Derdim kariyer..

mangolubira

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
24 Eylül 2015
1.815
2.522
Hanımlar çok uzun olacak. Af buyrun.. İçimi dökeceğim önce.. Sonra da sizden hayallerime giden yolda bana akıl vermenizi isteyeceğim..

---

Hep imrendim çoook iyi yerlere gelen kadınlara. Kadının tek silahı kendine olan güveni, kariyeri çünkü. Ne baba evinden fayda görüyor bazen, ne de eline baktığı kocadan.. Sakın yanlış anlamayın bunu benim ev hanımı olan anneciğim de söyler. Kimsenin eline bakma, kendi cüzdanına güven der. Bunun küslüğü dargınlığı var, aranızda para sorun olmasa da bunlar sorun olur der. Haklı da aslında. Tüm anneler..

Boşanması ya da ne bileyim bir mecliste söz sahibi olması var. Övülen eltiler, üstün tutulup methedilen görümceler var. Ben yaşamadım bunları bekarım. Ama arkadaşlarımdan yaşayan çok oldu.

İnsan illa ki başına gelmesini beklememeli. Yarın öbür gün benim de güveneceğim yer kalmayabilir. Ki şimdi bile babasından para almayı gururuna yediremeyen biriyim. İlerde kime sığınırım? Tüm kadınlar kendi ayakları üzerinde durmalı. Yedisinden yetmişine tüm kadınlar..

Süpürge edilen saçların kıymeti bilinmez oldu. Ev hanımlığı en nankör meslek. Sakın kızmayın hanımlar öpüyorum emektar ellerinizden. Ama tüm büyüklerim bana bunları öğretti. "Kariyer her şeydir ben pişmanım sen olma." "Benim gibi olmak istemiyorsan oku."

Kadın diyorum.. Kadın "bıktım senden ne bitmez isteklerin varmış" diyen kocasına karşı kendi imkanlarıyla konuşmalı. Hep "boşanırsam naparım"lar yüzünden tahammül edilmiyor mu döven kocalara bile. Allah yardımcıları olsun.. Baba evinden sahip çıkan olmayınca kalıveriyor kadıncağızlar ortada.. Bdv de birkaç arkadaşımız var ailem de sahip çıkmıyor diyen.. Allah yardımcıları olsun..

Kariyer kariyer diyorum ya.. Bundan idari kadroları, senelerce okunan okulları anlamayın yalnızca..

Kim milyoner olmak ister yarışmasına katılan bir teyze vardı. Evde turşu yapıp, reçel yapıp satıyormuş. Benim için öss birincilerinden daha alkışlanasıydı. Kendine bir yol çizmiş, ayakları yere sapasağlam basmış.

Ben kariyeriyle anılan biri olmak istedim hep. Hep uğraştım kendimi geliştirmek için. Nerde okuduğumla ilgili vs bilgi vermeyeyim.. Kısaca hayallerimden bahsedip yol çizmeme yardımcı olmanızı rica edeceğim.

Hukukta kariyer yapmak istiyorum. Özellikle Ceza Hukukuna ilgi duyuyorum. Bu konudan ayaküstü bahsettiğimde, hocam muhakkak Almanca bilmem gerektiğini söyledi. Akademisyen olmak istiyorum.

İlk adımı attım. Almanca derslerim başlayacak yakında. İngilizceyi de hatırlamak ve ilerletmek için elimden geleni yapıcam.

Ve bunlardan da önemlisi bu yıl Hukuk Fakültesi için üniversite sınavına yeniden giricem. (Şuan bir ünide okuyorum zaten. Bölüm okul vs sormazsanız sevinirim.. Ama zaten bu alanda çalışmayacağım. Yani kariyer planım için önem arz etmiyor..)

Ne sınavlarıyla ne de akademisyenliğe dair diğer gerekli hususlarla ilgili bilgi sahibiyim.

Ygs-lys için de hala organize edemedim ders programımı. Disiplin sağlayamıyorum.

Başta üni sınavları için motive etmenize, sonra da beni yönlendirmenize çok ihtiyacım var.

Benim derdim iyi bir hayat kurmak; güçlü bir kadın ve işini en iyi şekilde yapan, kariyeriyle anılan biri olmak. Çünkü kariyer en büyük silah. Ben bunun örneğini çok gördüm..

