Dişlerim ve Hikayesi :D

bitter_chocolate

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2012
54
0
$P1907_280812.jpg

Eveeet..İlk diş ağrımı çok iyi hatırlıyorum.4. sınıfa gidiyordum.Salatalık yerken birden köpek dişime ağrı saplandı ve diş doktura gittim.o günden beri senede en az 2 defa dişlerimde farklı sorunlar çıktı ve sürekli diş doktoruna gittim.öncelikle görmüş olduğunuz 'Mor' dişimin hikayesini anlatayım :KK70: piknikte dişimi kürdanla temizlemeye çalışınca biraz kırıldı.(dişlerim çoook güçsüzdür.genetik bişey) Tabi doktora gittim dolgu yaptırdım 6. sınıftaydım.Sonra 7. sınıftayken 20. yaş dişlerim çıktı.ve dolgu yaptırdığım dişimin ağrımaya başladı.doktara gittim kanal tedavisi dedi.yaptırdım ama öyle bi dolgu yapatıkı dolgu damağıma taştı düşünün artık..mecburen tekrar yaptırmam gerekti.bu defa diş teknisyenine gittim dolguyu söküp bidaha yaptı.Ve dişim o günden sonra morarmaya başladı.Bunun ismi diş kararması sanırım.bu arada öndeki diğer küçük dişimde kırıldı onuda dolgu yaptırdım onunda rengi çok iyi değil ama morarmadı çok şükür.dişlerimin renginden dolayı doktora tekrar gittim ama takma diş dedi bende yaşım küçük olduğu için yaptırmak istemedim....Kendimi bildim bileli dişlerim çarpıktır ama 20. yaş dişlerim çıktığından beri alt dişlerimden biri yukarıya çıktı ve ön dişlerimin halini görüyorsunuz .Bu anlattıklarımın yanında ağzımda 3'ü kanal tedavili olmak üzere 6 dolgu var..Bu hafta sonu başka bi dişçiye gidicem.Şimdi diyeceksiniz düzgün bi diş doktoru bulamadın mı?hayır ben çok küçük ve diş sağlığı yönünden pek gelişmemiş bi şehirde yaşıyorum.Burdaki tüm diş doktorlarını sayarım size.. :KK70: tek umudum yeni açılan diş kliniği..Ayırca ağzımı açarak gülmeyi unuttuğumu söylemek istiyorum..Bu arada 16 yaşındayım ve umarım 18 olmadan bi çare bulurum yoksa üniversteye nasıl gidicem ben :KK70:

Sorularım : Sizce dişlerime ne tür tedaviler uygulanır?Hala umut var mı?Yoksa ben bu dişlerle yaşamaya mahkum muyum? :KK43:

----------Gelişmeler------------

Arkadaşlar biraz gelişmelerden bahsedeyim..öncelikle rengi mor olan dişime beyazlatma tedavisi uygulandı.mükemmmel değil ama eski haline göre çok iyi.Sonra diş hastanesinde film çektirdim.alt yirmilik dişlerim o kadar yamuktuki anlatamam.üsttekilerde sorun yoktu zaten üstleri çıkarırken ağrı çekmemiştim.ama altlar çıkarken çok ağrı çekmiştim.doktor dediki bu dişlerin alınması gerek yoksa önlerindeki dişleri çürütür ,ilerde sorun çıkar,tel taktırsan bile çıkardıktan sonra tekrar dişlerin yamulur... falan dedi.Bende Erzurum a gittim.sağ alt yirmilik dişimi çektirdim.bu salı dikişleri aldırıcam.Ocakta da sol alt yirmilik dişimi çektiricem.Şimdi bi sorum olacak ben filmdede çok net gördüm alt dişlerimin yamukluğu 20'lik dişlerim yüzünden çünkü hem çok büyükler hem iki taraftan diişleri sıkıştırmışlar aynen şu şekilde /''''''\ <---Slashler 20'lik dişlerim . Ha bide 20liklerim çıkmadan önceki bi kaç fotomu buldum benim dişlerim bu kadar yamuk değilmiş.Diğer 20lik dişimi aldırınca acaba alt dişlerim düzelir mi?Her halükarda tel taktırıcam inş. önümüzdeki sene.ama sormak istedim..

