Devlete atanmışken eve atanmak?

Azkullanilmiskaynanamvar

@kaynanadegilanne
Kayıtlı Üye
12 Eylül 2007
7.588
15.234
Merhaba Arkadaşlar,
18 yaşında başladığım iş hayatına 33 yaşına kadar devam ettim. En son özel bir üniversitede okutman olarak çalışırken hamile kalıp ayrıldıldım ve yaklaşık 3 senedir çalışmıyorum.
Kızım 2,5 yaşında oğlum 9 aylık.
Yaşım 36.

Sıkıntım şu;
2. Çocuğuma hamileyken ve ilki hala kucağımdayken bunaldığım bir gün kpss sınavına başvurdum. Amacım belimi ve kollarımı dinlendirip 2-3 saat sınava giriyorum ayağına uzaklara bakıp keyif yapmaktı. Lakin genel kültürü, yeteneği, eğitim bilimleri, özel alan bilgi sınavı, mülakatı derken o sınavdan bu sınava kitap açmadan gire çıka ben şaka gibi sınavı kazandım.

Olanlar da işte o zaman oldu. Kimse kazanacağıma ihtimal vermediğinden şu an herkes üzerime yürüyor.

Bu atama 6 yıllık tayin hakkı olmayan zorunlu bir görev ve açılan iller Gaziantep en batı olacak şekilde Şırnak dahil tüm güneydoğu ve doğuyu kapsıyor.

Ben alanımda alınacak 2000 kişinin 1500. Kişisiyim aşağı yukarı. Yani Urfa, Antep lüks ama Şırnak da çıkmaz gibi gibi...

Şu an tercih yapıp kazandığım yere 2 çocuğumla gideceğim ve eşim özelde mühendis olduğu için ve benim gideceğim yerlerde iş sahası olmadığından gelmeyecek.

Eşim ve eş dost “ Sen aile birliğini dağıtıyorsun, çoluk çocuğu düzeninden ediyorsun, maceraya atlıyorsun, 3.500 lira için yaptığına bak...”vb gibi şeylerle canıma okuyor.

Bense insanların günde 20 saat çalışıp kaZanmaya uğraştıkları sınavı 2 bebekle 36 yaşında şaka gibi kazanmışım , devlet güvencem olacak, bir daha iş aramak (hele de 36dan 40lardan sonra) zorunda kalmayacağım , günde yarım gün çalışacağım, bayramı , tatili vs var, hem 6 yıl nedir ki insanın ömrü geçiyor şeklinde düşünüyorum.

Bu arada eşimin öfke ve sinirini kontrol edememe problemi var ve belki bir senedir hiç tadımız yok. (İleride olası bir boşanmada da şu an bu atamayı değenlendirirsem işim olmuş olacak, ama değerlendirmezsem seneye ya da sonrasında olur da boşanırsam işsiz güçsüz olacağım.)

Yani arkadaşlar Allah aşkına çok mu bencil ya da saçma düşünüyorum? Benim durumumda/ yaşımda olsanız ve böyle bir şans elde etmiş olsanız ve evliliğinizde de sıkıntılarınız olsa devlet öğretmenliğini reddeder evinizde oturmayı mı tercih ederdiniz?

(Atanma durumunda 3 yaşındaki anaokuluna gidecek, 11 aylık olacak olan bakıcı ile evde kalacak, ev site içerisinde ve terör bölgesinden uzak olacak, benimle kalacak tek bir yakınım yok)

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

İlk gelişmeler 29. Sayfada

*****6 ay sonra düzenleme****** 8 Şubat 2019
Tatilden eve döndüm, dolar 6küsür liraya fırladı, eşim bana söz verdiği (iş kurmam, araba almam veya tatillere çıkmam için) parayı veremeyeceğini, en iyi ihtimalle martta belki verebileceğini söyledi.
2 ayım ağlamakla ve pişmanlıkla geçti.
Her duamda “allahım sen zaten bana iş fırsatı vermiştin ben teptim şimdi senden bir şey istemeye yüzüm yok ki” dedim.
Atanmamayı tercih edip depresyonun dibine vurduğum bir sabah bir haber gördüm; yeni bir atama yapılacak ve eski yıldan olanlar da puan kullanabilecek diye. Sevinç, şükür, dua, umut...

Tekrar mülakata girdim, tercihte bulundum.
Bu sefer doğunun da doğusu olsa alıp gidiyorum bebeklerimi ve bavulumu dedim.

