Dini sohbet

Namazi Türkçe tercemesi ile kilmak hususunda din isleri yuksek kurulu baskanliginin aciklamasi ise şöyle :Namazda sûrelerin Türkçe tercümesinin okunması caiz değildir. Konu ile ilgili olarak, Din İşleri Yüksek Kurulunun 04.12.1997 tarihinde aldığı 103 numaralı kararda şöyle denilmektedir:
Kur’an-ı Kerim’in namazda Türkçe tercümesinin okunmasına gelince:
Kur’an-ı Kerim’de “Kur’an’dan kolayınıza geleni okuyun.” (Müzzemmil, 73/20) buyrulduğu gibi, Hz. Peygamber (s.a.s.) de bütün namazlarda Kur’an-ı Kerim okumuş ve namaz kılmayı iyi bilmeyen bir sahabiye namaz kılmayı tarif ederken “...sonra Kur’an’dan hafızanda bulunanlardan kolayına geleni oku.” (Müslim, Salât, 45) buyurmuştur. Bu itibarla namazda kıraat yani Kur’an okumak, Kitap, Sünnet ve İcma ile sabit bir farzdır.
Bilindiği üzere Kur’an, Cenab-ı Hakk’ın Hz. Muhammed’e (s.a.s.) Cebrail aracılığı ile indirdiği manaya delalet eden elfâzın ismidir. Sadece mana olarak değil, Resûlullah’ın (s.a.s.) kalbine lafızları (sözleri) ile indirilmiştir. Bu itibarla bu lafızlardan anlaşılan ve başka lafızlarla ifade edilen mana Kur’an değildir. Çünkü indirildiği elfâzın dışında, hatta Arapça bile olsa, başka sözlerle ifade edilen mana Cenab-ı Hakk’ın kelamı değil, mütercimin ondan anladığı yorumdur. Oysa Kur’an kavramının içeriğinde, sadece mana değil, bir rüknü olarak onun elfâzı da vardır.

Herkese hayırlı akşamlar. Yazılan bütün mesajları okudum ve bu başlığı açmakla ne kadar doğrı bir hareket yaptığımı anladım. Bilgisi ilgisi olan herkes çok güzel şeyler yazmış. Birbirimize yardımcı olacağımızı çok güzel şeyler öğreneceğimizi şimdiden hissediyorum. Henüz yatsı namazını kılmadım misafirlikteydim çok yiyecek yemişim hareket konusunda biraz sıkıntılarım olacak :) ama bu yazılanlar vesilesiyle daha şevkle kılacağım inşallah. “Sebep olan da yapan gibidir”

Bende uzun süredir namaz kılıyorum liseden mezun olduktan sonra başladım arada bırakıp tekrar başladığım oldu ama 6 yada 7 yıldır kılıyorum çok şükür kaza namazlarımi da kılıyorum çok şükür öyle mutlu oluyorum ki kaza namazlarımi kıldığımda . Ortaokul ikiye giderken ilk adet olmuştum yaklasik 7 yıllık kaza namazim var ama çok şükür 7 yıllık kaza namazlarının sabah namazının kazalarını bitirdim çalışırken hemen namazların arkasından sabah namazı kazası kilardim sonra baktım bayağı olmuş önce onu bitirip aradan çıkarayım dedim hani bazen sabah namazında kaza kılmak zor oluyor o yüzden . Yaklaşık 8 aydır ev hanımıyim kaza namazlarim azalıyor çok şükür . Cuma günleri sohbete gidiyorum orada da tesbih namazı kiliyoruz . Bazen namaz kılmak icimden gelmediğinde şeytan bana vesvese verdiğinde kendime diyorum ki şuan ölsem toprağın altında Rabbime ne cevap vereceğim neden kılmadin diyecek ne diyeceğim şeytana mi uydum diyeceğim tinnin yılanı etrafimi dolandığında napacahim diyorum hemen kalkıp abdest alıyorum . Tinnin yılanı dünyada ne kadar namaz kilmadiysan toprağın altına girdiğin zaman namaz vakitlerinde seni dolayacakmis sikacakmis onu okuduğumdan beri daha da bı özenle kılıyorum bin şükür

