Doğalgazlı bir evi daha iyi ısıtmak için fikirlerinizi bekliyorum..

aynı dert bendede var evimdeki oturma odam ve giyinme odam hiç ısınmıyor hiç ..

son kademede yaktığım zamanlarda bile buzhane..
çünkü bu odalarım hiç güneş almıyo bide en üst kattayım
faturam 200den aşağı gelmiyor
mutfağımı antremi banyomu yakmıyorum ..
biran önce yaz gelsin
yada ben soba kurup çıtır çıtır ısınıcam, üstünde kestane kebap yapıcam naniknanik

biran önce yaz gelsin
yada ben soba kurup çıtır çıtır ısınıcam, üstünde kestane kebap yapıcam naniknanik

evin güneş almaması en büyük sorun o aslında güneş vuran ev çok sıcak oluyo ama yazında cayır cayır yanıyorum kışında rahat ediyorum :eek:

anamm 46 mı 60 mıııı akannehirakannehirakannehir

ya bana geçen ay 90 geldi bu ay hesapladık 120 olmuş fatura daha gelmedi
geçen kış 170 185 verdim hep

ayy allahtan havalar fazla soğuk değil 5 gündür felanda yakmıyoruz çok çokk

zam zamm zammm evet şaka gibi %50 değil diyolarrr
halimiz duman soba kurmayı düşünmemek elde değil ama soba gideri yok evde yoksa yakacam valla ne bu yaa onca para ver bi de donnnn aklinialirimsmileaklinialirimsmile

anamm 46 mı 60 mıııı akannehirakannehirakannehir

ya bana geçen ay 90 geldi bu ay hesapladık 120 olmuş fatura daha gelmedi
geçen kış 170 185 verdim hep

ayy allahtan havalar fazla soğuk değil 5 gündür felanda yakmıyoruz çok çokk

zam zamm zammm evet şaka gibi %50 değil diyolarrr
halimiz duman soba kurmayı düşünmemek elde değil ama soba gideri yok evde yoksa yakacam valla ne bu yaa onca para ver bi de donnnn aklinialirimsmileaklinialirimsmile

bizde de soba için baca yok valla...kaloriferden başka çaremiz yok..

biran önce yaz gelsin

aynen bızım evde buzzz vede dısı sıvanmamıs bınanın su alıyo yesıl rutubet ne ararsan var tam sobalık ev yalıtım olcak kombılı eve

kombinizi ne olursa olsun kapatmayın.. dereceyle çok oynamayın..ben 3 aydır gece gündüz sürekli 43 derecede ( en yüksek derece 70 lerde) yakıyorum.. zaten hava sıcak iken kombi gaz yakmıyor.. sabitliyor kendini..petekler ve ev soğumaya başlayınca devreye giriyor.. ve faturam 160, 140, 155 arasında gidip geliyor..tabi evin konumu ve yalıtımıda çok önemli..kombiyi açıp kapatmakta faturaya yansıyor.. çünkü peteklerdeki suyu yeniden ısıtmak için güç ve enerji sarfediyor..

önceki evim yalıtımsız ve dubleksti..kombim 60 ta yanar, salonumda ufo çalışır, geceleride elektirikli battaniye çalıştırırdım yatağımda.. yinede ev buz gibiydi.. ev kuzey cehpeydi birde..ne yaparsnız yapın böyle bir ev kombiyle ısınmıyor..faturada cabası..

500 lira doğal gaz, 380 lira elektirik öderdik..kötükedihüso

şuan ki evim güney cehpe, mantolama sistemli yalıtımlı..şükürler olsun, evde tişörtle dolaştığım günleride görüyorum..:nazar:

Benim kombi Baymak..
2 de yakıyorum 43te yakıyorum falan diyenleri anlamıyorum pek...
Benim kombide bir ayar var kış modundaki ayarın ennn kısığında tutuyorum hep bu enn kısık modda genelde su sıcaklığı göstergesi 40-50 arasında değşiyor...
Ve evden 2-3 gnden fazla uzak kalmayacaksam aslakapatmıyorum... Kombi devresindeki su soğuduktan sonra ısıtmak çok daha fazla doğalgaz tüketimine sebep oluyor....