O hafta annemin çalıştığı iş yeri iflas edip kapandı, bir hafta sonra annemin evsahibi evi sattı ve anneme çıkması için 2 ay verdi.

Ve ben bu sabah -37 yaşında- iki bebeğimle devlet öğretmenliğine atandım arkadaşlar ve annem de benimle gelip çocuklarıma bakacak.

Bu arada 6 yıllık zorunlu görev 4 yıla bugün kesin olarak indirildi.

Şu an eşim benimle gelmeyecek. (İyi bir işi, maaşı, kariyeri ve 7 yılı kalan bir ev kredimiz var)

Bu mesajı temmuz sonunda “bu fırsat kaçmaz kardeşim/ablacım değerlendir, ayakların üzerinde dur” diyen ve ben ağlarken benimle üzülen ağlayan kardeşlerim için yazıyorum.

Ben bugün 2 bebekle 40a 3 kala atanmış bir öğretmenim.

Umarım bundan sonra hikayem mutlu ve hayırlı devam eder ve sen bir yerlerde umutsuz ve yorgun hisseden kadın arkadaşım, inan sen de başarabilir, çok mutlu olabilirsin.

Hepinize teşekkür ederim.

B9D36CE5-45E1-41B6-AE71-6BD4BA360A91.jpeg
B3FDF3DF-44D7-4A8E-B91A-19AD9960BF9B.jpeg
AA1AF76E-E696-4459-B952-6E65CC54AC7F.jpeg
48F9AACE-D2DE-44CF-BA16-6A1D3A6EF839.jpeg
6F70D3FD-33EA-4B7C-972F-6282999163AC.jpeg
F6A62024-41E4-408B-8C70-E86BA4CCF0B2.jpeg

Son düzenleme:
Öncelikle tebrik ederim sizi, gerçekten büyük bir başarı bu.

Eşinizle durumlar da muhteşem değilmiş ya bilemedim, ben tüm kadınların maddi güvencesi olması gerektiğini düşünüyorum.

Eşiniz özel sektördeymiş, bir şekilde yolu bulunabilir diye düşündüm. Yani yerinizde olsam tercih yapıp işimin başına geçerdim. Emekleriniz zayi olsa çok yazık olur ya, inanın için gitti konuyu okuyunca, atanmak şu zamanda öyle zor ki, bir de çocuklar bir kaç yıla büyüyecek ve bu fırsatı değerlendirmediğiniz için pişman olabilirsiniz

Merhaba Arkadaşlar,
18 yaşında başladığım iş hayatına 33 yaşına kadar devam ettim. En son özel bir üniversitede okutman olarak çalışırken hamile kalıp ayrıldıldım ve yaklaşık 3 senedir çalışmıyorum.
Kızım 2,5 yaşında oğlum 9 aylık.
Yaşım 36.

Sıkıntım şu;
2. Çocuğuma hamileyken ve ilki hala kucağımdayken bunaldığım bir gün kpss sınavına başvurdum. Amacım belimi ve kollarımı dinlendirip 2-3 saat sınava giriyorum ayağına uzaklara bakıp keyif yapmaktı. Lakin genel kültürü, yeteneği, eğitim bilimleri, özel alan bilgi sınavı, mülakatı derken o sınavdan bu sınava kitap açmadan gire çıka ben şaka gibi sınavı kazandım.

Olanlar da işte o zaman oldu. Kimse kazanacağıma ihtimal vermediğinden şu an herkes üzerime yürüyor.

Bu atama 6 yıllık tayin hakkı olmayan zorunlu bir görev ve açılan iller Gaziantep en batı olacak şekilde Şırnak dahil tüm güneydoğu ve doğuyu kapsıyor.

Ben alanımda alınacak 2000 kişinin 1500. Kişisiyim aşağı yukarı. Yani Urfa, Antep lüks ama Şırnak da çıkmaz gibi gibi...

Şu an tercih yapıp kazandığım yere 2 çocuğumla gideceğim ve eşim özelde mühendis olduğu için ve benim gideceğim yerlerde iş sahası olmadığından gelmeyecek.

Eşim ve eş dost “ Sen aile birliğini dağıtıyorsun, çoluk çocuğu düzeninden ediyorsun, maceraya atlıyorsun, 3.500 lira için yaptığına bak...”vb gibi şeylerle canıma okuyor.

Bense insanların günde 20 saat çalışıp kaZanmaya uğraştıkları sınavı 2 bebekle 36 yaşında şaka gibi kazanmışım , devlet güvencem olacak, bir daha iş aramak (hele de 36dan 40lardan sonra) zorunda kalmayacağım , günde yarım gün çalışacağım, bayramı , tatili vs var, hem 6 yıl nedir ki insanın ömrü geçiyor şeklinde düşünüyorum.

