olay cikaran kisiyle kola almis olsaydiniz da ayni seyi yapacakti. Mesele kola degil kendi cirkefligi.

Hiç bu toplanıp iş yapma meselelerinden anlamam ve muhtemelen yanılıp birinin önerisini kabul etsem başıma sizin başınıza gelen gelir. O yüzden hiç bu işlere bulaşmıyorum, yapacaksam kendim yapıyor değilse az da olsa satın alıyorum. Size de bir tecrübe olmuş, bundan sonra toplu işlere bulaşmazsınız artık. Karıştırma işi falan da varmış anladığım kadarıyla kadın "onlar keyfine bakıyor, ben bununla uğraşıyorum" diye düşünmüş muhtemelen.

Oturduğumuz sokakta köylü hanımlar var kış için her sene çok güzel şeyler hazırlıyorlar, ben 27 yaşındayım buraya annem ben doğmadan taşınmış yaklaşık 30 senedir komşular, neyse konuya gelicek olursak o hanımlardan biri bir pişirimlik erişte getirmiş anneme ,ben yemedim ama evdeki herkes çok beğenmiş biz hep hazır alıyorduk daha sonra annem rica etmiş getiren kişiden nasıl yapılıyor bana anlatır mısın bizde yapalım diye, kadın demiş ki güzelim sen malzemeleri al ben sana gelir yaparım hem görüp öğrenirsin, bizde aldık, herhalde bu erişte tek olucak iş değil kadın yanına yardım için 2 komşumuzla daha konuşuyor hamur açmak için, annemede gel karşı komşuya ben söyledim onun teras katında yapicaz demiş çünkü bizim terasımız yok , neyse annem komşularla terasta eristeyi yapmışlar ama kuruması için 3 4 gün daha burada durucak sonra birşeyden geçiricez demiş üzerindeki unların dökülmesi gerektiğini anlatmışlar, annemde tmm kalsın ne zaman yapılacaksa haber edin demiş çünkü hiç bilmiyor nasıl yapılır, eve gelince gerçekten kolay yapılan birşey olmadığını anlattı annem, kadınlar komşumuz olduğu için para teklif etmek ayıp olur diye düşündük babam pazarcı meyve yada baş örtüsü hediye ederiz dedik, ama 2 gün sonra bir ses duyduk karşı komşumuz bağırıyor onların eriştesiyle ben mi uğraşıcam diyor diğer komsumuza çünkü o ondan yardım istemişti , alsınlar eriştelerini ben mi uğraşıcam sormuyorlar bile dedi ne alemde erişteler , annemde ben hergun gelip ne oldu bizim erişteler diye sormak istemedim siz dediniz ya 3 gün böyle kalıcak ben sizi bekliyordum dedi, kadın teras katından erişteleri çarşafa sarıp 4. Kattan aşağı attı tabi biz çok bozulduk , başka komşularda çıkıp bakıyor kavga ediyoruz sandılar, diğer komşu anneme bakma güzelim sen ona o kızmıştır gelinine sizden çıkarıyor dedi, kadında çok kötü oldu keşke ondan yardım istemeseydim dedi o gün tekrar, tekrar gelip onun yaptığına ne kadar üzüldüğünü anlattı , pazara gidip alışveriş yaptıklarında babam onlardan para almamış, bizde hediye aldık onlara ama bugün duydum ki o bağıran komşu diyormuş erişte yaparken bir kola almadılarda içelim, o gün annemin de aklına oraya giderken yicek içecek getirmek gelmemiş , bir iyilik yaptı yani başımıza kaktı , üstelik biz ondan istemedik diğer komşumuz ondan yardım istemiş , keşke deseydi ben yapamam yada izin vermeseydi onun evinde yapılmasına çok moralim bozuldu annemede dedim keşke eline kola alıp gitseydin ama düşünememiş ne yapalım yani başkasının evine giderken birşeyler getirmeye cekinmiş komşular ama öyle yakınlık gelip gitme yok normalde, bu kadar abartıp bağırmanın herkese anlatmanın ne anlamı var canım sıkıldı bu duruma şuan evde herkes o erişteleri görmek istemiyor 😏 uzun oldu kusura bakmayın 🌷
. Az az evde annende yapabilirdi aslında beraber yapardiniz internette bir sürü tarif var. Bu işlerin rajonu kimin işi yapılıyorsa o yemek hazırlar, çayı demler. Yardıma.gelen kişilerin karnı doyurulur yani .

Birde sanki terası olan kadına da emrivaki yapılmış gibi geldi bana . Belki gönlü yoktu terasında onların durmasından ,acik hava da mı kuruttunuz anlamadım ama onun unu ,uçağı çok dökülür. Temizlemek ,yer kaplaması hoşuna gitmemiş olabilir. Evinizde bir odanızda kurutsaydiniz keşke. Unu elekten geçecek sadece çok da bir işi yok kuruduktan sonra.

X