Dikiş Terimleri Sözlüğü-2

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2006
1.454
27
Kadife devore (Devoré velvet) Desenli ipek kumaş

Kalça yeri çizgisi (Hipline) Kalçaların en geniş yeri etrafındaki yatay çizgi; pantolon veya etek için bir kalıp ölçüsü seçerken, bel ölçüsünden ziyade bu ölçü dikkate alınmalıdır. Bir kalıbı değiştirmede önemli bir ölçüdür.

Kalıp işaretleri (Pattern markings) Kumaş çizgisini, kalıp parçasının kat üzerindeki yerini göstermek için (her uçta, kalıp kat çizgilerini gösteren kavisli oku olan düz çizgi) bir kalıp üzerine basılan semboller ve çentik, pens, düğme iliği, pli gibi dikiş detayları. Kalıp işaretleri işaret aracı (örn. terzi kalemi) veya iplik izi (örn. bol teyel) kullanılarak kumaşa transfer edilir.

Kamalı reçme (Flatlock / straddie stitch)

Kanal reçme Channel Stitch

Kapalı kenar (Enclosed edge) Bir dikiş yeri veya biye arasında sandviç yapılan veya gizlenen işlenmemiş kumaş kenarı; bir giysi parçasını düzeltir ve sağlamlaştırır.

Kapri (Capri) Baldırı saran diz altı pantolon

Karın pensi abdominal dart (belly dart)

Kapşon Hood

Kaşmir (Cashmere) İnce, yumuşak, yünlü kumaş

Kat kat kesme (Layering) Kumaş fazlalığını yok etmek ve dikişin düz uzanmasını sağlamak için, kumaş katlarını, dikiş payında, farklı genişliklerde kesme işlemi

Katyonik (Cationic) Negatif yüklü ve noniyonik bileşenlerle karışan madde. Bu fark sayesinde pigment giysi boyaması büyük ölçüde kolaylaşmıştır.

Kauçuk (Rubber fabric) Lateks madde

Kavisli dikiş yeri (Curved seam) Birleştirildiklerinde giysinin bir bölümünü oluşturan (örn. Göğüsün üzerinde, belde ve kalçalarda) iki farklı şekillendirilmiş kenarlı, makine dikişli dikiş yeri

Kayık yaka Boat neck

Kemer biriti (Belt carrier) Bir kumaş şeridi veya iplik zincirden yapılan, genelde bir giysinin yan dikişlerine takılan, kemeri desteklemek için kullanılan halka.

Kemer sertleştirici (Belt stiffening) Belin iç kısmına, sertlik sağlaması ve kemerin şeklini koruması için uygulanan esnek, destekleyici kumaş (uygun kalınlıkta ütülü tela genelde gereken sertlik oranını elde etmede kullanılır.)

Kemer tokası malzemeleri –

Kemiksi maddeden çubuk geçirme (Boning) Dar giysileri sertleştirmek ve şekillendirmek için kullanılan dar naylon veya plastik şerit genelde askısız gece kıyafetlerinin beden kısmında kullanılır; ince kumaşları korumak için uçları kaplanabilir.

Kenar dikişi (Overedge stitch) Dikiş payının kenarında çalışılan, tek bir harekette çok dar bir dikiş yeri diken ve düzelten önceden ayarlanmış makine dikişi; genelde dikiş payının kumaşın ön yüzünden göründüğü ince kumaşlarda kullanılır.

Kenar dikişi (Edgestitch) İnce kumaşlarda, zikzak dikişe alternatif olarak kullanılabilen bu dikiş kıvrım yerlerini ve pervazları, sökülmelerini önlemek için, işlenmemiş kenarlarını alta kıvırarak ve küçük bir kıvrım yeri dikerek düzeltmek için kullanılır. Aynı zamanda giysi parçasının ön yüzünde, tamamlanmış kenarda, dikiş yerinde veya kat kenarında çalışılabilir.

Kenar şeridi (Welt)

Kesik aralığı (Vent) Katlanmış açıklık (örn. bir ısmarlama ceket veya paltonun etek kıvrım yeri ve kol açıklıklarında)

Kesim çizgisi (Cutting line) Bir kalıp parçası üzerinde kesim kılavuzu olarak kullanılan kesiksiz, basılı çizgi ( çok ölçülü bir kalıbın, ilgili giysi parçası üzerinde birkaç kesim çizgisi vardır).

