Devlete atanmışken eve atanmak?

Calistigim okulda sozlesmeli olan arkadaslarim var. Biri 2 yildir esinden ayri cocuguyla geldi. Ayda 1 falan gormeye gidiyor. Esi geliyor. Kimse kolay ekmek kazanmiyor. Evet sistem kotu bunu savunmuyorum ama dogunun da ogretmene ihtiyaci var. Calistigim ilde sinif ogretmenligini, anasinifi ogretmenligini ziraat fakultesi, kamu yonetimi ve hatta lojistik bitirenler yapiyor. O cocuklarin sucu doguda bir koyde dogmus olmak mi? Inanin kimse bunu yasamak istemezdi. Calistigim koyde 1 sene durdum norm fazlasi oldum ogrenci sayisinin azligindan. Arkamdan agladilar koca insanlar hocam kimse buralara gelmiyor, gelen 1 sene sonra gidiyor diye. Bu meslek biraz da gonul isi. Inanin buna. Orda yasayip gormedikce anlasilmaz.
Ya 20 senede bu ülkede herşey ama herşey değişti ama bir şu şark insanımızın fikirleri -bakış açısı- bağnazlığı değişmedi malesef. Bu eğitimsizlik değil inanın. Artık tv herkesin evinde. Köy de tüm gençlerin elinde iphone. Ama en ufak başı açık birini görseler laf üstüne laf. Kızlar hala okutulmuyor. Degil okumak miras bile verilmiyor. Ya bir topluluk 20 yılda hiç mi değişmez.(bunu bir tesettürlü olarak yazıyorum)
Bu yüzden ben "feride " olmayı desteklemiyorum.

Her sene 60-70 bin atama olsa zaten atanamayan öğretmen kalmaz.2017 senesinde az atama olması 2018 mezunlarının suçumudur? Doğru olan 2018 atamasının hiç bölünmeden 2018 sınavına girenlere verilmesi,2017 ye de 10 bin kişilik ek atama verilmesiydi.O Zaman 2017 de de sınırda kalanlar atancaktı.Karma atama Nasıl 2018 e yaramış olabilir savunacağım diye ne diyeceğinizi şaşırıyorsunuz.Tabi ya 2018 e çok yaradı tek puanlı gariban 2018 mezunları çifter çifter puanla gelenler karşısında zaten az olan atama umutları tamamen söndü.Ben 2017 lilere kızmıyorum.Bu saçmalığı çıkartanlara kızıyorum.2019 mezunlarına da üzülüyorum Onlarında Hakkı yendi.Şimdi benim 2 puanım olacak diye onları hiçe sayıp bu olanları savunamam.Hakkımı hiç helal etmiyorum.Allah görsün bu yaşananları diyorum sadece.
Yok kesinlikle 2017 yi savunmuyorum ama herkes çok çekti çok üzüldü. Benim de önüme 2017 liler geçti. Ama bu karma atama ayrıştığımız için geldi. 18-17 ye 17-18 e küfürlere varan söylemlerde bulundu. Ayrıştık ve atama için beraber mücadele etmedik. Bencilce davrandık. Ama inşallah bir atama daha olacak. Herkes sevinecek hocam.

Merhaba Arkadaşlar,
18 yaşında başladığım iş hayatına 33 yaşına kadar devam ettim. En son özel bir üniversitede okutman olarak çalışırken hamile kalıp ayrıldıldım ve yaklaşık 3 senedir çalışmıyorum.
Kızım 2,5 yaşında oğlum 9 aylık.
Yaşım 36.

Sıkıntım şu;
2. Çocuğuma hamileyken ve ilki hala kucağımdayken bunaldığım bir gün kpss sınavına başvurdum. Amacım belimi ve kollarımı dinlendirip 2-3 saat sınava giriyorum ayağına uzaklara bakıp keyif yapmaktı. Lakin genel kültürü, yeteneği, eğitim bilimleri, özel alan bilgi sınavı, mülakatı derken o sınavdan bu sınava kitap açmadan gire çıka ben şaka gibi sınavı kazandım.

Olanlar da işte o zaman oldu. Kimse kazanacağıma ihtimal vermediğinden şu an herkes üzerime yürüyor.

Bu atama 6 yıllık tayin hakkı olmayan zorunlu bir görev ve açılan iller Gaziantep en batı olacak şekilde Şırnak dahil tüm güneydoğu ve doğuyu kapsıyor.

Ben alanımda alınacak 2000 kişinin 1500. Kişisiyim aşağı yukarı. Yani Urfa, Antep lüks ama Şırnak da çıkmaz gibi gibi...

