Doğmamış çocuga don biçmek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Aslında iyi niyet var. Şimdiden bunalmaya gerek yok. Bebekle devamli ilgilenmek hic de kolay değil arada bir nefes almak isteyeceksin hele de yürümeye başlasın konuşsun hızına yetişilmiyor. Dinlenmek isteyip kendin bile götürürsün. Bebeğe cips kola kahve verme olayı cok yanlis o konuda tavrını koy. Ama birak arada alsınlar. Sen rahat edersin. Tecrübe konusuyor:-) ben de kontrolcuydum. Şimdi 3 yaşında ve biri alsın baksın da ben az hava alayim diye gözlerine bakiyorum.

1 yaşindan sonra kola fanta vermesinlerde ne verirlerse versinler. Cunku benim evime hic girmez kola fanta falan. Bi sure sonra onune de gecemezsin illaki herseye de mudahale edemeyebilirim.

Ben gönderirken yiyecek listesi yapardım , kahvaltıda muz , süt , ilte ne bilirm yazardım malzemeyi . Hazırlayıp yedirirlerdi. Öğle yemeğinde havuçtan işte ıspanaktan neyse çorba vs. Ara öğün .... . Yazar koyardım çantasına. Başka birşey yedirmeyin anne diye belirtirdim. Siz de mamasını yanına koyun . Veya yazın. Net olun. Sevsinler baksınlar . Çok ihtiyacınız olacak çocuk doğunca onlara hiç vermem diye düşünmeyin. Yeri gelecek 5 dk lık duşu alamayacaksınız. Bütün gece uykusuz kalacaksınız. Gün içinde 2 saat bebeğe bakıp sizin uyumanız , kendinize vakit ayırmanız inanılmaz nimet.

Tabiki de oyle. O listeye uyarlarmi acaba ??? Hı yani gercekten kontrolcuyum beslenme cantasi falan bile yapabilirim yani 😂 yinede 6.aydan sonrasindan bahsediyorum. Şimdi burda bilincli anneler de var yedirdikleri bisey alerjiye neden olsa ne olcak ?
Ek gidaya gecerken bile az az baslaniyor en alerjisi dusük sebzeden meyveden.
Simdi bunlari kaynanama anlatsam 4 cocuk dogurdum hic yapmadm boyle seyler takma bunlari kafana der devam eder vermeye
.

yalnız bu anlattıklarınız iyi bakmak olmuyor.
babaanne bakımını üstlendiyse o an veya gün için, altını değiştirmeyi unutmak telefona dalıp çocuğu unutmak iyi bakmak olmuyor yani.
sadece sevip oynamak için aliyorlar demek ki. o zaman siz de yaninda olacaksiniz bebeginizin yapacak bir sey yok.

Evettt işte anlatmak istedigim nokta tam olarak bu. Güldurüyorlar , ilgileniyonlar , oynatiyorlar , seviyorlar... Ama tam anlamiyla bakamiyorlar...
Bende konumda diyorum ki tamam bakın okey ama bu yaptiklariniz da hoş degil 6 aylik cocuk kahvenin tadini bilmemeli. Yigende de soyledim yapmayin anne vermeyin diye. Sonra 4 cocuk buyuttum bisey olmaz diyor. Bana etse bu lafi uzerine hala kola icirmeye devam etse ben sinirlenir cocugu alir giderim kendimi biliyorum. Hani yapmayin deyince anlayan insanlar degil. Ama cok ilgililer tabiki. Bende bu konularda tereddutteyim. Simdi ben yanlarinda olsam ben yedirir iciririm cocugumu onlara birakmam zaten. Ama ben yokken neler yicek neler icicek nelere alisacak bilemem ki.
O yuzden simdiden yer yapip ben cocuguma kola icirmem , kahve cok sacma cocuk kahvemi icer tadina bakmasin hicbirseyin tarzi konusursam simdiden yer yapmis olurum

Mesela diyelim ki portakal suyu sıktım cocuga onu içiririm. Ama kaynanamlarda kola fanta iciyorlar. Simdi ben verme desem vermeyecek oylemi ?
Ya da sutlu nescafe iciyorum cocugumda icmek istedi hemen kendime pekmezli sut yaparim cocuga onun tadina baktirirm. Kola istedi nar eksisi veririm ki hoşuna gitmesin alişmasin bunlara. Simdi kaynanama kaynbabama bunlari anlatsam bunlari yapmalarini istesem yapacaklarmi ?