Keten kumaş (Linen) Keten bitkisinin doğal liflerinden yapılan keten kumaş, serin tutan ve oldukça emici kumaşlar yapmak için, bir dizi kalınlıkta ve kalitede dokunur.

Kılçık (Swift) Karton fiyat etiketini giysiye tutturan plastik parça

Kırışmaz yün kumaş (No-crease wool)

Kırpıntı (Clip) Çentik, kat yeri, ön orta çizgisi veya pens yeri gibi kalıp işaretlerini göstermek için yapılan kumaş kenarındaki küçük kesiktir. Kumaşın ön yüzüne çevrildiğinde sivri bir uç elde etmek için (örn. bir yaka ucu) veya düzgün bir kavis oluşturmak için dikiş payları da kesilebilir.

Kısmi katlama (Partial fold) Bir kumaş katlama yöntemidir; kumaşın bir bölümü katlanmış çift kat oluşturur ve diğeri tek kat oluşturur.

Kıvrım (Crease) Ütülenmiş kumaş katının oluşturduğu çizgi

Kıvrım yeri (Hem) Bir giysi parçasının düzeltilmiş alt kenarı (örn. Bir giysinin veya perdenin alt kısmı veya düz bir kolun alt kenarı). Kıvrım yerleri elde veya makinede, çeşitli şekillerde tamamlanabilir, kullanılan yöntem, kumaşın kalınlığı veya yapısına bağlıdır (örn. elde kıvrılmış kıvrım yeri ince kumaşlar için idealdir ancak çift kat dikilmiş kıvrım yeri, ekstra geniş kıvrım yerlerine veya kalın kumaşlara destek verir). Kıvrım yerleri rötuşları kumaşın ön yüzünden görünmeyebilir veya dekoratif özellikte yapılabilir.

Kıvrım yeri çizgisi (Hemline) Kıvrım yerinin boyunca işaretlendiği ve dikiş payının dikiş için tersine katlandığı kat çizgisi; bir parçanın tamamlanmış alt kenarı

Kıvrım yeri dikişi (Kıvrım yeri dikişi) İster dikey, ister yan kıvrım yeri dikişi olarak çalışılan, bir parçanın tersinde görünmez kenar baskısı olarak kullanılan el dikişi; aynı zamanda iç kenarları sağlamlaştırmak için kullanılır (örn. bir yakada veya manşetlerde).

Kirli ürün (Dirty product) Çevreye olumsuz etkisi bulunan ürün

Klapa (Lapel) Ceketin veya tişörtün üst düğme ile yaka arasında kıvrılan kısmı.

Kol düğmesi Cuff Links

Kol ekstraforu (Sleeve heading) Kolun üst kısmını doldurmak için ve kolun üst kısmında bir kumaş rulosu oluşturmak için kullanılan dar şerit tampon

Kol oyuğu (Armhole) Kol için giysideki açıklık

Kol tahtası (Sleeve board) Genelde ütü tahtasının yanında bulunan, dikiş yerlerini ve giysinin dar bölümlerini ütülemede kullanılan küçük, dar tahta

Kompleks Fransız eğrisi (Complex French Curve) Fransız eğrisine benzer ancak kalıp parçalarında düz kenarları ölçmede kullanılan ölçme aleti. Aynı zamanda düğme iliği kılavuzları ve dikiş payı izleri de var.

Kopça (Frog fastening) Bir uzun fitil veya kordon rulosu ile yapılan, dört üst üste binen halka olarak düzenlenen ve ortadan dikilen dekoratif bir tutturma gereci. Dekoratif Çin top düğmesi ile birlikte, genelde ceket ve uzun paltolarda kullanılır.

Kopça (Hook-and-eye fastener) Düzgün bir birleşmenin gerekli olduğu (örn. bir bel bandında) kumaş bölümlerinde üst üste binen kenarları birbirine tutturmak için kullanılan iki parçalı metal tutturma gereci

Kordon Drawcord

Kostümlük keten (Suiting linen)

Kot (Denim) Dayanıklı pamuklu kumaş

Krep saten (Crepe-backed satin) Sentetik kumaş

Krep (Crepe) Yünlü kumaş

Krepon (Crepon) Sentetik kumaş

Krinkle kumaş (Crinkle fabric) İnce pliseli ve kıvrımlı sentetik kumaş

Kruvaze etek Envelop skirt

Kumaş çizgisi (Grain) Dokuma bir kumaşta, boyuna ve enine iplik yönleri. Bu iplikler dik açılarda olduğunda, buna doğru kumaş çizgisi denir.

