Davranış Bozuklukları Dikkat eksikliği ve hiperaktive bozukluğu

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Emirazra

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2018
9
1
32
Merhabalar arkadaşlar 7 yaşındaki oğlum, yıllardır yaramaz diye geçiştirdik hep, aşırı hareketli oturmayı sevmeyen zorla otursa bile ayağı eli sürekli kıpır kıpır , inatlaşma kurallara uymama, sabırsızlık söz dinlememe yani bildiginiz şımarık çocuk diye kendimizi kandırıyormusuz, öğretmeni okulda çok konuştuğunu sürekli ben nasılsa biliyorum bunları havalarına girip derslere dikkatini vermediğini anlattı bir rahatsızlığı olacağı aklıma gelmedi başta, tırnaklarını koparıyordu hep sadece bu takılıyordu kafama neden diye bir gün eşim psikiyatriye götürüp iq testi yaptıralım bizim çocuğumuz çok zeki üstün zekalı çıkacak dedi, bende sadece bunun için götürdüm gitmişken çocuğumda olan dikkat problemlerini hareketliliğini de anlattım hoca dikkat eksikliği ve hiperaktive tanısı koydu ilaç tedavisi verdi ama başlamadım henüz gittiğim doktor fakültede araştma görv. Henüz çok genç, daha hiç bir test yapmadan direk concerta diye bir ilaç yazdı kafamda deli sorular uykularım kaçıyor sürekli ağlıyorum oğlum neden böyle oldu diye internette araştırdık ça kafayı yiyorum ne yapmam lazım nolur basına gelenler bu durumu nasıl atlattınız tedavisi varmı? ilaçsız veya ilaçlı tedavide çocuğum bünyesi ilaca alışırmı ? bir zarar verirmi ? ömür boyu kullanmak zorunda mı ? bilgisi olan nolur paylaşsın, uzattıkça uzattım çünkü anlatacağım kimsem yok sizinle patlamak istedim..

Merhabalar arkadaşlar 7 yaşındaki oğlum, yıllardır yaramaz diye geçiştirdik hep, aşırı hareketli oturmayı sevmeyen zorla otursa bile ayağı eli sürekli kıpır kıpır , inatlaşma kurallara uymama, sabırsızlık söz dinlememe yani bildiginiz şımarık çocuk diye kendimizi kandırıyormusuz, öğretmeni okulda çok konuştuğunu sürekli ben nasılsa biliyorum bunları havalarına girip derslere dikkatini vermediğini anlattı bir rahatsızlığı olacağı aklıma gelmedi başta, tırnaklarını koparıyordu hep sadece bu takılıyordu kafama neden diye bir gün eşim psikiyatriye götürüp iq testi yaptıralım bizim çocuğumuz çok zeki üstün zekalı çıkacak dedi, bende sadece bunun için götürdüm gitmişken çocuğumda olan dikkat problemlerini hareketliliğini de anlattım hoca dikkat eksikliği ve hiperaktive tanısı koydu ilaç tedavisi verdi ama başlamadım henüz gittiğim doktor fakültede araştma görv. Henüz çok genç, daha hiç bir test yapmadan direk concerta diye bir ilaç yazdı kafamda deli sorular uykularım kaçıyor sürekli ağlıyorum oğlum neden böyle oldu diye internette araştırdık ça kafayı yiyorum ne yapmam lazım nolur basına gelenler bu durumu nasıl atlattınız tedavisi varmı? ilaçsız veya ilaçlı tedavide çocuğum bünyesi ilaca alışırmı ? bir zarar verirmi ? ömür boyu kullanmak zorunda mı ? bilgisi olan nolur paylaşsın, uzattıkça uzattım çünkü anlatacağım kimsem yok sizinle patlamak istedim..
Umarim gecer 3 yasindaki oglumda ayni bizde simarik diyoruz ama olmadiginin farkindayim soz dinlemez yerinde durmaz birini gorunce iyice simarik hareketler hep benim dedigim olsun havalarinda. isik tutan olursa dinlemek isterim o yuzden bende surda durayim