Arkadasimin kizi kola bagimlisi. Ailesi alistirmis. Biberona dolduruyorlar kizi da iciyor allah icin bunlar normalmi ? Zaten bunlar bagimlilik yapacak şeyler. Ben hoslanmadigim icin memnuniyetsizmi oluyorum ?
Sorsalar kk da herkes bilincli anne
Yaparlar canım niye yapmasınlar sonuçta senin çocuğun. Benim kv evime geldiğinde kedi ondan dondurma istiyor diye vermek istedi acıklı bakıyormuş vermediğimizi zararlı olduğunu anlattım. Bi daha vermeye kalkmadı. Verirse tepki vereceğimin farkındaydı. Sende kuralların olduğunu uymazlarsa öyle torunu alıp eve getiremeyeceklerini hissettirirsin sorun biter. Arkandan bizim bu gelin de ne pimpirikli der dururlar ama boşver. Bilinçsizlikten yapıyorlardır. En olmadı verdiler diyelim çocuğa bişey olmuş gibi davranırsın doktora götürdük çocuğu doktor yediğinden olmuş dedi lütfen çocuğun sağlığıyla oynamayın fln diye yalan söyle. Gözlerini korkut.

Valla ben bırakmazdım öyle
Arada sırada 1-2 saat bakabilirlerse iyi olur tabi ama ben geziyor isem çocuğum da benimle gezsin niye onu bırakayım

Tabiki gündüz gelsinler ben işimi gücümü yapayim ya da uyuyayim dinleneyim. Disarda işim varsa halledeyim. Hatta alsinda evindede baksin. Ama kendisi bakmak istiyor hep yani eltimin soz hakki yok bir anne olarak.
Birde çanta gibi gezdirmelerinden hoşlanmiyorum bag bahçe. Belki ben esim ve cocugum gezecegiz.
Birde bir insan evladini ozler diye düsünuyorum ben köpegimden ayri kalamiyorum 3-4 saat.

Tabiki gündüz gelsinler ben işimi gücümü yapayim ya da uyuyayim dinleneyim. Disarda işim varsa halledeyim. Hatta alsinda evindede baksin. Ama kendisi bakmak istiyor hep yani eltimin soz hakki yok bir anne olarak.
Birde çanta gibi gezdirmelerinden hoşlanmiyorum bag bahçe. Belki ben esim ve cocugum gezecegiz.
Birde bir insan evladini ozler diye düsünuyorum ben köpegimden ayri kalamiyorum 3-4 saat.

Çocuk onların gibi olacak yani?
Eğitimini, düzenini, kuralları da onlar belirleyecek o zaman.
Valla ben nereye çocuğum oraya benim düşüncem.
Benim bakacak kimsem yok diye bizde mecburiyetten öyle ama eşimin ailesinin yanına gittiğimizde bile ben bebeği kimseye bırakmıyorum. Onun bakımından ben sorumluyum. Düzenini en iyi bem bilirim sonuçta

Yaparlar canım niye yapmasınlar sonuçta senin çocuğun. Benim kv evime geldiğinde kedi ondan dondurma istiyor diye vermek istedi acıklı bakıyormuş vermediğimizi zararlı olduğunu anlattım. Bi daha vermeye kalkmadı. Verirse tepki vereceğimin farkındaydı. Sende kuralların olduğunu uymazlarsa öyle torunu alıp eve getiremeyeceklerini hissettirirsin sorun biter. Arkandan bizim bu gelin de ne pimpirikli der dururlar ama boşver. Bilinçsizlikten yapıyorlardır. En olmadı verdiler diyelim çocuğa bişey olmuş gibi davranırsın doktora götürdük çocuğu doktor yediğinden olmuş dedi lütfen çocuğun sağlığıyla oynamayın fln diye yalan söyle. Gözlerini korkut.

