Depremzede akraba / miras / sorgulama

Kıyamet koptu nerdeyse , binlerce insan öldü daha hâlâ ölümden kul hakkı yemekten korkmuyorlar ya Hiç bişey korkutmaz bunları. Bunların gözünü ancak 1 avuç toprak doyurur
Rabbim biz kulları için nice ibretler gösteriyor. İlk bir kaç gün insanların çoğu ah vah dedi. Bak görüyor musun dünya malı dedi. Ama sonra hiç bunlar yaşanmamış gibi gününe devam etti; malın mülkün derdinde idi... Kimisi de ibretten ders aldı. Keşke böyle birşey yaşamasaydık. Hiç bir can yanmasaydı. Ama Rabbimin bir bildiği var. Bizden önce de niceleri helak oldu... Tabi anlayabilene...

İşte dedim ya öyle bi gelenek var. Öyle bi dava açsalar tüm ailenin gözünde hatta tüm toplum gözünde hain ilan edilirler.
Edilsin ne olacak. Kimse karnın aç mı diye sormaz. Lakin lak lak konuşur. Miras davası açsınlar. Kuruşunu bile böler devlet. Öyle erkeğe çok kıza az olmaz. Üstelik engelli kardeş var, fakir kardeş var. Nasıl boğazlarından geçecek. S.çtırmasınlar geleneklerine. Şurda insanca iki gün yaşayıp ölecek herkes.

Al işte yine kızları mağdur eden bir gelenek daha .
Kızlarım elin oğluna yedireceğineOğullarım elin kızına yedirsin düşüncesi..

Bizim ailede de bu var maalesef. Babamın kız kardeşleri pay alamadı hiç çünkü onların kocaları var dendi. Erkek kardeşler arasında paylaştırıldı. Kabul edilemez elbette en azından bekar olan bu kadına verilebilirdi. Bu vicdan meselesi. Felaketten kurtulmuş ama aile felaketi bitmiyor işte.

Üzgün ve sinirliyim. Eşimin uzaktan kuzeni olan 30 yaşında ve kronik rahatsızlığı olduğundan dolayı kendi isteği ile hiç evlenmemiş bir kadın kuzeni vardı. Annesiyle birlikte yaşıyordu. Babası ise yıllar önce vefat etmişti. Depremde annesi vefat etti kendisi ise yürüme engelli olarak kaldı. İki abisi iki de ablası var. Şimdi sinirlendiğim nokta ise şu: Türkiye’nin bir çok yöresi nde olduğu gibi ekseriyetle Güneydoğu’da daha çok görülen kadına miras verilmemesi meselesinden dolayı bu kadına, annesine ve ablalarına babaları ölünce miras verilmemiş. ( burada yanlış anlaşılmak istemem bilenler bilir burada kastedilen İslam’ın kadına verdiği ½lik hissenin dahi bazı yörelerde kız evlatlara verilmemesi söz konusu) Şu an kızcağız engelli ve bakıma muhtaç. Ailede (amcaları vs) deniliyor ki sadece abileri bakmak zorunda değil ablaları da bakmak zorunda. Fakat ablalarda bir o kadar fakir. Normal şartlarda hem abileri hem ablaları bakmak zorundadır derdim fakat madem mirası almayı biliyorsunuz kız kardeşlerinizin başına bir şey geldiğinde bakmayı da bilmelisiniz şeklinde fikrimi beyan ettim. Fakat işler öyle yürümüyormuş miras söz konusu olunca ya da evlilik söz konusu olunca erkek evlada ton ile para yığarlarken anne babaya ya da muhtaç aile üyesine bakım söz konusu olduğunda eşitlik ve adalet timsali kesildiler. Bilemiyorum ben bu hayattaki adaletsizliği anlayamadım anlayamayacağım. Bu adaletsiz düzene kadınlar neden ses çıkarmaz aksine en çok destekleyenler neden hep onlar olur anlayamayacağım. Ve bazen de sisteme ses çıkarmanın insanlar için neden bu kadar zor olduğunu da anlayamıyorum. Kız kardeşlerine hiç miras vermeyen abi de polis yani cahil biri de değil… Diyeceksiniz ki siz ne yaptınız bu kız için telefonu kırılmış depremde telefon parası verebildik sadece. Elimizden anca bu kadar geliyor.
Bir başka konu : Depreme yakın bir bölgede ikamet ediyorum bir haftadır evde değilim eve yeni geldim. Gelir gelmez bodrum kata inip kolonlar sağlam mı diye baktım biraz çatlak gördüm fotoğrafını çektim yöneticiye bildirdim o da ilgili yerlere bildireceğini söyledi bu arada kamu lojmanlarında ikamet ediyoruz. Bir haftadır o kolonların çatlak olduğunu görmemiş olma olasılıkları bence yok. Ama hiç kimse itiraz eden sistemi sorgulayan hakkını arayan kişi konumuna düşmek istemiyor. Kaldıki bu lojmanlarda şube müdürleri bile var. Yani daha kolay bir şekilde hizmete erişim sağlayabilirler ama ses çıkarmıyorlar.
İki konu birbirinden bağımsızmış gibi anlattım ama bence iki konunun da esas problemi sistemi, gelenekleri, bize dayatılan ister sosyal ister siyasal ister toplumsal kuralları sorgulamıyor oluşumuz.
Ben tabiki milyonların geleneğini ya da hayata bakış açısını değiştiremem. Sadece çok sinirlendim anlatmak istedim.
Ve maalesef en sonunda konuyu şöyle kapatmak zorunda kalıyorum kafamda hak onların hakkı, aramıyorlarsa sanane…
Bu konularda hala gericilik yapanlara,aglayanin mali gulene hayir getirmez diyorum sadece.Hayrini goremezler abiler.

