Devlet okulu mu, kolej mi?

Evet özel de lise öğretmen arkadaşım demişti öğrencilerimin yarısı açık liseye geçti sınava hazırlık diye aklıma hiç gelmez

bağış da yasak ama 100/150 bin aldı ortaokullar devlet kaydı için pazarlığa da açık değiliz demişler arkadaşlara
Atladığımız birde İngilizce sınıflar var devlette daha fazla ödeme ile o sınıfta oluyor çocuğunuz

bu sene kaldırdı işte açık liseye geçişi.
bütün dershaneler pardon dershaneleride kaldırmışlardı bütün etüt merkezleri özel okullarla anlaştı çocukların kaydını anlaştıkları özel okula aldırıp okula hiç gitmeden açık lise mantığıyla etüt merkezine devam edip açık liseye geçişin kaldırılmasını lafta bıraktılar.
bir tarafa yama yaparken öbür taraf cart diye yırtıldı.
evet evet birde 5.sınıftaki özel ingilizce sınıfları var kapış kapış açık arttırma usulü giden.
valla çok komik bir milli eğitimimiz var.

İngilizce sınıflar derken nasıl oluyor biraz açar mısınız ilk defa duydum
Bir miktar varmış aylık verirseniz daha fazla İngilizce ders alıyorlarmış o ücreti ödeyenlerden oluşuyor sınıf vermeyenler diğer sınıfta belki okullarında uygulanan vardır öğretmen burada da

Teşekkür ederim ama öğretmenin de elinden gelen bir şey yok ki 2 çocuk aşırı yaramaz ne yapabilir ki elinden geleni yapıyor kadın
İşte bizim okulda psikolojik danışman var mesela. Her ay değerlendirme araması yapar, haftada bir derslerine girer. Çocukları gözlemler, sorunlu çocuklar üzerinde olumlu çalışmalar yapar. O yüzden iyi bir özel okul en iyi devletten iyidir diyorum. Çünkü devletteki rehber öğretmenler hiç böyle şeylerle ilgilenmiyorlar, ne yapıyorlar bilmiyorum açıkçası.

İşte bizim okulda psikolojik danışman var mesela. Her ay değerlendirme araması yapar, haftada bir derslerine girer. Çocukları gözlemler, sorunlu çocuklar üzerinde olumlu çalışmalar yapar. O yüzden iyi bir özel okul en iyi devletten iyidir diyorum. Çünkü devletteki rehber öğretmenler hiç böyle şeylerle ilgilenmiyorlar, ne yapıyorlar bilmiyorum açıkçası.
Bizim okulda da 2 tane rehber öğretmen var sorunlu çocuklarla ilgileniyorlar velilere de seminerler veriliyor he veliler katılmıyor o ayrı

Yani biz çalıştığımız için özel okula yolladık. Eğitim açısından beklentimiz yok şişireceklerini biliyoruz. Aynı okuldan arkadaşlarımızın çocukları iyi liseleri kazandılar. Devlete devam ediyorlar. İnşallah bizimkiler de öyle olur. Özel okuldan beklentiniz ne bunu kendinize iyi sorun. Bizim beklentimiz, biz işteyken çocuğa göz kulak olunsun, sabah kahvaltısı var, öğle yemeği var, ikindisi var. Akşam 6 ya kadar bekleme sınıfında stajyer öğretmenler ilgileniyorlar ödev yaptırma vs. Wcler temiz, güvenlik iyi. Bir sorun olduğunda çözüm hızı yüksek.