Bende uzun süredir namaz kılıyorum liseden mezun olduktan sonra başladım arada bırakıp tekrar başladığım oldu ama 6 yada 7 yıldır kılıyorum çok şükür kaza namazlarımi da kılıyorum çok şükür öyle mutlu oluyorum ki kaza namazlarımi kıldığımda . Ortaokul ikiye giderken ilk adet olmuştum yaklasik 7 yıllık kaza namazim var ama çok şükür 7 yıllık kaza namazlarının sabah namazının kazalarını bitirdim çalışırken hemen namazların arkasından sabah namazı kazası kilardim sonra baktım bayağı olmuş önce onu bitirip aradan çıkarayım dedim hani bazen sabah namazında kaza kılmak zor oluyor o yüzden . Yaklaşık 8 aydır ev hanımıyim kaza namazlarim azalıyor çok şükür . Cuma günleri sohbete gidiyorum orada da tesbih namazı kiliyoruz . Bazen namaz kılmak icimden gelmediğinde şeytan bana vesvese verdiğinde kendime diyorum ki şuan ölsem toprağın altında Rabbime ne cevap vereceğim neden kılmadin diyecek ne diyeceğim şeytana mi uydum diyeceğim tinnin yılanı etrafimi dolandığında napacahim diyorum hemen kalkıp abdest alıyorum . Tinnin yılanı dünyada ne kadar namaz kilmadiysan toprağın altına girdiğin zaman namaz vakitlerinde seni dolayacakmis sikacakmis onu okuduğumdan beri daha da bı özenle kılıyorum bin şükür
Allah daim etsin inşallah. Sohbetlerde neler konuşuyorsunuz burada da benzer şeyler paylaşalım istiyorum. Ben çalışıyorum ve ailemden ayrı bi şehirdeyim çok arkadaşım yok güvenilir insanlar tanımıyorum öyle katılımlarım olmuyor. Sizler konu belirlemede yardımcı olabilirsiniz belki haftalık

Bazen namaz kılmak icimden gelmediğinde şeytan bana vesvese verdiğinde kendime diyorum kişuan ölsem toprağın altında Rabbime necevap vereceğim neden kılmadin diyecekne diyeceğim şeytana mi uydum diyeceğim C cansu_tr cok guzel bir konuya deginmissin canim. iste bunun bilincinde olmak cok cok önemli, Bir muminin her zamanda bilincinde olmasi gereken en önemli husus bu.Suan olmus olsam Rabbim hangi yaptigim ya da hangi yapmadığım isler icin beni sorguya çekecek .Bu düşünceyi gonlumuze aklimiza tum vucudumuza sindirdikten sonra Rabbimizin rizasina 1 adim daha yakin oluruz .

Allah daim etsin inşallah. Sohbetlerde neler konuşuyorsunuz burada da benzer şeyler paylaşalım istiyorum. Ben çalışıyorum ve ailemden ayrı bi şehirdeyim çok arkadaşım yok güvenilir insanlar tanımıyorum öyle katılımlarım olmuyor. Sizler konu belirlemede yardımcı olabilirsiniz belki haftalık
Belli olmuyor mesela geçen hafta Recep ayında kılınması gereken namazlar hakkında sohbet verildi

Namaz kılıyor musun?

Lütfen burada yazdıklarımı sonuna kadar okuyun ve biraz düşünün...

Neden namaz kılmıyorsun???

namaz kılmamak için bir sebebin mi var yoksa?

ne olabilir ki namazdan önemli olan sebep???

dur ben tahmin edeyim:

namaz kılacak vaktin yok değil mi?

ama onların da yoktu...

anakkalepi8za9.jpg

a bedir savaşına ne demeli:

savaş hiç durulmuyordu aksine gittikçe kızgınlaşıyordu, bu arada ikindi vakti çıkmak üzereydi, ama kılacak zamanda yoktu karşında en az on katın düşma vardı.
kenara çekilipte namaza duramazdın, yada namazı kılmıyacaksın di mi ben ce en kolayı bu...
ya onlar ne yaptı Peygamberimiz 300 kişilik ordusun ikiye ayırdı yarısı geriye çekildi diğer yarısıdaha ileri atıldı ve daha bir kuvvetle savaştı,
ve geriye çekilenler Peygamberimizin imamlığında namazı kıldılar, bitince de digerleri ile yerdeğiştirip onlar savaşmaya başladı diğerleri geri çekilip yine Peygamberimizin imamlığında namazı eda ettiler...