Kumaş çizgisini takip eden çizgi (Grainline) Bir kumaş çizgisini takip eden çizgi (Bir kalıp parçası üzerindeki düz ok, kalıbın yayılıp o çizgi boyunca kesileceğini gösterir.)

Kumaş fazlalığını dağıtma (Ease) Dikişin bir bölümü diğeriyle biraz eksik olarak birleştiğinde, büzgü oluşturmadan kumaş fazlalığını dağıtma işlemidir.

Kumaş kenarı (Selvedge) Dokuma bir kumaşta, boyuna (çözgü) ipliklere paralel olan tamamlanmış kenar

Kumaş kesme makası (Bent-handled shears) Kumaş kesme makası; açılı alt makas kumaşın kesilirken düz uzanmasını sağlar

Kumaşı makinede iğne üzerinde döndürme (Pivoting) Keskin bir köşeyi dikmede kullanılır. Makine, iğne kumaşın içindeyken durdurulur, ayak kaldırılır ve kumaş döndürülür. Sonra ayak tekrar indirilir ve dikmeye devam edilir.

Kumaşın ön yüzü (Right side) Tamamlanmış giysi parçasının görünen kısmı olarak görünmek üzere tasarlanmış kumaşın dış yüzü. Kumaşın ön yüzü giysi parçalarını kesip çıkarırken ve hazırlarken çok önemli olur; talimatlar kalıp çizelgesinde verilir.

Kumaşın renk verme miktarını ölçen alet Crockmeter

Kumaşın ters yüzü (Wrong side) Tamamlanmış bir giysinin iç kısmında olması gereken kumaşın ters yüzü (örn. havlı bir kumaşın düz tarafı, baskılı bir kumaşın baskılı olmayan tarafı. İşaretler tamamlanmış giysilerin önünde görünmemeleri için giysinin ters yüzüne yapılmalıdır.

Kumaşın verevi (Bias) Kumaşın üzerinde ne enine ne de boyuna uzanmayan çapraz çizgidir. “Gerçek” verev, kumaşın boyuna uzanan çizgi, enine çizgiye doğru katlandığında, 45 derecelik açıda oluşan çapraz çizgidir. Verev kesilen kumaşta iyi kıvrım oluşturur.

Kumaş yumuşatıcılar fabric softeners

Kuru renklendirici Pigment

Kuru temizleme Dry cleaning

Kuşak abdominal belt (cummerband)

Küçük makas (Small scissors)

Kürk kumaşı (Fur fabric) Aynı zamanda sahte kürk de denilen sentetik kumaş parlak renkli olabilir

Lake (Lace) Pamuklu kumaş

Lame Sentetik kumaş

Lastik kılıfı (Casing) Paralel dikiş sıraları ile yapılan, (örn. bir eteğin veya pantolonun belinde veya bir elbisenin veya günlük ceketin belini büzmek için) içinden lastik veya büzgü ipi geçirilen, kumaştan tünel.

Lifler (Fibres) İpliklerin eğrildiği doğal veya insan yapımı filamanlardır; sonra ipliklerden çeşitli kumaşlar yapılır.

Liquid gold Metalik renkte sentetik kumaş

Loomstate Havlunun dokuma makinesinden çıktığı haldeki durumu.

Loop terry Traş edilmemiş havlu

Madras pamuk (Madras cotton) Hafif, pamuklu kumaş

Makine ayağı (Machine foot) Genelde baskı ayağı olarak adlandırılan, dikiş makinesinin bu parçası, dikiş sırasında kumaşı iğne plakası üzerinde yerinde tutmak için kumaşın üzerine doğru indirilir ve iğneyi kumaşın içine doğru düzgünce yönlendirir. Boncuk geçirme, biye yapma ve fermuar takma gibi bir dizi amaç için farklı ayaklar mevcuttur.

Makine dikişi ile büzgü (Shirring) Fazlalığı daraltmak için kullanılan, kumaşta sıralar halinde dikilen, çoğunlukla pamuk üst ipliği ve esneklik için büzgü lastiği ile çalışılan makine büzgüsü türü

Makine örgüsü kumaş (Jersey) Örgü, kırışıklığa dayanıklı, pamuklu kumaş

Makine teyeli (Machine tacking) Kumaşı yerinde tutmak için, uzun, gevşekçe gerilmiş makine dikişi

Masura (Bobbin) Üzerine ipliğin sarıldığı, bir dikiş makinesi plakasının altındaki yuvarlak taşıyıcı

Metre (Measuring stick) Kumaş çizgilerini kontrol etmek ve aynı zamanda düz kıvrım yerini, yukarı kıvırmadan ve yerine dikmeden önce işaretlemek için kullanılır.