Bu arada eşimin öfke ve sinirini kontrol edememe problemi var ve belki bir senedir hiç tadımız yok. (İleride olası bir boşanmada da şu an bu atamayı değenlendirirsem işim olmuş olacak, ama değerlendirmezsem seneye ya da sonrasında olur da boşanırsam işsiz güçsüz olacağım.)

Yani arkadaşlar Allah aşkına çok mu bencil ya da saçma düşünüyorum? Benim durumumda/ yaşımda olsanız ve böyle bir şans elde etmiş olsanız ve evliliğinizde de sıkıntılarınız olsa devlet öğretmenliğini reddeder evinizde oturmayı mı tercih ederdiniz?

(Atanma durumunda 3 yaşındaki anaokuluna gidecek, 11 aylık olacak olan bakıcı ile evde kalacak, ev site içerisinde ve terör bölgesinden uzak olacak, benimle kalacak tek bir yakınım yok)

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Helal demek istiyorum 2 bebekle.
Sizde her şeyin farkındasınız eşiniz, evliliğiniz bitebilir bu yüzden sağlıklı bir işe ihtiyacınıız olabilir. Ben olsam giderdim.
Eşinize empati yapmaya davet edin o da iyi bir iş garantisi olsa kendi alanında gider.

Öncelikle hayırlı olsun diyorum sevgili meslektaşım. Eşini tatlı bir dille ikna edip tercih yap. Birçok insan neler veriyor atanmak için. Bu şansın varsa kaçırma.

Tatlı dil mümkün olmuyor hocam, en son bu akşam telefonda “aptal aptal konuşuyorsun, bilmemnesini bilmemne yaptığımın urfasında, antebinde işin ne? Diye bağırıp beni sokak ortasında gizli saklı ağlattı ya o anları hiç unutmayacağım.

Giderdim bir saniye bile düşünmezdim sizin yerinizde olsam tabii.Güvencesiz bir evliliktense devlet garantisi olan bir işi tercih ederim.

Ben de böyle düşünüyorum.
Hatta evlilikler bitebilir ama devlet güvenceli iş daha garantidir diye fazla garantici de bakıyorum olaya.

Tebrik ediyorum ben.
Hayat sizin, en doğrusu ne gelirse onu yapın. Hane dışından kimsenin sizi kınamaya, laf söylemeye hakkı yok , zira aylık 3,5 bin onlar size vermeyecekler.
Teşekkür ederim fikirleriniz için.
Ben de aynen böyle düşünüyorum.

Neden saçma olsun. Aynı şansı eşiniz elde etmiş olsaydı bal gibi degerlendirirdi.
Ben de onu anlatamıyorum işte.
Benim işim var mesleğim var gelemem diyor, e benle tanıştığında ben yöneticiydim, şahane işim vardı, kariyerim mükemmeldi. Sanki evde görüp aşık olmuş gibi kendi işini öne sürüp “ aslında hiç çalışmamanı istiyorum “ demesini anlayamıyorum ve uzlaşamıyoruz.

bence atanin. 657 li olacaksaniz ucretsiz izin hakkinizda vardır. kucuk 26 aylik olana kadar ucretsiz izin kullanirsiniz. hem kadronuz olur hem cocuklar biraz toparlar. iki cocukla su an icin cok zor olur yaniniza biri gelmeden. ee kadro da geri cevrilmez. dedigim.durumu bir arastirin
Ücretsiz izin işini hiç düşünmemiştim.
Hay fikrinize sağlık çok yaşayın e mi!
Yalnız ben sözleşmeli öğretmen olacağım, acaba hiç göreve başlamadan direkt ücretsiz izin verilebilir mi? Bunu araştıracağım, çok teşekkür ederim.

Öncelikle tebrik ederim sizi, gerçekten büyük bir başarı bu.

Eşinizle durumlar da muhteşem değilmiş ya bilemedim, ben tüm kadınların maddi güvencesi olması gerektiğini düşünüyorum.