Söylediginiz şey mantikli benimde alerjim var mesela. Ilk dogdugunda doktor anne sutü haric hicbirsey vermeyin tadina bile baktirmayin alerjik bunyeli bir cocuk dedi diyebilirim... O zaman korkarlar diye düsünüyorum. Birde bahar nezlesi var bende alerjik rinit cocuga bulasmis agaclik alanlrda ve tozlu yerlerde olmamasi gerekiyormuş dersemde inanirlar. Ama bunlar masum yalanlarmi bilemedim. Benim istedigim tek sey ilk 6 ayinda duzgun bakabilmek.

Çocuk onların gibi olacak yani?
Eğitimini, düzenini, kuralları da onlar belirleyecek o zaman.
Valla ben nereye çocuğum oraya benim düşüncem.
Benim bakacak kimsem yok diye bizde mecburiyetten öyle ama eşimin ailesinin yanına gittiğimizde bile ben bebeği kimseye bırakmıyorum. Onun bakımından ben sorumluyum. Düzenini en iyi bem bilirim sonuçta

Evet bende diyorum ki bir kez taviz verirsem oyle devam eder buyuk ihtimal. O yuzden actm konuyu.
Kaynanam normalde bana mudahele etmez. Ama simdiden şu söyle bu böyle diye ikaz ediyor. Bende yapi geregi hic hoslanmam akil verilmesinden. Ha sorarim cok sorarim insanlara akil danisirim ama ben danismadan soylemesinden isime karisilmasindan hoslanmam. Birde bana birden alalim mi derlerse hik mik alin derimm ama onceden sinirlarimi cizersem mesela şuan o zmaan benim fikirlerimi de bilmiď olurlar.

Söylediginiz şey mantikli benimde alerjim var mesela. Ilk dogdugunda doktor anne sutü haric hicbirsey vermeyin tadina bile baktirmayin alerjik bunyeli bir cocuk dedi diyebilirim... O zaman korkarlar diye düsünüyorum. Birde bahar nezlesi var bende alerjik rinit cocuga bulasmis agaclik alanlrda ve tozlu yerlerde olmamasi gerekiyormuş dersemde inanirlar. Ama bunlar masum yalanlarmi bilemedim. Benim istedigim tek sey ilk 6 ayinda duzgun bakabilmek.
İlk yalana başvurmayıp söylersiniz zaten böyle böyle beslenecek şunlar yasak diye dinlemeyip verince ertesi gün hastanelik olmuş olun yalandan. El kadar sabiyi korumak için her türlü yalanı söylerim ben, masum değil çok da önemli değil benim etik değerlerim açısından. Önemli olan kayınvalidenin gönlünü mü yapmak çocuğunu mu korumak?

Bu size sunulmus bir ödül.
Keske ama keske bu imkanin azcigi bende olsaydi ve ben bir nefes alip esimle kendime bir guncukkk zaman ayirabilseydim.kuafore rahat gidebilseydim.Aliswerise cikabilseydim.Oturup bir kahvemi sakin kafa icebilseydim.Cok sanslisiniz.Esiniz onlarin bebegiydi masallah bu yaslarina gelmis.Eltinizin cocuguda gayet mutlu bakiliyo sewqiyle ilgiyle buyutuluyo emin olun sizin bebeginizede gozleri gibi bakarlar.Bunlari simdiden dert etmeyin sakin kimseyede bu konu hakkinda ters cikmayin.Bebek zor bakilmasi cok cok zor tuwalete cikamadigim sicak bi kasik yemek yiyemedigim gecelerce uyamadigim gunleri ben bilirim.