Özeli de devleti de denedik.
En büyük etken çocupun kapasitesi.
Çocukta kapasite yoksa ister aylık 500.000 lik özele yollayın, farketmiyor, o kapasitenin biraz üstüne çıksa da alameti farika yapamıyor çocuğu. Devletin de özelin de dezavantaj ve avantajları var.
Devlet okulları çok kalabalık ve ne kadsr iyi öğretmene denk gelseniz bile malesef çoğu öğretmen memur zihniyeti ile çalışıyor, başarılı öğrenciyi bir adım daha öteye taşıma dertleri yok mesela ama özel öyle olmuyor, bu çocuklarla özel ilgilenip daha üst seviyeye çıkarıp hem de kendi reklamlarını yapıyorlar, bu durum iki taraf için de avantajlı oluyor. Devlet okulunda sosyal etkinlik sıfır, amiyane tabirle ipini koparan orda, akran zorbalığını geçtim, çocupa ciddi zarar verecek olaylar da yaşanabiliyor ve idare malesef birşey yapamıyor çünkü okul 2000 kişilik olunca hangibiri ile uğraşsın, olmuyor yürümüyor, hijyen konusu zaten devlette herşey kendi cebinizden, tuvalet kağıdı bile olmayan wcler devlette çoğunlukta. Çocupun özel ilgi alanlarını teşvik devlette yok. Özelde bunların hepsi anlamında teşvik var, özel haftasonu etütleri, yemek düzenleri var. Çocuklar sosyal olarak aktif, öğretmenler çok daha aktif, okul disiplinli ise ipini koparanı almıyor, seçiyor, başarılı çocuk özelde daha özel bir ilgi ve teşvikle ilerliyor. Devlette sınıf öğretmeni sınıftaki olaylarla çok ilgilenmiyor, ilgilenmek istemiyor, geçen yıl bizim sınıf öğretmeni beni sınıftaki çocukların özel durumları için rahatsız etmeyin, ders dışı aramayın dedi velilere düşünün, yani kısaca uğraşamam diyor, çocuklar kavga ediyor kime söyleyeceğiz cevap yok, mesele paradan ziyade olaylara bakış açısı.
Benim ikizlerim ikisi de başarılı. Baştan beri öyleler, ikisi de Bilsem öğrencisi. Oplan nereye gitse hep okul 1.si,kızım da okulda ilk 5te. Devlete vermiştik geçen yıl. Aşırı hırslı ve egolu öğretmenlerin gazabına uğruyorduk az kalsın, en iyi devlet okulu güya , sınavla girdiler, dil sınıfına, oğlan denemelerde 700 kişilik 5.sınıflarda hep birinci, kız ilk 10da. Ama başarılı olmalarına rağmen öğretmenler sürekli sınıfta baskı kuruyor, bi tanesi başarısız çocukları aşağılıyor, öbürü sürekli tehditkar, ben hiç de korumacı bir anne olmadığım halde, illallah ettim okuldan, başarısı da ilk 20ye giren çocuktan. 2000 kişilik okulda tek bir sınıf başarılı evet, ama gerisi, okulda çeteleşen, ona buna saran, küçükleri dövmeye kalkan vs bir prototip. Adı başarılı çıkmış diye yolladık, arkada bambaşka şeyler çıktı. Hep devlet yanlısı idim ama ortaokulda işler değişiyormuş onu anladım. Öylesine girdikleri bursluluk sınavında oplan bir kolejden tam burs, kızım da yüzde 80 kazandı. Bedava bir ücretle özele aldık bu yıl. Oplumu ve kızımı hemen farkettiler. Oplum mesela piyano çalıyor hemen müzik hocası özel ilgilendi, kızım resim yetenepi var hemen yarışmaya soktu hocası, oplumu turnuvalara soktu hemen akıl zeka hocası vs.yani ilgi alaka çok farklı oluyor. Evet onşar da kendi reklamı için yapıyor ama çocupa olumlu yansıyor. Kafası rahat, kahvaltısı öğlen yemeği mis, tek kişilik sıra, dolabı var, 45 kişilik tıkış sınıfta değil, öğretmene daha kolay ulaşıyor derdini anlatabiliyor, sosyal etkinlik çok, hem öğrenip hem eğleniyor, bu yaş çocuğunun ihtiyacı da bu zaten. Mutlu gidip geliyorlar, geçen yıl sadece okula gidip geliyorlardı ve oğlumu fiziki olarak ufak diye büyük sınıflar iteleyip kakalamaya çalışıyorlardı. İlkokulda devlette idiler, ilkokulda mutlaka iyi öğretmenle devlet diyorum ama ortaokuldan sonra özel yanlısıyım artık. Ama tabi çocupa da bağlı bizim için böyle oldu süreç. Keşke tüm okullarda özel gibi ilgi, alaka, yaklaşım olsa.
Ha hiçbir zaman aynı yürüsün olmuyor.
Her yıl okul değiştiren gördüm.
Başta başladığınız gibi ilerlemiyor hiçbirşey.
Zamana bırakıp ona göre bakacaksınız duruma, baştan kendinizi devletle başlarsa öyle devam eder vs gibi şartlamayın.
Ana okulunda da gördüğüm, iyi bir öğretmen ve devlet okulu. Anaokulunda devlet sanki daha başarılı gibi.