Evet ideallerimi tercih ederim ama parasız da yaşanmıyor. İyileşmek için alınan ilaçtan, ilacı yazacak doktora gidebilmeye kadar her şey para.

İyi bir evim olsun, sevdiklerimi rahat rahat geçindireyim istiyorum. Hukukçu olduğumda zaten sevdiğim ve istediğim işi yapıyor olacağım. Peki aynı zamanda çok iyi paralar da kazanmak için neler yapmalıyım?

Mesela uluslararası hukukun maddi getirisi yüksek diyorlar. Nasıl müvekkil bulacağımı bi an düşündüm, kestiremedim..

Bir de uluslararası ceza hukuku vardı yanılmıyorsam. Bu alanlara da ilgi duyuyorum.

Her dert devasız olacak değil. Benim derdim de büyük adam olmak işte.

Hanımlar yirmi küsür yaşındaki kariyer aşığı birine, bu yolda yardım eder misiniz..

Kendinize en büyük yardımı yine kendiniz yapmışsınız aslında. Yolu çizmişsiniz sadece birilerinin yürü demesini bekliyorsunuz sanki.

Bayılırım güçlü kadınlara.

Bu yolda size ışık olacak tek şey kararlılığınız olacak!

Ve bu gücü kaybetmezseniz eğer manen size ihtiyaç duyan tüm insanlara kol kanat gereceksiniz.

Çünkü sizin kendi kanatlarınız var.

Hukuk konusunda kariyer anlamında bilgi sahibi değilim ancak;

(Eski) Eşimle evlendiğimizde "işi bırak, çocuklarımızı doğur, aile olalım vs" yalanlarına kanıp işimi bırakmak gibi bir aptallık yaptım.

Sonrasında bana ekonomik şiddet de dahil yapmadığı kalmadı.

Tekrar iş hayatına geri döndüm.

Şu anda yeniden evlensem, evlendiğim adam Ağaoğlu kadar zengin olsa ben yine de işimi bırakmam, emekli olana kadar çalışırım.

İşimi seviyorum, işime severek geliyorum. Beni ben yapan şeylerden biri de bu.

Aynen öyle.. Bir hayalim daha var aslında. Sadece hane halkını okutmak sadece kardeşlerime destek olmak değil emelim.

Bu yaşıma kadar hep bi çocuk okutmak istedim. Allahım inşallah maddi manevi güç kuvvet verir de nasip olur. Şuan öğrenci olduğum için yetişemiyorum kendime bile.

Ama ilerisi için hayallerim çok büyük.

Motivasyona çok ihtiyacım var evet. Nerden başlasam bilemiyorum.

Dediğim örnekleri hiç yaşamadım annem vs de yaşamadı. Ama çevremde çok gördüm.

Ne gelir elden? Hiç birşey. Onları kurtaramam belki ama kendimi ve gelecek nesli kurtarabilirim. Önüme gelen genci çocuğu hırslandırıyorum.

Ama örnek olabilmek adına gerekli yolu çizemiyorum kendime..

Herşeyi önce sıraya koy.Hukuk fakültesi istiyorsan bundan başla adım adım gidersin.
Hukuk kazanmak için öncelikle ne yapman gerekiyor? Hedefin sadecehukuk fakültesi kazanmak diye düşün. Önce bunu başar.
Kazandıktan sonra iyi bir ortalama ile okulu bitirmen ve bu esnada yabancı dilini geliştirmen, hangi alanı düşünüyorsan onunla ilgili kaynakları okuman ve temel literatür bilgisine sahip olman gerekir. Hatta imkan olursa yurt dışına erasmus vb. yollarla gidebilirsen çok iyi olur. Daha sonra Ales'e girip iyi bir puan alman ve mezun olduğunda uzmanlaşmak istediğin alanla ilgili yüksek lisansa başlaman gerekiyor. Bu esnada avukatlık vs. yapıp mesleğini tecrübe etmeni öneririm, çünkü akademisyen olunca ne yetiştirdiğini de bilmen mesleğin sahasını görmüş olman çok şey katıyor. Daha sonra üniversitelerin açtığı sınavlara başvurup bir kadro kapman gerekir. Bu noktada maalesef referansa da ihtiyacın olacak, bunu lisans düzeyinde kendini hocalara kanıtlayıp çevre edinerek hocalarla aranı iyi tutarak sağlayabilirsin. Zaten doktoradan sonra çok daha kolay kadro bulunuyor. Önünde uzun bir yol var ama yeteri kadar çaba gösterirsen hepsi allahın izni ile olur. Olmasa da sen cabalarının karşılığını bir şekilde alırsın, mesela akademisyen olmasan da başka imkanlar çıkar önüne, onları değerlendirirsin...
Ben de hukuk fakültesine puanı yettiği halde meslek lisesi çıkışlı olduğum için katsayı sebebi ile başka bölüm seçmek zorunda kalan şu an alanımda akademisyen olan biriyim. O cübbeyi giymek için ölüyordum ama herşey hayallerindeki gibi olmuyor, bu meselede de çok mükemmeliyetçi olup kendini sınırlama.Başarılar diliyorum.