Evet bende diyorum ki bir kez taviz verirsem oyle devam eder buyuk ihtimal. O yuzden actm konuyu.
Kaynanam normalde bana mudahele etmez. Ama simdiden şu söyle bu böyle diye ikaz ediyor. Bende yapi geregi hic hoslanmam akil verilmesinden. Ha sorarim cok sorarim insanlara akil danisirim ama ben danismadan soylemesinden isime karisilmasindan hoslanmam. Birde bana birden alalim mi derlerse hik mik alin derimm ama onceden sinirlarimi cizersem mesela şuan o zmaan benim fikirlerimi de bilmiď olurlar.

Fazla abartıp sürekli lafını edip bu konuyu açarsan eğer sıkıntılı insanlarsa her buldukları fırsatta inadina istemediğin şeyleri yaparlar yalniz.
Çok abartıyorsun biraz oluruna bırak bence.

Benim kv de biraz eski kafalidir, yedirip içirmeyi sever. 8 aylıkken canı çay çekti birazcık verelim mi diyordu :KK70:

Güzellikle hayır annecim bebek o daha, cani da çekmez tadını bilmiyor ben meyve veririm ona diyordum ben de. O da tuhaf gelse de kabullenir fikirlerimi. Doktorlarin makalelerini uyarılarını gönderirim ona mesela farklı dusundugumuz konularda.

Sen de guzellikle insanları kırmadan sınırlarını çizersin.
Ama daha şimdiden bu kadar dillendirip siz karışmayın demeye getirirsen sorun çıkar mutsuz olursun.

Mutlaka bakmalarını isteyeceğiniz zamanlar gelecek en basitinden basit bir rahatsızlığınızda bile birisine bırakmak isteyebileceksiniz hastaneye vs giderken ve bu çocuk büyüyecek sen
Şimdiden sert konuşursanız ilerde hiç almak istemeyebilirler bile

Sorun olarak gördüğünüz şeyleri için de anne altına baktın mj diye arayabilirsiniz
6 Aydan sonra verirsiniz
Saat işini de konuşursunuz

Bence çok şanslısınız
Bu yaştan sonra bir de çocuk mu bakıcam bakamayacaksan doğurmasaydın biz nasıl baktık vs de diyebilirlerdi

Ve bakmasalar %100000000 benim çocuğumu sevmiyorlar kayırıyorlar siye düşünürsünüz
Evet konudan anlaşıldigi uzere dogmamiş çocuguma don biçiyorum şuan.

Arkadaşlar ben kaynanam ve kayinbabami severim çok iyi insanlardir. Torunları var birtane kaynımın özledikce alır gezdirir evlerine göturur oynatirlar iyi de bakarlar. Bazen gezmeye gidecekleri zaman da alirlar götürürler. 1 gun gormeseler özlerler...

Şimdi ben hamileyim gecen kayinvalidem " seninkiyle de boylr ilgilenecegiz kızım tabiki bu yaştan sonra ne yapacagiz siz gezeceksiniz biz torun bakacagiz " dedi. Bende kendi çocuguma kendim bakmayacaksam çocuk dogurmazdim dedim ama tatli bir dille ve esprili olarak. O da " kizim kaynbabanin yaninda söyleme alınır dedi. Neyse konu kapandi. Şimdi kk da goruyorum bebegi uyumayan kendine zaman ayiramayan uykusuzluktan sinirleri bozulan cocugu kimsede durmayan kadinlari. Gecen esime de dedim benim çocugumu alamazlar kafalarina gore diye esimde dediki " pink hicmi bunalmayacaksin gezmek dolasmak istemiyeceksin işin olmayacak biraz büyüyunce birakirsin ya da almak istediklerinde verirsin " dedi.
Ayni konuyu kuzenime danistim o da " pink kesinlikle 3 aydan sonra alıştir baskasinda durmayi ogrensin yoksa sana bagimli bir cocuk olur , bak ben kimseye birakmadim 9 aydir beni gormedigi an aglamaya basliyor hicbirsey yapamiyorum" dedi

Benim bu konuda tutumum ne olmali cunku bir kez taviz verirsem devami gelecek. Simdiden " ben cocuguma kendim bakarim " demeye devam mi etmeliyim yoksa soylenilenlere kulak asmayip baksinlar bende o zamanlar kendime ve esime vakit ayiririm mi demeliyim.
Not. Evler yakin bu arada. Ve onlardayken eltime iş birakmaz cocugun her ihtiyacini kendileri görurler...
Gezmeye götururler dedigim her hafta gittikleri yasli bir adam ve kadinin evi bag bahce gezerler.