Migration: Yaş boya işlemi sırasında renklendiricinin dağılması

Mikrofiber (Microfibre) Dayanıklı sentetik kumaş

Mohair Yünlü kumaş

Moleskin Pamuklu kumaş

Müslin Pamuklu kumaş

Naylon (Nylon): Saf naylona bakınız.

Ok başı dikişi (Arrowhead stitch) Muhtemel bir zorlanmanın olacağı noktada (örneğin, bir dar etekte plisenin üst kısmı) bir dikiş yerine elde veya makinede yapılan küçük, üçgen teyel

Omuz vatkası (Shoulder pad) Kumaş kaplı veya kaplı olmayan köpük vatka bir giysinin omuz kısmını şekillendirme ve desteklemede kullanılır. Ismarlama Çalışılan Omuz Vatkası’na bakınız.

Omuzu kapalı iş elbisesi Cover-All

Organze (Organza) İpekli kumaş

Orta çizgi (Centre line) Bir giysinin beden, etek veya roba kısmının ilgili kalıp parçalarında işaretlenmiş dikey çizgisi.

Overlok makinesi ek parçaları (Overlocker attachments) Bir overlok makinesine eklenebilen, makinenin daha fazla bir dizi fonksiyon gerçekleştirmesini sağlayan gereçlerdir. Bunlar normalde ayrı olarak satılır.

Overlok makinesi (Overlocker) Tek bir harekette, kumaş kenarının hızlı ve etkili dikimi, kesimi ve kenar yapılması için kullanılan makine; esas olarak, giysiye profesyonel bir görüntü vermek için dikerken kenarları düzeltmede kullanılır.

Ölçümlü kesim tahtası (Cutting mat) Kesin ölçüm ve kesimler için, kılavuzlu kauçuktan kesim tahtası; kumaş kesimi sırasında üzerinde çalışılan yüzeyi korumak için kullanılır.

Ön bantlar (Front bands) Bir giysinin ön açıklık kenarlarının tüm uzunluğunu tamamlamak için kullanılan kumaş şeritleri

Önceden çektirilmiş kumaş (Pre-shrunk fabric) Müteakip yıkamalarda çekmemesi için üretim aşamasında işlemden geçirilen kumaş

Örme kumaş (Knit fabric) Gevşekçe birbirine geçen ipliklerden yapılan esnek kumaş (örn. yumuşak makine örgüsü kumaş). Örgü kumaştaki dikişler, kopmalarının önlenmesi için bol olarak dikilmelidir. Bantlama gerektirebilirler (örn. giyilme ile esneyebilen kalça cebinin kenarında)

Önde sıfırlanan rib yaka Henly

Örme ürünler Knitting ware

Örme kumaş dönüklüğü Torking

Paltoluk kumaş (Coating) Kalın, yünlü kumaş

Pamuk krinkle Aynı zamanda Krepon adı verilen pamuklu kumaş

Pamuk (Cotton) Pamuk bitkisinin tohum zarfını kaplayan lifli saçlarından yapılan, yumuşak, dayanıklı ve ucuz kumaşlara dokunan pamuk, geniş bir dizi terzilik ve yumuşak mefruşat için kullanılır. Pek çok kalınlıkta mevcuttur ve sentetik kumaşlarla iyi karışır.

Pamuklu kadife (Cotton velvet) Havlı, pamuklu kumaş

Pat bandı (Placket bands) Bir açıklığın iki yanını tamamlamak için kullanılan, üst bedenden aşağı doğru yarıda duran, genelde iki şeritten oluşturulan ama bazen tek şerit olarak kesilebilen kumaş şeritleri

Pat (Placket) Giysinin giyimini kolaylaştırmak ve rahatça oturmasını sağlamak için kullanılan tamamlanmış açıklık (örn. yaka hattında ve manşetlerde).

Payetli kumaş (Sequin fabric)

Pens (Dart) Kumaşı vücudun etrafında şekillendirmek için bir giyside kullanılan gittikçe azalan, dikilmiş kumaş katıdır. Pensler (örn. Fransız pensi ve dış pens) genelde kadın giysilerinde, göğüs ve kalçada rahatlık sağlamak için kullanılır; küçük pensler arka omuz ve dirsekleri şekillendirir. Pensler farklı yöntemlerle hazırlanabilir.

