Davranış Bozuklukları Dikkat eksikliği ve hiperaktive bozukluğu

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Moxo testini kesinlikle öneriyorum bende çok faydalı olduğunu çoğu kişiden duydum şahitte oldum aklınızda soru işareti varsa en azından arayın bilgi alın ve kesinlikle yaptırın derim ben 👍

Moxo testini kesinlikle öneriyorum bende çok faydalı olduğunu çoğu kişiden duydum şahitte oldum aklınızda soru işareti varsa en azından arayın bilgi alın ve kesinlikle yaptırın derim ben 👍
Peki bu test devlet hastanesinde yapılıyor mu acaba? Sizin süreç nasıl ilerliyor, aldığı terapiyi anlatabilir misiniz?
Bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim

Eğer doktorun hiperaktivite ve dikkat eksikliği tanısına güvenmiyorsanız başka bir doktordan daha teyit almanızı öneririm. İlaç kullanımından herkesin sakınmasını anlıyorum fakat "bazı" çocuklar için ilaç kullanmaması ciddi anlamda ortama / okuluna / arkadaşlarına uyum sorunu yaşamasına ve bu ortamlarda istenmemesine dışlanmasına neden olacaktır. Çevrenizde sürekli size yapma, dur, elleme, sus, koşma, çıkma, dokunma diye birilerinin bağırdığını düşünün ve bu engellenme duygusunun sizde yaratacağı öfkeyi / saldırganlığı düşünün. Çocuk zaten dürtüsel, engel olamıyor bir de devamlı uyarı alıyor. Bunlara ek olarak dikkatini de toplayamadığı için akademik başarısı da düşük olacaktır. Bu şekilde bir tablodansa ilaç kullanmanızı öneririm. İlaç harici çocuğun fiziksel enerjisini atabileceği alanlar yaratmak o fizyolojik zorlanma ile baş etmesine yardımcı olabilir. Dikkatini toplayıcı oyunlar oynatabilirsiniz aynıyı bulma farklıyı bulma, gizli nesneleri bulma, boncuk dizme gibi dikkatini hep tetikte tutacak oyunlar işe yarayacaktır. Yengemin oğlu da ilaç kullanıyordu. Biz ona xbox 360 denen oyun konsolundan aldık. Dans edebileceği bir oyun vardı. Zannediyorum Just Dance diye geçiyor youtube da videoları var. Dansı açıyordu ekran onun vücut hareketlerini algıladığından dolayı hem puan almak için ekranı dikkatle izliyordu hem de evde o baskılanan enerjisini dışarı atabilmenin yolu oldu. Aynı zamanda ona gitar filan da aldılar. Yine gitar oyunu ile de ekrandaki gibi gitar çalmaya çalışırken dikkatini ekrana kilitlemek zorunda kaldı :) Sonra gitar çalmayı sevdi ve gitar kursuna gitmek istedi :). Bunlar aslında baya işlerine yaradı. Buraya kadar harika ama bu aşamada tek zorlanacağınız şey ona oyunu bıraktırmak. "Biraz daha yaaaağğğğğğ anneeğğ :rolleyes:noğğluğğğğ 5 dakikaaaa:KK71:" diye diye saatler geçirmek isteyecek :) bu nedenle xbox kullanımının sizin evinize uygun kurallarını baştan koyarsanız ve bu kuralların arkasında duvar gibi de durursanız sorun yaşamazsınız. Kurallar zamanla esner ama tamamen onun kontrolune bırakmayın başından alamazsınız :) Bunların hepsine ek lütfen ama lütfen bu sıkıntıyı yaşıyor diye kendinizi suçlamayın, çocuğu suçlamayın, ona kızmayın, kendinizi üzmeyin. Ona karşı olan hayal kırıklığınızı hissedecektir. Nasıl ki çocuğum kumral diye üzülmüyorsanız, onu bu hali ile kabul edip koşulsuz sevin. Koşmadığı zamanki, söz dinlediği zamanki, sessiz durduğu zamanki çocuğu değil, her şekli, her davranışı, her tutumu ile çocuğunuzu koşulsuz sevin. Sadece onu rahatlatmak için neler yapabilirsiniz ona bakın ve onu her şekilde seveceğiniz mesajını verin.
Kaleminize saglik,ozellikle son kisim cok iyiydi. Normalden sapma gosteren cocuklarin isi zor,ailelerinin daha da zor.