Bizim yigeni 4.ayindan beri götüruyorlar.

Tabiki bunlari boş yere düşünmedim. Yigene yaptiklarini benim cocugumada yapacaklar diye rahatsiz oldum.

Mesela sabahin 9unda kapilarini calar çocugu bize göturcem hazirla derler eltime.
Ya da gezerken cocugun altini acmayi unuturlar.
Tadina baksin diye 3-4 aylikken sacma sapan seyler verirler.

Ama tum bunlarin yaninda asla sikayet etmezler ve sevgiyle bakarlar.
Bende bunlari gorunce benim cocuguma da yapacaklar diye korktum acikcasi...

Bu size sunulmus bir ödül.
Keske ama keske bu imkanin azcigi bende olsaydi ve ben bir nefes alip esimle kendime bir guncukkk zaman ayirabilseydim.kuafore rahat gidebilseydim.Aliswerise cikabilseydim.Oturup bir kahvemi sakin kafa icebilseydim.Cok sanslisiniz.Esiniz onlarin bebegiydi masallah bu yaslarina gelmis.Eltinizin cocuguda gayet mutlu bakiliyo sewqiyle ilgiyle buyutuluyo emin olun sizin bebeginizede gozleri gibi bakarlar.Bunlari simdiden dert etmeyin sakin kimseyede bu konu hakkinda ters cikmayin.Bebek zor bakilmasi cok cok zor tuwalete cikamadigim sicak bi kasik yemek yiyemedigim gecelerce uyamadigim gunleri ben bilirim.

Yani hersey gormezden gelinebilir demek istiyorsunuz degilmi ?
Evet bebek bu bir sekilde buyuyor mu demeliyim ? 😔 yani bilmiyorum çok mu abartiyorum. Şuan bile organik besleniyorum ben zararli hicbir şey yiyip içmiyorum. Ilerde hoslanmadigim seyler verilse bile susmalimiyim.

Yani hersey gormezden gelinebilir demek istiyorsunuz degilmi ?
Evet bebek bu bir sekilde buyuyor mu demeliyim ? 😔 yani bilmiyorum çok mu abartiyorum. Şuan bile organik besleniyorum ben zararli hicbir şey yiyip içmiyorum. Ilerde hoslanmadigim seyler verilse bile susmalimiyim.
Asla boyle demiyorum.
Guzel tatli dille doktor kesinlikle 6 aydan once anne sutunden baska bisey werilmeyecek dedi.Alerjik bebekmis ilerde hastalik olurmus.Diyin.Sizin istemediginiz seyleri guzel dille ricayla izin wrrmezseniz hic bisi olmaz.Verdiler gordunuz mu digersi gun ateslendi doktora goturdum diyin.Tekrari olmaz.İcinizi ferah tutun diyorum onlarinda cani ona zarar gelcek hic bisey yapmazlar

Fazla abartıp sürekli lafını edip bu konuyu açarsan eğer sıkıntılı insanlarsa her buldukları fırsatta inadina istemediğin şeyleri yaparlar yalniz.
Çok abartıyorsun biraz oluruna bırak bence.

Benim kv de biraz eski kafalidir, yedirip içirmeyi sever. 8 aylıkken canı çay çekti birazcık verelim mi diyordu :KK70:

Güzellikle hayır annecim bebek o daha, cani da çekmez tadını bilmiyor ben meyve veririm ona diyordum ben de. O da tuhaf gelse de kabullenir fikirlerimi. Doktorlarin makalelerini uyarılarını gönderirim ona mesela farklı dusundugumuz konularda.