Perde ağırlığı (Curtain weight) Bir perdenin etek kıvrım yerine, perdenin düzgünce asılmasını sağlamak ve şişmesini engellemek için yerleştirilen ağırlıktır, giysi dikiminde de kullanılır.

Perdelik kumaş (Glazed cotton) Chintz olarak da bilinen pamuklu kumaş

Perdelik kumaş (Chintz) Pamuklu kumaş

Pervaz (Facing) Bir giysinin iç kısmına yerleştirilen ve işlenmemiş kenarları tamamlamak için kullanılan (örn. bir yaka hattında, ön veya arka ceket açıklığında veya kolda) kumaş katıdır. Tokluk için telalanabilir. Şekilli bir giysi kenarında, pervaz aynı şekilde kesilir, makine dikişi ile giysi parçasına tutturulur, tersine katlanır, sonra rahat bir tamamlama için astara veya kumaşa düz olarak elde dikilir.

Petek örgü Honey comb / gofret

Plan (Layout) Kesilmeye hazır kumaş üzerine kalıp parçalarının serileceği yerin kılavuzu

Pli (Tuck) Düz kumaş çizgisi boyunca oluşturulan, potluğu gidermek veya çocuk giysileri, yazlık üstler ve gece kıyafetlerini içeren bir dizi giyside dekoratif bir özellik vermek için kullanılan dikilmiş kumaş katı. Çeşitli türde pliler (örn. İğne plisi, aralıklı pli, kabuk pli) farklı yöntemler kullanılarak yapılabilir.

Plise (Pleat) Çoğu zaman kısmi olarak dikilen, fazlalığı daraltmak için kullanılan, çoğunlukla eteklerde ve elbiselerde bel yerini şekillendirmek için kullanılan ama aynı zamanda perde ekstraforlarında ve karyola eteklerinde ve dekoratif özelliği ile kollarda ve bluzlarda çalışılan eşit kumaş katı. Çeşitli plise türleri (örn. çark plise, kutu plise, ters plise) farklı yöntemler kullanılarak yapılır.

Plise makinesi (Pleater) Büzgü veya elastikiyet için kumaşları hızlıca büzmek ve dikmek için kullanılır. Kumaş, kumaşı plise yapan, elle çalışan bir dizi makaraya sarılır, sonra pamuk veya lastik geçirilmiş bir iğne sırası ile dikilir.

Polar fleece (Polar kumaş) Sentetik kumaş

Poli keten (Poly linen) Keten görünümlü sentetik kumaş

Polyester krep (polyester crepe) Hafif, sentetik kumaş

Poplin Pamuklu kumaş

Prenses dikişi (Princess seam)

Prova mankeni (Dress form) Giysilerin oturması için kullanılan, özellikle, giysinin vücuda tam, düzgün bir şekilde oturması gereken ısmarlama çalışılan giysiler için yararlı olan gerçeğe yakın vücut şeklidir. Bir dizi beden ölçüsünde ve ayarlanabilir şekilde mevcuttur.

PVC kumaş (PVC fabric) Sert, gözenekli olmayan, sentetik kumaş

Punteriz Stopstitch/Bartack

Rayon Lif üretmek için yeniden üretilen selüloz bitkisi. Rayon kumaşlar emicidir ve giyimi rahattır ancak çabuk kırışırlar.

Reçme Covering Stitch

Rengin kumaşa geçiş hızı Exhaustion rate

Renk Haslığı Color fastness

Renkölçer colorimeter

Renk verme (Crocking) İşlenmiş kumaşın basınç altında beyaz kumaşa bıraktığı renk miktarı

Roba Yoke

Ronyan baskı Discharge print

Rulo brit (Rouleau carrier) Dar bir kumaş şeridi ile yapılan ve kemeri desteklemesi için bel bandına dikilen veya giysinin yan dikişlerine takılan halka

Rulo halka (Rouleau loop) Dar bir kumaş şeridinden yapılan; genelde düğün ve gece kıyafetlerinde, dekoratif bir tutturma gereci olarak yuvarlak veya kubbe biçiminde düğmeler ile kullanılan tutturma gereci

Sabitleme dikişi (Stitch-in-the-ditch) Sabitlik sağlamak için kullanılan kısa dikiş (örn. Bir bel bandının yan dikişlerinde lastiği düz tutmak ve kıvrılmasını önlemek için)

Saf naylon (Pure nylon) Emici olmayan sentetik kumaş

Sağlamlaştırma dikişi (Staystitching) Dikiş payının hemen içine, onu sağlamlaştırmak için esmemesini ve kopmasını önlemek için çalışılan düz makine dikişi (örn. Gevşek dokunmuş veya yumuşak makine örgüsü kumaş).