sence onların zamanı varmıydı? ya da bunların...

ama o zaman bu yoktu değil mi?

eee tek sebebin bu mu yani? başkaları da yok mu?

hem vakit bulsan bile nerde kılacaksın ki namazı yer yok ki evde değilsin zaten başka yerde yok değil mi?

sence onların yeri var mı?
yer3bn4lz4.jpg

buda tutmadı başka yokmu bahanen?

yada yolculuk yapıyosundur değil mi, kılacak yer yok ki olsa kılardın...

peki onların var mı?

yolcuvi9du4.jpg

buda olmadı galiba?

yada çok yoğunsundur, çok işin vardır hiç ayıracak vaktin yoktur değil mi?

onların da işi çok ama bi on dakika ayırabiliyorlar

49035018cz9of0.jpg

ama senin bir dakikan bile yok değil mi?

bir düşün bakalım bu kadar vakti ne için harcıyosun, dünyalık için değil mi?
iyi para kazanıyım, rahat yaşıyım, param pulum olsun hepsi bunun için mi?
bir daha düşün sen önce kim götürmüş bir bez parçasından başka bir şey, orada rahat etmek için kim biriktirebilmiş veya götürebilmiş kazandıklarını?
oraya gittiğinde ilk sorulacak soru ne biliyor musun?

yaa o zaman ne cevap vereceksin, vaktim yok diyemezsin, yer bulamadım diyemezsin, işim vardı diyemezsin değil mi?

belki şunu dersin: "bu kadar çabuk beklemiyordum ölümü yoksa kılacaktım ileride namazımı kaza namazıda kılacaktım"...ama senin yaşın genç daha yaşlanınca kılarsın değil mi hem o zaman bol bol vaktinde olacak,
ya yaşlanmazsan...

ya sen namaz kılmadan, senin namazını kılarlarsa...

namaz2ne0yg7.jpg

bunlar kadar gençmisin sen,ama bak onlar kılıyor neden?

genel9ku9.jpg

eee bunlarda olmadı vakitlerin birinden bile sıyıramadın yakayı,var mı başka bahanen benim aklıma bu kadarı geliyor, seninde aklına gelmiyor değil mi? kalmadı çünkü başka bahane... aslında var ben sana söyleyim mi üstelik bu sefer kesin kurtulursun namaz kılmaktan(zaten kılmıyosunda) üstelik bir tane değil, ne mi dur söyleyim:

1 : ÖLÜ İSEN

2: DELİ İSEN

3: ÇOCUK İSEN

4: HAYVAN İSEN

5: KAFİR İSEN

ne dersin sıyırdın bu sefer ha?

ama yok, nasıl olur sen ölü veya deli değilsin, üstelik kocaman adamsın ve insansın, Allah korusun kafirde değilsin eee demek ki neymiş namazdan kurtulamazsın................

sana sesleniyorum ey insan boşver sen nefsini o zaten hiç namaz kılmak istemez ki sen dinleme onu bak yukarda birden sıraladı bahaneleri sonuç ne peki? koskoca bir hiç. yani gel namazını kıl uyma sen ona yoksa sende mi uyduracaksın bahane ama kalmadı ki bahane, niye mi namaz kılacaksın? dur onuda söyleyim:

sen müslümansın degil mi?(elhamdülillah) eee kanıtın ne nasıl ispatlarsın bana müslüman oldugunu, tabi ki namaz kılarak islam demek namaz demektir namaz dinin direğidir onun için...