Sen de guzellikle insanları kırmadan sınırlarını çizersin.
Ama daha şimdiden bu kadar dillendirip siz karışmayın demeye getirirsen sorun çıkar mutsuz olursun.

Siz karismayin demek istemedim aslinda. Ya da kendim bakarim cocuguma diye sert bir uslup takilmadim. Konuşma seyrinde o cevabi verdim. Yoksa birbirimizi severiz.
Gecende soyledi siz gezin ben bakarim diye bilmiyorum hormonlardanmi yoksa sahiplendiklerini mi düşündum icgudusel olarak biraz fazla korumaci davraniyorum...
Ama soyle bir durumda var mesela eltim birakir gider 5-6 saat çok rahat gezer dolasir. Ben yigenin yanina giderim agliyor annesini istiyor ahh kiyamam. Eltimede kiziyorum ara ara cocugun seni istiyor nerdesin diye. Belki o yuzden birakma konusuna cok sicak bakamiyorum ya da alip emrivakiyle goturmelerine

Asla boyle demiyorum.
Guzel tatli dille doktor kesinlikle 6 aydan once anne sutunden baska bisey werilmeyecek dedi.Alerjik bebekmis ilerde hastalik olurmus.Diyin.Sizin istemediginiz seyleri guzel dille ricayla izin wrrmezseniz hic bisi olmaz.Verdiler gordunuz mu digersi gun ateslendi doktora goturdum diyin.Tekrari olmaz.İcinizi ferah tutun diyorum onlarinda cani ona zarar gelcek hic bisey yapmazlar

Haklısınız masum yalanlar hayat kurtarir diyelim o zaman.

Emrivakiyle alip gitmelerine de bir care bulurum zamanla. Belkide bosuna evham yapiyorum. Belki heveslerini ilk torunda aldilar belki benim cocuguma bakmak bile istemeyecekler 😂

Siz karismayin demek istemedim aslinda. Ya da kendim bakarim cocuguma diye sert bir uslup takilmadim. Konuşma seyrinde o cevabi verdim. Yoksa birbirimizi severiz.
Gecende soyledi siz gezin ben bakarim diye bilmiyorum hormonlardanmi yoksa sahiplendiklerini mi düşündum icgudusel olarak biraz fazla korumaci davraniyorum...
Ama soyle bir durumda var mesela eltim birakir gider 5-6 saat çok rahat gezer dolasir. Ben yigenin yanina giderim agliyor annesini istiyor ahh kiyamam. Eltimede kiziyorum ara ara cocugun seni istiyor nerdesin diye. Belki o yuzden birakma konusuna cok sicak bakamiyorum ya da alip emrivakiyle goturmelerine

canım daha hamileliğini yarilamamissin bile.. daha dur neler var, süt geldi gelmedi aman meme emdi emmedi, mama verdik vah vah zararlı..
gerçekten şu an öyle toplara girme, çocuğuma kendim bakarim diye büyük laflar etme.
vakti gelince dusunursun, organik besleniyorum diyorsun ama daha şimdiden nelerin stresine giriyorsun, stres çok daha zararlı bebeğine emin ol.
biraz kafana takmamaya çalış

canım daha hamileliğini yarilamamissin bile.. daha dur neler var, süt geldi gelmedi aman meme emdi emmedi, mama verdik vah vah zararlı..
gerçekten şu an öyle toplara girme, çocuğuma kendim bakarim diye büyük laflar etme.
vakti gelince dusunursun, organik besleniyorum diyorsun ama daha şimdiden nelerin stresine giriyorsun, stres çok daha zararlı bebeğine emin ol.
biraz kafana takmamaya çalış

Ah daha onlar da vardı dimi 😏 haklisiniz ben biraz zamani gelince bakariz moduna gireyim teşekkur ederim 🤗

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X