Sağlamlaştırma parçası (Stay) Sadece sağlamlaştırma amacıyla giysi parçasının belirli bir bölümüne dikilen küçük kumaş parçası veya şeridi

Sağlamlaştırma (Reinforcement) Zorlanmaya maruz kalan giysi bölümünü (örn. düğme iliği) sağlamlaştırmak için, alt parça, ekstra dikiş sırası veya kumaş yaması kullanma

Saten dikiş (Satin stitch) Elde veya makinede çalışılan bu dikiş, bir kumaş alanını kaplamak için birbirine çok yakın çalışılan düzgün, paralel dikişlerden oluşur. Saten dikiş bir düğme iliğinin kısa uçlarını sağlamlaştırmak ve sadece dekoratif amaçlar için kullanılır.

Self-bound dikiş (Self-bound seam) Makinede dikilen, kendinden kapalı dikiş genelde kolay aşınmayan ince kumaşlarda kullanılır.

Self-enclosed (kendinden kapalı) dikiş (Self-enclosed seam) Düzgün, dar bir tamamlama için işlenmemiş kenarların dikişle kapatıldığı dikiş. Fransız ve Taklit Fransız dikişi, flat-fell dikiş ve self-bound dikiş bütün kendinden kapalı dikiş örnekleridir.

Sentetik kumaş (Synhetic fabric) Ekonomik, dayanıklı, kırışmayan (ama çok emici olmayan) kumaşlar olarak dokunan, kimyasal olarak gaz, petrol, alkol, su ve hava bileşimlerinden yapılan lifler

Sererek kurutma Line dry / dry flat

Shantung İpekli kumaş

Sıkı dokunmuş kumaş (Ticking) Pamuklu kumaş

Sırt tahtası (Seam roll) Şekilli giysi bölümlerini ütülemeye yardımcı olarak kullanılan gereç

Sıvı işaret kalemi (Liquid marking pen) İşaretleme gereci iki türde mevcuttur. Bir türünde işaretler 48 saat sonra yok olur, diğerinde yıkanarak çıkar.

Singer dikişi (Lockstitch) Halka dikişi olarak da bilinen bu el dikişi iki kumaş katını birleştirmede kullanılır.

Spandeks (Spandex) İnce sentetik kumaş

Sülfile dikişi (Overcast stitch) İşlenmemiş kumaş kenarlarını kapatmak için kullanılan kenar el dikişi

Sülfile makası (Pinking shears) Tırtıklı bıçakları olan, aşınmaya dayanıklı kumaşlarda (örn. yünlü kumaşlar) bir dikiş yerini düzeltmek için kullanılan kesme aleti

Süprem (Single Jersey) Örülmüş yünlü kumaş

Süveter, kazak Jumper

Şarmöz (Charmeuse) Hassas, saten dokuma, sentetik kumaş

Şerit (Piping) Verev kesilen kumaş şeritlerinden yapılan, ister düz, ister yuvarlak bir biye oluşturmak için yerleştirilmiş bir kordon ile yapılır; özellikle yumuşak mefruşatlar olmak üzere bir dizi giysi parçasında kullanılır.

Şev yapılmış köşe (Mitred corner) Kumaş bir köşede birleştirildiğinde veya etrafında şekillendiğinde oluşan verev dikiş (örn. kıvrım yerlerinin bir kolun kesik aralığının köşesinde veya bir perdenin altında birleştiği yerler). Dikişten sonra, fazlalık kumaş alt tarafta kesilir.

Şifon (Chiffon) İpekli kumaş

Tafta (Taffeta) İpekli kumaş

Taklit Fransız dikişi (Mock French seam) Fransız dikişinde olduğu gibi ama kavisli bir kumaş kenarında kullanılır. Fransız dikişine de bakınız.

Tayt Leggings / tight

Tek yönlü tasarım (One-way design) Kumaşın uzunluğu boyunca tekrar eden kalıp, şerit veya desen. Tek yönlü tasarımı kullanırken, bütün kalıp parçaları kumaşın üzerine yerleştirilmelidir böylece tasarım her parçada yukarı doğru yönde olur.