Son düzenleme:
Ne bu şiddet bu celal:) Fen Lisesinde öğretmenim. Gayet bilim dersleri var. Kulüpler yoluyla özel okullarda yapılan pek çok etkinlik yapılıyor. Öğrencilerimizin büyük bir kısmı devlet okulundan gelme. Öğrencilerin başarısının sırrı ailede bitiyor. Velilerimizin çoğu eğitimli ve çocukları ile oldukça ilgili. Yeterince gerçekçi olmuştur umarım.

Bu arada genelleme yapmak istemem ama özel okullarda okuyup derece yapan çocukların çoğu zaten devlet okulundan geçen başarılı öğrenciler....

Bir de devlet okullarında da İngilizce 2. Sınıfta başlıyor. İyi bir okul veya iyi bir öğretmene denk gelmek tüm mesele.
Tüm bu öyleydi söyleydi cart curt bırakırsak üniversite yerlesimlerinde derece yapan cocukların cogunlukla cıktıgı okullar kolej, özel okul vs.
Mesala ben bi devlet anadolu lisesinden mezunum. Sınıfımdan tek bi kisi misal boğazici üni’ye girmedi. He okuldan giren var mıdır illaki vardır binde birdir.
Devletten özele gecilme sebebi ilkokul yıllarında cok bi akademik basarı hedeflenmeyip ortaokul ve lisede ailelerin vermesi, cok basarılı oldukları icin geldiklerinden değil. Tamamen tassarruf ve gereklilik meselesinden!.
Birde devlet okullarında 2. Sınıfta basladıgı doğru haftada 8 saatçik :) O da Türk öğretmenle:) Yabancı dil Türk öğretmenden öğrenilmez. Bosuna mı yurt dısına gidiyoruz dilimiiz gelistirmek icin mesala?
Cok iyi bi öğretmene de denk gelseniz bu kadar kısıtla saatte yapılacaklarda sınırlı mantık çerçevesinde düsünürsek.
Kolej ve özel okullarda ise yabancı öğretmenlerle bu derslerim islendiğini siz daha iyi biliyor olmalısınuz sayın hocam…
tüm bu bilgiler ısığında özel ve devlet aynı demek oldukca saglıksız bi kanaay getirme oluyor
Not: Allahtan işim misim belli de özel okulun mu var, vb konusmaları en bastan da savusturmus olayım bunu da hatırlatarak..
Fyi

Sen öyle san

Zaten çocuklar da hemen İngilizce ardından Rusça Fransızca öğreniyordu zaten hatta mezun olurken 3 dil lisans belgesi veriliyormuş falan yav bi çocukları salın da oyun oynasın yav

He ayrıca devlet okulunda 5.sınıf itibariyle İngilizce öğretilmiyor o 2.sınıfa indirildi bunu da bilin
Sen kendi cocugunu sallarsın cnm.
Bize iyi eğitimli cocuklar lazım
Ayrıca devlet okulunda 2 de basladıgını öğrendim az önce evet doğru Türk öğretmenle ve sadece 8 saatci :)
Wuuu ucmusuz adeta.
Osmanlı döneminde çocuklar 10 yasına geldiğinde 2 dili yetkin sekilde konuşabilmekteydi.
Cocugun farklı dillere vakıf olması, iyi eğitim almasının cocukları oyundan mahrum kaldığını sanan kapalı ve tekdüze bi kafa yapısına söylenecek bisey pekte yok acıkcası.
Ne dersin?
Özel okullarda anaokulu ve ilkokul da kücük yas gruplarında dilleri bile oyun kurarak, drama yaptırarak öğrettiklerinden de muhtemel bi haber oldugunuzdan cocuklar oyundan mahrum kalıyor sandınız sanırım.
Gecmis olsun ne diyim?