bir de gözünü çevirde bak etrafına bu güzellikleri Yaratan övülmez mi, ona sana verdiği binlerce nimet için şükredilmez mi, tabi ki şükredilir bu da en güzel şekli olan namazla olur, hem sen namaz kılmakla Allah ’ı yüceltemezsin O zaten Yüceler Yücesi , sen ancak Rabbimin katında kendini yüceltirsin.
manzara2ly8wg8.jpg

secdewassersteinry3gt0.jpg

kainatta herşey rabbine secde ediyor ya sen?

makkahjb3nv8.jpg

Aslında sen namazı Kabe de kılıyorsun biliyor musun? evet sen o safın içindesin aslında, ilk saf Kabenin etrafını çeviren ilk halkadır ve sende gittikçe büyüyen bu halkanın içindesin bu safın içindesin sen namazı orda kılıyorsun sadece biraz arka saflardasın o kadar, inşAllah ön saflarda da kılmak nasip olur...

var mısın böyle namaz kılmaya?

hadi ey kalbim durma artık tövbe et ve Yaradanına en güzel hamdını sun, temizle kalbini pislikten, dünyalıktan ve kula yakışır bir şeklide MEVLAya yaklaş...

hadi be ruhum hadi be kalbim uymayın siz o nefsime o hep konuşur ve sizi kötüye götürür, siz ondan güçlüsünüz, siz ona hükmedersiniz hadi kırın onun gücünü

biliyorum yapacaksın sen bunu hadi o zaman bak Bilal-i Habeşi ezanı okumaya başladı

haydi şimdi namaz zamanı, haydi şimdi kurtuluş zamanı...

Kızlar aranızda çalışanlar var mı? Çalışan oalrak namazı nasıl kılıyyorsunuz? Ben kılamıyorum mesai saatinde. Patronum kılma etme asla birşey demedi istesem izin de verir bence ama o zaman da sanki mesai saatinden aldığım için yine suçlu hissedecğeim kendimi. Kılmamak iş yüzünden allah katında affedilebilir mi?

Kızlar aranızda çalışanlar var mı? Çalışan oalrak namazı nasıl kılıyyorsunuz? Ben kılamıyorum mesai saatinde. Patronum kılma etme asla birşey demedi istesem izin de verir bence ama o zaman da sanki mesai saatinden aldığım için yine suçlu hissedecğeim kendimi. Kılmamak iş yüzünden allah katında affedilebilir mi?
Ben çalışıyorum önceden kılardım. Öğlen ve ikindiyi birlikte kılıyordum saati denk getirip. Ne kadar doğru geciktirmek bilmiyorum ama hiç kılmamaktan iyidir. Akşamı zaten evde kılardım ama bıraktım şimdi :KK43: aklıma gelirse kılıyorum çok kötüyüm bu konuda. Bir de efendimiz sadce uyunup ya da unutulup kılınmayan namazı kaza olarak belirtmiş bilerek bırakılanın hükmü nedir bilmiyorum sizin konunuzda

Şöyle düşünelim iş saatinde her dakikamızı işle mi ilgilenerek geçiriyoruz ki? İlla telefona baktığımız muhabbete daldığımız çay kahve molası verdiğimiz anlar olmuyor mu? Öğle namazını öğle arasında, ikindiyi hastalar erken biterse abdestim hala duruyorsa kışmaya çalışıyorum. İlla kaçırıyorum ama elimizden geleni yapmak lazım.

Öğle aradında ben de denedim, ama ofiste öğle arası bir dağınıklık başlıyor , millet yemek yiyor felan yer sıkıntısı. Kaza yapmalıyım sanırım

Merhaba
Ben çalışıyorum
İşyerinde mescidimiz var
Öğle namazlarını işyerinde kılıyorum
Geri kalan evde
Paydos 5 te çıktıgım için ikindiyi kaçırmamaya çalışıyorum
Patronun bişey demiyormuş iki dk kılabilirsin 🤗.

Merhaba
Ben çalışıyorum
İşyerinde mescidimiz var
Öğle namazlarını işyerinde kılıyorum
Geri kalan evde
Paydos 5 te çıktıgım için ikindiyi kaçırmamaya çalışıyorum
Patronun bişey demiyormuş iki dk kılabilirsin 🤗.
Fıstığım konu 2018 de kalmış 😔 keşke böyle sohbet alanımiz olsa 🤗

X