Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

Kızlar ben daha öncede oğlum için size danışmıştım..opheliaa beni aydınlatmıştı sağolsun....Salı günü takıldı oğluma aparatları..ben nası açıklıyım bilemiycem..şimdi oğlumda alt çene büyüme sorunu var..alt ön dişleri üstdekileri kapatıyo..damağında demir,üst arka dişlerinde şeffaf plastik geçirmiş,akşam yemekden sonrada yatana kadar dış aparatını takmak zorunda..çenenin büyümesini engelleme için..Çok karışık anlatdım anladınızmı bilmiyorum ama..beni üzen üst dişlerdeki kaplı olan dişlerle çocuğun yemeği yiyememesi..akşam çok ağladı çıkaralım diye..
Aynı olan varmı aranızda ne olur cevap verin alışılıyomu oğluşum daha on yaşında bile olmadı...nası geçiricez zamanı duadan başka bişey yapamıyom.. anne olarak çaresizim:çok üzgünüm:
...............................................acele yanıt bekliyorum ne olur

Kızlar ben daha öncede oğlum için size danışmıştım..opheliaa beni aydınlatmıştı sağolsun....Salı günü takıldı oğluma aparatları..ben nası açıklıyım bilemiycem..şimdi oğlumda alt çene büyüme sorunu var..alt ön dişleri üstdekileri kapatıyo..damağında demir,üst arka dişlerinde şeffaf plastik geçirmiş,akşam yemekden sonrada yatana kadar dış aparatını takmak zorunda..çenenin büyümesini engelleme için..Çok karışık anlatdım anladınızmı bilmiyorum ama..beni üzen üst dişlerdeki kaplı olan dişlerle çocuğun yemeği yiyememesi..akşam çok ağladı çıkaralım diye..
Aynı olan varmı aranızda ne olur cevap verin alışılıyomu oğluşum daha on yaşında bile olmadı...nası geçiricez zamanı duadan başka bişey yapamıyom.. anne olarak çaresizim:çok üzgünüm:

Tabiki ya.. yeni takıldıgı icin agrı yapar bizde başlarda cektik ama ben suanda tellerimin varlıgını bile hissetmiyorum biraz sabretsin gecicektir bide her kontrole gittiginizde ayda bi kere veya bir bucuk ayda bi oluyo o zamanda bikac gün agrı yapar yemek yemekte zorlanır sonra yine alışır..

bego39 bende ilk hafta zorlandım hatta böyle suyu bile pipetle içtim ama şimdi yiyebiliyorum gayet iyi. hep öyle devam etmez endişelenme kuzum

önce herkese merhabaa çok tatlı yazılarınız var bende bu sıcak ortama katılmış oldum ve hemen gündemimdeki konumla ilgili forumu buldum :)
ben bundan 10sene önce ortodontis olmayan bir doktorda diş teliyle tedavi gördüm 3 sene sürdü... acayip bi para aldı o zamanlar .. daha sonra iş bitti dediğinde hala dişlerim yamuktu sabitlemek için çıkarılabileninden kullandım o sırada şehir değiştirdik ve tekrar o doktora gitme şansım olmadı.
şimdi çok daha çirkin bir görüntüsü var aslında ve bugnlerde karar verdim gidiyorum doktora. ankarada bir poliklinik buldum. gerçi o zamanlardan kalan bir güvensizlik sorunum var ve doktoru hiç tanımıyorum profosörmüş. eğer ilgilenirseniz ve önerebileceğiniz ankarada bir doktor varsa çooooooooooook sevindirirsiniz beni :kedi:

bego39 bende ilk hafta zorlandım hatta böyle suyu bile pipetle içtim ama şimdi yiyebiliyorum gayet iyi. hep öyle devam etmez endişelenme kuzum
Canım benim Alllah razı olsun..İnanırmısın dün akşamdan beri yakınmaları durdu..Ama rabbime çok dua etdim çok şükür iyi gidiyor..Yemeklerini ön dişlerine getirip yiyiyor..arada bir kık kık ses çıkararak sağa sola damağındaki yere takılıyo sanırım düzeltiyo kuzucum.
Sağol ablası yanımızda olduğun için sanada rabbim kolaylıklar versin inşaallah tekrar çok teşekkür ediyorum bitanemopuyorumnanaktan