Eşiniz özel sektördeymiş, bir şekilde yolu bulunabilir diye düşündüm. Yani yerinizde olsam tercih yapıp işimin başına geçerdim. Emekleriniz zayi olsa çok yazık olur ya, inanın için gitti konuyu okuyunca, atanmak şu zamanda öyle zor ki, bir de çocuklar bir kaç yıla büyüyecek ve bu fırsatı değerlendirmediğiniz için pişman olabilirsiniz

Eşimin uzmanlık alanına Türkiye’de sadece iki firma iş imkanı sağlıyor sadece. Ve şu an en büyüğünde çalışıyor. Diğeri de sanırım İstanbul’da. Onun muş, bitlis, bingölde ve öZellikle buraların köyünde mezrasında iş bulması imkansız.
Ama benim elde ettiğim şansı da tekrar yakalamam imkansız gibi.
O sebeple akıl danışmak istedim .
Teşekkür ederim.
Ben giderdim 6 yıl denildiğine bakmayın her an herşey değişiyor. Ücretsiz izin vs gibi haklar tanınıyor ayrıca baya tatil var , eşiniz gelir siz gidersiniz. Gayette olur.
Aynen.
Affı var, değişen sistemler var, var oğlu var.
Ben gitmekten yanayım ama kalpler kırılmasın diye uğraşmaktan saçlarım beyazladı 2 gündür resmen.

Tatlı dil mümkün olmuyor hocam, en son bu akşam telefonda “aptal aptal konuşuyorsun, bilmemnesini bilmemne yaptığımın urfasında, antebinde işin ne? Diye bağırıp beni sokak ortasında gizli saklı ağlattı ya o anları hiç unutmayacağım.

Hatta evlilikler bitebilir ama devlet güvenceli iş daha garantidir diye fazla garantici de bakıyorum olaya.

Teşekkür ederim fikirleriniz için.
Ben de aynen böyle düşünüyorum.

Ben de onu anlatamıyorum işte.
Benim işim var mesleğim var gelemem diyor, e benle tanıştığında ben yöneticiydim, şahane işim vardı, kariyerim mükemmeldi. Sanki evde görüp aşık olmuş gibi kendi işini öne sürüp “ aslında hiç çalışmamanı istiyorum “ demesini anlayamıyorum ve uzlaşamıyoruz.

Ücretsiz izin işini hiç düşünmemiştim.
Hay fikrinize sağlık çok yaşayın e mi!
Yalnız ben sözleşmeli öğretmen olacağım, acaba hiç göreve başlamadan direkt ücretsiz izin verilebilir mi? Bunu araştıracağım, çok teşekkür ederim.

Eşimin uzmanlık alanına Türkiye’de sadece iki firma iş imkanı sağlıyor sadece. Ve şu an en büyüğünde çalışıyor. Diğeri de sanırım İstanbul’da. Onun muş, bitlis, bingölde ve öZellikle buraların köyünde mezrasında iş bulması imkansız.
Ama benim elde ettiğim şansı da tekrar yakalamam imkansız gibi.
O sebeple akıl danışmak istedim .
Teşekkür ederim.

Aynen.
Affı var, değişen sistemler var, var oğlu var.
Ben gitmekten yanayım ama kalpler kırılmasın diye uğraşmaktan saçlarım beyazladı 2 gündür resmen.
Eşiniz büyük ayıp etmiş, kurduğu cümlenin alt metni “elde ettiğin başarıyı hazmedemedim gideceksin diye ödüm kopuyor bu yüzden de seni aşağılayıp bağırarark değersiz hissetiriyorum” diye altyazı geçiyor resmen.

Şu cevabınızdan sonra konuya yorumum; kesinlikle tercih yapın ve gidin.

Helal demek istiyorum 2 bebekle.
Sizde her şeyin farkındasınız eşiniz, evliliğiniz bitebilir bu yüzden sağlıklı bir işe ihtiyacınıız olabilir. Ben olsam giderdim.
Eşinize empati yapmaya davet edin o da iyi bir iş garantisi olsa kendi alanında gider.
Teşekkür ederim.
Özellikle yaş geçtikçe özelde de devlette de yer edinmek zorlaşıyor. Hazır şans elde etmişken değerlendirmek istiyorum.

Eşiniz büyük ayıp etmiş, kurduğu cümlenin alt metni “elde ettiğin başarıyı hazmedemedim gideceksin diye ödüm kopuyor bu yüzden de seni aşağılayıp bağırarark değersiz hissetiriyorum” diye altyazı geçiyor resmen.

Şu cevabınızdan sonra konuya yorumum; kesinlikle tercih yapın ve gidin.

Ben de ağlayarak “inşallah Hakkari olur da 6 yıl görmem seni, sen çok kötü cümleler kuran kötü birisin, geri kalan ömrümü seninle geçirmek istemiyorum” dedim.
Sonuçta o da ağlayarak beni aradı ama ikimiz de (ben sinirden) ağlıyor olduğumuzdan konuşamadık.