Canım 23 yaşındayım ve bende senin gibi kariyer hedefli oldum her zaman. Diğer kızlar gelinlik,koca hayalleri kurarken benim hiç öyle hayallerim olmadı. Kız meslek lisesinde okudum bu arada. O kadar kız içinde kariyer hayalleri kurmak o kadar zordu ki... Okul bitti hepsi evlendi çoluk çocuğa karıştı.Bense inat ettim okudum. Mühendis oldum.Şimdi hem çalışıyorum hem yüksek lisansımı yapıyorum. Kendimle gurur duyuyorum. Kardeşlerimi okutuyorum. Ailemi geçindiriyorum. Alışverişe çıktığımızda ödeyen kişi ben oluyorum ya o nasıl büyük bir mutluluk anlatamam... Bu kararlılığın hoşuma gitti. Hedeflerini belirlemişsin. Ne yapmak istediğini ve bunları yapman için neler gerektiğini araştırmışsın. Bravo sana. Ailende destekçinse ne mutlu sana. Her zaman arkandayım. Soracağın ne olursa seve seve cevaplarım.

Tam olarak bu durumu kast ediyorum. Kandırıyorlar. Ben de kandırılacaktım ama mantığımı yenmeyi başaramadı Allah'a şükür. Deneyim edinmiş insanları hep dinledim hep ders çıkardım. Eğer toz pembe bakıp ben onlar gibi olmam diye kendimi kandırsaydım şuan bdv kariyer konumu değil de ben şimdi napıcamlarımı okuyordunuz.. Ucuz atlattım. Okulu bitirmemi beklemek istemiyordu vs vs:)

Böyle diyen erkeklerin amacı da ekonomik şiddet uygulayıp baskı altına almak bence, çoluk çocuk bahane.

Şuan çalışıyorum mesela. Ben ödüyorum. O maaşın tadı hiç bişeyde yok. Bir ay gün sayıyorum üç kuruş için. Binlerce liraya değişmem.. Ben kazandım çünkü..

Şuanki işime de odaklansam kariyer yaparım ama hayalimde kalacak aklım hep. Ömür boyu cübbe görünce içim yanacağına sıkarım dişimi...

Öncelikle kararlılığından dolayı tebrik ederim. Allah yolunu açık etsin. Arkadaşlarında dediği gibi ilk hedefin hukuk fakültesine girmek olmalı. Diğerlerinin cevabını öğrenci olduktan sonra alacaksın zaten. Almancanı ilerletirsen diğer dillere de yatkınlığın artar. Almancaya yoğunlaş ingilizce sokak dili unutmazsın zaten. Mümkünse iyi bir hukuk fakültesine girersin inşallah. Ankara ve İstanbul tabi ki en iddialıları ama son yıllarda özel üniversitelerin hukukları daha başarılı onları da araştır. Sonrasında ceza hukuku yada aile hukuku yerine daha çok para kazanmak istiyorsan ticari hukuka ve uluslararası hukuka yönelmeni tavsiye ederim. Ama şimdilik bunları düşünme ilk hedefine odaklan.
Benim tavsiyem yüksek lisansın olsun ama mümkünse akademik kariyer yapma. Akademik kariyerde para kazanma alanın çok daha kısıtlı. İkinci sınıf itibariyle stajları kovala iyi hukuk bürolarında staj yapmaya bak. Şirket avukatı olmak yada büyük bir büroda çalışmak inan bana kendi büron olmasından çok daha iyi. Böylelikle müvekkil bulmak gibi bir sorunun olmaz.