Son düzenleme:
Günaydın :)
İstanbuldaysan bence bi rkaç doktora gidip tedavi seçeneklerini öğren..
ben de cok çektim küçüklükten beri biliyorum ne oldugunu :KK43:
su an cok şükür cok daha iyiyim (konum var hatta bakabilirsin)..
mutlaka vardır bi tedavisi, sıkma canını
iyi doktorları gez derim ben, nasılsa genelde ilk muayene ücretsiz oluo.. belki içine sinen bir yorum gelir.
istersen benim gittiğim yerin bilgilerini de verebilirim

İstanbul'da olsaydım zaten iyi bi doktor bulurdum.Ama söylediğim gibi küçük bi şehirde yaşıyorum burdaki doktorlar dolguyu bile düzgün yapamıyor :KK43: şehir dışına gitme imkanım yok..ama yeni bi klinik açmışlar burda gidip bakıcam umarım doktorlar iyidir..Ya bi şey sorcam..2013 ten sonra devlet özeldeyapılan diş tedavi ücretlerini karşılıcakmış.Doğru mu?

Öyle bir söylenti var evet gazetede çıktı ama ne kadar doğru bilmiyorum anlaşmalı yerlerde artık estetik dişlerde yapılıcak umarım o zamana kadar dişlerinde başka sorunlar çıkmaz canım geçmiş olsun tekrar diş zor ve uğraşlı tedavi çeken bilir..

Tel tedavisi düşünmez misin? 1-2 sene çekersin ama dişlerinin yamukluğu düzelir. Takma di ş filan düşünme daha yaşın çok küçük. Mümkün olduğunca ağzında tutmaya çalışmalısın kendi dişlerini..:KK34:

Merhaba canım canını sakın sıkma bu yüzden. dişlerini görünce önceki yaşadıklarım ve dişlerimin önceki hali aklıma geldi.
emin ol seninkinden bir farkı yoktu. suan yasım 22 ve bende senin yaslarında aynı psikolojik sorunları yasıyorduk. yılda kaç kez giderdim doktora. her gittiğimde yeni bir cürükle yeni bir kanal tedavisi dolguyla karsılasırdım ağrılardan sabaha kadar uyuyamazdım.

sonunda 1 ,5 yıl oluyor ortodontiste gittim. öncelikle tel tedavisi olup dişlerimi düzeltmek istiyordum.
doktor kalıbıını aldı dişlerimin ve beni diş hekimine gönderdi. gerekli dişleri cekti bakımını yaptı dolgularımı yaptı temizledi ve ben tekrar soluğu ortodontistte aldım.
bana 1,5 2 yıl içerisinde düzeleceğini söyledi. suan 1,5 yıl oldu ve iki üç ay içinde diş tellerim cıkacak. suan inci gibi dişlere sahibim. biraz sararma oldu sigaranın ve kahvenin vermiş olduğu etkiye dayanarak ama zaten içmesem bile dislerim renk değiştirecekti braketlerden dolayı :)) tedavi sonu törpüleme ve beyazlatma işlemine geçecek doktorum sonrasındada arka sabitleyicileri takacak.

tedavisi olan birsey emin ol :KK66:

Bende tel tedavisi düşünüyorum...biraz araştırdım gerçekten dişleri çok düzetiyor.Ama diyorumki eğer 2013ten sonra uygulama başlarsa para yanmasın bi kaç ay daha bekliyeyim diyorum.Öyle bi uygulama olmazsa zaman kaybetmiş olurum oda var tabi..Ama önceliğim mor dişim :KK70: sonra yamukluğa sıra gelecek inş..