Tela (Interfacing) Bazı bölümlere (bir bel bandı, yaka veya manşetlerde) eklenmiş sertlik, şekil ve destek vermek için, giysi ve pervaz arasına yerleştirilen özel tasarlanmış kumaş. Kullanılmakta olan giysi kumaşına uyması için ince, orta kalınlıkta ve kalın olarak yapılır. Dokuma olmayan tela genel kullanım için idealdir; dokuma kanvas tela terzilikte kullanılır. Ütülü tela’ya da bakınız.

Telayı kumaşa tutturma dikişi (Padstitch) Genelde terzilikte, kanvas telayı kumaşa sıkıca tutturmak için kullanılır (örn. bir ceket yakasında). Dikişler kısa ve birbirine yakın çalışıldığında (kısa zikzak tela tutturma dikişinde olduğu gibi), kumaş üç boyutlu olarak şekillenir; uzun ve aralıklı olduklarında (uzun paralel tela tutturma dikişindeki gibi), dikişler telayı kumaşa tutturur.

Ters dikiş (Reverse stitching) Dikişin başlangıcında ve sonunda, kesmeden önce iplikleri düğümlemek için, kısa bir mesafe için geriye çalışılan düz makine dikişi (çoğu dikiş makinesinin, dikişi çevirmek için, bastırılabilen bir düğmesi vardır).

Tersine çevrilebilir kumaş (Reversible fabric) Her iki yüzünün de ön yüz olarak kullanılabileceği şekilde dokunan kumaş

Terzi kalemi (Dressmaker’s pencil) Bir ucunda silme fırçası olan, kumaş üzerinde çizgi işaretlemek için kullanılan (örn. Pensler veya pliler) tebeşir kalemidir.

Terzi karbon kağıdı (Dressmaker’s carbon paper) Bir dizi renkte mevcut olan, kalıp işaretlerini kumaşa geçirmek için işaretleyici teker ile birlikte kullanılan kağıttır.

Terzi tebeşiri (Tailor’s chalk) Çeşitli renklerde mevcut olan bu tebeşir kumaşı işaretlemek için kullanılır ve fırçalanarak kumaş yüzeyinden çıkarılır.

Teyel (Tacking) Son dikişten önce kumaşı yerinde geçici olarak tutmak için veya birbirine takılmadan önce giysi bölümlerini birleştirmek için elde veya makinede yapılan uzun dikiş

Teyel sökme aleti (Stitch ripper) Kavisli bir ön kenarı olan, dikişleri kolayca ve çabuk kesmede kullanılan alet

Traşlı kadife havlu Terry velour

Toka, kopça Claps

Torbalı cep Hanging pocket

Triko (Tricot): Üç aşamalı zikzak dikişe bakınız.

Tuhafiye malzemesi (Notion) Giysi dikiminde kumaş dışında kullanılan malzeme. Giysi yapımı için gereken tuhafiye malzemeleri normalde kalıp çizelgesinde listelenmiştir ve tela kumaşları, biyeler, tutturma gereçleri, bantlar, lastikler ve şeritleri içerir.

Tutturma dikişi (Pickstitch) Genelde yakalarda kullanılan, üst dikişe alternatif olarak kullanılabilen dekoratif yüzey dikişi

Tülbent (Cheesecloth) Gevşek dokunmuş, pamuklu kumaş

Tüy (Pile) Kumaşın yüzeyindeki kabartılmış iplik veya püsküller (örn. kadifenin üzerinde.) Tüyler Bir giysi parçasının tüm bölümlerinde aynı yöne bakmalıdır.

Tweed (modern ve geleneksel) Yünlü kumaş

Tulum Rumper

Uç çevirici (Point presser) Sivri uçlu, düzgün, keskin bir görüntü için köşeleri dışa itmede kullanılan (örn. yakalarda) dikişe yardımcı alet

Üç aşamalı zikzak dikiş (Three-step zigzag stitch) Zikzak dikiş olarak kullanılan, ama daha düz bir görünümü olan makine dikişi triko veya çoklu dikiş olarak da bilinir.

Üst dikiş (Topstitching) Bir giysi parçasının ön yüzünde, düzgün dekoratif bir görünüm vermek için, tamamlanmış kenara yakın olarak çalışılan düz dikiş sırası (veya çift dikiş iğnesi ile çalışılan iki sıra) kumaşa zıt renkte bir iplikle çalışılabilir.

Üst göğüs (High bust) Göğsün en geniş yerinin üzerinde, kolların altında ve sırtın ve göğsün alınan ölçüdür; eğer bu ölçü en geniş göğüs yerinden 5 cm daha geniş ise, giysi kalıbı ölçüsü üst göğüs ile seçilmelidir.