Umarim gecer 3 yasindaki oglumda ayni bizde simarik diyoruz ama olmadiginin farkindayim soz dinlemez yerinde durmaz birini gorunce iyice simarik hareketler hep benim dedigim olsun havalarinda. isik tutan olursa dinlemek isterim o yuzden bende surda durayim
İnşallah rabbim hepimizin evlatlarına sağlık versin, bu tip çocuklar hep dışlanıyor yani benimki öyle çok yaramaz diye kimse istemiyor hep şikayet, hep çocuğu uyarmalar, kızmalar yeri gelip azarlayıp aşağılayıcı kelimeler kullanmalar ne yapacağımı şaşmış durumdayım

İnşallah rabbim hepimizin evlatlarına sağlık versin, bu tip çocuklar hep dışlanıyor yani benimki öyle çok yaramaz diye kimse istemiyor hep şikayet, hep çocuğu uyarmalar, kızmalar yeri gelip azarlayıp aşağılayıcı kelimeler kullanmalar ne yapacağımı şaşmış durumdayım
Amin canim. İnanin ki yoruldum bi yere gitmek isteniyorum bu cocukla evde pek sorun yok gibi babasini gorunce yine basliyor tabi bunun okul safhasini dusunemiyorum daha kuzenleri icindede benim oglum dislaniyor daha baska arkadasi yok ama korkuyorum sizinki gibi durumlar gelismesinden aksam esimle kres konusinu dusunduk degidir mi acaba diye ama daha kicik zaten omru okulla gececek deyip kapattik konuyu ikimizde egitimli insanlariz ancak elimiz kolumuz bagli kaldi bu konuda umarim birileri yardimci olur buradan

Benim oğlumda da var .10 yaşı bitmek üzere. İnatla ilaç vermek istemedim ama artık sabrimiz kalmadı. dikkat eğitim merkezine gönderiyorum 2 haftadır. 4 aylık bir süreçten sonra göreceğiz bakalım. ilaçsız olduğu için bu yöntemi seçtim. neurofeedback diye bir uygulama. Umarım yanlış birşey yazmıyorumdur. Zira ilaç yada reklam yapılacak birşey değil.

Benim oğlumda da var .10 yaşı bitmek üzere. İnatla ilaç vermek istemedim ama artık sabrimiz kalmadı. dikkat eğitim merkezine gönderiyorum 2 haftadır. 4 aylık bir süreçten sonra göreceğiz bakalım. ilaçsız olduğu için bu yöntemi seçtim. neurofeedback diye bir uygulama. Umarım yanlış birşey yazmıyorumdur. Zira ilaç yada reklam yapılacak birşey değil.
Bende ilaç verme taraftarı değilim

Merhabalar arkadaşlar 7 yaşındaki oğlum, yıllardır yaramaz diye geçiştirdik hep, aşırı hareketli oturmayı sevmeyen zorla otursa bile ayağı eli sürekli kıpır kıpır , inatlaşma kurallara uymama, sabırsızlık söz dinlememe yani bildiginiz şımarık çocuk diye kendimizi kandırıyormusuz, öğretmeni okulda çok konuştuğunu sürekli ben nasılsa biliyorum bunları havalarına girip derslere dikkatini vermediğini anlattı bir rahatsızlığı olacağı aklıma gelmedi başta, tırnaklarını koparıyordu hep sadece bu takılıyordu kafama neden diye bir gün eşim psikiyatriye götürüp iq testi yaptıralım bizim çocuğumuz çok zeki üstün zekalı çıkacak dedi, bende sadece bunun için götürdüm gitmişken çocuğumda olan dikkat problemlerini hareketliliğini de anlattım hoca dikkat eksikliği ve hiperaktive tanısı koydu ilaç tedavisi verdi ama başlamadım henüz gittiğim doktor fakültede araştma görv. Henüz çok genç, daha hiç bir test yapmadan direk concerta diye bir ilaç yazdı kafamda deli sorular uykularım kaçıyor sürekli ağlıyorum oğlum neden böyle oldu diye internette araştırdık ça kafayı yiyorum ne yapmam lazım nolur basına gelenler bu durumu nasıl atlattınız tedavisi varmı? ilaçsız veya ilaçlı tedavide çocuğum bünyesi ilaca alışırmı ? bir zarar verirmi ? ömür boyu kullanmak zorunda mı ? bilgisi olan nolur paylaşsın, uzattıkça uzattım çünkü anlatacağım kimsem yok sizinle paylaşmak istedim..
Merhabq benim oğlumda da var doktorlar hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği dedi ilaç verdiler bu araçlar ara 1kadar kullandım tabi eşimin zoruyla bilmiyorum ama benim oğluma ilaç yaramadı daha kotu oldu ve kestim ilacı şuanda 6 bucuk yaşında ve çok zor bir çocuk inanın çok zorlanıyorum inat laf dinlememek gıcık hareketler vs gibi ama ilaç kullanma taraftarı diyelim çünkü az toz da başlıyorsunuz ve ilaçlar sürekli yükseliyor bu yaşta ilaç kullanırsa ileriki yastyasta ne olacak ve bu ilaçlar vucuduv denges