Ted, tevfik Fikret ayarında okula vermeyecekseniz hiç özele göndermeyin

İyi semtte devlet okulu bence
Sey benim yeğenim enka ya girdi😬 ted in bile anaokuluna para bastırıp girerken enka da anaokulu cocugunu bile çeşitli testlerle alıyorlar. Zeka , psiko-motor vb
O da kabul mu hocam?
Bahsettiğiniz ayarların alfası bir okul 🤍
Tüm mezunları Dünyanın en iyi sirketlerinde

Sen kendi cocugunu sallarsın cnm.
Bize iyi eğitimli cocuklar lazım
Ayrıca devlet okulunda 2 de basladıgını öğrendim az önce evet doğru Türk öğretmenle ve sadece 8 saatci :)
Wuuu ucmusuz adeta.
Osmanlı döneminde çocuklar 10 yasına geldiğinde 2 dili yetkin sekilde konuşabilmekteydi.
Cocugun farklı dillere vakıf olması, iyi eğitim almasının cocukları oyundan mahrum kaldığını sanan kapalı ve tekdüze bi kafa yapısına söylenecek bisey pekte yok acıkcası.
Ne dersin?
Özel okullarda anaokulu ve ilkokul da kücük yas gruplarında dilleri bile oyun kurarak, drama yaptırarak öğrettiklerinden de muhtemel bi haber oldugunuzdan cocuklar oyundan mahrum kalıyor sandınız sanırım.
Gecmis olsun ne diyim?
Evet önceliğim çocuğumun doyasıya oyun oynaması özgürce bir daha bu yaşlara gelmeyecek he salın siz demişsiniz de valla kızım 6 yaşında renkleri renk karışımlarını anlatmayı saymayı basit cümleleri İngilizce konuşmayı biliyor

Evet önceliğim çocuğumun doyasıya oyun oynaması özgürce bir daha bu yaşlara gelmeyecek he salın siz demişsiniz de valla kızım 6 yaşında renkleri renk karışımlarını anlatmayı saymayı basit cümleleri İngilizce konuşmayı biliyor
😁 anlıyorum hanımefendi yalnız bunları izledikleri cizgi filmlerden ezberliyorlar ztn .
4 yasında yeğenim de yapuyordu bunu
Acıkcası söylediğiniz örneklemeyi anlamadım
Ztn ortalama bi zeka örneklemesi yapmıssınız
Ne var bunlarda? Oyunlardan ogrendiği ingilizce kalıplarla, konusabilmek arasındaki farkın ayrımına varmak gerekiyor , ama uzun uzun anlatamayacağım bunu.
O basit ingilizce kalıpları izledikleri cizgi filmler , tablette oynadıkları oyun vb
Öğreniyorlar ztn :)
Dediğim gibi iyi eğitim almak cocukluktan vazgeçmek değil.
Ki ztn büyüdügünde iyi bi yerden mezun olup iyi bi yere gelmis oldugunda ailesinin bu sekilde secim yaptıgı icin cok daha mutlu olur
Hani sag olsun annem eğitimin önüne oyun koydu demeyecektir