Benim bir avantajım var ki o da evim ısı yalıtımlı ve 2 cepheden güneş görüyor ve ara katta...
Geçen kış sadece 1 ay o da ocak yada şubatta 150 ödedi diğer kış ayları 100ü geçmedi....

Benim kombi Baymak..
2 de yakıyorum 43te yakıyorum falan diyenleri anlamıyorum pek...
Benim kombide bir ayar var kış modundaki ayarın ennn kısığında tutuyorum hep bu enn kısık modda genelde su sıcaklığı göstergesi 40-50 arasında değşiyor...
Ve evden 2-3 gnden fazla uzak kalmayacaksam aslakapatmıyorum... Kombi devresindeki su soğuduktan sonra ısıtmak çok daha fazla doğalgaz tüketimine sebep oluyor....

Benim bir avantajım var ki o da evim ısı yalıtımlı ve 2 cepheden güneş görüyor ve ara katta...
Geçen kış sadece 1 ay o da ocak yada şubatta 150 ödedi diğer kış ayları 100ü geçmedi....

biz de bunları yapıyoruz ama maalesef bizimki kuzey cepheli ve yalıtımsız...kış ayında 100 de ödeyen doğalgazlı evler var demekki..inanılır gibi değil...

ya benimde aklıma şu takılıyo mesela gündüzleri ev sıcak oluyo kombiyi kapıyorum geceleri yakıyorum bazısı iyi yapıyosun diyo bazısı ise öyle daha çok fatura gelir en düşükte hep açık kalsın diyo..napayım karar veremedim ilk kez kombi kullanıyoruz..

bizde geçen sene tüm evi yaktık yeni binaydı ve soğuktu bide bebeğim vardı en fazla 375 vermiştik
bu sene evin yarısını kullanmıyoruz salon bir oda banyo yanmıyo diğerleri hep açık henüz 40 ta çok az yaktık genelde 37 de sabit yanii evin sıcaklığını 22 nin altına 24 ün üstüne çıkarmıyoruz bu ay 107 geldi böyle giderse bu kış en fazla 150 veririz bu sene daha iyi ısınıyoruz demek binada ısınmış
bende sürekli düşük sıcaklıkta yakmak daha mantıklı

Canım benim kuzenim yalıtım mühendisi o diyorki öncelikle binanın dış cephesinde siding olmalı yani duvarlar dıştan köpük levhalar ve üzeri PVC kaplama ile nem ve ısı geçirmez hale getirilmeli.

İkinci nokta komşular, eğer özellikle alt kat ve yan dairedeki komşularınız evde yoksa veya iyi ısınmıyorsa bu sizin evin ısınma giderini arttıracaktır.

Üçüncü nokta kış aylarında kesinlikle kombiyi kapatmıyoruz, gündüz daha kısık ama açık olmalı.

Dördüncü nokta radyatör dilimlerinin tam olarak su dolu olması, havalarının her kış başı alınması, ayrıca kombinin yıllık bakımında içerisindeki pompaya bağlı filtrenin temizlenmesi böylece kombi daha rahat devridaim yapacak radyatörler daha verimli ısıtacaktır.

Beşinci nokta mümkünse radyatör ile duvar arasına ısı yansıtıcı levha, böylece boşuna dış duvarları ısıtmıyoruz.

Altıncı nokta evi günde 2 kez ama kısa zaman dilimiyle havalandırmak, uzun süre açık bırakılan camlar evi soğutur.

Yedinci nokta havayı dışarı atan ve mutfak yada varsa banyolarda kullanılan aspiratörlerin gereğinden büyük kapasiteli olmaması. yani yemek pişirirken en yüksek devirde değil orta devirde aspiratörü çalıştırmak.

Sekizinci nokta ısıcamlı plastik doğrama da olsa bakımlarını ihmal etmemek, contalarını bozulunca değiştirmek, 2 yılda bir doğramayla duvar arasını silikonlamak, eğer en üst kat ise çatı ısı yalıtımını yani tavan arasındaki izocam battaniyeleri kontrol etmek.

Canım benim kuzenim yalıtım mühendisi o diyorki öncelikle binanın dış cephesinde siding olmalı yani duvarlar dıştan köpük levhalar ve üzeri PVC kaplama ile nem ve ısı geçirmez hale getirilmeli.

