Devlet okulu mu, kolej mi?

Sevgili anneler. Oglum seneye 5 yaşinda olacak. Suan oyun grubuna gidiyor sadece günde 2 saat. Ama seneye beklemeden belki oyun grubuna alıştıktan sonra da anaokuluna yazdırabiliriz. Tabi anaokulu ve ilkokul diye devam eden okul hayatında hep aynı okuldan devam etsin istiyoruz. Eşim küçük çocuğa şimdiden çok para harcamanın gereği olmadığını söylüyor. Ben de katılıyorum ama devlet okulunda da arkadaşların çocuklarından bazı şeyler duydum. Yani her ikisinin de artı ve eksisi var.

Sizden ricam tecrübeli okul anneleri. Sizce devlet okulu mu yoksa kolej mi? Ve neden?

Gerçekten değerli fikir ve tecrübelerinize ihtiyacım var😊
Yaşadığınız şehrin Mahallesi'ndeki sosyoekonomik duruma göre değişir. Biz büyük bir şehrin elit denilebilecek bir kesiminde devlet okulunda okuduk sinifimizdaki çoğu kişi eğitime önem veren ,ilgili, seviyeli ,egitimli ailelerdi.

Ama başka bir mahallede karma varsa hele ki suanki dönemde ne demek istediğimi anladınız özele gönderir sınıfını da didikleyerek seçerdim.ha zorba olaylarına aklınız takiliyorsa malesef her an heryerde karşınıza cikabilir. Çok şımarık nefretle büyüyen bir zengin çocuğu da zorbalık yapabilir.

Merhabalar aynı sorular kafamdayken özel okul 2024-2025 fiyatı alan var mı özel okullardan? Buradan anne babalarla istişare yapsak :)

Aaa ciddi mi? Parayla basarilarina sponsor oluyorlar yani resmen. Bu gerçek mi acaba. Cok sasirdim suan
Tabi ki de gerçek. LGSde derece yapmıştım. Onlarca özel okul burs vermişti. Gitmedim o ayrı.
Kendi hikayemden bahsedeyim. Ben ilköğretimi İstanbulun varoşunda 60 kişilik sınıfta okudum. Kalabalık bir aileyiz ve en az 3-4 kardeş aynı odada ders çalışırdık. Liseye giriş sınavında derece yaptım diyebilirim. Akademik olarak çok çok iyi bir devlet lisesine gittim. Üniversiteyi de en iyilerinden birinde okudum yine devlet üniversitesi idi. Yani bence akademik başarı %70 çocuğa bağlı bence. O varoş ilkokuldan kimler kimler çıktı.

Ama eksik olan iki husus vardı. Dil eğitimi ve öğrencinin yetenekli olduğu alanın desteklenmesi/spor ve sanatla tanışması. Özel okul sizi milli sporcu yapmaz belki ya da müthiş bir sanatçı. Ama başlangıçta deneyecek bir tanışma alanı sağlayabilir. Üniversiteye gittigimde gerçekten bazı konularda ufkumun oldukça dar olduğunu farkettim. Tabi ki her şey gibi bu da sınıfsaldı. Anne babasıyla her hafta tiyatroya, her ay operaya giden biriyle, okulda sürekli gösteriler hazırlayan/etkinlikler düzenleyen biriyle benim bir olmam epey zordu. Biz akademik olarak basarili olmayi öğrenmiştik sadece ve geçtim vizyon katacak aktiviteyi rezil sartlarda yurtlarda kaliyorduk.
Elbette üniversitede de insan kendine pek çok şey katabilir. Ama bugün artık çok daha fazla çocuk güzel imkanlarla çok daha erken tanışıyor. Benim anne babamın bana sundukları ile benim çocuğuma sunabildiklerim arasındaki fark çok fazla. Bugün maddi imkanı en kısıtlı aile bile belediyelerin etkinliklerini kurslarını kovaliyorlar çocukları için.