Eğer çocuklarınız en basit sorularda bile hata yapıyor yada dikkatini derse veremiyorsa moxo testini mutlaka yaptırın gelişimi acısından çok faydalı

Arkadaşlar eger dr unuz dehb tanısı koyduysa ve ilaç verdiyse ilacını aksatmayın sonra çok daha kötü oluyor.

Eğer çocuklarınız en basit sorularda bile hata yapıyor yada dikkatini derse veremiyorsa moxo testini mutlaka yaptırın gelişimi acısından çok faydalı
Merhaba. Moxo testini siz nerede yaptırdınız?
Bulunduğum yerde özel yerlerde yapılıyor fakat tecrübeden emin değilim 🤔

Merhabalar arkadaşlar 7 yaşındaki oğlum, yıllardır yaramaz diye geçiştirdik hep, aşırı hareketli oturmayı sevmeyen zorla otursa bile ayağı eli sürekli kıpır kıpır , inatlaşma kurallara uymama, sabırsızlık söz dinlememe yani bildiginiz şımarık çocuk diye kendimizi kandırıyormusuz, öğretmeni okulda çok konuştuğunu sürekli ben nasılsa biliyorum bunları havalarına girip derslere dikkatini vermediğini anlattı bir rahatsızlığı olacağı aklıma gelmedi başta, tırnaklarını koparıyordu hep sadece bu takılıyordu kafama neden diye bir gün eşim psikiyatriye götürüp iq testi yaptıralım bizim çocuğumuz çok zeki üstün zekalı çıkacak dedi, bende sadece bunun için götürdüm gitmişken çocuğumda olan dikkat problemlerini hareketliliğini de anlattım hoca dikkat eksikliği ve hiperaktive tanısı koydu ilaç tedavisi verdi ama başlamadım henüz gittiğim doktor fakültede araştma görv. Henüz çok genç, daha hiç bir test yapmadan direk concerta diye bir ilaç yazdı kafamda deli sorular uykularım kaçıyor sürekli ağlıyorum oğlum neden böyle oldu diye internette araştırdık ça kafayı yiyorum ne yapmam lazım nolur basına gelenler bu durumu nasıl atlattınız tedavisi varmı? ilaçsız veya ilaçlı tedavide çocuğum bünyesi ilaca alışırmı ? bir zarar verirmi ? ömür boyu kullanmak zorunda mı ? bilgisi olan nolur paylaşsın, uzattıkça uzattım çünkü anlatacağım kimsem yok sizinle paylaşmak istedim..
Merhabalar ben yeni üye oldum bu siteye benimde derdim aynı.. oğlum 7 yaşında ve tıpkı sizlerin yazdığı gibi.. ilk okul 2ye başlıcak şimdi.. birinci sınıfta ne zorluklardan geçtik inanın yazmaya bile takatim yok😐 bir anne olarak çocuğunuzun okuldaki arkadaşları tarafından dışlandığını görmek çok üzücü 😔 üstelik çocuğum dışlandığını bile anlamıyor ayni hareketlere devam ediyor sürekli..
bunun bi çaresi varsalütfen banada bildirin. Allah herkesin yardımcısı olsun

Merhabalar ben yeni üye oldum bu siteye benimde derdim aynı.. oğlum 7 yaşında ve tıpkı sizlerin yazdığı gibi.. ilk okul 2ye başlıcak şimdi.. birinci sınıfta ne zorluklardan geçtik inanın yazmaya bile takatim yok😐 bir anne olarak çocuğunuzun okuldaki arkadaşları tarafından dışlandığını görmek çok üzücü 😔 üstelik çocuğum dışlandığını bile anlamıyor ayni hareketlere devam ediyor sürekli..
bunun bi çaresi varsalütfen banada bildirin. Allah herkesin yardımcısı olsun
Sizi çok iyi anlıyorum benim kızım da çok dışlandı 1. sınıfta psikiyatri dehb tanısı koydu ve ilaca başladık şükür bayağı fayda gördük.Hic psikiyatriye gittiniz mi?Lütfen ihmal etmeyin kızım bu rahatsızlıktan dolayı depresyona girdi gerçekten çok zor.Allah yardımcımız olsun.