İkinci nokta komşular, eğer özellikle alt kat ve yan dairedeki komşularınız evde yoksa veya iyi ısınmıyorsa bu sizin evin ısınma giderini arttıracaktır.

Üçüncü nokta kış aylarında kesinlikle kombiyi kapatmıyoruz, gündüz daha kısık ama açık olmalı.

Dördüncü nokta radyatör dilimlerinin tam olarak su dolu olması, havalarının her kış başı alınması, ayrıca kombinin yıllık bakımında içerisindeki pompaya bağlı filtrenin temizlenmesi böylece kombi daha rahat devridaim yapacak radyatörler daha verimli ısıtacaktır.

Beşinci nokta mümkünse radyatör ile duvar arasına ısı yansıtıcı levha, böylece boşuna dış duvarları ısıtmıyoruz.

Altıncı nokta evi günde 2 kez ama kısa zaman dilimiyle havalandırmak, uzun süre açık bırakılan camlar evi soğutur.

Yedinci nokta havayı dışarı atan ve mutfak yada varsa banyolarda kullanılan aspiratörlerin gereğinden büyük kapasiteli olmaması. yani yemek pişirirken en yüksek devirde değil orta devirde aspiratörü çalıştırmak.

Sekizinci nokta ısıcamlı plastik doğrama da olsa bakımlarını ihmal etmemek, contalarını bozulunca değiştirmek, 2 yılda bir doğramayla duvar arasını silikonlamak, eğer en üst kat ise çatı ısı yalıtımını yani tavan arasındaki izocam battaniyeleri kontrol etmek.

çok sağol arkadaşım verdiğin bilgiler için..biz şimdi 3-5 gün evde olmayacağız,kapatmak mantıklı de mi?

bence bu tarz durumlarda yapilmasi gereken en mantikli sey kullanilmayan odalarin kapatilmasi ve eger sartlar izin veriyorsa kesinlikle ve kesinlikle gunes goren bir eve tasinilmasi.. biz tasinana kadar salonda yasar olduk gecen ay 68 lira geldi. Devir ekonomi devri. Ne demis cook sevgili basbakanimiz gucu olan isinsin......

güneş görmesi inanın farkettirmiyor yaşamış biri olarak söylüyorum
bundan önceki otorduğum ev güney cepheydi yazın kavruluyorduk resmen evin içinde tüm odaları güney cepheydi üstelik evde yaz aylarında oturulmuyordu ancak kışın 250-300 den aşağı fatura ödediğimi hatırlamıyorum
2 sene önce şimdi otorduğum eve taşındım kuzey cephe, yeni binaydı yalıtımı,mantolaması var ikinci kat alt katımda bu sene doldu
geçen ay 47 lira ondan önceki ay 30 lira fatura ödedim
güney cephe dahi olsa evin iç dış yalıtımı yoksa ve alt katınız boşsa veya yakmıyor ise fatura yüksek geliyor

kapatılan kombilerin, buzlanma ve don durumunda, boruları patlıyomuş mu,bilgisi olan var mı?

kapatılan kombilerin, buzlanma ve don durumunda, boruları patlıyomuş mu,bilgisi olan var mı?

o konu hakkında bilgim yok ama kombi açıp kapama diyince aklıma geldi
evde bazı odaların peteğini kapatıyoruz ve odanın kapısınıda bu durum zamanla duvarlarda terlemeyle başlıyor (soğuk hava daima sıcağı çeker) ve ilerleyen zamanlarda duvarlarda küflenme ve son durum olarak duvarlarda simsayah lekeler bırakıyorki özellikle dışarı bakan duvarlar

o konu hakkında bilgim yok ama kombi açıp kapama diyince aklıma geldi
evde bazı odaların peteğini kapatıyoruz ve odanın kapısınıda bu durum zamanla duvarlarda terlemeyle başlıyor (soğuk hava daima sıcağı çeker) ve ilerleyen zamanlarda duvarlarda küflenme ve son durum olarak duvarlarda simsayah lekeler bırakıyorki özellikle dışarı bakan duvarlar

boya ile ilgili bi durumda olabilir bu bence demliçay arkadaşım..

X