.....................................

cnm o krılan dişleri kaplamı mı yaptı doktor ? bi yerde okumuştum kaplama olan dişlere tel takmıyorlar diye ama tabi bu sadece bir forumda gördüğüm yorumdu. doktor o konuda ne der bilemyiorum ama eğer sorun olmuyorsa kesinlikle tel taktır 1.5 2 yıla inci gibi dişlerin olsun. bu arada 2013 de o söylenti var ama olur mu olmaz mı ? bide habererde pilot şehir uygulaması olacak diyordu ? net bir bilgim yok ama tahminen tüm şhirlere yayılması zaman alıcak? sen bence bir doktora görün. nede olsa yaşın 16 . takma diş için çok küçük. o senin en en en en en son tercihin olamalı. :21:

Hayır,kırılan dişlerime dolgu yaptı.Sonra sorun çıktı aynı dişe üç defa dolgu yapıldı farklı doktorlar tarafından.En son dolgudan sonra dişimin rengi mora döndü..diğer dişimin rengide gri gibi..doktor takma dişi iki küçük dişimin rengini düzeltmek için önerdi.yapılırsa sadece ikisine yapılacak ama kararsızım :KK43:

Hayır,kırılan dişlerime dolgu yaptı.Sonra sorun çıktı aynı dişe üç defa dolgu yapıldı farklı doktorlar tarafından.En son dolgudan sonra dişimin rengi mora döndü..diğer dişimin rengide gri gibi..doktor takma dişi iki küçük dişimin rengini düzeltmek için önerdi.yapılırsa sadece ikisine yapılacak ama kararsızım :KK43:

Merhaba,

Bir yerlerde kanal tedavisi sonucu rengi değişen dişlerin eğer çok zaman geçmemişse beyazlatılabildiğini okumuştum. Bence dişinize kaplama yaptırmayı düşünmeden önce, böyle bir şeyin mümkün olup olmadığını öğrenin.
Diğer arkadaşların da yazdığı gibi önceliğiniz tel ile dişlerinizin düzeltilmesi yönünde olmalı. 18 yaşından önce kaplama yaptıklarını zaten sanmıyorum. Daha doğrusu görüştüğüm bir doktor kesin olarak yapmadıklarını söylemişti.

Kızlar benim bahsettiğim şu klinik iş yapamadığı için kapanmış..Bende dün başka bi' doktora gittim.Mor dişim :KK70: için dediki intahaplanmış.Sanırım 1 hafta arayla 3 defa intahabını kurutmak için gidicem.sonra iki dişe ilaç enjekte edecekmiş renkleri için.Umarım işe yarar dua edin..Bu arada diş hastanesine gittim film çekti.alttaki 20 yaş dişlerim yamuk ve onlar olduğu sürece tel taktırsamda fayda etmeyecekmiş ve arka dişlerimi çürütme ihtimali varmış.Bu yüzden yakın bi' ildeki fakülteye sevk edecekler beni.Gidip gitmeyeceğim kesin değil..Belki çoook çook uzun belkide umduğumdan kısa sürecek bu tedavi süreci..ama ben burda her ayrıntıyı paylaşmaya karar verdim..Madem uğraştıran bi iş bende uğraşıcam..Hayırlısı inş. :KK16: :KK16:

Arkadaşlar biraz gelişmelerden bahsedeyim..öncelikle rengi mor olan dişime beyazlatma tedavisi uygulandı.mükemmmel değil ama eski haline göre çok iyi.Sonra diş hastanesinde film çektirdim.alt yirmilik dişlerim o kadar yamuktuki anlatamam.üsttekilerde sorun yoktu zaten üstleri çıkarırken ağrı çekmemiştim.ama altlar çıkarken çok ağrı çekmiştim.doktor dediki bu dişlerin alınması gerek yoksa önlerindeki dişleri çürütür ,ilerde sorun çıkar,tel taktırsan bile çıkardıktan sonra tekrar dişlerin yamulur... falan dedi.Bende Erzurum a gittim.sağ alt yirmilik dişimi çektirdim.bu salı dikişleri aldırıcam.Ocakta da sol alt yirmilik dişimi çektiricem.Şimdi bi sorum olacak ben filmdede çok net gördüm alt dişlerimin yamukluğu 20'lik dişlerim yüzünden çünkü hem çok büyükler hem iki taraftan diişleri sıkıştırmışlar aynen şu şekilde /''''''\ <---Slashler 20'lik dişlerim . Ha bide 20liklerim çıkmadan önceki bi kaç fotomu buldum benim dişlerim bu kadar yamuk değilmiş.Diğer 20lik dişimi aldırınca acaba alt dişlerim düzelir mi?Her halükarda tel taktırıcam inş. önümüzdeki sene.ama sormak istedim..

X