Kendi adıma zaten calisma saatleri, güvenlik, beslenme, hijyen, sınıf mevcudu ve göçmen sorunu gibi başat sorunların yanına bir de dil eğitimi ve spor/sanat/sosyal faaliyet imkanlarını önemli özel okula gönderme sebebi olarak. Bütün bunlar belki iyi semtte devlet okulu ve kurslarla da sağlanabilir. Ama bu şekilde yapabilmek için de geniş zamanınız olmalı ve yoğun çalışan baba , klasik 8-5 anne için bu zamanı yaratmak da oldukça zor.

Herkesin hakkında en güzeli olur umarim🌸

Özel okul 4. sınıf velisiyim. Ana sınıfından beri velisiyiz okulun. Öncelikle şunu söylemek isterim, 2 çocuğunuz varsa ve ikisine de aynı eğitimi vermek, haksızlık etmek istemiyor iseniz ileriye dönük maddi durumunuzu iyi analiz etmeniz iyi olur. Yani ilk çocuğunuz özel okula gidecek, ikinciye maddi durumum yok sen devlete git demek annelerde vicdan sorgulaması yaptırıyor. Bunu çevremde çok fazla gördüğümü söyleyeyim.
Eğer muhit olarak iyi bir çevrede iseniz, maddi olarak özel okul zor ise güzel devlet okullarında iyi öğretmen arastirabilirsiniz.
Özel okula karar verdiyseniz apartmandan bozma özel okullara değil de köklü okulları değerlendirmek mantıklı.
Maddi olanak olduğu sürece kesinlikle ozel okul diyorum. Ana sınıfından beri İngilizce yoğun eğitim görüyoruz. Ayrıca Almanca da görüyor. 4. Sınıfta şu an gayet iyi derecede İngilizce konuşuyor, kompozisyon yazıyor. Bu konuda tam verim alıyorum. Tabi evde de destekliyoruz.
Sinif mevcudu maksimum 24 kişi, öğretmenler ve rehberlik çocukları çok derin bir şekilde tanıyor eksikleri sorunları bildirim yaparak bize yol gösteriyorlar.
Şımarık tanımlanan veliler sadece özel okulda yok, insanların verdiği paranın karşılığı eksikleri söylemesi şımarıklık olarak görülüyor olabilir bisey diyemem.
Not şişirme diye birsey kesinlikle yok. Çocuk okulda sınav oluyor, sınav kağıdı eve geliyor ve notunu yanlışlarını doğrularını görüyorsunuz. Bu not aynı şekilde okul sistemine giriliyor. Yani kağıtta 50 ise sisteme 90 girilemiyor bizim okul bu şekilde en azından.
Devlete gönderip haftasonu İngilizce drama satranç Almanca kursuna götürsem bana daha çok maliyetli olur. O yüzden benim için avantajlı. Hem haftasonu çocuğa kalıyor. Oradan oraya taşımıyorum tatillerde.
Sınıf öğretmeni yönünden de sansliydik tabi biz.
Sizin ve çocuklarınız için hayırlısı olsun diyorum...

Sizin için sakıncası yoksa hangi sehirdesiniz?
Önümüzdeki eylülde oğlum anaokulu başlayacak ve tabi ki okul araştırmalarına başladık.

Son düzenleme:
Oğlum geçen sene 4 yaşındaydı ve özel bir kreşe gidiyordu. Şimdi 5 yaşında yine özele gidiyor bu sefer tüm lise hayatına kadar okuyacağı bir okul. Müthiş, bayılıyoruz, iki dil öğreniyor, çok kaliteli eğitimcileri var. Drama derslerine bile ünlü yetenekli, eğitimli bir oyuncu giriyor. Oğlum hiç haftasonu olsun istemiyor hemen okula gitmek istiyor.
Sınıfı 10 kişilik. Güvenliği harika, yemekleri çok iyi, okulun sahibi büyük bir eğitimci zaten.
Ben devlet okuluna göndermedim ki bulunduğum semtin en iyi devlet okuluna kayıt hakkı olmasına rağmen.
Hem kalabalık, hem eksik metaryal, dil, güvenlik, yemek vs için benim için önemli olan o yüzden evime yakın güzel bir özel okul oldu. İyi ki de olmuş diyorum.
Eğer imkanınız varsa iyi bir özel okul en iyisidir.
Sakıncası yoksa hangi sehirdesiniz acaba?

X