önce herkese merhabaa çok tatlı yazılarınız var bende bu sıcak ortama katılmış oldum ve hemen gündemimdeki konumla ilgili forumu buldum :)
ben bundan 10sene önce ortodontis olmayan bir doktorda diş teliyle tedavi gördüm 3 sene sürdü... acayip bi para aldı o zamanlar .. daha sonra iş bitti dediğinde hala dişlerim yamuktu sabitlemek için çıkarılabileninden kullandım o sırada şehir değiştirdik ve tekrar o doktora gitme şansım olmadı.
şimdi çok daha çirkin bir görüntüsü var aslında ve bugnlerde karar verdim gidiyorum doktora. ankarada bir poliklinik buldum. gerçi o zamanlardan kalan bir güvensizlik sorunum var ve doktoru hiç tanımıyorum profosörmüş. eğer ilgilenirseniz ve önerebileceğiniz ankarada bir doktor varsa çooooooooooook sevindirirsiniz beni :kedi:

Canım üniversite hastenelerıne başvur derım,en tecrübelı ortodontistler ordadır.Sorun varsa yardımcı olurum

Canım benim Alllah razı olsun..ınanırmısın dün akşamdan beri yakınmaları durdu..Ama rabbime çok dua etdim çok şükür iyi gidiyor..Yemeklerini ön dişlerine getirip yiyiyor..arada bir kık kık ses çıkararak sağa sola damağındaki yere takılıyo sanırım düzeltiyo kuzucum.
Sağol ablası yanımızda olduğun için sanada rabbim kolaylıklar versin inşaallah tekrar çok teşekkür ediyorum bitanemopuyorumnanaktan

sizde oğlunuzun çok fazla üstüne gitmeyin onu uzaktan uzağa takip edin bu durumun normal olduğuna yavaş yavaş alışsın ki bunu bahane olarak kullanmaya alışmasın. yapmak istemediği birşey söylediğinizde off dişim ağrıo şeklinde bahanelerle sizin üstünüze gelmesin.yanlış anlamayın kendimden biliyorum:1rolleyes:
duyguygt senin kontrolünde noldu?umarım tepki gösterdiğinde bi sorun çıkartmamışlardır..

Son düzenleme:
kıslar bunlarda benm tellerim ve dişlerim ön iki diş üdt üstydi birini içe doğru bastırıodu bende yaptırmaya karar verdim 2 yıla yakın olacak yakında cıacak dedi aslında şimdiye cıkardıda benm lastikerli takmamamdan kaynaklanıo işte nasıl sizce iiyi mi bakıp yorum yaparsanız sevinirim haa birde fotolar pek net deil oldugu kadar artık ve pozları garipsemeyin :)
http://img237.imageshack.us/img237/9350/picture0001f.jpg
http://img152.imageshack.us/img152/9378/picture0002g.jpg
http://img237.imageshack.us/img237/192/picture0011g.jpg
http://img707.imageshack.us/img707/2376/picture0012e.jpg
http://img707.imageshack.us/img707/6093/picture0013.jpg

http://img237.imageshack.us/g/picture0001f.jpg/

mor salkımm dıslerın cok guzel olmus canım bırrde eskı halını koysaydın keşke

kontrole gittim cumartesi, bu yeni doktor çok iyi diyor hep ya bende bir değişiklik yok gibiydi bu kez dedim emin misin dedi evet dedim bence biraz öne gelmiş dişin dedi bende farketmek istiyorum dedim, metal tel bağlasam rahatsız olur musn dedi yok deidm taktı yay gibi bağladı sonra 2 gün oldu ama az geldi gibi farkettim yani :)) Bu doktor çok olumlu yaa sağolsun tombişşş :)