İyi gecelerr sizeee

Tüm bu öyleydi söyleydi cart curt bırakırsak üniversite yerlesimlerinde derece yapan cocukların cogunlukla cıktıgı okullar kolej, özel okul vs.
Mesala ben bi devlet anadolu lisesinden mezunum. Sınıfımdan tek bi kisi misal boğazici üni’ye girmedi. He okuldan giren var mıdır illaki vardır binde birdir.
Devletten özele gecilme sebebi ilkokul yıllarında cok bi akademik basarı hedeflenmeyip ortaokul ve lisede ailelerin vermesi, cok basarılı oldukları icin geldiklerinden değil. Tamamen tassarruf ve gereklilik meselesinden!.
Birde devlet okullarında 2. Sınıfta basladıgı doğru haftada 8 saatçik :) O da Türk öğretmenle:) Yabancı dil Türk öğretmenden öğrenilmez. Bosuna mı yurt dısına gidiyoruz dilimiiz gelistirmek icin mesala?
Cok iyi bi öğretmene de denk gelseniz bu kadar kısıtla saatte yapılacaklarda sınırlı mantık çerçevesinde düsünürsek.
Kolej ve özel okullarda ise yabancı öğretmenlerle bu derslerim islendiğini siz daha iyi biliyor olmalısınuz sayın hocam…
tüm bu bilgiler ısığında özel ve devlet aynı demek oldukca saglıksız bi kanaay getirme oluyor
Not: Allahtan işim misim belli de özel okulun mu var, vb konusmaları en bastan da savusturmus olayım bunu da hatırlatarak..
Fyi
Valla şöyle bir yazınıza baktım da Anadolu Lisesinden mezun olmuşsunuz ama yazım yanlışlarınız var acaba düşük puanlı Anadolu Lisesi miydi? Okul para puldan ziyade öğrenecek çocuktaki azim çok daha önemli bakın siz mesela
"üni'ye " kelimesini kesme işaretiyle ayırmışsınız.

Valla şöyle bir yazınıza baktım da Anadolu Lisesinden mezun olmuşsunuz ama yazım yanlışlarınız var acaba düşük puanlı Anadolu Lisesi miydi? Okul para puldan ziyade öğrenecek çocuktaki azim çok daha önemli bakın siz mesela
"üni'ye " kelimesini kesme işaretiyle ayırmışsınız.
Burası tez yazılan bi alan değil, insanların ismi soyismi bilinmeden yazdıkları yer ki buna ragmen benim adım soyadım belli olarak buradaki heralde nadir kisilerdenimdir.
Otomatik sözlügün düzelltiği kelimeleri tutup düzeltecek zamanımda yok
Buradaki konu benim eğitimim ise 3 üniversite mezunu kendi isini yapan bir kadınım :)
Hani buradaki konu cocuklar icin acılmıs onlarla alakalo konuşulurken meseleyi sahsilestirdiniz siz ne mezunusunuz? Ne okudunuz?
Bu hayatta ne basardınız duymak icin sabırsızlanıyorum sizdeyim suan can kulağıyla :)

Burası tez yazılan bi alan değil, insanların ismi soyismi bilinmeden yazdıkları yer ki buna ragmen benim adım soyadım belli olarak buradaki heralde nadir kisilerdenimdir.
Otomatik sözlügün düzelltiği kelimeleri tutup düzeltecek zamanımda yok
Buradaki konu benim eğitimim ise 3 üniversite mezunu kendi isini yapan bir kadınım :)
Hani buradaki konu cocuklar icin acılmıs onlarla alakalo konuşulurken meseleyi sahsilestirdiniz siz ne mezunusunuz? Ne okudunuz?
Bu hayatta ne basardınız duymak icin sabırsızlanıyorum sizdeyim suan can kulağıyla :)
Valla ben lise mezunuyum üniversite okumama kendi tercihimdi ne başardım diye soracak olursak hayırlı bir evlat hayırlı bir eş hayırlı bir anne evladıyla özveriyle ilgilenen kendisini eğitmeye adamış kitap okuyan düzenli spor yapan doğaya sokaktaki canlılara ve çevreye duyarlı hayatındaki sorunlarını aşmış mutlu bir bireyim hobi olarak satış işleriyle uğraşıyorum maddi imkanım elverdiği için çalışmıyorum çocuğum ve kendim için de daraldığım noktalarda çok güvendiğim bir terapistim var ondan bilgi alışverişi yapıyorum en basiti bir insanım duyuyorum kulağımla değil aynı zamanda da gönlümle Rabbimden dileğimdir ki bu sonsuz olsun 🙏🤲🏻