Bizim ailede de bu var maalesef. Babamın kız kardeşleri pay alamadı hiç çünkü onların kocaları var dendi. Erkek kardeşler arasında paylaştırıldı. Kabul edilemez elbette en azından bekar olan bu kadına verilebilirdi. Bu vicdan meselesi. Felaketten kurtulmuş ama aile felaketi bitmiyor işte.
Koca varsa var belki benim ailem zengin ben fakir biriyle evlendim. Belki yarın boşanacağım… hah işte benim de sinir olduğum nokta tam olarak burası ya. Ben belki boşanacaksınız size kim bakacak deyince abimiz derlerdi. Ben de sanırdım ki miras aldıkları için kızlara bakmaya mecburlar. Yokmuş öyle bisey canları isterlerse bakıyorlarmış. Bu erkekleri kim pişpişledi bu kadar vicdansız herifler. Bu insanlar bu kadar adalet hissiyatından yoksun olabilir mi ! O zaman kendilerine yapılan adaletsizlik için ses çıkarmaya hakları kalmıyor… nasılsanız size de öyle muamele edilir diyesim geliyor. Sözüm size değil yanlış anlamayın

En büyük hatamız da burada başlıyor. Susuyoruz... Maalesef hayat kaygısı içinde başka aile işlerine karışmayalım, ben söylersem suçlu olurum algısı var. Ama ne acıdır ki dinimizde de yapılan haksızlık, zulüm karşısında sessiz kalanların da ceza alacağı söylenir. Ben de sizin gibi yapılan bir haksızlık olduğunda içinde yangın kopan nadir de olsa söyleyebilen biriyim. Keşke susmasak. Susa susa bu hale geldik... Bazen bırakın yedi kat eli en yakınımız bile yanlış yapınca susuyoruz. Eğer konuşursak suçlu biz oluyoruz.
Akrabanız için gerçekten çok üzüldüm. Allah abilerine vicdan versin. Siz de birşeyler söylemeye çalışmışsınız. Anladığım herkes işine geldiği gibi davranıyor. Miras söz konusu olunca hak diyenler hiç bir şekilde affedilmeyecek kul hakkını yiyince sorun olmuyor... Kan bağı her zaman can bağı olmuyor. Allah'ım ıslah eylesin. Bizim akrabanız için yapabileceği birşeyler var mı? Hepimiz burda onun ablaları, anneleri, kardeşleriyiz.
İkinci konunuza gelecek olursak siz oturduğunuz bina için gerekli uyarıları hem yöneticiye hem de varsa whatsapp grubunda tüm apartman sakinlerine bildiriniz. Baktınız herhangi birşey yapılmıyor mu lütfen kendiniz için birşeyler yapın ve bina kusurlu ise ordan çıkın lütfen.
Ben nadir değil genel olarak hep söylüyorum ama başka memleketten olduğum için onları ve onlarin geleneklerini beğenmeyip küçümsemekle suçlanıyorum. Kardeşim ben zaten kendi ayrımcı adetlerimi de eleştiriyorum ki size has değil yani !
Okumuş erkeklerde zerre vicdan yok okumuş kızlar kurtaracak bu milleti ! Okumuş kızlar arıyor hakkını.

Kadinlar parasina sahip cikamiyor cunku. Dugunde ailesinin taktigi bileziğe kadar erkek taraf kolundan siyirip aliyor da ses cikartamiyorlar aman huzurumuz bozulmasin diye ve okumuş meslek sahibi kadinlar bir de, burada öyle konular okudum. Bilezigi gectik maaş kartlarini elllerinde tutamiyor kimisi.
O miras kocasina verilmiş gibi olacak verilse, ben olsam ben de istemem verilsin ama keşke bu kadar pasif kadinlar yetiştirilmese. 🤷

Son düzenleme:
İşte dedim ya öyle bi gelenek var. Öyle bi dava açsalar tüm ailenin gözünde hatta tüm toplum gözünde hain ilan edilirler.
Aman çok da önemliydi onların gözü. Bir işe yaramaz ailesi ne olarak görürse görsün. Açsın davasını, onlar uyanıksa kadın daha da uyanık olacak. Kınayanlar çok geleneklerine bağlıysa kadına sahip çıksınlar. Sinirlerim zıpladı. Siz de binanızla ilgili umarım sonuç alırsınız, baktınız gelişme olmuyor bir de belediyeye bildirin. Ama mutlaka evraktan geçirip evrak takip numarası alın.