Eğer doktorun hiperaktivite ve dikkat eksikliği tanısına güvenmiyorsanız başka bir doktordan daha teyit almanızı öneririm. İlaç kullanımından herkesin sakınmasını anlıyorum fakat "bazı" çocuklar için ilaç kullanmaması ciddi anlamda ortama / okuluna / arkadaşlarına uyum sorunu yaşamasına ve bu ortamlarda istenmemesine dışlanmasına neden olacaktır. Çevrenizde sürekli size yapma, dur, elleme, sus, koşma, çıkma, dokunma diye birilerinin bağırdığını düşünün ve bu engellenme duygusunun sizde yaratacağı öfkeyi / saldırganlığı düşünün. Çocuk zaten dürtüsel, engel olamıyor bir de devamlı uyarı alıyor. Bunlara ek olarak dikkatini de toplayamadığı için akademik başarısı da düşük olacaktır. Bu şekilde bir tablodansa ilaç kullanmanızı öneririm. İlaç harici çocuğun fiziksel enerjisini atabileceği alanlar yaratmak o fizyolojik zorlanma ile baş etmesine yardımcı olabilir. Dikkatini toplayıcı oyunlar oynatabilirsiniz aynıyı bulma farklıyı bulma, gizli nesneleri bulma, boncuk dizme gibi dikkatini hep tetikte tutacak oyunlar işe yarayacaktır. Yengemin oğlu da ilaç kullanıyordu. Biz ona xbox 360 denen oyun konsolundan aldık. Dans edebileceği bir oyun vardı. Zannediyorum Just Dance diye geçiyor youtube da videoları var. Dansı açıyordu ekran onun vücut hareketlerini algıladığından dolayı hem puan almak için ekranı dikkatle izliyordu hem de evde o baskılanan enerjisini dışarı atabilmenin yolu oldu. Aynı zamanda ona gitar filan da aldılar. Yine gitar oyunu ile de ekrandaki gibi gitar çalmaya çalışırken dikkatini ekrana kilitlemek zorunda kaldı :) Sonra gitar çalmayı sevdi ve gitar kursuna gitmek istedi :). Bunlar aslında baya işlerine yaradı. Buraya kadar harika ama bu aşamada tek zorlanacağınız şey ona oyunu bıraktırmak. "Biraz daha yaaaağğğğğğ anneeğğ :rolleyes:noğğluğğğğ 5 dakikaaaa:KK71:" diye diye saatler geçirmek isteyecek :) bu nedenle xbox kullanımının sizin evinize uygun kurallarını baştan koyarsanız ve bu kuralların arkasında duvar gibi de durursanız sorun yaşamazsınız. Kurallar zamanla esner ama tamamen onun kontrolune bırakmayın başından alamazsınız :) Bunların hepsine ek lütfen ama lütfen bu sıkıntıyı yaşıyor diye kendinizi suçlamayın, çocuğu suçlamayın, ona kızmayın, kendinizi üzmeyin. Ona karşı olan hayal kırıklığınızı hissedecektir. Nasıl ki çocuğum kumral diye üzülmüyorsanız, onu bu hali ile kabul edip koşulsuz sevin. Koşmadığı zamanki, söz dinlediği zamanki, sessiz durduğu zamanki çocuğu değil, her şekli, her davranışı, her tutumu ile çocuğunuzu koşulsuz sevin. Sadece onu rahatlatmak için neler yapabilirsiniz ona bakın ve onu her şekilde seveceğiniz mesajını verin.

