Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

herşeye bir cevapları var zaten ve o cevaplar beni hep deli ediyor... :44:
en son yine birşey sordum ; anlatmayacağım dedi sonra başına dert oluyormuşum; çok şey bilmene gerek yok dedi... terslemedi ama evet açıklamaktan pek hoşlanmıyorlar ; ya da geçer geçer demek kolaylarına geliyor...

bazen bir duraklama dönemi oluyor ya da asıl diş hekimin önceliği başka dişlere veriyor ; bizse hepsi düzelsin istediğimizden gelişme göstermeyen dişler daha çok kafamıza takılıyor...
valla ben hala sormuyorum ne zaman çıkacak diye çünkü hep sürprizler oldu... aralık ayındayız ve 3 yılımız bitmiş oldu... inşallah seninki 6 ay sonra çıkar canım... benim kendimden umudum yok artık :)

bu hafta sonu2 tane dişim cekılecekk (((( 25 aralıkta tel takılacak ..diş çekiminden çokk korkuyorummmm :2:

Benim geçtiğimiz ay tellerim çıkartılacaktı ancak şehir dışında olduğumdan gidemedim.Aralık ayına kaldı ve sonunda dün randevuma gittim.
bir kalıpla dişlerimin şekli alındı ve cuma günü dişlerimin arkasına sabitleyicilerim takılacak ve tellerim çıkartılacak.sabitleyicinin en az 1 yıl kalması gerekiyormuş.yine bir sürecin içine giriyorum ama en azından bu süreçte rahatça gülebileceğim

dişlerinin arkasına takılacak sabitleyicinin genelde daha uzun süre kalması tavsiye ediliyor ama ... mesela en az 10 yıl ; ya da ömür boyu şeklindeydi genel benim duyduklarım...
ama dediğin gibi braketlerinin çıkacak olması bile çok güzel bir haber :)

2 diş çektirdim cok agriyor çekilen boşluklar yemek yemekte zorlanıyrm,25 aralıkta teller takılacak güzel olur herşy inşş

Emin ol güzel olucak biraz sıkılcaksın bunalıcaksın ama değiyor bende daha 1 aydır takılı ve ilk kontrolüm o kadar başarılı geçti ki 23 yaşındayım ve 1 sene kalıcak diye söylendi iyi bakım dikkat ve özenle şuan kasımda çıkması planlanan tellerin eylül ortasında çıkıcak :) hiç sıkıntı yapma kendine hatta isim bile koy anlaşması kolay oluyor

çocukken tel takılırsa tedaviden sonra dişlerin geri dönme riski daha mı az olur?

Diş tedavisi sonrası koruyucu aparey kullanan arkadaşlar bu apareyi ne kadar süre kullandınız ? Kaç saat ağımızda kalması gerekiyor ,biraz bilgi verebilir misiniz ?

çocukken tel takılırsa tedaviden sonra dişlerin geri dönme riski daha mı az olur?

mantıklı aslında ama bilmiyorum canım :)

sonuçta bizim dişlerimiz oturmuş dişler o yüzden hareket ettirmek zor olduğu gibi eski konumlarına dönmek konusunda da pek hevesliler... çocuklar bu konuda daha şanslı sanırım...

Diş tedavisi sonrası koruyucu aparey kullanan arkadaşlar bu apareyi ne kadar süre kullandınız ? Kaç saat ağımızda kalması gerekiyor ,biraz bilgi verebilir misiniz ?

ben 6 ay sürekli kullandım.sonrasında bikaç ay sadece geceleri taktım.

Şubat ayında üst tellerimi taktırdığım bir sene olacak alt tellerim yeni takıldı .Ve o ilk tel taktığımda mahfolmuştum ama asıl tel takılması neymiş alt telleride takınca anladım. Alt telleri takılı olan arkadaşlarımda rica bana bilgi verin lütfen
Dişlerim birbirine denk gelmiyor yani ağızımı tam anlamıyla kapatamıyorum ,hiçbirşey yiyemiyorum bunu doktorumda fark etti ve kırarsın tellerini dedi,yani azım dişlerim birbiirne değdiği zaman ön braketlerimi kırma riskim çok yüksek alt azı dişlerimdeki bantlar her konuştuğumda dilimi felaket bir şekilde kesiyor , resmen konuşamıyorum su bile içemiyorum,bu gün 3. günüm ama her gün dahada zorlaşıyor tel takmayan tecrübesiz biri olsam neyse ama bu kadarı fazla gibi geliyor ,özellikle dilimin bantların kenarındaki çıkıntılar yüzünden kesilmesi
Kısacası çok kötüyüm ve sizden bilgi almak istiyorumm...

merhaba arkadaşlar benim sorunum kardesimin dişlerine tel takılacak 14 yasında tedavisi 2 sene kadar sürecek dediler ama maliyeti cok yüksek geldi bize neden bu kadar fazla oluyor ekonomik durumu iyi olmayan kişiler bu tedaviden mahrum kalıyor başka bir yöntemle dişlerini düzeltirenler var mı?

bantların kenarındaki çıkıntıları dişine takmadan önce banda yapıştrabilirdi, yani pense gibi bi aletle sıkıştırarak. benim üsttekileri öyle yapmıştık. ama yine de dilimi zaman zaman acıtıyor..
dilin için en mantıklısı mum kullanman gibi geliyor bana.
benim altlarım da bi iki haftaya kadar takılacak. tam bilmiyorum ne olacağını. ama kapanma sıkıntılarından korkuyorum ben de.
yanlış hatırlamıyorsam, kapanırken braketlerde temas olmasını, azı dişlerin yüzeyine yerleştirdikleri bi maddeyle engelleyebiliyorlarmış. tabii o madde de yine dişlerin tam kapanmasını engelliyor... yapılabilicek daha iyi bişey var mıdır bimiyorum canım.
ama bilgilerini paylaşırsan sevinirim. ben de ilerde paylaşırım....

benim de tel taktirmam gerekiyor, belki önceki sayfalarda yazildi ama bulamiyorum..

fiyatlarla ilgili asagi yukari bilgi verebilir misiniz??

ben de 26 yasindayim. hem üst hem de alt dislerim icin gerekli...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…