Sey benim yeğenim enka ya girdi😬 ted in bile anaokuluna para bastırıp girerken enka da anaokulu cocugunu bile çeşitli testlerle alıyorlar. Zeka , psiko-motor vb
O da kabul mu hocam?
Bahsettiğiniz ayarların alfası bir okul 🤍
Tüm mezunları Dünyanın en iyi sirketlerinde
Neyi yarıştıyoruz yahu?
Kim neye kötü dedi?
İyi eğitimi iyi karakterle örtüştürmeye çalıştığınızı görüyorum.
Proje çocuklar tabii ki en iyisi verildiyse karşılığını verecek ama artık o düzende değiliz.
Mutlu ve isteği olması önemli değil mi mesela?
Azla çok yapabilmesi, kendini eğitim ve iş dışında tanımlayacak paragrafları olması vs vs.
Yapay zekayla iyi eğitimin de manasının kalmayacağı düzene doğru giderken bir düşünün derim insanı değerlerin isterse dünyanın tek okulundan olan diplomayla asla kıyaslanamayacağını.
O yüzden özeli övmek devleti yermek saçma ya da çocukları eğitim eğitim diye boğmak da.
Ne olursa olsun iyi insan olsunlar, 5 dil bileceğine kimsenin kalbini kırmadığı tek dili öğrensin diyeceğimiz anlar yaşıyoruz dünyaca.

Valla ben lise mezunuyum üniversite okumama kendi tercihimdi ne başardım diye soracak olursak hayırlı bir evlat hayırlı bir eş hayırlı bir anne evladıyla özveriyle ilgilenen kendisini eğitmeye adamış kitap okuyan düzenli spor yapan doğaya sokaktaki canlılara ve çevreye duyarlı hayatındaki sorunlarını aşmış mutlu bir bireyim hobi olarak satış işleriyle uğraşıyorum maddi imkanım elverdiği için çalışmıyorum çocuğum ve kendim için de daraldığım noktalarda çok güvendiğim bir terapistim var ondan bilgi alışverişi yapıyorum en basiti bir insanım duyuyorum kulağımla değil aynı zamanda da gönlümle Rabbimden dileğimdir ki bu sonsuz olsun 🙏🤲🏻
Anlıyorum bir title’niz olmadan olan birini bidaha elestirmemeyi öğrenmissinizdir💫 Burasının da tez yazma alanı olmadıgını anlamıssınızdır.
Simdi biz yatıyoruz malumunuz üzere sizin esiniz size soğuk ve cinsellikten kaçınıyor olabilir bundan baya şikayetçi olmussunuz ama ben 2 aylık evliyim✌️Bizde durum böyle değil
İmla hatalarını buna verirsnz artk
İyi gecelerrrr

Neyi yarıştıyoruz yahu?
Kim neye kötü dedi?
İyi eğitimi iyi karakterle örtüştürmeye çalıştığınızı görüyorum.
Proje çocuklar tabii ki en iyisi verildiyse karşılığını verecek ama artık o düzende değiliz.
Mutlu ve isteği olması önemli değil mi mesela?
Azla çok yapabilmesi, kendini eğitim ve iş dışında tanımlayacak paragrafları olması vs vs.
Yapay zekayla iyi eğitimin de manasının kalmayacağı düzene doğru giderken bir düşünün derim insanı değerlerin isterse dünyanın tek okulundan olan diplomayla asla kıyaslanamayacağını.
O yüzden özeli övmek devleti yermek saçma ya da çocukları eğitim eğitim diye boğmak da.
Ne olursa olsun iyi insan olsunlar, 5 dil bileceğine kimsenin kalbini kırmadığı tek dili öğrensin diyeceğimiz anlar yaşıyoruz dünyaca.
Bu örnekleme o okullardan daha iyi okulların oldugunu anlatmak icindi.
Karıştırmayalım

X