Arkadaşlar benim oğlumda yerinde durmayan söz dinlemeyen bir çocuk çok zorluyor artık bizi ve çevrenin verdiği tepkiler kaç yaşında yapılıyor bu testler

Arkadaşlar benim oğlumda yerinde durmayan söz dinlemeyen bir çocuk çok zorluyor artık bizi ve çevrenin verdiği tepkiler kaç yaşında yapılıyor bu testler
Cocugunuzun cocuk psikiyatristine muayene olmasini tavsiye ederim. Taniyi o koyabilir. Test vd isleri gerek gorurse yapar. Eger cocugunuzun tanisi dehb ve yasi kucukse,6 yas alti, cok sanslisiniz. Erken teshisle cok yol katedebilirsiniz.

Cocugunuzun cocuk psikiyatristine muayene olmasini tavsiye ederim. Taniyi o koyabilir. Test vd isleri gerek gorurse yapar. Eger cocugunuzun tanisi dehb ve yasi kucukse,6 yas alti, cok sanslisiniz. Erken teshisle cok yol katedebilirsiniz.
4 yaşına girecek ben bu yaşlarda yapıldığını bilmiyordum o zaman hemen götüreyim teşekkür ederim

4 yaşına girecek ben bu yaşlarda yapıldığını bilmiyordum o zaman hemen götüreyim teşekkür ederim
Uzman psikiyatrist cocugu gozlemleyerek,size ilgili sorular sorarak dehb tanisini cok rahat koyabilir.Yasi buyuk cocuklar icin ilave test yapilabilir de kucuk cocugun gozlemlenmesi doktor icin yeterli. Bize soylenen suydu; 6-7 yas civarinda beynin ogrenme ile ilgili kisminin onemli bolumu yapilaniyor. Okul cagindaki,7 yas uzeri, cocuklarda dehb tanisi okulda sorun cikardiktan sonra farkediliyor. Ama artik gec. Cok uzun sure sadece ilaclar cocugu baskilayacak. Erken donemde ise ilac+ozel egitim ile bir nevi yeniden yapilandirma mumkun. Hala cocugun beyin hucreleri tomurcuk misali gelistigi icin. Anneler lutfen normalden farkli gordugunuz her durumda zaman gecirmeden cocuk psikiyatristine goturun. En fazla annemiz endise etmis der ve gonderirler. Ama cocugunu iyi gozlemleyen bir anne iseniz % 99 atipik otizm,dehb tanilarini duyacaksiniz. Es,akraba,konu komsuyu dinlemeyin lutfen. Bu rahatsizliklar zamanla katlanarak artar. Zaman cocugun aleyhine isler. Kurtarilabilecek cocuk kaybedilir. Evde evham yapmak yerine cocuk psikiyatristinden randevu alip cocugunuzu muayene ettirin lutfen. Rabbim cocuklarimiza saglik,sihhat versin.

Uzman psikiyatrist cocugu gozlemleyerek,size ilgili sorular sorarak dehb tanisini cok rahat koyabilir.Yasi buyuk cocuklar icin ilave test yapilabilir de kucuk cocugun gozlemlenmesi doktor icin yeterli. Bize soylenen suydu; 6-7 yas civarinda beynin ogrenme ile ilgili kisminin onemli bolumu yapilaniyor. Okul cagindaki,7 yas uzeri, cocuklarda dehb tanisi okulda sorun cikardiktan sonra farkediliyor. Ama artik gec. Cok uzun sure sadece ilaclar cocugu baskilayacak. Erken donemde ise ilac+ozel egitim ile bir nevi yeniden yapilandirma mumkun. Hala cocugun beyin hucreleri tomurcuk misali gelistigi icin. Anneler lutfen normalden farkli gordugunuz her durumda zaman gecirmeden cocuk psikiyatristine goturun. En fazla annemiz endise etmis der ve gonderirler. Ama cocugunu iyi gozlemleyen bir anne iseniz % 99 atipik otizm,dehb tanilarini duyacaksiniz. Es,akraba,konu komsuyu dinlemeyin lutfen. Bu rahatsizliklar zamanla katlanarak artar. Zaman cocugun aleyhine isler. Kurtarilabilecek cocuk kaybedilir. Evde evham yapmak yerine cocuk psikiyatristinden randevu alip cocugunuzu muayene ettirin lutfen. Rabbim cocuklarimiza saglik,sihhat versin.
Teşekkürler cevabınız için