Merhaba benim oğlumda da var üstünü giydiremiyorum bile uyurken bile kıpır kıpır derse odaklanamiyor.evde birey ogretemiyorum. Allah yardımcımiz olsun

Merhaba oğlum 6 yaşında gelişim geriliği ve hiperaktivite bozukluğu var. Yerinde durmuyor heran peşindeyiz. Tekmeliyor. Yerlere atıyor kendini. Herşeyi karıştırıyor elini bırakirsam dışarıda kaçıyor. Sürekli koşuyor yemek yerken de durmuyor.

Mutlaka bir çocuk psikiyatristi ve onunla entegre süreci ilerletecek çocuk psikoloğundan destek alın. Bu süreç sizin için de çocuğunuz için de çok yorucu ve zorlayıcı olacaktır. Destek almazsanız yaşı büyüdükçe yaşadığınız sorunlar ve kontrol edilemezliği daha da artacaktır.

DEHB, kronik ağır metal zehirlenmesinin bir sonucu olabiliyor anneler. Çocuklarınızın ağır metal seviyesini ölçtürmenizi tavsiye ederim. Vücutlarındaki ağır metalden kurtulmaya başladıklarında DEHB belirtileri hızla kaybolacaktır. Ağır metal detoksu, aşı detoksu adıyla ağır metalden arınma yöntemlerini internetten araştırabilirsiniz. Instagramda @organik_anne hesabinda aşı detoksu ve ağır metal detoksu isimleriyle iki gönderi @glutensizdunyacom hesabında banyo detoksu adıyla bir gönderi mevcut konunun ayrıntılarının yazılı olduğu.

Merhaba oğlum 6 yaşında gelişim geriliği ve hiperaktivite bozukluğu var. Yerinde durmuyor heran peşindeyiz. Tekmeliyor. Yerlere atıyor kendini. Herşeyi karıştırıyor elini bırakirsam dışarıda kaçıyor. Sürekli koşuyor yemek yerken de durmuyor.
Benimde çocuğum uzun bir süre önce aynıydı, doktorun yönlendirmesiyle MOX testi yaptırdık, çocuğumda dürtü bozukluğu varmış çok şükür şuan onun üzerine çalşma yapılıyor. Sizde mutlaka test yaptırın ve asıl konu üzerine çalışılsın

Merkezi merak ettim nasıl bir merkz ? Neler yapılıyor ?

Benimde çocuğum uzun bir süre önce aynıydı, doktorun yönlendirmesiyle MOX testi yaptırdık, çocuğumda dürtü bozukluğu varmış çok şükür şuan onun üzerine çalşma yapılıyor. Sizde mutlaka test yaptırın ve asıl konu üzerine çalışılsın

Bizde moxo testi yaptırdık, zaman sıkıntısı varmış, onu çözmeye çalışıyoruz siz nereye gidiyorsunu?

Merkezi merak ettim nasıl bir merkz ? Neler yapılıyor ?
Neurofedback diye bir sistem uyguluyorlarmış. Çok araştırmıştım götürmeden bilimsel olarak ıspatlanmış bir sistem gibi gözüküyordu ama hiç bir gelişme olmadı. Ankara da neuroline danışmanlık merkezi diye bir yerdi. Açıkçası her gittiğimde güvenim kırıldı.Hem uygulanan şeylerden hem ordaki görevlilerden dolayı. Hiç faydasını görmedim. Para tuzağı gibi geliyor şu an bana. Haftada 3 seans. Yol parasıyla birlikte aylık 1200 filan bir rakam gidiyordu ama dediğim gibi para ve zaman kaybı. Ama aynı sistemde başka yerlerde fayda görenler varmış bilmiyorum.

Merhaba. MOX testini nerede ve ücretini öğrenebilir miyim. Faydasını gördünüz mü acaba?

Ben çocukken öyleydim ki kapıların üstün de sallanırdım yerimde durmazdım koltukların üstünde koşardım 2 defa kafamı deldim dikiş atıldı ve daha birçok olay başıma geldi hiperaktiflikten. Annem ilaç vermedi karşıydı yaramazlığımı kendi kontrol altına almaya çalıştı. 2. Sınıfta beni mükemmel bir öğretmene verdi ve dikkat dağınıklığımı 6. Sınıfa kadar bu öğretmen yendi. İnanılmaz otoriter bir öğretmendi cezaları ağırdı korkumdan kendimi derse odaklanmak zorunda hissederdim çok zorlanırdım ama yapardım. Anne ve öğretmen çok çok önemli Ben ilaçla tedavi olmadım şuanda gayet iyiyim

X