Yarışma Diyet pizza menü (Fırında Nugget ve Diyet Pizza) -Eti Lifalif Sponsorluğunda

ilk tarif benden gelsin o zaman benden böyle bir menü beklerdim ben şahsen çorbalar haşlamalar diğer yemekleri diğer arkadaşlara bırakıyorum :KK70:
diyet yapıyoruz diye ölelim mi ölmeyelim pizzadan mahrum kalalım mı kalmayalım tabiki
uzun zamnadır diyettesiniz ve canınız pizza mı çekiyor e gidip öğlen bol kalorili pizza mı yiyeceğiz yemeyelim tabiki işte daha az kalorili kurtarıcı diyet pizza menü benim porsiyonlarıma göre 2 kişiliktir sizin porsiyonları bilmiyorum ama :KK70:

öncelikle pizzamızın malzemeleri
1 yumurta
1 yk yoğurt
bir damla zeytinyağı
1 tatlıkaşığı kabartma tozu
1 tatlıkaşığı un
3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
tuz

sos çin
2 tatlı kaşığı salça
kekik
kırmızı biber
su
tuz

üzeri için
yeterli miktarda domates kırmızı kapya biber yeşil biber kabak
maydonoz hellim peyniri 4 5 adet zeytin
resimdeki kadar hepsini kullanmadım tabiki :KK70:
Eki Görüntüle 1707146

önce pizza hamurumuzu yapalım
yumurta yoğurt zeytin yağı kabartma tozu un ve yulaf ezmesini çırpma teliyle bir kapta karıştıralım biraz yapış yapış olacak omlet kıvamında:KK66:
Eki Görüntüle 1707124
sonra salça kekik naneyi karıştırıp suyla sulandıraım yeteri kadar ılık su ile sürülecek kıvama gelene kadar
Eki Görüntüle 1707126
daha sonra malzemelerimizi küçük küçük doğrayalım zeytinlerin çekirdeğini çıkarıp 4 e bölelim kabaklarıda olabildiğince ince yarım ay şeklinde keselim hatta rendelersek daha iyi pişer ben hafif çiğde sevdiğimden sıkıntı olmuyor :KK66:
hellim peynirini rendeleyip ekleyeceğiz isterseniz beyaz peynir kullanın evde kalmamış bende ne zamandır hayalini kurduğum hellimciğimden kullandım:KK66:
Eki Görüntüle 1707128
soğuk tavaya 1 damla yağ döküp peçeteyle her tarafa yaylım aslında tavanız güzelse sıfır yağla öneririm ama yarışma şimdi kaldıramazsam boşa gitmesin rezil olmayım dedim de :KK70:
pizza hamurumuzu da soğuk tavaya yayıp ocağa alalım biraz yüksek ateşte 1 2 dk pişirip altını kısalım
Eki Görüntüle 1707129

altı hafif sertleşince üstü biraz cıvıkken sosumuzu üzerine yayalım
Eki Görüntüle 1707130

sonra üzerine domatesleri kabakları biberleri maydonozları zeytinleri dizelim ve üzerine hellim peyniri rendesini de ekleyip kapağını kapatıp altı iyice pişene kadar pişirelim
daha sonra üzeri için 4 dk fırına atıyoruz nuggetları çıkardığımız scak fırına atabiliriz atmasakta oluyor ama size kalmış:KK66:
Eki Görüntüle 1707131 Eki Görüntüle 1707132

şimdi geldi nuggetlara
150 gr tavuk
5 yk galeta unu
4 yk un--tam buğday unu varsa kullanabilirsiniz
1 yumurta
1 çk kimyon kırmızı biber tuz

Eki Görüntüle 1707148

isteğe bağlı olarak 150 gr tavuk göğsünü parmak şeklinde kesiyoruz sonra
Eki Görüntüle 1707152

galeta ununu bir kasede baharatlarla harmanlıyouz
parmak şeklindeki tavuklarımızı önce un sonra yumurta sonra galeta ununa batırıp borcam yada fırın kabına diziyoruz
Eki Görüntüle 1707154
önceden ısıtılmış fırında 15 20 dk pişiriyoruz fırını kapatmadan pizzamızı atıp ısıtmayı unutmayalım eğer kaşar kullanacaksak bu sırada kaşar peyniri ekleyebiliriz:KK66:
Eki Görüntüle 1707156

diyet pizza menümüz hazır
tabiki diyetin olmazsa olmazı ayran ve ketçap niyetine salçayla yaptığım sos eşliğinde afiyet olsun

Eki Görüntüle 1707159

Elinize sağlık, nuggetlar kuru olmuyor mu acaba yağsız ve fırında olduğu için...

Elinize sağlık, nuggetlar kuru olmuyor mu acaba yağsız ve fırında olduğu için...
Dışı çıtır çıtır oluyor canım üstteki galetalardan dolayi sadece öyle çok kuru olmuyor yani içi yumuşak oluyor en azından ben daha kuru şeyler yedigimden Belkj bana o kadar kuru gelmiyordur:-)

X