Hocalarım destekliyor. Hukuktan birkaç hoca ile diyaloğum var. Sevilen bi öğrenciyim. Yani ismen tanıyolar diyeyim. Binlerce öğrencinin içinde adımı soyadımı hayallerimi tutuyorlar akıllarında:) yeter bana :))

Mercedes'in ilanlarına baktım. İyi derecede ingilizce ile almanca istiyor doğal olarak. Şirket avukatlığı da çok havalı.

Ben söylediğimde "vaay" dedirtmek istiyorum. Ama tabii ki sadece bunun için değil. Manen de çok çok istiyorum. Yani o derece istemek ki bu "eğer ölürsem cübbe örtün üzerime" diyorum, espri sanıyorlar. Hani gelinlik örterler ya ben cübbe örtün dedim şaka sandılar yahu:)

Ağlamak istiyorum görünce. Cübbem olsa sarılır uyurum göğsüme bastırırım sımsıkı. Bir ara alayım dedim ama ben gerçekten kavuşmayı bekliyorum. Şimdi alsam ne olur sadece duracak askıda. Acaba alsam mı motive olurum? Alabiliyor muyum ruhsat vs olmadan?

Gerçekten nasip olmayacak mı acaba diye düşünüyorum. Bir yandan da bu kadar hastalıklı bi şekilde isterken azmedemiyor olmam ironik..

Bu arada çoook ama çok teşekkür ederim dilekleriniz için.. İnşallah olur inşallah..

Ben Hukuk okuyorum ve senin gibi ceza hukuku meraklısıyım.

Danışmak istediğin bir şey olursa danışabilirsin. Elimden ne gelirse yardımcı olurum.

Ben Hukuk okuyorum ve senin gibi ceza hukuku meraklısıyım.

Danışmak istediğin bir şey olursa danışabilirsin. Elimden ne gelirse yardımcı olurum.
Valla çok teşekkür ediyorum aklımdaki soruların tümü ilk mesajımda.. Napmam gerek sence?

Valla çok teşekkür ediyorum aklımdaki soruların tümü ilk mesajımda.. Napmam gerek sence?
Öncelikle Hukuk Fakültesini kazan Allah'ın izniyle. Ondan sonrası zaten geliyor.

Kazanmak için biraz efor sarfetmek gerek biliyorsun biraz daha yüksek puan gerekiyor.

Sonrası zaten çorap söküğü gibi.. Zaten önce herkesin aklı çok karışık oluyor. Ceza hocanı görüyorsun ona özeniyorsun, medeni hukuk hocanı görüyorsun ona özeniyorsun falan. Şirket avukatlığı, uluslararası hukuk falan bir sürü dal.. Okul bitene kadar kesin bir şekil alır zaten. Stajdan sonra da iyice oturur her şey. Sıkma canını. Sen bu istekle bu sene kazanırsın ben inanıyorum.

kendine uzun vadeli hedefler koy ama bunların hayallerinde kaybolma. Kısa vadeli hedeflerine odaklan. Uzun vadeli hedeflerin ya da hayallerin senin aldığın yola göre zamanla şekil değiştirebilir. eğer çok ileriye odaklanırsan motivasyonun bozulabilir bu şekilde. O yüzden şimdi tek amacın hukuk kazanmak olsun. Evet kafanda planlar yapmışsın. Bir şeyler belli. Şimdi bunları unutmuş gibi yap kendine. :)

Avukatım, fakultede okurken bile en nefret ettigim alan ceza hukukuydu, calısırken de mumkun mertebe ceza davası almayan burolar tercih ettim. Hukukun en kotu, en sıkıcı ve malesef en az para kazanılan dalıdır. Uluslararası ceza hukukunun ise ulkemizde pratikte hicbir karsılıgı yok zira ucmlerde yargılanabilmek icin roma statusune taeaf olmak gerekir ki turkiye bunu imzalamıs degil, yakın gelecekte de imzalaması olanaksız.

Cok fazla avukat var, cok fazla hukuk mezunu var ve olacak. Bunların arasından sıyrılmak icin yabancı dil ve iyi bir fakultedeb mezun olmak ve şans:) gerekli. Bence suan enerjini yalnızca iyi bir fakulte kazanmaya kanalize et. Okulun cepte olsun gereken diger seyler hallolur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…