Üst kısım (Cap): Üst kol’a bakınız.

Üst kol (Sleeve cap) Omuz dikişi ile kesişen kolun üst kısmındaki bölüm

Üst üste bindirilmiş dikiş yeri (Lapped seam) Bir kenarın dikiş payının, birleştirilecek kenarın üzerine yerleştirildiği sökülmeyen kumaşlar üzerinde kullanılan sonra, üst üste binen kenara yakın üst dikişle dikilen dikiş yeri

Üst üste binen parça (Overlap) Bir tutturma gerecini gizlemek için, başka bir parçanın üzerine uzanacak şekilde tasarlanmış bir giysi parçası (örn. bir kopça bel bandı açıklığı veya bir kol manşeti)

Üst yaka (Top collar) Bir giysi yakasının dış kumaş bölümü

Ütü bezi (Pressing cloth) Ütüleme sırasında iz olmasını önlemek için veya minimum ısı gerektiğinde kullanılan temiz bez. Yünlü kumaşlar ütülenirken bez nemlendirilebilir.

Ütülü tela (Iron-on interfacing) Ütünün ısısı ile başka bir kumaşa yapıştırılan, kimyasal olarak işlenen, dokuma olmayan tela farklı kalınlıklarda mevcuttur.

V tipli patlı yaka Baseball neck

Verev biye (Bias binding) Hazır bulunan veya kumaşın verevinden kesilen, kıvrım yerlerinde ve dikiş paylarında düzgün bir rötuş sağlaması için kullanılan şeritler

Verev biye yapma aleti (Bias binding maker) Bir kumaş şeridini katlayıp ütüleyerek verev biye yaratmada kullanılan alet

Verev dikiş (Whipstitch) İki düz kenarı birleştirmek için kullanılan güçlü kenar el dikişi

Vest Pamuklu kumaş

Vinil (Vinyl) Sentetik kumaş

Viscose Sentetik kumaş

Voile Pamuklu kumaş

Wincyette Pamuklu kumaş

Yaka ayağı Collar Stand

Yaka bandı (Neckband) Yaka hattına oturacak şekilde kesilecek ve şekilli bir bant yapmada kullanılacak kumaş parçası

Yaka hattı (neckline) Boyun etrafında uzanan giysi parçasıdır; basit pervazlı yaka hattından birleşik yaka hattına veya ön pat açıklığına kadar tür olarak çeşitlilik gösterir.

Yamama aleti (Darning mushroom) Mantar şekilli, tahta alet, deliğin üzerinde boylamasına ve enlemesine yapılacak dikişi kolaylaştırması için, yama yapılacak kumaş bölümünün altına yerleştirilir.

Yapışkan örme adhesive mesh

Yapışkan tela Fusing

Yapıştırma zarı (Bonding web) Yumuşak yapıştırıcı zar, kumaşları birbirine yapıştırmada kullanılır; yapıştırma işleminde sıcak ütü kullanılır.

Yarım balıkçı Mock Turtle

Yıkanmış ipek (Washed silk)

Yıpranmayı önleyici sprey (Anti-fray spray) Dikiş veya başka bir rötuşa gerek duymadan kumaş kenarlarını kapatmada uygun bir dikiş yardımcısı

Yırtmaç slit

Yüksük (Thimble) Plastik veya metalden yapılan bu koruyucu başlık el dikişi boyunca parmağın üzerine geçirilir ve sert kumaşlara iğneyi batırmak için yardımcı olur.

Yün (Wool) Bir dizi kalınlıkta, dokuda ve desende mevcut olan doğal, eğirilmiş lif. Yünlü kumaşlar iyi kıvrılır ve yumuşak, emici, su almayan ve esnektir. Yün ısmarlama terzilikte tercih edilen bir kumaştır.

Zikzak (feather) dikiş (Feather stitch) İki bitişik, sökülmemiş kenarı birleştirmek için (örn. Süet kumaşta) aynı zamanda dekoratif nakış dikişlerinde kullanılan makine dikişi

Zikzak dikiş (Zigzag stitch) Sökülebilen kumaşlarda bir dikiş payının işlenmemiş kenarını düzeltmek için kullanılan değişen uzunlukta ve ende makine dikişi; yaygın kullanılan bir makine dikişi


http://www.ozgurtercume.com'DAN ALINTIDIR.
 

Lentecik

Yasamak cok guzel!
Kayıtlı Üye
8 Mayıs 2007
814
10
nasil yapmislar yaaa...ne zeki su insanlar......