Aman çok da önemliydi onların gözü. Bir işe yaramaz ailesi ne olarak görürse görsün. Açsın davasını, onlar uyanıksa kadın daha da uyanık olacak. Kınayanlar çok geleneklerine bağlıysa kadına sahip çıksınlar. Sinirlerim zıpladı. Siz de binanızla ilgili umarım sonuç alırsınız, baktınız gelişme olmuyor bir de belediyeye bildirin. Ama mutlaka evraktan geçirip evrak takip numarası alın.
Kamu lojmanlarına müdahale ancak ankaradan oluyormuş onlar gelecek de, bakacak da… hiçbir yerde toki binası yıkılmadı ama bizi bulur belli mi olur. Ayrıca Maraş’tan sonra deprem beklenen bir yerdeyiz

Koca varsa var belki benim ailem zengin ben fakir biriyle evlendim. Belki yarın boşanacağım… hah işte benim de sinir olduğum nokta tam olarak burası ya. Ben belki boşanacaksınız size kim bakacak deyince abimiz derlerdi. Ben de sanırdım ki miras aldıkları için kızlara bakmaya mecburlar. Yokmuş öyle bisey canları isterlerse bakıyorlarmış. Bu erkekleri kim pişpişledi bu kadar vicdansız herifler. Bu insanlar bu kadar adalet hissiyatından yoksun olabilir mi ! O zaman kendilerine yapılan adaletsizlik için ses çıkarmaya hakları kalmıyor… nasılsanız size de öyle muamele edilir diyesim geliyor. Sözüm size değil yanlış anlamayın
Hemen ben de örneğini vereyim. Miras alamayan halam da boşandı 3 abisi var babam dahil. Bir yere sığamadı diğer yengelerim sığdıramadı, çocuktum ama hatırlıyorum biz de rahattı sadece ama yine de bakmadıkları bir gerçek zaten çok geçmedi yeniden evlendi

Kadinlar parasina sahip cikamiyor cunku. Dugunde ailesinin taktigi bileziğe kadar erkek taraf kolundan siyirip aliyor da ses cikartamiyorlar aman huzurumuz bozulmasin diye ve okumuş meslek sahibi kadinlar bir de, burada öyle konular okudum. Bilezigi gectik maaş kartlarini elllerinde tutamiyor kimisi.
O miras kocasina verilmiş gibi olacak verilse, ben olsam ben de istemem verilsin ama keşke bu kadar pasif kadinlar yetiştirilmese. 🤷
Ailede dışlanmaktan da çok korkuyorlar. Neler neler var başka parti tutsan o zaman bile dışlıyorlar. Hakkını istesen ne hakla istersin kafasındalar.

Belki abi ve ablalar evlidir kimse kimsenin kardeşine bakmak istemeyebilir ama o zaman da hakkını yedikleri gibi ücretini ödeyip bir bakım evine yatırılabilir bu bayan

Kızlara hiç bir miras verilmemesi geleneği malesef Rize dede var.Hakkını isteyen kızlar hain ilan ediliyor.Toplum baskısı bu konuda da var.Devletin bu duruma el koyması ve kadınların mağduriyetini çözmesi lazım.Hatta camilerden hocaların bile sürekli bu konuda bilgilendirme yapması miras vermeyen erkek kardeşlerin nasıl haram mal yediğini anlatması gerekiyor

Eşinizin uzaktan kuzeni, yakin bir akrabaniz degil malesef. Erkek kardeslerine "kardesinize bakin" deme hakkinin size dusecegini sanmiyorum. Yani insani olarak dersiniz de , sizi dinlemezler. Aile icinde halledilecek bir konu malesef elden bisey gelmez bence

Eşinizin uzaktan kuzeni, yakin bir akrabaniz degil malesef. Erkek kardeslerine "kardesinize bakin" deme hakkinin size dusecegini sanmiyorum. Yani insani olarak dersiniz de , sizi dinlemezler. Aile icinde halledilecek bir konu malesef elden bisey gelmez bence
Yok ben zaten abilerini tanımıyorum konuşmam tabiki de kendi aile içimizde konuşuldu bu konu ben de dedim “miras almayı bilen kız kardeşinin başına bisey gelince bakmak zorunda” dediklerim kendi ailem kayinlarım görümceler falan oluyor. Yani biz ailecek o kız ve ailesi hakkında konuşuyoruz ve ben fikrimi böyle beyan ettim. Herkes hem fikir olarak hem ablalarının hem abilerinin kıza ortak bakmak zorunda olduğunu söylüyor yani bu durumun mirasla ilgisi yokmuş. Ama bence hakkaniyete göre var yani olmalı. Ailesi yasasaydı kim bakacaktı babası. E babasının tüm parasını kim aldı ? Abileri. E o zaman onlar bakacak bu kadar basit.

X