mor salkımm dıslerın cok guzel olmus canım bırrde eskı halını koysaydın keşke

canım aslında önden cok abartılı bi yamuk durmuodu ama yandan çok kötüydü ve 20likler gelidikcecene darlıgından iice üste cıkmaya baslamıstı diğer dişi içe itiodu dilimi kesmeye falan başalamıştı bende yaptırayımd edm birde cocuklugumdan beri hep millet garip garip dişime bakıodu kompleks oldu ondan foto cekilmedim hiç agzım acık gülerken ama artık inş. güleceğim yaa kendime güvenim geldi yemin ederim valla belki beni teller çirkinleştirmiş ama belli bi bönem için ööleyim sonrası önemili benm içn ay birinin begenmesine cok sevindim yaa cok mutlu oldum sizölerinden dolayı zemuszemus

kontrole gittim cumartesi, bu yeni doktor çok iyi diyor hep ya bende bir değişiklik yok gibiydi bu kez dedim emin misin dedi evet dedim bence biraz öne gelmiş dişin dedi bende farketmek istiyorum dedim, metal tel bağlasam rahatsız olur musn dedi yok deidm taktı yay gibi bağladı sonra 2 gün oldu ama az geldi gibi farkettim yani :)) Bu doktor çok olumlu yaa sağolsun tombişşş :)

sevindim sonunda istediğin gibi doktor buldu seni =) tombiş olsun canım daha iyi doktordan ayrılmak daha kolay olur:KK70: ben tellerim çıkıcak diye sevinirken bi yandan da doktorumu bi daha göremiceğim için üzülüyorum:gitme: dişinde de gelişme olmuş bu kadar kısa sürede olduysa bi dahaki randevun çok güzel geçicek demektir=)

mor salkim senin dişlerin gayet düzgünmüş resimlerine baktım da boşuna kötü görünüyor diye kafana takıp canını sıkma=)

sevindim sonunda istediğin gibi doktor buldu seni =) tombiş olsun canım daha iyi doktordan ayrılmak daha kolay olur:KK70: ben tellerim çıkıcak diye sevinirken bi yandan da doktorumu bi daha göremiceğim için üzülüyorum:gitme: dişinde de gelişme olmuş bu kadar kısa sürede olduysa bi dahaki randevun çok güzel geçicek demektir=)

mor salkim senin dişlerin gayet düzgünmüş resimlerine baktım da boşuna kötü görünüyor diye kafana takıp canını sıkma=)

ben ayrılırım iyi de olsa kötü de olsa duygusal bir bağ kuramadım çünkü 2-3 ayda bir doktor değişiyor bence bu da gidici olabilir o yüzden samimi olmayacam bu hastane beni deli ediyor :bbo:

sende haklısın ne diyim bende tedaviye başlarken sırf o yüzden kaç yer dolaştırdı babam beni.senin doktorların bu kadar sık değişmesinin sebebi neymiş canım sormadın mı?konuşucam demiştin zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışmadılar di mi?
bende askerler gibi şafak sayıyorum 14 :eek:

sende haklısın ne diyim bende tedaviye başlarken sırf o yüzden kaç yer dolaştırdı babam beni.senin doktorların bu kadar sık değişmesinin sebebi neymiş canım sormadın mı?konuşucam demiştin zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışmadılar di mi?
bende askerler gibi şafak sayıyorum 14 :eek:

hastane yönetimle anlaşamadılar oluyor cevap :))

kızlar merak ettiğim birşey var birçok şeye anlam verebiliyorum da. dondurma neden yenmiyor? onu anlayamadım ben. bilen varsa beni lğtfen aydınlatabilir mi? veya siz neler yemiyosunuz hekiminiz neler söyledi? kaydirigubbakcemile2

tmm canım bende düşünüp duruyorm. neden acaba neden diye :) biraz daha rahat olmak lazım ozaman teşekkür ederim canım. muck

yeme konusunda uyarıyorlar doğal olarak ama ben dişlerimin hiç acımadığı zamanlarda arka dişimle fındık bile kırıp yiyorum. ama dün acıyordu ön dişlerim bi dürümü ısırarak yiyemedim mesela :umursamaz: elma ısıramıyorum fisfisfis

X