derdim kreşe ve okula başlama yaşı

Jupiter neptun

Göğü kucaklayıp getirdim sana kokla açılırsın...
Kayıtlı Üye
19 Nisan 2019
1.445
1.315
36
çocuğum eylül 2017 doğumlu hatta eylülün de sonu yani şuan 22 aylık
eylülde kreşe vermeyi düşünüyorum ama okula ne zaman başlatacağımı da şimdiden düşünmem gerekiyor
çünkü 60 ay - 5 yaş
yada 72 ay - 6 yaşında vermem gerekiyor tam eylül doğumlu olduğu için
bu durumda 3-4 sene kreşe gitmiş olacak, okula gidene kadar sıkılmaz mı
tecrübeli anneler siz ne yaptınız kaç yaşında okula ve kreşe verdiniz
(ben çalışıyorum şuan eş kişisi bakıyor, o çalışmıyor
ailelerden de destek alabileceğimiz kimse yok malesef)
ilk etapta yarım gün vermeyi de düşünüyorum ama henüz karar veremedim
yorumlarınızı bekliyorum sevgiler

Allah hepimizin yardımcısı olsun
ben olsam 72 ayda verirdim bende 6 yaş içinde vereceğim inşallah
benim kızım da kreşe gidiyor tam 3 yaşında başlatmak zorunda kaldım

inşallah bıkmazlar
sizin yarım gün verme imkanınız varsa yarım verin tabi

eylülde kreşe vermeyi düşünüyorum ama okula ne zaman başlatacağımı da şimdiden düşünmem gerekiyor
çünkü 60 ay - 5 yaş
Benim daha cocugum yok ama kendimden biliyorum ben 3 yil krese gittim ve hic sıkılmadim hatta cok sey katti bana yani kücüktüm ama hatirliyorum .. orasi sıkılacak bi yer degil hic .. ama burdaki sistemi tam bilmiyorum kendimden bir örnek vereyim diye gelmistim :)

çünkü 60 ay - 5 yaş
evde bakan varsa 3 yaşa kaar vermeyin, sonrasında tam gün kreşe verin okula başlama yaşı yükseldi eski sisteme geri dönüldü artık 66 ay öncesi alınmıyor yani mecburen 72 aylıkken vereceksiniz.

2.5 yaş bana göre çok ideal. Kreşin çocuklarda paylaşma, konuşma, kendini ifade edebilme, birey olabilme gibi birçok olumlu etkisi var. Bizde 2017 mart doğumluyuz, eylül döneminde başlatmayı düşünüyorum.

Okul çağı için erken evham yapıyorsunuz bence. O günün şartları içerisinde çocuğunuzun durumuna göre karar verirsiniz.

Benim daha cocugum yok ama kendimden biliyorum ben 3 yil krese gittim ve hic sıkılmadim hatta cok sey katti bana yani kücüktüm ama hatirliyorum .. orasi sıkılacak bi yer degil hic .. ama burdaki sistemi tam bilmiyorum kendimden bir örnek vereyim diye gelmistim :)
yorumunuz için çok teşekkürler :) türkiye dışında biryer sanırım
yani benim çocuğumda sosyal bir çocuk parkta filan hiç tanımadığı insanlara merhaba demek için elini uzatıyor bazen :KK70: kreşte sıkılmaz diye düşünüyorum da 3-4 yıl işte o beni biraz düşündürüyor

Okula başlama yaşı 69 ay olmadı mı? 60 aylıkken gönderemezsiniz zaten? 72 aylık gidecek.
evet öyle de bir iki yıl önce de 60 ay zorunluydu :KK12:
69 aydan sonra başlatmak istemeynler için dilekçe ile uzatılabiliyor galiba
öncesi için de böyle bir uygulama olabilir

Ben iki kızımı da 40 aylıkken kreşe verdim.
Yani 3.5 yaşındalardı.
Zorlanmadılar.
Büyük kızımda 76 aylıkken ilkokula başladı.