Ben kizimin sabirsiz ve çok konusuyor olmasindan ötürü 5 yasindayken anaokulu ogretmeninin nerden cikartiyorsun hic birseyi yok demesine ragmen aldim ege universitesinin cocuk psikiyatrisine goturdum sonra randevu verdiler bir grup cocukla gozlem odasinda kaldilar.Bir saat sonra iceruden cikan kadin her cocugun ismini soyleyerek ailelere tekrar randevu verdi.Banada kim gonderdi sizi buraya niye bizim bosuna vaktimizi aliyorsunuz dedi.Benim kiz iceride kadina yardim etmis.Neyse ilkokul 1 e basladi baktim sinifin gerisinde kaliyor okurken zorlaniyor b d s ş karistiriyor disleksimi bu dedim.Ogretmenimiz nereden cikartiyorsunuz bunlari dedi.Sene sonu görün bakin dedi.Neyse ben gizli sakli ogretmenden aldim goturdum wisc4 yanlis yazmis olabilirim testin adini yaptirdim.Sonuç disleksi dehb.

Benimkini anlatttiniz yillardir vicdan azabi cekiyorum bazen ilac da ise yaramiyor gecici hala bir duzelme yok ilacin etkisi gecince ayni . Genel olarak dedikleri evde tv tablet telefon olmayacak nasil yapaymben bunlari ??? Tableti zaten bu yila kadar yoktu dogum gununde hediye geldi ben almazdim hafta sonlari veriyorum smdi okul aciliyor tamamen kaldrdm . Ogretmeni akademik kariyerinin cokiyi oldugunu soyluyor ki notlarindan da belli zaten hc daha dersle ilgili sikinti yasamadm odevlerini de yapar ama simarik diye tabir ediliyor her zaman ben rahatsiz deglm ama toplum ayak uydurmuyor 😑 derslerinin etkilenmemeso icin ugrasiyoruz bu yil kimlerle kavga edecez bakalim

Ben kizimin sabirsiz ve çok konusuyor olmasindan ötürü 5 yasindayken anaokulu ogretmeninin nerden cikartiyorsun hic birseyi yok demesine ragmen aldim ege universitesinin cocuk psikiyatrisine goturdum sonra randevu verdiler bir grup cocukla gozlem odasinda kaldilar.Bir saat sonra iceruden cikan kadin her cocugun ismini soyleyerek ailelere tekrar randevu verdi.Banada kim gonderdi sizi buraya niye bizim bosuna vaktimizi aliyorsunuz dedi.Benim kiz iceride kadina yardim etmis.Neyse ilkokul 1 e basladi baktim sinifin gerisinde kaliyor okurken zorlaniyor b d s ş karistiriyor disleksimi bu dedim.Ogretmenimiz nereden cikartiyorsunuz bunlari dedi.Sene sonu görün bakin dedi.Neyse ben gizli sakli ogretmenden aldim goturdum wisc4 yanlis yazmis olabilirim testin adini yaptirdim.Sonuç disleksi dehb.
Doktorda cok iyi mi oynuyor napiyor anlamiyorum gercektn dr asiri bir sorun gormuyor ama gelin gorun ki hc birseye ayak uydurmuyor arkadaslarinla dahi bir bagi yok. Cok farkli kisilik hrrkesin sevdgi seyi sevmiyor en basidi muzik dinliyor top oynamiyor diye cocukla dalga geciyorlar tenefuslerde sdc muzik dinliyor cocuklar da cok acimasiz maalesef artk cocuk o kdr bikmis ki biri yanina gelse muhatap olmuyor sinif arkadasiyla hakli da her gun okuldayim bana bile daral geliyor o cocuklardan cevreye sorsaniz cok sorun var bana ve dr ye gore sdc hareketli yardmsever

Dirayetinizi tebrik ederim. Bu ozel egitim alani oyle bir alan ki cogu zaman bir siz bir Allah kaliyorsunuz. Uzman gecinen sarlatanlarin kaynadigi bir alan. Genel itibariyle cocuga toz kondurmayan aileler gec kaliyor. Boyle erken davranan aileleri de bazen uzmanlar! yanlis yonlendiriyor. Bu durumu yasayan biri olarak tek tavsiyem konuyla ilgili bol makale okumalari. Hic bir zaman karsisindakine gozu kapali inanmamalari. Spor,sanat,kres,okul,evde ilgi sevgi,dogada yuruyus hepsi cocuklara iyi geliyor. Egede ozbaran hoca iyidir. Iyidir de artik randevu vermiyor; cok yogun. Bir de boyle birsey var. Tanidik bulmalisiniz.

X