Neyse özetle çok sevinerek atanıyorum(umarım) ama hayat burnumdan geldi resmen.

Çocuklar olmasa kapar bavulumu giderdim de şimdi babadır onun fikrini al, dededir onu dinle, nenedir ona kulak ver diye diye çürüdüm resmen.

Umarım güzel güneşli günlerden kartpostal gibi fotoğraflar atarım buraya, “iyi ki atanmışım arkadaşlar” , “çok mutluyum “ diyerek.

Azkullanilmiskaynanamvar Azkullanilmiskaynanamvar 657 li iseniz dogum nedeniyle oluyor. tebellug edersiniz sonra ayrilirsiniz izne. ama sozlesmeli olunca nasil.oluyor bilmiyorum. kadronuz ne diye geçiyor. tavsiyem kisilere sormayin direkt bagli oldugunuz.mevzuati incelemeniz. bizim kurimda da koca koca egitim daire baskanlari yanlis yonlendirdiler yok.sut izniniz.yok yok ucretsiz hakkiniz yok adaysiniz bilmem ne. ben mevzuati incelemistim o yuzden icim rahatti..zaten arastirdilar sonra olabileceğini gorduler.

yaz tatiliniz 15 tatiliniz falan derken zaman cabuk gecer. eşinizi de biraz denemek istiyorum olmazsa istifa ederim falan diye.ikna edin..istifa hakkiniz var mi bilmiyorum tabi. esiniz de bence iki kucuk cocugun sorumluluğundan uzaklasmaktan zaman.icinde hoslanacaktir. haftasonlari yaniniza gelir.

bir tanidigimin esi doktor. is teklifini güney doguda bir sehirden aldi. her haftasonu ucakla gelip gidiyor.

Çocuğu olmamasına rağmen bir öğretmen arkadaş 1 yılı zor geçirdi eşinden ayrı.. Sürekli gel git şeklinde zor oluyor diyor. Eşi özelde bırakamıyor, orada iş imkanı hiç yokmuş. Bu sene istifa edecekti, ne yaptı bilmiyorum.
Ben çocuklarla bir aydır hiç bilmediğim bir yerde tatildeyim tek başına. Eşimin ara ara gelmesini ya da bizim gitmemizi tercih etmiyorum, kafa dinliyor huzurla tatil yapıyorum. Atanma işi olmasaydı 1 ay daha kalacaktım.

Yani atanıp taşınıp 6 ay yalnız kalsam gelme gitme yapmam. (7 yıllık evlilik, belki bıkmışlık...)
Benim olayım eşim değil (boşanmak bile mümkün bu dönem)
Sadece acaba yaptığım şey macera mı, saçmalık mı ve çocukları harcıyor muyum kaygısı.

Teşekkür ederim.

Ben de ağlayarak “inşallah Hakkari olur da 6 yıl görmem seni, sen çok kötü cümleler kuran kötü birisin, geri kalan ömrümü seninle geçirmek istemiyorum” dedim.
Sonuçta o da ağlayarak beni aradı ama ikimiz de (ben sinirden) ağlıyor olduğumuzdan konuşamadık.

Neyse özetle çok sevinerek atanıyorum(umarım) ama hayat burnumdan geldi resmen.

Çocuklar olmasa kapar bavulumu giderdim de şimdi babadır onun fikrini al, dededir onu dinle, nenedir ona kulak ver diye diye çürüdüm resmen.

Umarım güzel güneşli günlerden kartpostal gibi fotoğraflar atarım buraya, “iyi ki atanmışım arkadaşlar” , “çok mutluyum “ diyerek.
Canım benim, inşallah tercihlerin arasından en olumlu yere atanırsın, hakkında hayırlısı olur hayırlı kapılar açılır... başka bir üye de yazmış ona katılıyorum; ilişkinizi değerlendirebileceğin bir süreç olarak düşünebilirsiniz bunu, baktınız olmuyor ayrı yapamıyorsunuz, atandığına pişmansın verirsin istifanı olur biter. Ama ben pişman olacağına inanmıyorum. Yolun açık olsun

Giderseniz evlilik er ya da geç bitecek gibi görünüyor. Bunu göze aliyorsaniz bence gidip denemeye değer. En kötü ihtimalle istifa edersiniz. Ama tatili vs çok olan bir iş olduğundan belki evlilik bile beraber yürür. Eşiniz de kendi açısından haklı. Sizden o kadar süre ayrı kalmak istemiyor.

X