Şu an tercih yapıp kazandığım yere 2 çocuğumla gideceğim ve eşim özelde mühendis olduğu için ve benim gideceğim yerlerde iş sahası olmadığından gelmeyecek.

Eşim ve eş dost “ Sen aile birliğini dağıtıyorsun, çoluk çocuğu düzeninden ediyorsun, maceraya atlıyorsun, 3.500 lira için yaptığına bak...”vb gibi şeylerle canıma okuyor.

Bense insanların günde 20 saat çalışıp kaZanmaya uğraştıkları sınavı 2 bebekle 36 yaşında şaka gibi kazanmışım , devlet güvencem olacak, bir daha iş aramak (hele de 36dan 40lardan sonra) zorunda kalmayacağım , günde yarım gün çalışacağım, bayramı , tatili vs var, hem 6 yıl nedir ki insanın ömrü geçiyor şeklinde düşünüyorum.

Bu arada eşimin öfke ve sinirini kontrol edememe problemi var ve belki bir senedir hiç tadımız yok. (İleride olası bir boşanmada da şu an bu atamayı değenlendirirsem işim olmuş olacak, ama değerlendirmezsem seneye ya da sonrasında olur da boşanırsam işsiz güçsüz olacağım.)

Yani arkadaşlar Allah aşkına çok mu bencil ya da saçma düşünüyorum? Benim durumumda/ yaşımda olsanız ve böyle bir şans elde etmiş olsanız ve evliliğinizde de sıkıntılarınız olsa devlet öğretmenliğini reddeder evinizde oturmayı mı tercih ederdiniz?

(Atanma durumunda 3 yaşındaki anaokuluna gidecek, 11 aylık olacak olan bakıcı ile evde kalacak, ev site içerisinde ve terör bölgesinden uzak olacak, benimle kalacak tek bir yakınım yok)

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

İlk gelişmeler 29. Sayfada

*****6 ay sonra düzenleme****** 8 Şubat 2019
Tatilden eve döndüm, dolar 6küsür liraya fırladı, eşim bana söz verdiği (iş kurmam, araba almam veya tatillere çıkmam için) parayı veremeyeceğini, en iyi ihtimalle martta belki verebileceğini söyledi.
2 ayım ağlamakla ve pişmanlıkla geçti.
Her duamda “allahım sen zaten bana iş fırsatı vermiştin ben teptim şimdi senden bir şey istemeye yüzüm yok ki” dedim.
Atanmamayı tercih edip depresyonun dibine vurduğum bir sabah bir haber gördüm; yeni bir atama yapılacak ve eski yıldan olanlar da puan kullanabilecek diye. Sevinç, şükür, dua, umut...

Tekrar mülakata girdim, tercihte bulundum.
Bu sefer doğunun da doğusu olsa alıp gidiyorum bebeklerimi ve bavulumu dedim.

O hafta annemin çalıştığı iş yeri iflas edip kapandı, bir hafta sonra annemin evsahibi evi sattı ve anneme çıkması için 2 ay verdi.

Ve ben bu sabah -37 yaşında- iki bebeğimle devlet öğretmenliğine atandım arkadaşlar ve annem de benimle gelip çocuklarıma bakacak.

Bu arada 6 yıllık zorunlu görev 4 yıla bugün kesin olarak indirildi.

Şu an eşim benimle gelmeyecek. (İyi bir işi, maaşı, kariyeri ve 7 yılı kalan bir ev kredimiz var)

Bu mesajı temmuz sonunda “bu fırsat kaçmaz kardeşim/ablacım değerlendir, ayakların üzerinde dur” diyen ve ben ağlarken benimle üzülen ağlayan kardeşlerim için yazıyorum.

Ben bugün 2 bebekle 40a 3 kala atanmış bir öğretmenim.

Umarım bundan sonra hikayem mutlu ve hayırlı devam eder ve sen bir yerlerde umutsuz ve yorgun hisseden kadın arkadaşım, inan sen de başarabilir, çok mutlu olabilirsin.

Hepinize teşekkür ederim.

Eki Görüntüle 2292889 Eki Görüntüle 2292890 Eki Görüntüle 2292891 Eki Görüntüle 2292892 Eki Görüntüle 2292893 Eki Görüntüle 2292894
Ne güzel bir başarı hikayesi okudum ❤️
Maşallah başarılarınız daim olsun.

Ben 9 aylık ikizlerimle gittim siz de gidin diyecektim güncellemeyi gördüm çok sevindim. Çıkmadık candan ümit kesilmez dedikleri bu olsa gerek. Resimler de süper:KK9::KK9:

X