Okul için 69+ ay , kreş için minimum 3 yaş ideal bence.

yorumunuz için çok teşekkürler :) türkiye dışında biryer sanırım
yani benim çocuğumda sosyal bir çocuk parkta filan hiç tanımadığı insanlara merhaba demek için elini uzatıyor bazen :KK70: kreşte sıkılmaz diye düşünüyorum da 3-4 yıl işte o beni biraz düşündürüyor
Rica ederim ne demek :) evet avrupada dogdum büyüdüm ben simdide Türkiyede yasiyorum o yüzden yabanciyim buraya ama burdaki kreslerde güzeldir eglencelidir diye düsünüyorum .. o zaman yavrunuz hic sıkılmaz inanin eger mecbursaniz simdi krese vermeye aklinizda soru isareti kalmasin yasitlarinik oldugu bir yer oyunlar falan ne güzel olur dahada sosyallesir bence :)

Bu arada okula gidince sıkılmaz mı lafını hiç anlamıyorum. Ben (Almanya'da) 3 yaşında anaokuluna başladım. İlk, orta, lise ve örgün üni okudum. 35 yaşındayım açıktan 3. bölümümü okuyorum. Sıkılsam ben sıkılırdım.
tebrikler başarılarızın devamını dileriz :KK5:yüksek lisans ve masterla taçlandırıın :KK9:
ama işte her çocuk bir değil ki

Okula baslama yasi 69 ay oldu. Bilissel gelisimi tamamlamis, hazirbulunuslugu yerinde bir cocugun vaktimde baslamasi daha iyi olur, erken gondermenin zararı olue da yarari olmaz, bir ogretmen olarak yaziyorum size. Bunun zorluğunu egitim hayati boyunca çekersiniz. 72 aylıkken gitsin 1. Sinifa. Her sey zamaninda güzeldir. Krese gösterdiğinizde de memnun kalirsaniz cocuk uyum sagladikca guzel vakit gecirip sosyallestikce sikilmaz neden sıkılsın ki.

Allah hepimizin yardımcısı olsun
ben olsam 72 ayda verirdim bende 6 yaş içinde vereceğim inşallah
benim kızım da kreşe gidiyor tam 3 yaşında başlatmak zorunda kaldım

inşallah bıkmazlar
sizin yarım gün verme imkanınız varsa yarım verin tabi
Amin canım hepimizin yardımcısı olsun 3 yaş daha iyi tabi biraz daha derdini anlatabilir benimki henüz bebek gibi de geliyor sanki bana 72 ayda verirsem 4 sene mi kreşe gidecek :KK43:

Okula baslama yasi 69 ay oldu. Bilissel gelisimi tamamlamis, hazirbulunuslugu yerinde bir cocugun vaktimde baslamasi daha iyi olur, erken gondermenin zararı olue da yarari olmaz, bir ogretmen olarak yaziyorum size. Bunun zorluğunu egitim hayati boyunca çekersiniz. 72 aylıkken gitsin 1. Sinifa. Her sey zamaninda güzeldir. Krese gösterdiğinizde de memnun kalirsaniz cocuk uyum sagladikca guzel vakit gecirip sosyallestikce sikilmaz neden sıkılsın ki.
teşekkürler doğrudur siz daha iyi bilirsiniz tabi
ama önceden 60 ay zorunluydu bunun kararını verenler de eğitimciler değil miydi

evde bakan varsa 3 yaşa kaar vermeyin, sonrasında tam gün kreşe verin okula başlama yaşı yükseldi eski sisteme geri dönüldü artık 66 ay öncesi alınmıyor yani mecburen 72 aylıkken vereceksiniz.
kesin bilgi mi
72 aylıkken okula verirsem 4 sene kreşe gitmiş olacak bu da çok değil mi
evde babası bakıyor
ama çok da içime sinmiyor, tv karşısında büyüsün istemiyorum

Amin canım hepimizin yardımcısı olsun 3 yaş daha iyi tabi biraz daha derdini anlatabilir benimki henüz bebek gibi de geliyor sanki bana 72 ayda verirsem 4 sene mi kreşe gidecek :KK43:
Malesef canım öyle olacak :KK43:
eşiniz çalışmıyorsa şimdilik o işe başladığında verseniz?
buraya yazdığınız tarihte işe mi başlıyor

X